Jump to content
savemode

Muet

Recommended Posts

aku sememangnya dah ambil MUET.. smile.gif

MUET terbahagi kepada 4 bhg

1. reading comprehension 2 jam (50 soalan) markah penuh 135

2. speaking 1/2 jam (cakap sorang & cakap berkumpulan) 45 markah

3. listening 1/2 jam (15 soalan) 45 markah

4. writing 1 1/2 jam 1 ringkasan (summary) & 1 esei 75 markah

strategi nak berjaya muet ialah banyakkan buat latihan reading compehension BANYAK KALI..pastikan pendengaran baik bila time listening...speaking pulak asalkan kau reti cakap dan boleh berlawan bahas ngan member group sudah memadai..writing pulak perlukan skil grammer mantap dan pengetahuan yg TINGGI kalau tdk jangan harapla nak berjaya...

result lak terbahagi kpd 6 iaitu band 1 (lemah),band 2, band 3, band 4, band 5, band 6 (cemerlang mahir macam org putih)

permohonan IPTA

tak kira band apa boleh masuk u janji ambil muet...band 3 cukup syarat ambil ijazah tak dpt band 3 sijil tak akan diberi...lagi satu kena ambil kat sekolah amatlah menyusahkan..

band yg lain cam band 4 utk law dan band 5 @ 6 utk medical..

muet ni kalau nak ikut, bukanlah sepertimana yg cikgu2 / pensyarah2 gambarkan (susah, kena struggle, senang nak fail, kena pandai isu semasa dll). muet ni senang nak lulus tapi susah nak score, tak impossible nak dapat band 5 / 6.

bhg writing:

peruntukkan masa yg cukup +1 min utk setiap perenggan

bhg reading:

soalan tak tricky sangat, cuma kena pandai bahagian grammar. (buat sedikit imbas kembali pada setiap chapter grammar sehari sebelum ambil muet). ada satu bahagian comprehension yang melibatkan pengiraan ala2 statistik, cara pengiraannya lebih kurang sama setiap semester.

bhg listening:

sebelum cd tu dipasang, scan dulu beberapa soalan first and last (bukan semua). then lepas cd tu didengarkan buat pertama kali, kita dah boleh cari jawapan soalan2 tadi. baki soalan yg lain boleh dijawab kemudian.

bhg speaking:

jangan fobia/ dengan anggapan bahawasanya soalan2 speaking ni susah. selalunya soalan berkisar tentang masalah am yg kita selalu hadapi. kemudian kita akan buat satu decision. contoh masalah: membuat keputusan tempat untuk pergi bercuti, cara terbaik mewujudkan hubungan persaudaraan yang baik, cara terbaik membantu kawan yang mengalami masalah kewangan. prepare frasa2 yg boleh mengukuhkan pendirian dan ketahui keyword yg boleh digunakan dalam speaking test nanti. cara terbaik ialah dengan membaca paper bahasa inggeris, dengar radio (radio4, hitz, mix, dll), main game (MGS1,2,3, gta, dll), baca buku/ majalah bahasa inggeris (mcm majalah, selalunya akan beri idea dan gaya terbaik memberi pendapat, buku2 lain membantu dalam memberi cara terbaik dalam memberi penjelasan; kedua2nya perlu dalam speaking)

good luck,

sesape tak de muet tak leh masuk universiti..

perlu sgt ke MUET? ..

aku brujer dapat result miet...aku kantoi dpat band 2 jer...betulker dpt band 2 bleh apply u gak...alahai npaknyer aku kena repeatla nanti

jangan putus asa cuba lagi....member aku masa spm dapat 8 subject BI tapi boleh dpt Band 3 kira syukur tu...walaupun markah listening rendah lingkungan 20+, markah writing rendah linkungan 20+ juga, markah speaking seingat aku 17 dan paling menggempakkan aku markah reading comprehension 97 so bila kira semua jumlah 150 markah terus dpt band 3 bila masuk u nanti relaks la...

so kau kena ada "strategi" kalau nak berjaya macam member aku tuh dia buat latihan reading comprehension BANYAK KALI akhirnya berjaya jugakan walaupun TAK RETI speaking.....hendak seribu daya tak hendak seribu dalih..... smile.gif

rilek jer aku dpt band 3....

pagi amik muet

malam keje

tak study lansung....

tahun ni aku ingat nak register balik for muet....

cuba buat yg terbaik smile.gif

aku tak pasti ko nak amik muet melalui sekolah atau sebagai calon persendirian. kalau melalui calon persendirian, ko pegi ke pejabat penilaian peperiksaan. beli borang dia dengan bayaran RM 50. kat situ nanti dia akan bagitau dgn lebuh lanjut....

