Jump to content
Evilngenious

Nak Buat Personal Loan

Recommended Posts

nak tanya..

cam ne nak wat loan rumah?

klo gaji ak ni cuma RM850

potong2 tnggal la dalam RM400 kot..

lepas ke??

campur2 Ot baru ada dalam RM1200

klo xlepas ..x beli rumah langsung la ak jawabnya.

Tp, ak ada wat bisnes baju...kira duit tepi la..

dan ada website ak sndiri..

tulung2

Dalam keadaan sekarang tidak digalakkan untuk buat pinjaman sebab interest dijangka meningkat naik. Lebih baik menabung atau simpan dulu pelan2... sikit2... untuk keselamatan ko jugak sebab tak boleh nak predict ekonomi negara sekarang nie.

bukan ka kalau dah sain kontrek interest loan kita tu dh tetap n tak berubah? cthnya, masa kita sain agremen interest 2.8% interest tu akan tetap biarpun bank naikkan interest loan coz dh memang termaktub dlm perjanjian.

hari tu aku masa aku urus loan kt toyota capital, dorg kata mcm tu...

kalau ko dh kira n rasa cukup untuk bayar balik.. ok jer..

aku dulu pun nak kawin wat loan gak ngan bank rakyat... kekekekke...

anak dh kuar... tp loan xsettle lagi... :ph34r:

tp dh nak abih dh nih... bulan april 2009.. xsabar nk tunggu settle loan ni... :P

kalau ko dh kira n rasa cukup untuk bayar balik.. ok jer..

aku dulu pun nak kawin wat loan gak ngan bank rakyat... kekekekke...

anak dh kuar... tp loan xsettle lagi... :ph34r:

tp dh nak abih dh nih... bulan april 2009.. xsabar nk tunggu settle loan ni... :P

sama la kita..tp aku lama lg nak habis. hr tu tgl 3 tahun tp aku reloan balik utk buat rumah. sekarang kena tgu 10 tahun utk bayar balik..sakit jg tu

ada tanah sendiri? tak try rujuk ngan SPNB?

bukan tanah sendiri

tapi tanah orang..hehe

kalau tanah sendiri baik wat loan rumah terus

itula...aku bersependapatan dengan MrGaman80

interest tu sama je sepanjang tempoh pinjaman kan?

aku rasa buat lambat lagi rugi kang nyesal macam kete aku hari tu loan interest dah naik baru bersungguh nak beli kereta.

hari tu member aku dr johor buat loan jg nk buat rumah tp atas tanah sendiri. syarat dia kena ada geran tanah n bank akan buat penilaian atas tanah tu.

aku pun buat rumah atas tanah sendiri jg tp xda geran coz tanah lot kampung. tu pun aku beli dr makcik isteri aku, sebab tu la tak leh buat loan perumahan dgn bnk rakyat. tp stakat ni proses buat rumah aku tu ok ja, rumah sederhana saja. nanti kalau dh ada duit lebih, blh besarkan lagi...lg pn rumah aku kt kg isteri aku di tenom, aku pla kerja kt kudat jarak dlm 3++km la. masa perjalanan dlm 4 jam.

ada jg ipar aku mengajar kt kemabong (jauh kat pedalaman tenom) buat rumah loan dgn perbadanan pinjaman sabah. dia kata blh buat pinjaman hingga rm100k ikut kelayakan n blh bayar lebih daripada 15 tahun. maksudnya installment rendah la tu. pas tu interest dia rendah, sebab bukan bank. tp semua proses kena urus sendiri.

masa aku beli myvi hr tu interest masih rendah, di bawah 3.0. baru2 ni org dr toyota call aku bg tau ada tawaran istimewa sempena merdeka n raya. beli kreta dgn interest 2.88 tp utk tempoh bayaran balik 7 tahun. dgr2 khabar akan datang interest naik sampai 3.8...n dgr2 khabar kadar interest proton naik sampai 6.0...tak tau la

aku beli avanza 1.5g dgn interest 3.0 9 tahun bulanan 79+. sepatutnya hr dpt tp ada mslh teknikal. kena tgu shipment akan datang...

hari tu member aku dr johor buat loan jg nk buat rumah tp atas tanah sendiri. syarat dia kena ada geran tanah n bank akan buat penilaian atas tanah tu.

maksud ko bank amek tanah buat cagaran ke?

