Jump to content
Sign in to follow this  
xx..LOL..xx

Bidang Komputer : Apa Beza Teknologi Maklumat, Sains Komputer, Sistem

Recommended Posts

Salam warga PDC and otai2 ...

Saya ni lepasan SPM, cadang nak ambil course komputer la. tapi saya nak tanya sikit, antara
1)Teknologi Maklumat,
2)Sains Komputer,
3)Sistem Komputer & Rangkaian?

apa beza ketiga-tiga bidang ini?? mana yang bagus??
boleh kasi penerangan tak dari segi pembelajarannye atau kerjayanya ataupun ape-ape info lagi?? terima kasih.. :lol:

yang aku tau sains komputer belajar tulis sistem @ software gune macam2 jenis bahasa.

C++, Jawa..eh silap, Java.:P belajar buat web dan memacam lagi.

sistem komputer dan rangkaian of cos belajar buat networking antara komputer. sebagai contoh network cybercafe, pejabat dsb.

dip IT aku tak tau. sini ramai ape grad dari course2 yang ko sebut ni. tunggu je la diorang jawab.

tapi, mane lagi bagus, tak penting. sebab semua lain2. penting minat dan keazaman je.

[quote name='xx..LOL..xx' date='22 March 2010 - 11:11 PM' timestamp='1269270717' post='1022547']
oh.. kena tunggu otai2 la yer :)

tapi, yang kena belajar pasal M$ word, excel semuat tu course komputer jenis mana pula tu?? (yang jenis ni saya kurang minat :D)
[/quote]

tak silap aku dip IT ngan office management.

tapi word penting bebbbb. semua course sekarang mesti wajib tahu word. ko nak pakai typewriter buat assignment ke? :P

[quote name='xx..LOL..xx' date='22 March 2010 - 08:53 PM' timestamp='1269262427' post='1022526']
Salam warga PDC and otai2 ...

Saya ni lepasan SPM, cadang nak ambil course komputer la. tapi saya nak tanya sikit, antara
1)Teknologi Maklumat,
2)Sains Komputer,

apa beza ketiga-tiga bidang ini?? mana yang bagus??
boleh kasi penerangan tak dari segi pembelajarannye atau kerjayanya ataupun ape-ape info lagi?? terima kasih.. :lol:
[/quote]

errmmm...sorry yek aku tak berapa paham dalam bahasa melayu yang sistem komputer & rangkaian tu software engginering ker..?? atau course Computer system and networking

1)Teknologi Maklumat,
belajar global semua benda belajar dari word sampai ler ke networking tapi semua hang belajar..pastu masa amik major suka ati laa nak amik mana..sebab semua fundamental dah ada....killer paper algorithm
http://en.wikipedia.org/wiki/Information_technology

2)Sains Komputer,
sains komputer aku pun tak berapa pasti tapi banyak blajar pasal teori-teori perkomputeran camner komputer berfungsi dan sebagai nya...kira blajar global gak pasal komputer tapi detail...killer paper algorithm
http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

nih belajar networking...camner nak format pc.. pasang rangkain..MAN,LAN,WAN dan camner nak handle HUB, STAR, semua benda2 tuh laa...killer paper tak pasti pe...amik subjek nih leh laa amik sekali cert cisco selalu ada ditawarkan kat U...
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_engineering

sorri laa kalau info aku bagi nih tak berapa betul..aku tulis ikut pemahaman aku jer..sebab aku degree in information system... bukan information technology,... course aku banyak belajar database so kalau kuar jadi database admin laa...tapi aku kuar jadi programmer hahhahahaha tersasar lak... pokon nya tgk hampa nya passion ke belah mana so baru decide nak balajar pe...

yang belajar word excel semua tuh sem 1 subject fundamental IT...semua course ada blajar laaa...nape hang tak suka pulak...hang amik busines pun kena amik fundamental IT gak... hihihihihihihi....

Perbezaan course-course tu boleh baca di:

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/77818-software-engineering-it-computer-science-n-sume-yg-related-ngn-sain/page__hl__sains%20komputer__fromsearch__1

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/37285-kejuruteraan-elektronik-komputer/page__hl__networking__fromsearch__1

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/1120-sains-komputer-sc-vs-teknologi-maklumat-it/page__hl__networking__fromsearch__1

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/33771-information-technology-science-computer/page__hl__networking__fromsearch__1

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/22649-menguasai-sains-komputer/page__hl__networking__fromsearch__1

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/18172-beza-sc-komp/page__hl__networking__fromsearch__1

http://forum.putera.com/tanya/index.php/topic/11086-computersystem-and-networking-vs-computer-science/page__hl__networking__fromsearch__1

Sila gunakan fungsi carian untuk search topik-topik lama.

