Jump to content
Sign in to follow this  
kimyroll

cara2 penjagaan laptop..

Recommended Posts

haha... kan dah confuse.. macam2 jawapan dan pendapat diber, dan semua pendapat itu BETUL semua... he he ::icon_biggrin::

Apa yang dapat aku simpulkan disini, (tapi tak semestinya betul) ialah:-

Tujuan buka beteri apabila menggunakan tenaga elektrik ialah untuk mengelakkan beteri "over charge" walaupun ia dilengkapi dengan litar kawalan tetapi tidak elok dalam jangka masa yang panjang.
1) Jadi kita boleh menggunakan laptop tanpa membuka beteri dengan syarat, beteri tersebut tidak "full charge"
2) Gunakan beteri apabila beteri telah "full charge" tanpa membuka plug kuasa pada socket tetapi power adaptor plug pada belakang laptop mesti dicabut.

banyak kesilapan yang saya perhatikan ialah, pengguna tidak mencabut plug tersebut apabila selesai mengecas, ini akan menyebabkan kuasa dari beteri akan mengalir keluar ke power adaptor, jika ini berlaku, beteri anda tidak akan tahan lama.
(dari pengalaman dulu)

Ya, panas adalah satu faktor yang akan menyebabkan beteri dan HDD kita "out" jadi elakkan laptop dari kepanasan.

Amalan menutup terus bekalan kuasa adalah AMALAN MAKRUH ! ..::icon_razz::
Diboleh kan dengan bersyarat !.. apa syarat nye?
syaratnya ialah sewaktu kita menutup bekalan kuasa tersebut, HDD kita TIDAK AKTIF.
maksud tidak aktif ialah kita biarkan HDD tersebut didalam tidak buat apa apa, seperti menyalin dokumen, melayari internet atau apa2 la.

Sebabnya korang carilah sendiri... ::icon_wink::
So itulah kesimpulan aku..

Wassalam..

sebab itulah smpai skunk aku tak beli2 laptop lagi...dulu penah guner lama pun masa keja under company lama...selagi laptop ni tak gagah perkasa...aku cam susah sket nak beli..

tp kalo nak tunggu di agagh perkasa..hmm..ntah biler...biler aku dh kena present2 on the move dan nak kena tunjuk demo onda move...ishk2..laptop member2 la jadik habuan...sian diorang....maybe nak kena beli jugak kot...tp nnt la...aku cari yg agak2 tahan sket..pasal aku ni kasar...Muahahaha....eh, iyer ker?.Muahahah...

mengenai coolerfan...aku da bli coolerMaster NotePal B2, arganya dlm 120 hinggit bg aku mahal dh la tu..tp aku tgk cooler ni besa ja..fan cuma ada 2 ja...kcik2 plk tu..soklan aku..knp arganya agk mahal??..mgkin disebbkn kualitinya ka ataupn hanya mahal kt jenama ja??..tolg2..sbb trasa rugi laa plk aku beli..hehe

Mungkin specs dia bagus kot.
Contohnya maybe fan speed dia laju.. airflow dia bagus.. noise tiada..

Cuba bandingkan dengan specs coolerfan RM10.
Kalau specs dia sama, maknanya brand dia lah yang dia jual. Hehe.

aku nk tnyer..cmner care nk bukak laptop aku nih n brsihkan fan dier?
model lptop aku pkai..dell inspiron 6400

klau bleh bg la detail ckit n pntang larang smase bukak nih..rsau bro ...x pnh bukak lptop..stkt bikak tuka hdd n ram tu no prob..

PELUKIS wrote:kalu gitu aku cuba amik teori desktop yang mengguna kan back-up bateri...
back-up bateri on 24jam..

jadi kalau gitu takde masalah kot bateri letak kat laptop time guna letrik...

kalau ade risk rosak, mane satu nak pilih, rosak bateri ke rosak hdd..

P/S; LAPAR....... AIR SIRAP......

saya punya vostro, baru beli awal tahun 2009

masa memula beli, bateri leh tahan 2 jam...

sekarang, cuma boleh tahan satu setengah jam jerk...

nape yerk??

beli le bateri 6 sell tahan lama ::icon_biggrin:: heheheh aku pakai netbook je bateri memang jimat giler sampai 8 jam leh tahan kadang2 aku dah pakai 2-3 hari pastu baru cas balik heheheheh ::icon_biggrin:: ...seeloknya jangan guna laptop time bateri tgh cas tu cepat kong hehehe ::icon_biggrin::