maksud ko bank amek tanah buat cagaran ke?

tak la. utk tgk sama ada loan yg dia pinjam tu mmg utk buat rumah n jumlah yg dipinjam tu sesuai atau tak. yg penting mesti bergeran utk pastikan tanah tu mmg milik org tu

sama la kita..tp aku lama lg nak habis. hr tu tgl 3 tahun tp aku reloan balik utk buat rumah. sekarang kena tgu 10 tahun utk bayar balik..sakit jg tu

aku wat loan tu kejap je pun... wat 3 thn setengah...

yea.. yea... nak abih dh... pas tu leh wat loan lain lak... muahahhaa...

salam. aku nak loan wat bli kete national cam produa..camne? huhu

mudah ja tu...ko pegi ja kat pengedar kreta nasional, bagi tau kat dealer tu hajat ko. pas tu dorang akan uruskan loan ko (kalau layak la)...

tp kalau nak buat personal loan kt mana2 bank pas tu beli kreta secara cash, ko kena urus sendiri kat bank la. tp tu pun mudah juga sebenarnya. ko bg tau ja hajat ko nak buat loan n dorang akan uruskan yg selebihnya...

sebenarnya nak buat loan ni mudah ja tp nak bayar balik tu yg sakit...

tepat sekali..

30k cukup ke nak buat sebuah rumah yang selesa aa?

ni sedara mara sendiri yang buat jadi upah takdela cekik darah sangat...tolong2 je..

ko nak buat rumah atas tanah orang,berbaloi ke?

lagi satu,ko nak ubahsuai atau buat rumah baru?

tentang sedare mara ko tolong buat rumah tu,kira ok

la,boleh cut cost dah kat upah tue...

Asslmmkm.. mm.. Mr. Evil, apa kata ko takyah buat loan utk bina rumah tu.. memandangkn ko mmg dh otai dlm putera.com ni, so gunakn laman ni sebaik mungkin bagi mencapai hasrat murni ko tu.

1. mintk sape2 kat dlm ni yg keje atau final year study dlm architecture, minta tolong mereka buatkan plan sebuah rumah idaman kau tu.

2. pastu pastekn plan rumah ko tu kat sini. minta pulak rakan2 yg sedang study ambik QS tu anggarkan pula brp kos bahan2 mentah diperlukan.. jumlah simen, pasir, batu-bata, kepingan bumbung, kayu, papan dsbnya.

3. iklan kat sini, mana2 rakan kita yg ada kedai hardware yg boleh supply dgn harga dealer.

4. iklan juga kat sini, rakan2 kita yg biasa buat kerja construction, pinjamknlah pekerja2 dia utk hujung minggu bagi bina rumah ko tu.

Utk mambayar upah atau brg2 hardware yg dibeli, tak semestinya ko bayr cash kat mereka.. sebaliknya bolehlh dibuat bayaran ansuran tiap2 bulan atau buat sistem barter jer.. Bayar dgn mereka dgn kepakaran/kerjaya yg ko ade..

Bagi aku, insyaallh..aku mampu sponser utk kau 20 beg simen.. (tak cukup tu nk bina sebuah rumah..mgkn rakan2 lain leh membantu)

Kalau rumah tu dh terbina, kau sewakan aje dulu rumah tu kalau masih ada hutang piutang yg tertunggak..

Dah selesai, barulh menjadi hak mutlak ko...

Wallahuallam..

email aku, [email protected]

actually memang dah ada org nak tolong buat rumah ni

sedara mara aku jgk

kira loan yang aku ambik ni nak buat beli barang jela

tapak dah ada

pelan pun dah ada

upah tu belakang kira sbb sedara mara

ooo ye ke?ermm maybe orait gak ko

wat loan memandangkan ko nak beli

barang jer..kalau nak kumpul,brapa tahun

lg baru leh siap rumah ko.hehe

aduih.. :P tempias kat pipi hamba hehe..oww cam 2, kira dtg bwak hajt je la.. thk ye.. sok gak hamba pg.. ^_^

amacam, dah p ka? amik kreta apa? kancil, kelisa, kenari, kembara, myvi, viva atau nautica?

haaaa...dah pg dah..hehe teman amik batu nautica eh bkan2 teman xjd le..teman ingat nak wat loan ntuk bukak ternak cacing or lintah la.. ok x? hehe