Harap maklum.

bukannya apa, saya takut, bila dah masuk bidang komputer ni, tapi silap pilih course plak, nanti jadi tak minat, susah nak belajar. Sebab itu, kalau boleh, nak sama dengan minat saya dan saya nak tau juga ketiga-tiga jenis course tu apa bezanya :)

[quote name='Nezict' date='23 March 2010 - 01:28 AM' timestamp='1269278884' post='1022558']
tak silap aku dip IT ngan office management.

tapi word penting bebbbb. semua course sekarang mesti wajib tahu word. ko nak pakai typewriter buat assignment ke? :P
[/quote]
ye la.. basic tu saya ada.. cume x minat mendalam2 je.. hehe
issshh!! kalau dah jadi budak IT, segan ooo nak buat assingment pun pakai typewriter.. :P

[quote name='akuccputsedut' date='23 March 2010 - 10:11 AM' timestamp='1269310281' post='1022586']
errmmm...sorry yek aku tak berapa paham dalam bahasa melayu yang sistem komputer & rangkaian tu software engginering ker..?? atau course Computer system and networking
[/quote]
yang no.3 tu lebih kurang macam networking ler..
thx 4 info..

[quote name='civ3' date='23 March 2010 - 08:33 PM' timestamp='1269347582' post='1022651']

Sila gunakan fungsi carian untuk search topik-topik lama.

Harap maklum.
[/quote]
terima kasih civ3... oohh boleh guna fungsi carian.. tak pe, nanti saya cuba guna..
tapi, saya takut tak dapat ler apa yang kita minta, maksud saya, keyword ataupun niche dia tak sama Edited by xx..LOL..xx

Assalaamualaikum.

Hi.Saya Amalina. Saya baru di sini. Sambil mencari sesuatu di Google, terbaca la pula thread ni.

Saya dah keje sbagai Software Engineer selama 3 tahun lps grad tp keje mula2 jadi tester applikasi pehtu lama2 jadi web developer pakai PHP language..huahuahua... (terasa jauh bnor dgn job scope tuh)

By the way, masa blaja dulu bidang yang saya amik namanya 'Computer and Information Engineering'. Selama 4 tahun di UIA Gombak, saya blaja pasal hardware (electric,electronic,digital,computer architecture, etc..) dan juga software (multimedia,database,software engineering, network, etc...). But by end year of my study, saya pilih jurusan software yg pada asalnya saya tak de idea pe keje jadi Software Engineer nih.

So bile dah dapat keje, setiap hari adalah mempelajari sesuatu yang baru termasuk sekali blaja pelbagai bahasa komputer dan frameworks. Huuu.. jgn start pening pula..

Btw, saya nasihatkan lebih baik adek gi je mana2 website university or kolej yang offer pasal bidang komputer then baca dia punye courseworks dia sekali kalau ada. Tu penting untuk nak tau pe yang kite suke nak blaja. Tp jangan terlalu gembira dulu yeerr sbb kdg2 pe yg kite harapkan lain pula jadi nye. So buat pilihan dan decide yg terbaik ek...

Sekian =) Edited by amalina_iwan

[quote name='amalina_iwan' date='01 April 2010 - 11:46 AM' timestamp='1270093601' post='1024052']

Btw, saya nasihatkan lebih baik adek gi je mana2 website university or kolej yang offer pasal bidang komputer then baca dia punye courseworks dia sekali kalau ada. Tu penting untuk nak tau pe yang kite suke nak blaja. Tp jangan terlalu gembira dulu yeerr sbb kdg2 pe yg kite harapkan lain pula jadi nye. So buat pilihan dan decide yg terbaik ek...

Sekian =)
[/quote]
TERIMA KASIH akak ina..

Sistem Komputer & Rangkaian
subjek nie akan blaja la canerk nk setting router,wifi,switch n sebagainya...care nk wat ip address pon ada la blaja...progmming pon ada blaja cam java,php(depend kpd u la)
subjek nie fun la kirenyaaa,kalo patu ko ambk sijil ccna,ccnp ker mase keje laku la...aku skrg pon ambk network

Sains Komputer
sub nie klau terer math bley ambk sbb dier ada bnyk guna...

IT
elakkan ambk yg nie,sbb pasaran keje susah skit

[quote name='sonic_real' date='06 June 2010 - 05:10 AM' timestamp='1275772250' post='1035132']
Sistem Komputer & Rangkaian
subjek nie akan blaja la canerk nk setting router,wifi,switch n sebagainya...care nk wat ip address pon ada la blaja...progmming pon ada blaja cam java,php(depend kpd u la)
subjek nie fun la kirenyaaa,kalo patu ko ambk sijil ccna,ccnp ker mase keje laku la...aku skrg pon ambk network

Sains Komputer
sub nie klau terer math bley ambk sbb dier ada bnyk guna...

