Jump to content
Sign in to follow this  
KimiWarrior91

Bahasa programming ape yg senang n susah?

Recommended Posts

daimon wrote:is it true java senang?

Actually Java bleh dikatakan 'miderate' level sebab Java bleh muncul dalam dua bentuk; struktur (mcm basic ala2 subject cos IPT) dan OO (Object-Oriented). Grup yg biasa dengan struktur line-to-line biasanya amik masa sket utk familiar dengan OO, tapi OO pun sama jugak, tapi grup OO ni cepat sket pickup sbb dh paham konsep. Dijadikan struktur sbb basic sama dengan bahasa programming lain, bentuk OO pula sbb sifat sekuriti Java (::icon_smile:: hi hi bg definisi sniri, tapi aku dah blajar pun). PHP, C, C++ pun bleh jadi OO n struktur mcm Java, ada strength n weakness masing2. HTML adalah language paling senang (biasanya ini level designer)... CSS (Cascade Style Sheet), Javascript pula adalah skrip language enhancement utk HTML. VB pun ada, C#, J#, ASP.Net... mcm2 lah definisi.

So x pyh la nak argue la mana satu senang mana satu susah. Skill masing2. Nak tau senang susah, kena 'berkelana' la sniri, experience la katakan.

kimjunsu wrote:aku stuju dgn yg ni...
Setsuna F. Seiei wrote:mungkin diantara 3 tu java paling senang,takyah nak allocate memory tapi kalau dah tau C tu takdak masalah ler untuk c++ or java

tp once ko dh blaja nnt (kalu kat uia utk foundation akn blaja c dulu). bila dh start buat program tu jgn cepat give up la...aku tingat aku zaman dulu2. slalunya benda2 yg melibatkan otak komputer ni leces skit. kena btul2 ikut syntax n flow chart utk program yg ko nak tulis.slalunya student akn cepat menyampah sbb error2 yg tak dpt dikesan dan meleret2. nnt kalu ko dh blaja benda ni akan lebih jelas insyaallh..

ini pendapat aku la..gud luck. ::icon_cool::

ow yeke
skunk ni kat gombak dah ke brother?
wat bachelor ict ke bachelor comp. science?
ktorg pun same kena wat C, internet kat foundation sini
dulu brother masuk tahun brape?

[b]Targetku!
1.Cipta OS sendiri.
2.Cipta Programming Language sendiri.
3.Cipta Compiler.

harap2 berjaya! doakan la!

Teringin sgt nak harumkan agama,bangsa n negara.
Asyik orang putih je yg naik, umat Islam bila lagi??

KimiWarrior91 wrote:
Setsuna F. Seiei wrote:mungkin diantara 3 tu java paling senang,takyah nak allocate memory tapi kalau dah tau C tu takdak masalah ler untuk c++ or java

tp once ko dh blaja nnt (kalu kat uia utk foundation akn blaja c dulu). bila dh start buat program tu jgn cepat give up la...aku tingat aku zaman dulu2. slalunya benda2 yg melibatkan otak komputer ni leces skit. kena btul2 ikut syntax n flow chart utk program yg ko nak tulis.slalunya student akn cepat menyampah sbb error2 yg tak dpt dikesan dan meleret2. nnt kalu ko dh blaja benda ni akan lebih jelas insyaallh..

ow yeke

aku dh abih dah...
wat enginerg...dah lamer dah skrg dh smbg blaja tp bukan kat uia la..
bagus la ko nyer mission tu...aku harapkan lg ramei budk melayu n org islam yg
terer progmg buat software yg dasyat2 n power. hope one day u'll create a better 'google' n etc...better than them. insyaalllh...

kimjunsu wrote:
KimiWarrior91 wrote:

ow yeke

aku dh abih dah...
wat enginerg...dah lamer dah skrg dh smbg blaja tp bukan kat uia la..
bagus la ko nyer mission tu...aku harapkan lg ramei budk melayu n org islam yg
terer progmg buat software yg dasyat2 n power. hope one day u'll create a better 'google' n etc...better than them. insyaalllh...

InsyaAllah bro...
engine pe yeq?

salam..

