Jump to content
Sign in to follow this  
x_quisite

Problem Codec Kot

Recommended Posts

aku guna satu converter utk convert mkv==>avi...lme da guna..ok je..tp baru2 ni aku nk guna smula da xbley..file yg dlu aku prnah convert pn da xbley nk convert...biasanye tu msalah codec kn??

study case: aku install vobsub..tp vobsub aku xbley nk guna..so, ada org bg tau, punca aku punye vobsub xbley pkai sbab ak install k-lite media player classic..

slalu gak la aku m'hadapi msalah camni..t'utama yg b'kaitan dgn music,video n converter ni la..mula2 elok je..ble ak install software len,software yg slama ni aku bley guna da xbley guna..camne nk solve eh??bley x kte detect perubahan codec tu atau apa2 cara la spaya bley tau punca msalah codec tu..ada software baru yg x compatible ke..camne eh??

Yap mungkin ada conflig dengan codec. Dalam post aku sebelum ni aku ada bagi tahu kenapa aku tak suka install K-lite codec pack.. sebab bila install banyak problem

Cadangan:

Uninstall K-lite - run CCleaner untuk buang registry then reboot

Aku strongly suggest just install these 3 video utilities:

ffdshow - software dah ada install codec untuk divx, xvid, avi, mp4. h.264..etc. Satu lagi dah ada vosub built in so tak perlu install vosub secara berasingan
Mkv splitter untuk play mkv video file sebab ffdshow tak masukkan sekali .mkv
Flv slitter - untuk mainkan flash movie (.flv)

So far tak masalah codec conflig even codec ni boleh digunakan dengan mana-mana convertor untuk convert ke format lain

BTW pasal mkv ke avi pada pendapat aku better guna Avidemux

why??actually mkv just container (dalam container mkv ni mengandungi video samada dalam mp4 + mp3 atau h264+mp3) since dalam mana-mana video file terdapat information pada header tu sebab certain player tak boleh main.. So apa yang perlu kita buat just "wrap" kan video dan audio tadi ke container yang lain cthnya avi...so in this quality still maintain dan proses just takes a few seconds..

Sebelum ni aku ada satu video file dalam .mkv so dvd player aku tak boleh baca... apa yang aku buat aku guna avidemux setkan audio dan video (copy stream) dan aku setkan file ke avi..so boleh main kat dvd player...try this first before fully convert..why?? fully convert takes time dan image akan terjejas... Edited by tasek16

thanx 4 reply
actually smenjak case vobsub tu ak mmg da xguna lg k-lite..aku b'alih ke combine community codec pack..
lpas tu sumenye ok je..tp dlam 2,3 ari ni aku byk sgt install,uninstall program..smpai aku xtau program yg mne sbnrnye yg kacau converter aku ni..
avidemux aku da ada..tp aku xbrape pndai guna..juz biasanya ak guna utk tujuan gabungkan file avi
Problem yg sbenarnye skrang ni,ak xbley nk convert mkv ==> avi.. ak ada jumpa byk software len yg bley convert, tp mslahnye file mkv aku tu ada subtitle..most of the software bley convert,tp subtitle nye ilang..
avidemux bley ke convert tanpa ilangkan subtitlenye??kalo bley,tlong ajar..
tu yg nk tanya mayb ada suggest software len or ada cara utk detect program yg kacau codec ni.. Edited by x_quisite

Ok sebelum aku terangkan macam mana salah satu cara nak settlekan masalah kawan kita kat atas...aku rasa elok aku terangkan sikit term pasal video. Bagi aku benda ni penting... Kalau kita faham apa itu video dan yang berkaitan dengannya...some problems can be solved..

Ok video banyak format kalau kita cari kat internet berpuluh mungkin beratus video format..ada yang masih dipakai ada yang "dah mati" salah satu format video yang masih popular adalah AVI (Audio Video Interleave). But bagi aku AVI not actually video format , dia just "container" atau bekas untuk mnyimpan video dan audio"

cth macam ni:
Kita nak pergi berkelah jadi kita kena bawak makanan dan minuman...so dalam kes ini bakul dianggap "container" iaitu avi , Makanan kita anggap sebagai video dan minuman kita anggap audio... So dalam kes ni makanan dan minuman tadi boleh jadi dari pelbagai jenis.. Begitu juga dengan avi tadi..dalam avi boleh jadi pelbagai format untuk video dan audio...but di "wrap" atau dibalut / disimpat di dalam satu container / bekas yang dipanggil AVI... Container yang lain cth .Mov , MKV ...etc

Cth satu-satu avi boleh jadi:
1. Avi
(mpe4 + mp3)
2. Avi
(h.264 + aac)
3. Avi
(divx/xvid + ac3)
4.Avi
( what format video + what ever audio format + subtitle or even maybe + image)

So in this case itu sebab kita tak boleh sebut...."aku nak convert ke format avi...." sebab apa core format yang kita nak convert..sebab dalam avi boleh jadi mp4, divx/xvid atau h.264.) kalau tersilap pilih mungkin terguna firmat uncompressed ..so file jadi gedabak punya besar....so in this kita kena tahu apa target format video dan audio untuk kita buat conversion...

