Jump to content
Sign in to follow this  
ROBOTs!

Terbukti Ekonomi Malaysia Lebih Kukuh Dan Mantop Dari Negara2 Maju

Recommended Posts

QUOTE(ROBOTs! @ Dec 5 2008, 07:25 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Salam,

Aku sebagai penumpang di sini agak bergembira dengan kemajuan ekonomi di malaysia walau dikatakan terdapat banyak kes rasuah yang dilakukan oleh pihak kerajaan. Tidak sangka negara yang "berada" di senarai rasuah paling kritikal mampu menandingi ekonomi dengan negara-negara maju yang dibanggakan oleh rakyat malaysia sendiri iaitu USA, UK, JAPAN dll...Dengan ini diharapkan rakyat malaysia boleh bekerjasama dan jangan mendengar khabar angin yang buruk disiarkan internet. Marilah memajukan ekonomi negara-negara islam justeru membawa kepada kegemilangan ummat islam. Lupakan kisah politik, fitnah dan tuduh menuduh sesama warganegara bagi menjaga kesejahteraan negara. Janganlah memandang terlalu negatif kepada kerajaan kerana harga barang naik, minyak naik, ini semua adalah cara kerajaan bg meningkatkan taraf hidup rakyat mereka. Sokonglah negara anda. Jangan hanya kerana masalah kecil diperbesar besarkan dan mengajak orang luar campur tangan dalam hal ehwal negara sendiri, ini hanya akan merosakkan negara anda.

Sekian...

yg ni aku stuju hehehhe...

QUOTE(teri-chan @ Dec 5 2008, 07:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
yg ni aku stuju hehehhe...

kalau teri-chan setuju aku ikut aje tehehehe...
tapi dalam keadaan mcm ni wujud masalah dalaman....huhuhu....

elok jgak..
kalu ramai befikir spt robot.. mungkin ekonomi, sosial, politik lebih stabil..

ehh kepada yg kerja makan gaji spt aku nie, apa impak atau implikasi yg tempias korang rasakan
kesan dari kelembapan ekonomi dunia spt potong bonus ke.. (dah hujung tahun ), potong gaji ke ?

QUOTE(ROBOTs! @ Dec 5 2008, 11:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
ntahlah aku pun x tahu impak yg makan gaji...tp adalah perubahan sket kot, sebab depend gaji dan kwsp pakcik yg bekerja di PSH dayabumi KL, meletup letup gaji dan kwsp dia....aku rasa berterima kasih lah kepada kerajaan sebab ada program2 perlaburan yg bagus mcm KWSP, ASB dll.

Kekadang rakyat malaysia sendiri tak sedar kelebihan yang ada pada program2 yang dilancarkan oleh krajaan malaysia sendiri. Aku kata mcm ni pun sebab ada dikalangan rakyat malaysia sendiri tak join asb dan sbgnya sedangkan mereka tahu asb,kwsp dsb adalah simpanan dimasa hadapan nanti.

Nie adelah sket penerangan bertapa untungnya jika menabung dengan ASB...ikut cara pakcik aku..
Dia lagi 3 tahun pencen dan dia buat pinjaman peribadi dengan BSN sebanyak RM100,000.00 iaitu selama 8 tahun dan dia bayar RM1000++ sebulan.

Dalam tempoh dia bekerja dia mampu bayar RM100++ sebab gaji dia RM3000.00. Tapi lepas dia pencen dia tetap bleh bayar duit pinjaman BSN dengan menggunakan dividen yang diberi oleh asb. Maknanya dividen selama 3 tahun iaitu bernilai RM30,000.00 dia tak usik pun sebab dia bayar pakai duit gaji bulanan dia + OT dia. Sakit bekerja selama 3 tahun je, then after 3 tahun dia mampu bayar pinjaman dia pakai dividen yang telah dihasilkan selama 3 tahun iaitu sebanyak RM30,000.00, lepas dia bayar utk 2 tahun. Tup tap2 dah 5 tahun lagi 3 tahun dia nak bayar. Dalam tempoh masa yg sama yg 2 tahun dia bayar pakai dividen asb, dia dapat dividen sebanyak RM20,000.00. Tup tap tap dah lepas setahun..ada lagi 2 tahun berbalance kan RM8000,00. Then dia kuar duit kwsp dia dan bayar balance pinjaman dia settle 2 tahun tu dgn BSN.