â–¼ bagi aku semuanya sama..ade susah ade senang..terpulang atas penguasaan pada satu2 language tu..mcm bahasa melayu,inggeris, perancis dan seterusnya...mcm kita belajar A B C ,pastu EJA dan BACA,MENULIS...ikut step...fahami flow(aliran) coding...yg penting usaha dan KERJASAMA...

â–¼ erkk..LanoG, ok ka 2eterangan post hamba yang hina ini?

bahasa paling susah? assembly language kot..tak pun machine code...hehe!!

aku rasa, programming nie memula jer susah..sebab tu kalau dekat sc comp schools selalunya pelajar akan diajar dgn pseudo code dahulu, supaya mahir dalam logik2 pengaturcaraan, kemudian selalunya asas pegaturcaraan akan belajar samaada C atau C++, dah expert asas, baru la boleh pegi ke data structure ke,OOP ke...tapi tu baru bab pegaturcaraan, tapi ada lagi element2 lain dalam pegaturcaraan nie, mcm database, server side or client side,security,performance tuning,good programming practise(tapi menda nie masa asas lagi dah patut belajar) dan byk lagi lah...

untuk buat OS sendiri, mmg possible, masa belajar subjek bahasa himpunan/mesin/mikroprosesor/pemprosesn mikro akan belajar la mcm mana nak buat program utk microprosesor..tu kira basic la utk buat OS sendiri..tapi kalau mahir C++, boleh la try godek2 source code linux tu..

untuk buat compiler sendiri plak, masa dkt u, selalunya tahun akhir tu boleh pilih subjek elektif, try la pilih subjek compiler...so ko akan belajar mcm mana compiler berfungsi dan mungkin projek akhir kena buat bahasa dan compiler korang sendiri...

tapi kalau nak modified visual studio dan jadikan mcm 'compiler sendiri' boleh try download visual studio pun SDK kat sini

as'kum kepada semua... jangan ah gaduh2 lgi ok pasal bahasa programming... setahu saya ah bahasa programming nie mmg susah coz kena fikir logic byk sgt2. kalau nak thu pasal2 bahasa programming p ah explore kat tenet n try satu2 mcm saya dlu... SAYA GUNA JAVA...

Bagi saya C/C++ lagi susah dari Java/C#, sebabnya C/C++ ni bahasa programming yg agak lama dan kurang canggih, sebabnya kita kene manually control penggunaan memory termasuk pointer, garbage collection, kalau tersilap declare atau tertinggal boleh jadi memory leaked, memory buffer dan macam2 lagi. Tapi kalau dalam language yg baru2 ni macam Java/C#/VB.NET dan lain2 benda ni dah siap dibina automatik, contoh macam garbage collection, tak perlu main dgn pointer, tak perlu risau sangat dgn memory leaked, buffer overrun dan sbgnya sbb semua dah automatik dibina dlm framework. Yg perlu concern adalah penggunaan keadah object oriented dan design pattern, lebih kpd architecture sesebuah system.

Masing2 ada kelebihan, C/C++ lebih kepada low level yg mana kita boleh control deep inside kpd low level punya pengunaan sbb kita ada pilihan utk control sampai ke akar umbi dgn combination with assembly language secara native. Dan pemprosesan juga lebih laju sbb tak perlu translate kpd high level. Ia lebih dekat dengan CPU sbb boleh di program secara native, sbb tidak perlu run time compiler sprt JIT atau CLR utk interpret terlebih dahulu seperti Java dan .NET

Bagi aku la kan... As orang yang dah berpengalaman... Semua language, susah dan senang sama je... Setiap language ada kelebihan dan keburukan... TAPI ku prefer yang Open Source laaa mcm PHP ke, JAVA ke, & lebih kepada Object-Oriented Programming(OOP) sebab boleh bergantung kat community... Hehehe... ::icon_cool::

P/S : Lain bahasa lain syntax TAPI LOGIC tetap SAMA..!! ::icon_biggrin::

x kesah mana senang or susah
asalakan ko tau inside out sesuatu language tu pn dh ok
x yah nak ikut trend nak tau bayk programming language
klu ko tau byk programming language..tp ko hanya tahu basic je buat apa
basically stick to one language...
aku x nak start flame war..x yah terpengaryh dgn current trend
cthnya skrg ruby ngan java..tp the truth byk gak software dibangunkan guna c/c++
sama la mcm coldfusion dulu....sikit punya main hype
last2 sengap terus.. Edited by slier

belajar programming untuk kerjaya..
1)programming mana yang high demand kt market malaysia nih.. tkyah la nk pikir2 ke oversea..
2)high salary, lg advance, lg byk experience, lg tinggi gaji.
3)takyah risau pasal server,OS(windows,linux),database,tools ker... bila dh masuk dunia programming, dh bekerja, semua tuh akan dipraktikkan.. seorang programmer
mesti akn thu semua nih...