But banyak sangat container pun masalah jugak..even kalau satu container cth avi pun ada masalah..sebab dalam container tersebut ada pelbagai campuran video dan audio format..so kemungkinan untuk video/audio tersebut ak boleh dimainkan memang ada...
Setiap audio/video perlu ada decoder untuk translate codec information dari data audio video...so dalam kes ni kita perlu ada decoder untuk codec tersebut dapat dibaca...codec ( compressor/decompressor) boleh didapati dengan percuma di internet ada jugak yang bersifat propriety.

Dalam post ini aku nak terangkan sikit pasal .MKV.. Sama sperti AVI ...MKV juga adalah satu container atua bakul atau bekas penyimpan atau apa satu term yang sesuai boleh kita gunakan... Seperi avi ..mkv mengandungi beberapa combinasi video format dan audio format... BUT generally dalam mkv terdapat combinasi audio video yang selalu diguna pakai cth:

xvid + mp3 atau ac3
H.264 + aac or mp3 or ac3

Certain case kita dapati format mkv lebih cantik berbanding avi divx/xvid pada size file yang sama....why???? Dalam kes ni video di encode ke h.264 ...h.264 boleh dikatakan lebih baik dari xvid/divx pada dile saiz yang sama....itu sebab h.264 dipilih sebagai salah satu format video untuk bluray selain dari mpg2...

Seperti mana yang aku cakap tadi dalam satu-satu container bukan saja audio/video saja boleh di wrapkan..tetapi benda-benda lain cth subtitle, still image..etc... inilah salah satu ciri-ciri dalam .mkv selain dari audi/video mkv boleh juga menyimpan multple subtitle streams or even mutiple audio streams...jadi kita tak perlu subtitle yang berasingan seperti avi divx atau xvid...

Problem mkv:
Tak semua stand alone player cth dvd player / multimedia player yang support mp4 format boleh play file mkv.. so untuk kita mainkan di player ini untuk ditonton di TV kita kena convert ke avi divx/xvid atau mp4..

Persoalannya:
Perlukan kita convert the whole audio/video ke satu format yang baru atau just tukar container...

Jawapannya dua-dua boleh BUT convert the whole audio/video ke satu format yang baru akan menyebabkan lost quality dan ia memakan masa. Kalau tukar container cth dari container mkv ke container avi video/audio format still the same...kita just tukar bakul...

for your info any file tak kita file apa sekali pun terdapat "header".. Header dalam satu -satu file mengandungi information pasal sesuatu file... in this case kenapa sestengah player tak boleh mainkan certain video file even kandungan video format adalah sama sebab player tersebut "tak faham" information yang ada dalam header tersebut...so tak boleh baca laaa...

Jadi ada beberapa trick atau technique macam mana kita nak tukar container ni supaya boleh dibaca oleh player.. Cuma bila kita tukar container information pada header dah berubah..so itu sebab bila kita tukar dari mkv ke avi..even quality audio/video still sama but subtitle tak keluar..sebab dalam avi tak ada information pada header pasal subtitle...."eehhhhhh mana boleh macam tu...apa erti aku tengok video kalau tak ada subtitle leceh laaaaa......" ok ada dua cara kita nak "appear"kan subtitle

1. Hardsub - bermaksud kita burn-in kat subtitle secara permenantly video - but cara ini menyebabkan kita terpaksa re-encode balik video tadi..ini memakan masa dan quality drop (bergantung pada bitrate yang kita gunakan masa reencode)
2. Kita streamkan subtitle secara berasingan semasa kita playkan video... cara ini paling popular

So kita berbalik pada masalah soalan kawan kita macam mana nak kasi subtitle selepas diconvert dari mkv ke avi... ok try follow this method..btw aku harap korang dah download software yang aku kasi kat atas...

Ok let's go baby...smile.gif
Install avidemux..after installed run avidemux...open file mkv tadi...ok bila kita buka file dalam avidemux dia kan muncul dialog box macam kat bawah ni...:

just tekan Yes

Ok dalam method pertama ni kita nak convert mkv ke avi tanpa effect quality - dan subtitle kita streamkan berasingan sama dengan cara kita loadkan subtitle untuk movie avi divx/xvid

disebelah kiri avidemux ada panel untuk video dan audio.. dalam kes ni just pilih Copy untuk video dan audio..cth macam kat bawah:

dan pilih container format iaitu AVI
kemudian untuk save----> File-----Save---save video---->tulis nama video file yang kita nak BUT JANGAN LUPA tulis extention dia sekali .avi...now tak sampai 2 minit (bergantung pada pc) mkv dan bertukar jadi avi....tanpa effect quality...