Result yg dia dapat dari kepintaran dia membayar pinjaman BSN,

RM100,000.00 << Akaun ASB
RM150,000.00 << Akaun KWSP

Maka taraf hidupnya naik sehinggalah ke hari ini sehinggakan beliau mampu pakai BMW5 series dan ada rumah banglo sebiji dan perniagaan yang dibina dengan menggunakan modal RM200,000.00 nya sendiri.

Kesimpulannya, peluang utk hidup senang + kaya di malaysia ialah 95%, cuma ada cara dan jalannya utk hidup mcm ni. Syarat nak hidup mcm ni, kenalah bersyukur supaya Allah s.w.t tak tarik balik harta tu...lol (dah mcm ustaz plak)

Ada persoalan sedikit tentang rasuah di malaysia. Betul ke rasuah malaysia di paras kritikal seperti yang diwawarkan oleh forbes majalah terkenal USA tu???Bukan tu strategi mereka ke nak larikan pelabur luar yg berlabur di malaysia??

Dari kenyataan forbes ini, hampir 55% rakyat malaysia mempercayainya. huhu...so kesian...Malah mereka menggempar gempurkan lagi kenyataan tersebut. Padahal mereka tak tahu kenyataan itu mampu merosotkan ekonomi malaysia justeru pelabur luar akan lari dan meninggalkan malaysia begitu sahaja.

Mengikut lagi kajian aku,lol...kenaikan harga minyak di malaysia lebih dari harga minyak dunia adalah salah satu strategi bagi memantapkan aset negara dan menjana modal insan yang tinggi kepada rakyat. Kalau tak, manelah datangnya duit kerajaan dalam projek2 besar seperti pembaikan jalan, pembaikan itu ini, dan program yg berkaitan dgn rakyat sedangkan program itu tidak membawa apa2 keuntungan pun kepada kerajaan.

Adakah anda mahu negara malaysia bangkrap, syarikat gergasi di malaysia tutp dan banyak peluang pekerjaan tutup hanya kerana disebabkan hendak memberi rakyat malaysia hidup senang tanpa berusaha dengan tangan dan kekuatan mereka sendiri???

Ingat kita sakit dengan harga minyak hanya sementara waktu sahaja, tetapi jika kita x nak sakit langsung dgn harga minyak, bermakna hampir seluruh negara malaysia akan jatuh ke tangan orang lain.

Minyak Naik >>> Modal dan Aset Negara Bertambah >>> Projek Pembangunan Rakyat Bertambah >>> Peluang Pekerjaan Bertambah = Untuk Rakyat

Minyak Turun >>> Modal dan Aset Negara Menurun >>> Projek Penmbangunan Rakyat berkurang >>> Peluang Pekerjaan Berkurang = Rakyat sengsara.

Nak jd macam indonesia ke??? haha...

have fun my fellas...lol

Betul cakap ko Robot's... Aku setuju... tetapi ramai rakyat Malaysia tak faham...
Malah sesetengah pihak sengaja memutar belitkan fakta bagi mengelirukan rakyat...
Kerajaan perlukan bnyk modal... Kita bising jalan hari-jari jam... So kerajaan ambik inisiatif buat le jejambat dan lebuhraya bg memendekkan masa perjalanan.... dan mengurangkan trafik yg sesak... Nak bina lebuhraya bukan pakai pasir, batu dan simen je... RM pun kena gak pakai... Bukan seposen dua... Bukan singgit dua...
Maka bila fakta sengaja diputar belitkan maka jadilah konsert jilat-menjilat sbg membantah harga minyak naik... Apapun salah kerajaan juga sbb x nak berikan fakta yg tepat... Pemimpin ni kata lain.. Pemimpin tu kata lain... Kerajaan byk hutang sbnrnya... demi memuaskan hati rakyat, tetapi apa yg diberi kerajaan rakyat sentiasa x puas hati.... Merungut... Tapi rakyat sendiri suka membazir... Makan tengahari kat hotel... Makan malam pun kat hotel, berbuka puasa pun jugak kat hotel... Bila kita tanya, mereka kata sekali-sekala... Bila harga barang naik, mengamuk... anjurkan konsert jilat menjilat....