dulu aku pure php, kerja ngn company php, boleh la buat sendiri application php ni... tp sebab salary php susah nk up, mmg boleh pergi jauh tp ade lagi programming language lg cepat ko leh dpt high salary.. aku pun beralih ngn java dr zero knowledge.. boleh je hidup.. java permulaan nk paham konsep, basic agak susah skit dr php.
java based on OOP. PHP ko leh start belajar basic ngn structre. tp bila ko dh mahir ngn OOP, konsep MVC, penggunaan API java , huhu ia lebih senang dr php. tersusun, senang maintaince, senang faham nk baca code2 org jika guna java.

focus pada satu2 language dahulu.. nnti dpt company yang best2.. company yang guna byk language untuk projek2 diorang.. tk mustahil anda akan dpt belajar semua language
kerana situasi tersebut..

mana2 programming language sama je. ade syntax (berlainan), ada variable, funtion etc. ala mcm kita nk belajar bahasa la. bahasa jepun ke inggeris ke n lain2 sume mesti ade basic grammar dan vocab tul tak.

yang perlu difahami disini ialah camane setiap basic asas setiap programming language tu. lepas tu ko nak bljar mana2 programming language pun xde masalah. InsyaALLAH.

then satu lagi kena rajin buat test n error la. buat jela simple2 program xkisah ler cne janji ko tahu dah cne code tu berfungsi dan berjalan...GOOD LUCK!

[font="Courier New"]Ini pendapat aku la... Nak pilih bahasa pengaturcaraan, jangan lihat pada susah atau senang, tapi lihat pada keperluan. Lihat pada apa yang hendak dibangunkan?

Ini pengalaman aku la, dah lebih 15 tahun dlm bidang pengaturcaraan sepenuh masa. Asalnya aku adalah "electronic guy" tanpa sebarang pengetahuan tentang PC dan pengaturcaraan walaupun dah quit belajar, cuma masa belajar dulu aku ada buat projek menggunakan CPU (8085) walaupun takde dalam silibus. Masa tu pertama kali aku buat programming guna "kod mesin (translate assembly secara manual kedian enter kedalam memori guna suis)". Itulah pengalaman pertama pengaturcaraan aku.

Kerja aku sebelum ni repair radio & tv kat kampung, <_< tapi bengang ngan orang berhutang x nak bayar aku bungkus sume dan berhijrah ke KL, bekerja sebagai technician kat sebuah kedai komputer disana. Masa tu aku memang menginap di ofis (ada bilik kosong tingkat atas) bersama-sama ngan PC yang nak dibaiki. Disinilah aku mula mengenal PC dan mula berjinak-jinak dengan pengaturcaraan untuk PC. Bahasa pengaturcaraan PC aku yang pertama ialah Assembly (masa tu MASM). Masa tu projek-projek aku adalah lebih kepada perisian diagnostic untuk cek keyboard, memory, display dan sebagainya.

Masa aku bekerja disana, adik bos aku baru balik dari oversea belajar dlm bidang sains komputer. Dia memang respek dengan apa yang aku buat, katanya kalau aku boleh menguasai bahasa assembly, aku pasti boleh menguasai satu bahasa yang popular di Amerika iaitu "C" (masa tu C belum dikenali di Malaysia). Semalaman (sampai pagi) dia mendemokan bahasa tersebut kat aku dengan membangunkan satu permainan tembak-tembak. Disitulah aku kenal C dan itulah satu-satunya guru aku dalam pengaturcaraan (thanks a lot [b]Rashid[/b]).

Lepas itu aku mula mendalami C, kedian C++. Guru aku hanyalah buku-buku yang dibeli di Ampang Park, masa tu internet belum ada. Aku mula berjinak dengan pembangunan permainan komputer sehingga terhasil perisian JUTARIA dan JUTARIA II. Masa ni aku dah berhenti kerja kerana ada seorang pensyarah yang melihat hasil kerja aku mengajak untuk JV projek pembangunan perisian pendidikan. Apa pun tak lama (biasalah JV), kedian aku quit dan balik kampung.