Moga korang berjaya dalam MUET...

kalo oral speaking test kat skolah menengah ni, apa standard dia eh? masuk dalam SPM. cuma sijil keluar dari skolah kot ?

Malaysian School English Test = MSET eh? tongue.gif

klu time SPM oral kira lulus gagal je..

klu MUET takde gagal, cume ade taraf je..

band 1 = tak reti cakap omputeh, klu tau pun yes, no, i, you, very basic english..

susah nak dapat band 1 nie kecuali ko diam, tak tulis pepe pun secara sengaja.

band 6 = terrer giler cakap omputeh, dah bleh jadi omputeh pun, klu nak jadi melayu gak, ko bleh cakap cam sarimah, very fluent english. susah gile nak dapat band ni walaupun ko sengaja nak dapat!

utk nak apply setiap kos di universiti, bergantung kepada muet gak (unutk degree je la). klu macam kos yg tak byk pakai english sgt, band 1 pun die cekau lagi. contohnya; pertanian, agama etc.

klu mcm kos engineering, band 1 pun bley, tp korang nganga laa bile ade lecturer ngajar dlm english nanti. sebaik-baiknye band 3 dan 4. contoh; kebanyakan course yg ditawarkan ke universiti

utk band 5-6, ko bleh apply course power english cam medical, broadcasting, literature english dan LAW. nanti sonang ko nak putar alam cam karpal singh!

nasib baik ko bagitau moakaz.... thanks... nanti aku tanye pakcik aku... die keje jpm.... aku nak amik ke tanak???? muet.... tapi kalu nak gi obesi... kene amik ielts pulak.... pergh duit tol.... hmmm. ielts ke muet... korg cdg kat aku mane agi besar future die????

Edited by faridajir

ielts tuh peperiksaan bahase iggeris untuk kemasukan universiti luar negare... kalau ko nak pegi obesi ko kene amik ielts... ia termasuk dalam syarat untu ko melanjutkan pelajaran ke luar negare.... kebanyakan negare luar pakai ielts nih....

kalo yg ujian lisan tu, nak kene pronounce dalam british atau english nyer pronouncation?

dulu ade che gu ni ajar kat skolah taim form2 cakap kene cakap dlm british nyer pronoun, pasal kite dulu kene jajah ngan british so kene cakap ngan dialek tu. ah. gi mampos. nasib baik skrang dah tak ajar dah, tukar che gu lain..

tu pasal nak tanyer korang. spm pun skrang ade gak oral test ntuk English ni.. malay pun ade.

lagi besar pangkat adalah IELTS ngan TOEFL.. recognize by world wide.. senang kalo amik yg 2 diatas dan yg sama waktu dengannya... sbb 1 dunia akui sijil dia... macam matriks ngan diploma ngan A - level ar.. setaraf.. tapi diploma and a-level recognize by world wide..

kalo yg ujian lisan tu, nak kene pronounce dalam british atau english nyer pronouncation?

dulu ade che gu ni ajar kat skolah taim form2 cakap kene cakap dlm british nyer pronoun, pasal kite dulu kene jajah ngan british so kene cakap ngan dialek tu. ah. gi mampos. nasib baik skrang dah tak ajar dah, tukar che gu lain..

tu pasal nak tanyer korang. spm pun skrang ade gak oral test ntuk English ni.. malay pun ade.

aku rasa 2 2 bole.. tapi us ascent tak berapa tersusun, tak berapa cantik DIBANDINGKAN dengan british ascent.. so, kalo nak dapat kugiran 5/6.. try ar british ascent.. kalo salah tolong betulkan yek..

selalunyer dia kena amik kelas hari sabtu ahad gak ker?

pastu kalo yg dah keje kena buat buat pada bos ke?

aku keliru skit pasal benda nihh..