negeri2 yang miskin di malaysia ni adalah negeri2 yang ada hasil minyak seperti sabah,sarawak n terengganu..pelik..patut negeri2 ni la paling kaya di malaysia kn?mungkin ketidakupayaan mengurus tadbir ekonomi dgn baik?aku pelik gak..dgr cerita di perairan kelantan dah jumpe telaga gas asli..tapi xdpt dibangunkan..xdpt dikeluarkan hasilnya..kenapa ye?adakah sbb PAS yg memerintah kelantan?adakah itu juga puncanya kenapa BN nak sangat kat kelantan tu?ntah la..tapi andai kata kelantan jatuh kepada BN nnt..jgn la terkejut kalo tiba2 keluar berita "Telaga gas dijumpai di Kelantan"..selama 15thn kelantan diperintah PAS, PAS tidak mampu memajukan ekonomi negeri..BN jugak yg pandai..

satu bentuk pemikiran yg daif dan membalas dendam..even org kutuk kita..adakah itu hak kita membunuh/memukulnya?kalo kita jahat..org cerca kita..keji kita..mmg padan la orang keji kita?xkan nk puji lak?kenapa nk menghukum rakyat yang tak bersalah?inilah pemikiran yang sgt dangkal dan cetek..dan lebih bersifat membalas dendam...

saudara kena ingat, harta negara ini bukan milik kerajaan..tetapi milik rakyat..rakyat berhak ke atasnya..even dia pembangkang or kerajaan. Kenapa orang sabah n sarawak berhijrah? Sebab nak cari makan pn susah kat sana..xde pekerjaan..selama hampir setengah abad UMNO memerintah sabah n sarawak..apakah pembangunan yang dibawak di negeri itu?

QUOTE(ROBOTs! @ Dec 5 2008, 10:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Oklah bro i give some more about this,

First, bro tawkan kerajaan adalah organisasi yang diuruskan oleh manusia right? Jadi aku rasa tak perlulah nak dijelaskan kepada bro tentang sifat dan perangai sesetengah manusia. Lagipun ramai rakyat negeri kelantan yang berhijrah ke negeri lain. Bagaimana kerajaan hendak membangunkan sesebuah negeri jika di negeri tersebut tidak mempunyai tenaga tangan yang ramai? Lagi satu mengenai negeri kelantan, hampir 100% rakyat di negeri kelantan tidak suka pembangunan kerana ia dikatakan akan menimbulkan masalah sosial dan maksiat right?? Kalau orang dah tak nak, kenapa mesti kita perlu beriya iya hendak membantunya??Tapi aku tak pasti mengenai kerajaan negeri kelantan nak bantuan kerajaan pusat atau tidak, sebab dalam tv tuan guru kata minta bantuan tapi tak dapat, tp dalam internet pula kerajaan negeri kelantan tak mahu campur tangan dari kerajaan pusat, jadi aku x tawlah mane yg betul.

hampir 100% rakyat kelantan tidak suka pembangunan?ello?mane dpt perangkaan ini?pndagn ko ke?
campur tangan camne tu?campur tangan dlm pentadbiran?

Lagi satu, aku rasa PAS memang ingin memerintah secara berdikari right? Jadi kenapa tidak mereka menghasilkan pendapatan mereka sendiri melalui negeri yang diperintah oleh mereka? Kerana mengikut kata mereka, bisnes dan asas pembangunan kerajaan Pusat haramlah, itulah, inilah, jadi kenapa tidak mereka membangunkan negeri mereka tanpa adanya maksiat seperti pelacur bertudung yang sedang berlaku dan hangat di katakan di kelantan?

ko rase je ke?ko dgr rumor je?mcm kat negeri lain xde..