Masih dalam bidang pengaturcaraan, tapi oleh kerana keperluan semasa aku mula berjinak dengan database. Bahasa pertama "DBase III plus", kedian "Clipper". Aku bangunkan sistem untuk swasta dan kerajaan. Masaalahnya tetap sama, kalau swasta liat nak bayar (kadang-kadang lari terus) dan kalau kerajaan pulak, sibuk ngan duit kopi. Last kali aku fedup bila projek aku di terminated kerana aku tak sanggup nak bayar duit kopi yang diminta (sebenarnya aku tak sanggup nak jawab depan Tuhan), aku berenti buat sistem, :155: tapi nak buat apa....?

Setelah beberapa bulan terumbang-ambing, akhirnya aku kembali kepada C++ dan atas nasihat seorang kawan, aku mula bangunkan satu perisian yang tak pernah aku terfikir sebelum ini iaitu Al Quran digital dengan nama "Digital Furqan" (kedian ditukar kepada "Qari CD"). Selepas 3 bulan bertungkus lumus dan dengan bantuan kewangan dari kawan aku tu akhirnya 2000 unit pertama produk tersebut berjaya dikeluarkan. Tanpa sebarang promosi, 2000 unit pertama produk ini habis dalam masa x sampai sebulan. Aku terkedu seketika, sesungguhnya Allah maha pemurah dan rahmatnya ada di mana-mana.

Pun begitu sebagai hambaNya, Tuhan akan sentiasa menguji kita. Selepas lebih-kurang setahun produk tersebut berada di pasaran akhirnya sampailah utusan dari KDN (bahagian kawalan teks al-Quran) mengarahkan supaya penjualannya dihentikan dengan serta merta kerana belum mendapat kelulusan. Aku tak suka nak bantah apa-apa, just sami'na, wa'ato'na. Aku menghantar surat kepada semua dealer memberitahu arahan KDN, natijahnya lebih 90% dealer2 melarikan diri bersama hutang-hutangnya. Ratusan ribu terkubur, :) redha je la... Selepas itu salinan cetak rompak Digital Furqan dijual dimerata tempat, tapi yang original x boleh jual.

Jualan jatuh mendadak ketahap yang amat meruncing, hutang pula x boleh dipungut. Aku terpaksa memberi cuti kepada semua pekerja dan bergerak secara solo semula. Aku kembali ke bidang database, bukan dengan Clipper, Access, FoxPro, Oracle dan sebagainya, tapi dengan C++. Target market aku juga berubah dari organisasi kepada public, jadi aku hanya perlu jaga kualiti bukan jaga duit kopi.

Aku terfikir... semua perisian tu (Clipper, Acces, Fox.....) dibangunkan dengan C++, takkan C++ tak boleh buat apa yang perisian tersebut buat. Jadi aku nekad, :83: tak mahu dah yang lain... Aku bangunkan semuanya dengan C++ dari scratch, dan sekarang aku dah berjaya buktikan. :3: Aku bukan nak kempen website, tapi sekadar nak tunjuk bukti. Korang boleh pegi ke www.siliconetics.biz dan www.hitkr.com, semua perisian di sini dibangunkan dengan C++. Kedua-dua website ini (kecuali "shoutbox" kat depan tu) dihoskan menggunakan perisian server FlitGate dan BizGate yang dibangunkan dengan C++. Semuanya hanya dengan C++.

[b]Ini nasihat aku secara jujur, C++ memang x sesuai untuk "rapid development", misalnya pembangunan perisian untuk third party, buat ikut tempahan, bila siap serahkan, kedian lupakan. Tetapi C++ lebih sesuai untuk pembangunan produk-produk komersil yang dipertingkatkan secara berterusan.
[/b]
P/s: Produk "Qari CD" telahpun mendapat kelulusan dari KDN selepas 3 kali permohonan dan mengambil masa hampir 5 tahun. X mengapa, yang penting aku memilih laluan hijau bagi mendapatkan kelulusan yang mutlak. Tq.[/font] Edited by CFoo++