Jump to content
Sign in to follow this  
memito

Motion Sickness/simulator Sickness

Recommended Posts

salam sejahtera semua...

kat sini sape ada masalah bsr mcm aku...aku tak boleh main game2 jenis FPS,action/RPG.....olehitu game spt fallout3,farcry2,GTAIV dll game seangkatan itu,klu aku main dlm 10-15minit,mulalah rasa x sedap kepala....pening nak temuntah dan loya...lps tu aku stop main...pegi landing pun rasa masih x sdp....

ada tak apa2 boleh atasi masalah aku ini?

rugi gila aku rasa klu x leh main game2 top mcm fallout3 ....

QUOTE(memito @ Dec 25 2008, 02:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
salam sejahtera semua...

kat sini sape ada masalah bsr mcm aku...aku tak boleh main game2 jenis FPS,action/RPG.....olehitu game spt fallout3,farcry2,GTAIV dll game seangkatan itu,klu aku main dlm 10-15minit,mulalah rasa x sedap kepala....pening nak temuntah dan loya...lps tu aku stop main...pegi landing pun rasa masih x sdp....

ada tak apa2 boleh atasi masalah aku ini?

rugi gila aku rasa klu x leh main game2 top mcm fallout3 ....

pkai monitor yg kecil...cm ak... tongue.gif
sbb yg smpai 22" yg bsar tu mnyebbkan kter asik2 trpndang kejap kekiri kjap kekanan ke atas ke bwh..sbb 2 pning...
x pun jarak mata anda dri monitor hndaklah seswai....jgn plak gner monitor 22" tp mata nk dkat sjengkal je ngan monitor... biggrin.gif

aku pun sama prob macam ko lah..takleh main game fps.kalo tak memang pening rasa nak muntah..
tapi GTAIV takde masalah plak..main sejam pun leh lyn lagi..codwaw baru 10minit dah tak tahan.
aku guna lcd 15"..lagi kecik dari ko pening jugak..

QUOTE (muhian @ Dec 25 2008, 03:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku pun sama prob macam ko lah..takleh main game fps.kalo tak memang pening rasa nak muntah..
tapi GTAIV takde masalah plak..main sejam pun leh lyn lagi..codwaw baru 10minit dah tak tahan.
aku guna lcd 15"..lagi kecik dari ko pening jugak..

wes..betul ke GTAIV x menyebabkan motion sickness bg yg asyik loya bila main game FPS? klu ko x rasa loya time main ,maknanya aku pun leh main la ye....aku bukan apa...nak download game ni dah la bsr..so kena tnya pendpt korg dulu...aku x mau teruk2 aku download ,main2 lps 10minit terus unistall sbb x leh blah dah main game tu biggrin.gif

p.s: aku nak download game GTAIV ni yg mendpt rating tertinggi buat masa skrg.....

main pakai gamepad..baring dan bersandar pun boleh layan..takde la pening sangat.. Edited by SiR_FAiZ

angkat je xbox 360 punya gamepad..semua game boleh main..kalo kat cover games itu ade tulis Games for windows mmg boleh support Xbox 360 punya.. biggrin.gif

maksud aku beli die punya joystick je cukup lar..
aku pun x guna gamepad kalo main game tapi aku x de la pula pening atau loya bila main ape2 game..tapi kalo guna gamepad mmg boleh atasi masalah itu..

oo..mcmtu ke....gamepad xbox360 cucuk kat mana...usb ke...tp aku nak main GTAIV...xsbr ni...lmbt lg la leh main...silap2 esok baru leh main sbb bsr sgt file dia rolleyes.gif

QUOTE(memito @ Dec 25 2008, 05:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
oo..mcmtu ke....gamepad xbox360 cucuk kat mana...usb ke...tp aku nak main GTAIV...xsbr ni...lmbt lg la leh main...silap2 esok baru leh main sbb bsr sgt file dia rolleyes.gif

gamepad xbox380 ada yg pc version punya yg wired pki usb yg wireless pun ada..
GTAIV aku main memang tak pening..aku tak tau kenapa..tapi kalo framerate jatuh bwh 20 pastu maintain je akan rasa pening sikit.