Macam bro kata, kalau kita di caci, di maki , di hina kita jangan balas sebaliknya kita bantu mereka right? So, aku nak tanya bro, di situasi brolah, contohnya, aku hina bro ni kafir lah, apelah, bodohlah, anak luar nikahlah, apakah bro akan membantu aku dan memberi nasihat elok2 seperti yang bro cakapkan tu? Aku rasa tidak sebab dalam posting bro menentang posting saya di topik sebelum sebelumnya pun, agak kasar right??Penuh dengan sindiran+kutukan right??

rasenya xde lak aku ckp cmtu..n satu lagi..soal kutuk tu mungkin aku akn marah..mungkin aku xkan tolong ko..tapi ada ke aku amik hak yg sepatutnya hak ko..adakah aku amik duit ko..pastu ko kutuk aku..aku pn amik keputusan xnk pulangkan duit ko..ada ke?aku xamik hak ko pn..
dan tiba2 ko kutuk aku..wajar aku marah..unless aku ada amik hak ko dan ko kutuk aku..itu mungkin wajar aku menerima kutukan ko..

Tu contoh je bro, harap jangan ambil hati yer. Kesimpulan dari contoh yg aku bg, adalah apakah kerajaan iaitu Menteri2, ahli 2 parti di parti BN akan bantu PAS setelah PAS telah menjatuhkan kafir kepada parti mereka???Apakah PAS sedar mereka telah menjatuhkan kafir seramai beratus ribu malah berjuta ahli BN yang juga rakyat malaysia???Adakah setiap seorang rakyat mampu membantu, menasihati seseorang yang telah kutuk, hina dan mengkategorikan mereka didalam golongan yang kufur??

Hati manusia bro, semuanya lain2...benda ni memang dah lumrah dunia..setiap manusia pasti melakukan kesilapan kecuali rasul.

semua yg aku katakan ni..contoh je..jangan amik ati yer?!! dan seperti yang ko ckp..setiap manusia pasti melakukan kesilapan...xmustahil pak menteri2 ni,ko,aku atau sape2 saje melakukan kesilapan..

hampir 100% rakyat kelantan tidak suka pembangunan?ello?mane dpt perangkaan ini?pndagn ko ke?
campur tangan camne tu?campur tangan dlm pentadbiran?

simple je bro, buktinya ramai orang kelantan datang ke sini (Selangor & KL), nampak sangat diorang sendiri dah lari dari negeri diorang sendiri, malah sesetengah dari rakyat negeri kelantan bawa lagi budaya burok ke sini etc kenekan anak dara orang dll.

ko rase je ke?ko dgr rumor je?mcm kat negeri lain xde..

aku x cakap kat negeri lain xde pusat hiburan@maksiat, mmg ada, tp dari cara kutukan pas ke bn seolah olah diorang ni terlalu suci dimata manusia. Benda macam ni mmg lumrah dunia, manusia tak se perfect rasulullah.

rasenya xde lak aku ckp cmtu..n satu lagi..soal kutuk tu mungkin aku akn marah..mungkin aku xkan tolong ko..tapi ada ke aku amik hak yg sepatutnya hak ko..adakah aku amik duit ko..pastu ko kutuk aku..aku pn amik keputusan xnk pulangkan duit ko..ada ke?aku xamik hak ko pn..
dan tiba2 ko kutuk aku..wajar aku marah..unless aku ada amik hak ko dan ko kutuk aku..itu mungkin wajar aku menerima kutukan ko..

cakap pasal hak...aku ingat bro taw pasal ni, sebab setahu akulah, orang dahulu tak pernah cakap pasal hak dgn kerajaan. Macam aku penah cakap sebelum ni, kerajaan "khidmat" rakyat "bayar"...mane de hak2 lagi?? even kerajaan khidmat lebih dari rakyat bayar...apa kene mengena dgn hak???? Hak rakyat tak wujudpun dalam muka bumi ini. Ingat! Kita ni manusia sebagai perantau bukan penetap...hehe

semua yg aku katakan ni..contoh je..jangan amik ati yer?!! dan seperti yang ko ckp..setiap manusia pasti melakukan kesilapan...xmustahil pak menteri2 ni,ko,aku atau sape2 saje melakukan kesilapan..

yups that right, jd jangan persoalkan dan ada2 kan cite yg ntah mana dikutip dan bawa ke sini.

