Jump to content
Sign in to follow this  
DarkWan

Linux : System V ? Bsd ?

Recommended Posts

Secara prinsipalnya,aku slalu baca yg kebanyakan distro linux menggunakan system V manakala kecuali slackware sahaja yg menggunakan BSD-style. mcm abg arafat ckp dlm laman web http://trunasuci.ridz.org/

konsep kernel, faham la sket2.. cuma apa itu system V dan apa yg dimaksudkan ngan bsd-style seperti yg dinyatakan dalam laman web abg arafat. ada kaitan dengan susunan direktorikah mcm /usr /etc semua tu

dalam laman web slackware..dia ada sebut pasal init. tp xbrp clear la. nak kata shell .. lagi la bukan sbb linux shell mcm bash semua tu kan ?

err - mcm soalan mcm ditujukan khas utk trunasuci .. tp org lain kalo ada idea diskas skali la.

erks..

aku gak ka? ehehehe..

ok.. make it simple.. sebenarnya mmg basic dalam UNIX dan variant lebihkurang la..

tapi kan, ada gak bezanya secara sepintas lalu...

ok..

System V dan BSD mempunyai init/runlevel yg berbeza cikit.. macam SystemV ada rc0,1,2,3,4,5,6 dimana

0 halt

1 single mode

3 full network run multiuser mode ( text )

5 full network run multiuser mode ( GUI )

6 reboot

macam BSD ada rc.d, rc.M lain..

Style BSD nih,

kalau installation basic semua pegik ke /etc dan kalau apps tambahan ke /usr/local/etc dan lain2.. so kalau nak check config, check kat /etc/ dan /usr/local/etc.. berbanding SystemV yg mostly semuanya pegi ke /etc je..

banyak bezanya tapi dari segi asasnya sama je...

sori le kalo soklan saya ni mcm newbies dan anti-google. cuma saya tak jumpa resource yg cukup utk bezakan system V dan juga bsd-style dlm gugel.

actually,saya pnh 'bertekak' dg sorang mamat, bkn kt forum ni la ttg system V dan BSD. ntah macam mana,sy pon tersilap tulis dan kata benda alah dua ni system file. bila dia condemn sy balik, sy pon sbb takder resource yg cukup, sy kata psl init tu-itupun setelah melihat laman web slackware.

dlm lain perkataan,adkh init ni menentukan tempat simpan sst program, mcm abg apat kata kat /etc semua tu.adakah system V dan BSD ni lebih kepada pengurusan fail dan direktori atau .. selain di atas biggrin.gif

mengikut yg abg arafat kata,init ini menentukan runlevel.adalah ia merupakan fail 'boot' di mana init akan diload dulu (init=initialize?) dan dalam windows lebih kurang mcm run dlm safe mode,vga mode dll ..

sekian terima kasih ...

actually,saya pnh 'bertekak' dg sorang mamat, bkn kt forum ni la ttg system V dan BSD. ntah macam mana,sy pon tersilap tulis dan kata benda alah dua ni system file. bila dia condemn sy balik, sy pon sbb takder resource yg cukup, sy kata psl init tu-itupun setelah melihat laman web slackware.

dlm lain perkataan,adkh init ni menentukan tempat simpan sst program, mcm abg apat kata kat /etc semua tu.adakah system V dan BSD ni lebih kepada pengurusan fail dan direktori atau .. selain di atas 

mengikut yg abg arafat kata,init ini menentukan runlevel.adalah ia merupakan fail 'boot' di mana init akan diload dulu (init=initialize?) dan dalam windows lebih kurang mcm run dlm safe mode,vga mode dll ..

ok...

sebenarnya itu "apa yg korang akan nampak" kalau menggunakan SystemV dan BSD-style system.. kalau nak beza yg betul2 kene back to the history... dimana UNIX asal lahir dan sampai pecah pada 2 major flavour BSD dan SystemV.. smile.gif kernel dan apa semua develop secara berasingan.. tapi masih mempunyai asal-usul yg sama..

rasanya nak cerita kat sini je susah gak maa.. kene try install dan test.. bandingkan dan "rasa" baru faham smile.gif

yg saya faham sket2, walaupun tak faham sgt psl teks dlm english, UNIX ni lahir kt Bell Labs. pastu, benda ni takleh dikomersilkan psl benda ni mcm goverment-fund research. so dia beri kt University of California di Berkeley. bla bla bla

btol la kata abg arafat - mmg kena 'rasa dulu la' br tau beza BSD ngan svr4. stakat ni sy guna systemV jer .. bsd sket2 (i mean guna sbg user biasa bodo2 gitu). jadi tak rasa bezanya.

he he he. dulu saya salah sebut system V .. 'sistem vee <- vokal V bukannya five'. kah kah kah ..

Balik ke pangkal jalan,

Differences between SYSV and BSD

http://www.doc.ic.ac.uk/~wjk/UnixIntro/Lecture1.html

What's the difference between Slackware startup scripts and System V startup scripts?

http://linuxtipps.sourceforge.net/show.php...p/en/faq/56.htm

thanx masta vc0r3,

apa2 hal pasal BSD boleh refer mr vc0r3..

yg saya faham sket2, walaupun tak faham sgt psl teks dlm english, UNIX ni lahir kt Bell Labs. pastu, benda ni takleh dikomersilkan psl benda ni mcm goverment-fund research. so dia beri kt University of California di Berkeley. bla bla bla

rasanya UNIX yg asal kat Bell Labs tuh mmg untuk research dan bukan plan nak komersil macam skang punye OS.. rasanya govt-fund research tuh masa kat Berkeley untuk projek DARPA ( military punye network ).. later tuh baru timbul soal license dan selling/commercials.. mula2 tuh source code free je untuk developement, later dah jual separately..

kalau nak baca + kenal masta BSD, nih abg Greg Lehey.. penah besar+skolah kat Malaya dan boleh ckp bahasa melayu smile.gif... ada writing banyak paper+books pasal UNIX dan BSD.. mamat nih mmg real para penggodam tahap dewa ehehehe... tgk je le resume dia...

http://people.lemis.com/~grog/resume.html