Jump to content
Sign in to follow this  
OngBok_1

Upah Buat CD Kawin

Recommended Posts

upah convert ke upah edit video kahwin ..beza tu..

convert rm45 - rm65 tengok kapasiti/saiz

tapi kalau lam bentuk camcoder hdd/sdd/flash..convert sendiri je

biasa upah utk tape je terpaksa gi kedai suruh di org convert ke cd/dvd

aku dulu tape... rm65 ...300mb sebab nak urgent

ok macam nie.
Source ada dalam Video Cam orang punya.

Kerja yang perlu aku buat;
1. Copy source dari video cam ke PC.
2. Edit fail guna video editor (masuk teks, effect dsb)
3. Convert video fail ke mpeg2 untuk burn ke DVD
4. Burn ke DVD untuk buat master copy.
5. Dari master copy tu buat beberapa copy.

Berapa upah yang patut aku ambik.
OK.

Kalau macam ni.charge antara 100-300 sebabnya walaupun dia sendiri shoot tapi...ko buat edit, author dvd, dan buat copy...benda ni takes time terutama masa edit dan render dan satu lagi kalau guna tape pun ambil masa nak tranfer ke pc...memang ada yang komplain pasal apa sampai 300...katakan pada dia...kalau nak murah buat sendiri baru dia tahu langit tinggi rendah...

kekadang payah juga orang ni..diorang banding harga DVD cetak rompak... hahhaha mampus laa kalau macam tu....

For Wedding, kalau pakej untuk single atau dua camera, satu hari ambil video, pastu edit dan mixing, jadikan DVD, harganya Rm1200.00.

Jika ada majlis lain yang berkaitan tetapi bukan pada hari kenduri kahwin, contohnya:
1. Majlis khatam quran
2. Majlis akad
3. Majlis potong kek
dan sebagainya,
Aku akan cas RM200 bagi satu setiap sesi tambahan itu.

Kalau editing video yang orang lain ambil, aku cas RM800 untuk satu editing maksimum durasi 1 jam

[quote name='tasek16' date='12 January 2010 - 09:06 PM' timestamp='1263301560' post='1013329']
Kalau macam ni.charge antara 100-300 sebabnya walaupun dia sendiri shoot tapi...ko buat edit, author dvd, dan buat copy...benda ni takes time terutama masa edit dan render dan satu lagi kalau guna tape pun ambil masa nak tranfer ke pc...memang ada yang komplain pasal apa sampai 300...katakan pada dia...kalau nak murah buat sendiri baru dia tahu langit tinggi rendah...

kekadang payah juga orang ni..diorang banding harga DVD cetak rompak... hahhaha mampus laa kalau macam tu....
[/quote]

aku pun sama gak....kengkadang ada bebudak yang nak buat video editing nie tau nak murah jeerr.....aku bgtau kalu nak murah buat sendiri.....simple burn and also insert simple effect or transition....aku charge dlm lebih kurang 50 jeerr....tapi kalu customer yang nak wat cd/dvd kawin even yang record or amik gambar sendiri.....aku bergantung pada bape banyak keping gambar.....coz ada certain gambar yang yang mmg shot baik punya aku akan buat editing for insert certain effect....biasa yang camnie aku charge rm250 keatas... utk kawen punya event/dvd biasa rege rm 200 keatas....itu pun yang simple jeerr bg aku leerr.....selalunya aku amik dari member aku yg keje freelance photographer....dia charge mahal....aku tumpang sekaki coz dia pro punya org....hari tu photo shot kat pulau kat Sabah dpt tmpt ke-3 pameran kat New York...tumpang bangga Edited by budaksetan2

ambil video, tak kira sebarang majlis, memang enjoy. Tapi time editing memang malas betul.
Aku kalau edit video yang orang lain ambil, aku akan tengok dulu hasil yang diaorang ambil. kalau parkinson seboleh2nya aku tak mau edit, aku cadangkan capture direct terus ke dvd. Kalau nak edit sikit2 pun hasil tentu tak elok... dan aku tak akan letakkan title kredit nama aku kat video tu.

Kerja edit ni sulit sikit, lebih sulit dari masa ambil video.

Wedding, selalunya aku akan bahagikan kepada beberapa chapter:
1. Montaj: Intro
2. Kenduri: gambar orang mai makan kenduri sahaja. aktiviti pekerja masak, hidang dsbnya.
3. Bersanding: gambar pengantin bersamding dan upacara di pelamin eg. renjis tepung tawar dsbnya
4. Pengantin: prihal pengantin, semasa menyambut kedatangan, masa makan, aksi dalam bilik pengantin (atas katil), salam dsbnya.
6. Video clip - 1 atau 2 lagu popular berlatarkan belakang pengantin beraksi samaada indoor atau outdoor.
7. Ucapan: Ucapan bapa pengantin, ucapan pengantin sendiri, ucapan keluarga dan saudara mara dan rakan taulan.
8. Majlis akad nikah*
9. Majlis katham quran*
10. Majlis potong kek*
11. Persembahan malam: pengantin dan saudara mara bernyanyi atau karaoke*

Selalunya antara 6 - 8 chapter bergantung kepada pakej. Paling banyak aku pernah buat 12 chapter.