"Bersangka baik lebih baik dari bersangka buruk"

simple je bro, buktinya ramai orang kelantan datang ke sini (Selangor & KL), nampak sangat diorang sendiri dah lari dari negeri diorang sendiri, malah sesetengah dari rakyat negeri kelantan bawa lagi budaya burok ke sini etc kenekan anak dara orang dll.

cakap cam x berasas je..mcm negeri lain xde buat cam2..

aku x cakap kat negeri lain xde pusat hiburan@maksiat, mmg ada, tp dari cara kutukan pas ke bn seolah olah diorang ni terlalu suci dimata manusia. Benda macam ni mmg lumrah dunia, manusia tak se perfect rasulullah.

bukan nak kate kutukan die seolah2 diorg ni suci...diorg cube gtau hal yang realiti..sekurang2nye diorg buat mengikut ajaran rasulullah..bukan x ikut terus.. ko katakan itu lumrah..org yg befikiran cetek n malas je ckp cam2..seolah2 menampakkan ko nak biarkan maksiat berlaku..

cakap pasal hak...aku ingat bro taw pasal ni, sebab setahu akulah, orang dahulu tak pernah cakap pasal hak dgn kerajaan. Macam aku penah cakap sebelum ni, kerajaan "khidmat" rakyat "bayar"...mane de hak2 lagi?? even kerajaan khidmat lebih dari rakyat bayar...apa kene mengena dgn hak???? Hak rakyat tak wujudpun dalam muka bumi ini. Ingat! Kita ni manusia sebagai perantau bukan penetap...hehe

ko leh ckp sbb kedudukan ko skrg trase amat selesa..ko xpikir ke cucu cicit ko ke mane duduk nanti.. dahla ekonomi kite derang pegang..hak kite pun diorg nak rampas..aku rase x silap ngan ko, ko skali dtg kelantan hijrah kalu ditakdirkan oleh Allah ibu negara Msia dah jd cam singapore..
sekurang2nya kat kelantan tanah rizab melayu masih ade lg n banyak..ape jd kat luar skrg ni..yg dibanggakan pembangunan..tp miliknya C ****** nun..

right, jd jangan persoalkan dan ada2 kan cite yg ntah mana dikutip dan bawa ke sini.

" mencegah lebih baik dari keadaan bertambah semakin buruk"

pepun..harap maaf,,slh dan silap hrp diampun..just gtau mende yg sbnrnye.. rolleyes.gif

QUOTE(ROBOTs! @ Dec 14 2008, 11:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>

sedikit je nk ckp..ko pn jgn bersangka buruk bila mane2 parti pembangkang nk buat baik..parti kerajaan of coz la aku tau ko akan sentiasa bersangka baik..walau apa pn diorang nk buat..sama jugak dgn pengikut2 parti pembangkang..diorang pn bersangka baik dgn pemimpin mereka..so..it's fair right?!

macam yang ko cakap..

"Bersangka baik lebih baik dari bersangka buruk" Edited by NeoLogy

Kalau aku jadi ahli politik pun aku akan maju kan negeri yang parti aku memerintah je...sebab orang kat negeri tu ramai2 undi aku...penat2 diorang undi aku takkan aku nak maju negeri pembangkang lak...kecewa la die-hard-fans aku nanti...