dalam banyak2 games (pc shj) aku main.
2 aja yg dpt simptom 'motion sickness'

1) sooldier of fortune 1
x taw psl apa..mungkin map dia dulu bnyk lorong sempit..tu pening tu tongue.gif

2) Alien VS Predator (main sebagai Alien)
huhu..pening tahap gaban aku..mujur x muntah ajer..aku boleh pening masa merangkak kat dinding @ terowong..sbb x boleh beza dah mana satu lantai tongue.gif

fallout 3 ok x? nak jugak aku try main game ni...tp apakan daya....nak ambil pil tahan muntah...x tergamak pulak...xkan la hanya nak main game ni sanggup gi bli pil anti pening blush.gif

QUOTE(memito @ Dec 25 2008, 07:59 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fallout 3 ok x? nak jugak aku try main game ni...tp apakan daya....nak ambil pil tahan muntah...x tergamak pulak...xkan la hanya nak main game ni sanggup gi bli pil anti pening blush.gif

ok je ak main fallout 3....x de pning2 lalat....sbb game ni bleh wat jd third person atau first person....
nape?? ko main game nih still pning gak ke?? stahu ak, environment game ni luas giler....x de tmpat2 yg smpit2 yg bleh wat pning pn..

aku kalau main third person shooter dan first person shooter tak la pening, aku pening bila aku da tak tau nak jalan pegi mana. cuba main slow2 jgn laju tak la pening. lama2 kalau dah biasa hilang la pening tu.

Kene set resolution ngan refresh rate yang sesuai . Kadang2 ada game tak support wide screen yang betul menyebabkan rasa motion sickness nih . Macam kawan aku tu dia pening bila main half life 2 tuh lelama.

refresh rate monitor kena tinggi kan utk atasi masalah ni.....aku rasa masalah aku bukan game tu pemandangan dia luas ke tak...yg jd masalah klu aku main game2 yg melibatkan pergerakan merata tempat...game yg kita kena kawal seorg hero,mcm dlm game tembak2....mmg x best la x leh main game...betul ke halia leh atasi loya2 time main game ni ?

QUOTE(memito @ Dec 25 2008, 09:12 PM) <{POST_SNAPBACK}>
refresh rate monitor kena tinggi kan utk atasi masalah ni.....aku rasa masalah aku bukan game tu pemandangan dia luas ke tak...yg jd masalah klu aku main game2 yg melibatkan pergerakan merata tempat...game yg kita kena kawal seorg hero,mcm dlm game tembak2....mmg x best la x leh main game...betul ke halia leh atasi loya2 time main game ni ?

aku pun motion sickness dulu, tapi sekarang tak lagi. aku main je game tu, lama2 tak de la. mula2 mmg aku pun rasa loya main game camtu. cuba rilek masa main, nanti ok kot.

adakah respon time lcd ada beri kesan jugak?..kalo rendah leh kurangkan kesan nih?..kalo tinggi menambahkan kesan nih?
sape2 doktor2 ke pakar2 boleh jelaskan soalan aku nih?..hehe

gtaiv nih map taklah besar gedabak sgt..sedang2 elok la..kalo naik heli tu pergi dari hujung map ke hujung map kejap je..tapi best ar byk tmpt leh explore gi situ gi sini.
grafiknya memang kaw2 best +berat le..game nih lebih kepada processor optimize..grafik kad kurang..perlu quadcore..ram pun telan byk gak.2gb aku nih tgk usage ram smpi habis 2gb game nih telah ram..smpi lag pc aku sebab ram dah penuh kene paging masuk hdd tu yg lag..aku rekomen 3gb keatas..
dah lari topic nih cite gta4 plak.

aku pening kalau game FPS tanpa weapon...cth mcm fallout first stage ngan training half life.....
satu lagi..kalau nak ilangkan pening pastikan game tu smooth....kalau boleh fps 50++..
sebab aku dh test main game medium setting ngan ultra high....

medium setting lg best sbb fps dia smooth dan lancar.....walaupun ultra high dpt 30 fps..namun....movement dia x lancar
sebab memang berbeza fps 30 ngan fps 50 ke atas...kepala rasa ringan jer bila main fps 50...apatah lagi fps 60

fps = frame per second blush.gif