"...but wait brother...mana subtitle????? aku main video tak ada subtitle ni....apa erti..."..relax.....

ok now pasal subtitle....dalam kes ni aku anggap korang dah download MKVtoolnix ..link dah aku kasi kat atas.. after downloaded extract open folder run MKVextractGUI.exe load video mkv tadi sebab dalam original mkv file dia attached sekali subtitle so tugas kita ekarang nak extractkan subtitle cth macam kat bawah:

so dalam cth di atas ada beberapa subtitle streams (pebagai bahasa).. terpulang pada kita nak pilih yang mana satu..dalam cth ni aku pilih subtile streams no 13.. kalau ada satu jer subtile pilih yang subtitle tu..the extract..so dia akan extract subtitle dalam format .ssa . So kasi nama video avi tadi sama dengan .ssa cth my movie.avi dan mymovie.ssa letakkan dua-dua file ni dalam satu folder...kalau kita install codec pac. ffdshow atau vosub atau kita mainkan dengan menggunakan media player classic...subtitle tak masalah untuk diloadkan sekali bersama video...but in certain kes kita tak nak subtitle dalam format .ssa kita bleh tukar ke format popular macam .srt.. caranya mudah pergi ke laman web ni:
http://www.akira.ru/osc/ssa2srt.php
loadkan .ssa file dan tekan convert so dia kan tukar .ssa ke srt on the fly...

that 's all

pasal nak attachedkan subtitle secara kekal pad video tutorial akan menyusul kemudian...good luck.. smile.gif Edited by tasek16

firstly, thanx 4 de tutorial..sgt m'bantu..dpat la ak paam ckit2 psal codec ni..

ass ==> srt akan m'nyebabkan byk function ilang cam position subtitle n font btul x? so, ak rse ak xbley nk convert ass ==> srt.... sbnrnya aku nk mux (attached) .ass aku tu ngan .avi... software yg aku jumpa bley mux kan .avi dan .ass tp akan m'hasilkan .mkv (.avi+.ass=.mkv)..the real problem here is utk tukarkan .mkv kpd .avi smula..psal software yg aku ada tu (mkv to avi with subtitle) dah gagal b'fungsi (refer to 1st post)..
problem ni bley settle kalo:
1. .avi+.ass=>.avi (ada ke software camtu?)
2. .mkv ==> .avi (without loss subtitle mknanye video dan subtitle still 1 file yg sme)(slain software "mkv to avi with subtitle")

extra question:
1. .avi ==> .mkv (ada software x bley convert..jd file subtitle b'asingan pn xpe la )

QUOTE(x_quisite @ Dec 18 2008, 12:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ass ==> srt akan m'nyebabkan byk function ilang cam position subtitle n font btul x? so, ak rse ak xbley nk convert ass ==> srt.... sbnrnya aku nk mux (attached) .ass aku tu ngan .avi... software yg aku jumpa bley mux kan .avi dan .ass tp akan m'hasilkan .mkv (.avi+.ass=.mkv)..the real problem here is utk tukarkan .mkv kpd .avi smula..psal software yg aku ada tu (mkv to avi with subtitle) dah gagal b'fungsi (refer to 1st post)..
problem ni bley settle kalo:
1. .avi+.ass=>.avi (ada ke software camtu?)
2. .mkv ==> .avi (without loss subtitle mknanye video dan subtitle still 1 file yg sme)(slain software "mkv to avi with subtitle")

extra question:
1. .avi ==> .mkv (ada software x bley convert..jd file subtitle b'asingan pn xpe la )

ok sebenarnya tak perlu tukar dari ssa ke srt pun boleh....tukar ssa ke srt just an option...

ssa vs srt
ssa mengandungi script untuk text decoration..dalam script tu ada information pasal jenis text , color, style..etc...kalau kita buat website dia sama macam file css....manakala srt adalah just plain text file.. Since ssa file mengadungi segala information pasal subtitle decoration cth color, style etc still the same.

Nak mainkan avi + ssa tak ada masalah ..sama macam mana kita buat macam avi+srt... (sama name dalam satu folder)..cth macam kat bawah aku main (avi + ssa)...subtitle still looks the same...all text decoration still in tag.

pasal nak mux kat avi +ssa without loss quality untuk avi tak boleh .. ini yang membezakan .mkv ngan Avi...sebab mkv capable "wrap" kan video/audio + subtitle + image) but for avi just video + audio... kalau nak kena burn in kan subtitle permenantly..so qualilty lost laa

so dalam kes ko ni...first....tukar container mkv ke avi...the guna MKVextractGUI untuk extractkan subtitle dalam ssa...letakkan avi + ssa tadi dalam satu folder...then play ...cth macam image kat atas....

good luck Edited by tasek16