RObot = nice info pasal asb tu Edited by Xclusive

kalo macam ni la fahaman kita semua tentang politik..xheran la negara kita xmaju...sbb sumenya pentingkan diri sendiri..sepatutnya ahli politik berfikir sbg seorang negarawan..bukan sbg seorang presiden parti lagi kerana dia memimpin negara.memimpin rakyat..bukan hanya memimpin pengikutnya sahaja...bukan semua rakyat sokong beliau..

so kena adil..time pemimpin kita berkuasa..bleh la kita ckp mcm Xclusive tu..cuba time dh xde kuasa..baru la korang akan mntk mcm ni...bertindaklah sbg negarawan..bukan seorang ketua parti politik lagi..matlamat menjadi pemimpin adalah utk memajukan negara dan memberi keselesaaan kepada rakyat..kalo ikhlas la nk jadi pemimpin..

*ariff shah yang bertanding PRK Pmtg Pauh dulu..[kisah benar]..dia penah lawat pasar kt area seberang jaya..ada seorang peniaga (org pas) diberi bantuan oleh beliau..pengikut2 arif shah tanya..psai apa datuk tlg org tu..org pas tu..tau apa datuk ariff shah ckp?biaq la..org cmni la kta kena tlg..kalo x sampai bila depa nk suka kita?

moralnye..lagi BN 'berkasar' dgn pembangkang..lg la pengikut pembangkang lari dari BN..xheran la BN xdpat2 lagi kelantan tu.. Edited by NeoLogy

munasabah gak point y ko ketengahkan tu...tp aku still pk ahli politik kene utamakan penyokong die r...cuz penyokong die bg undi y sgt bernilai pada die ni..mesti r die pun nak bagi keutamaan kat penyokong die sbagai tanda time kasih

well..it's up to you..TGNA kat klantan pn lebih utamakan wakil rakyat dari BN dari wakil rakyat PAS..ada jugak wakil2 rakyat dari PAS ni komplen dgn TGNA..tp mcm ariff shah..lebih kurang cmtu la TGNA jawab..aku rasa tu la formula kejayaan PAS di kelantan..sbnrnya ni semua psikologi je...

mcm ni la sbnrnya kaedah yang digunakan oleh mubaligh2 kristian menarik mangsa2 bencana alam supaya masuk kristian..mereka 'berbuat kebajikan' kepada mereka ni dgn memberi bantuan,bg makan..bg ubat..bg duit..masa tu la mereka 'berdakwah'..

sama jgak dgn politik..pemimpin yg bijak..dia guna cara lembut..xde paksaan pn..BN lak yg aku lihat...bila kurang sket sokongan..tiba2 pelbagai projek dtg..bg duit kat penduduk kmpg..bila duit xde..org pn xnk 'buat kerja' (mcm kes PRK Pmtg Pauh)..

betul setuju...

bagi aku, ekonomi kita jgn la bergantung sgt kat negara2 utama..kita perlulah melabur kat negara2 yg lain terutamanya kat negara2 Islam....

tu jer pendapat aku yang tak seberapa....

QUOTE(ROBOTs! @ Dec 5 2008, 05:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Utk brader Neology...

Biasalah tu, itulah dipanggil di anak tirikan..kenapa ia dianak tirikan?? Memang patut pun kelantan kena macam tu sebab mereka membantah dan membangkang BN. Nak ke bro beri kesenangan kepada orang yang kutuk bro, fitnah bro dan memburuk burukkan bro?? Simple...terengganu,sabah dan sarawak x kaya sebab ianya adalah satu kesilapan penduduk di tempatnya sendiri dimana ramai penduduk2 di negeri ini beranggapan negeri seperti selangor, johor adalah lubok emas, jadi mereka pun berhijrah ke sini cari makan. Macam mana kerajaan nak majukan negeri mereka sedangkan mereka sendiri dah berpidah randa ke tempat orang lain? Macam mana kerajaan hendak membantu jika mereka sendiri tidak membantu negeri mereka sendiri?

Apabila sentimen berhijrah secara kekal di negeri lain, maka kerajaan perlu seimbangkan pendapatan dan ekonomi di negeri2 tersebut yang dipanggil lubok emas. Jadi terpaksalah kerajaan mengeluarkan hampir kesemua aset mereka kepada sesebuah negeri bagi menampung masalah pendatang dari negeri lain.