IT
elakkan ambk yg nie,sbb pasaran keje susah skit
[/quote]

hmm.. why IT susah nak dapat kerja?boleh cerita?

IMO, banyak budak IT tak dapat kerja sebab:

- skill komunikasi hampeh
- takde usaha sendiri nak tingkatkan skill.
- programming languange limited. skang ni pada aku sape leh buat adobe flex ngan air mmg mantap wei, muai beb.
- tak reti cari lubang. padahal banyak je peluang, banyak orang carik programmer nak buat software.
- takut. projek final dulu pon sistem simple, pastu nak mintak itu2 takut sebab tak cukup pengalaman la ape la.

[quote name='Nezict' date='06 June 2010 - 01:48 PM' timestamp='1275803321' post='1035184']
IMO, banyak budak IT tak dapat kerja sebab:

- skill komunikasi hampeh
- takde usaha sendiri nak tingkatkan skill.
- programming languange limited. skang ni pada aku sape leh buat adobe flex ngan air mmg mantap wei, muai beb.
- tak reti cari lubang. padahal banyak je peluang, banyak orang carik programmer nak buat software.
- takut. projek final dulu pon sistem simple, pastu nak mintak itu2 takut sebab tak cukup pengalaman la ape la.
[/quote]

Aku x berapa setuju la ngan pendapat ko ni..yang penting metaliti diri masing2..kalau ko amik kos power2 pon mentaliti cam hampeh, result die sama yg mcm ko ckp gak..xleh ckp kos IT jek cmtu..

btw, aku ni grade dr IT nye kos..meh aku explain soklan ko ni..

setiap kos tu depend pada universiti mana ko g..kebanyakkan kos Teknologi Maklumat akan di combine dengan Komunikasi..so jadi la kos ICT(Information Technologi And Communication)..so sape komunikasi cam hampeh??ko nye kos pon dh blaja psl komunikasi..kalau bengap gak tu sbb diri sendiri yg xnk blaja..bukan sbb kos..

Teknologi Maklumat ni general..kebanyyakkan hanya utk memperkenalkan ko dengan environment IT and antara subjek2 nye ialah berkaitan dgn Programming, Networking, Database, Multimedia, and ada gak selit2 pasal IT Management yakni berkaitan dengan pengurusan dlm projek2 IT..setiap subjek tu ada anak2 die lagi..contoh mcm Programming, ko de la blaja pasal algorithm like java, C++, C, Object oriented dll..

networking lak mcm CCNA, CISCO, pastu psl server, cabling and so on....

utk kos sains komputer, die akan jadi majoring ko lak..contoh kalau ko amik kos TEKNOLOGI MAKLUMAT DAN KOMUNIKASI, ko akan berada dalam major SAINS KOMPUTER sbb kebanyyakan ko akan belajar psl backbone sesuatu program and sistem..contoh la kan time ko blaja sains kat skolah dlu, ko blaja cmne certain2 kejadian tu leh terbentuk..mst ada proses disebaliknye kan??saa mcm IT..certain2 fungsi dalam IT adalah kerana prosesnya yang dibuat oleh budak2 IT didalam majoring Sains Komputer..

so, sama jek sains komputer and ICT..cuma which majoring yang die akan letakkan ko..

Sistem Komputer & Rangkaian lak mcm yg brader2 atas ni jawab, berkaitan dengan Rangkaian atau "Networking"...and kos ini adalah khusus kepada rangkaian tp utk diploma, ko kene gak blaja psl background IT yg len sebelum ko di specific kan kepada majoring ko iaitu Networking...Disebabkan ko ni x tau pape lg ape result dari kos ni pas ko blaja, meh aku bg tau ko ape yg ko leh wat dgn kos ni..

pe kata kalau ko leh godam komputer org len and curi maklumat peribadi drg..hahahahahaha...jahat kan??tp tu la yg best dr networking..tp pastikan ko ni tergolong dalam golongan "White Hat para penggodam" satu hari nnt tau.. ^_^

tp kan,kalau ko btl2 mnt IT, ape yg ko kene pastikan ialah, ko amik yg btl2 pure IT..sbb skang ni banyak offer kos IT tp IT yang ntah ape2 contohnya, "Pengurusan IT"..ye, mmg blaja psl IT tp bdk2 kos ni x blaja psl programming, multimedia and bnd2 yg aku sebut kat atas td..

x pon kos, "Perniagaan Teknologi Maklumat"..ye, mmg ade psl IT tp major nye bisness..bukan IT..

walau ape pon, aku nasihatkan ko, ko siapkan mental ko utk berhadapan dengan programming..ramai dak2 IT failed kat cni..try blaja ckit2 psl C++ b4 ko masuk blaja..nnt xde la ko terkedu pas tngk skrin itam nnt..hahahaha...

sekian...