Simple right?

sekali lg aku setuju dgn pandangan ko....
apapun sbnrnya Sabah dan Sarawak dah kira maju,
cuma sesetengah kawasan di pedalaman masih belum menerima kemudahan asas...
muka bumi sabah dan sarawak berbeza dgn semenanjung...
pertama sekali semenanjung sudah ada rangkaian jalan raya dan rangkaian keretapi
sejak dari zaman pemerintahan British lg...
jaringan jalan raya sabah dan sarawak masih terhad.
puncanya pada masa tu, sabah dan sarawak masih tidak penting bg British kerana dua negeri tu xde sumber galian seperti semenanjung yg kaya dgn bijih timah...
masa tu mana ada lg minyak dan gas.
kalo British tau Tanah melayu ni ada sumber minyak dan gas, awal-2 lg diorg xkan bg bebaskan negara kita ni... faktor muka bumi sabah dan sarawak juga byk menghalang, kerana keadaan muka bumi yg bergunung ganang dan berbukit bukau serta sungai-sungai yang lebar.
jaringan landasan keretapi juga terhad kerana apa yang ada skrg adalah tinggalan dari zaman British lg... Bukan kerajaan xde inisiatif nak majukan dua negeri tu, tetapi utk merancang pembangunan di sana mengambil masa yg panjang... jalan yg belum ada perlu dibuat dgn meneroka hutan-hutan, meratakan bukit bukau, membina jambatan utk menyeberangi sungai...
salah satu faktor kenapa kerajaan terlalu menumpukan pembangunan di semenanjung, ialah kerana pihak pemaju sendiri yang mahu membangunkan projek di semenanjung...

hurmm..nk tny la pendapat korang yg pandai dan arif ni..

kalo wang royalti..maknanya ape ek?kalo kes wang royalti minyak kat terengganu..bukan wang royalti dibayar terus ke kerajaan negeri ke?kalo dibayar ke kerajaan pusat..masih boleh dipanggil wang royalti lagi ke?ke wang komisen je?bleh tolong jelaskan..

yang xpasti..

QUOTE(NeoLogy @ Dec 15 2008, 12:56 AM) <{POST_SNAPBACK}>
hurmm..nk tny la pendapat korang yg pandai dan arif ni..

kalo wang royalti..maknanya ape ek?kalo kes wang royalti minyak kat terengganu..bukan wang royalti dibayar terus ke kerajaan negeri ke?kalo dibayar ke kerajaan pusat..masih boleh dipanggil wang royalti lagi ke?ke wang komisen je?bleh tolong jelaskan..

yang xpasti..

dlm kes ni,pembayaran royalti ni melibatkan 3 pihak:kerajaan pusat, kerajaan negeri and Petronas...
royalti atau resource rent dibayar oleh petronas dlm bentuk cukai mengikut peratusan tertentu kpd kerajaan pusat...
dr jumlah duit itu kerajaan pusat kn byr kerajaan terengganu mengikut peratusan yg dipersetujui...
setiap pihak ad hak masing2 ke atas keuntungan penjualan minyak petronas keluaran terengganu..
mungkin peratusan yg dipersetujui berbeza mengikut negeri...
sekian...

QUOTE(nyc_killer015 @ Dec 15 2008, 07:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
dlm kes ni,pembayaran royalti ni melibatkan 3 pihak:kerajaan pusat, kerajaan negeri and Petronas...
royalti atau resource rent dibayar oleh petronas dlm bentuk cukai mengikut peratusan tertentu kpd kerajaan pusat...
dr jumlah duit itu kerajaan pusat kn byr kerajaan terengganu mengikut peratusan yg dipersetujui...
setiap pihak ad hak masing2 ke atas keuntungan penjualan minyak petronas keluaran terengganu..
mungkin peratusan yg dipersetujui berbeza mengikut negeri...
sekian...

kerajaan negeri berkuasa dlm pengurusan tanah negeri tp ak tk pasti plak psl perairan negara...
tp aku rase kerajaan pusat dpt cukai, kerajaan negeri dpt royalti..
same je kot..duit gak..