Jump to content
Sign in to follow this  
slier

Air Flow Dalam Cpu

Recommended Posts

ak kurg setuju la dgn K.I.T.T. air flow memg penting la...walaupun ak xberapa tau sgt...tapi memang penting...memang hakikatnya akan bising sikit tapi ia memang penting...abg ak yg belajar kejuruteraan elektronik n sains komputer kt jepun pun dya kata air flow memg penting sgt...

aku takmau kondem sapa2, cuma sekali lagi aku tegaskan tugas utama casing fan.

nak pasang atau tidak, itu terpulang.

tp kita tak boleh kata, di kedai kita suhu sempoi je walau tanpa kipas tambahan.

adakah suhu bilik kedai kita sama dgn suhu rumah customer?

andai rumah customer lagi sejuk, adakah casing langsung tak membawa apa2 erti?

bagaimana jika suhu rumah customer lebih tinggi?

di kedai kita pasang pc selalunya atas meja, di rumah customer, belum tentu dia letak atas meja, maybe bawah meja, atas rak, atas meja, atas lantai, tepi katil, tepi rak tv ruang tamu, atau mana2 sahaja.

dgn meletakkan casing fan, ia seperti meletakkan satu aksesori keselamatan tambahan, utk pelbagai situasi. walaupun suhu "sempron" tu cuma 28'c, bagaimana dgn haba terpendam di dalam casing, situasi mana lebih baik? ada casing fan atau tiada? jika harga casing fan tu mencecah rm50, mungkin ianya tak berbaloi langsung utk dilabur andai suhu proc/mobo/hdd sejuk, tp jika boleh diberi percuma atau sedakar tambahan rm20, mengapa tidak?

setakat ni dah lbh kurang 30 casing murah aku beli, dan pasang utk office, semuanya didatangkan casing fan, percuma!

tentang suhu mobo cap ayam panas/mobo jenama tak panas tu kurang tepat.

mobo cap ayam, murah, tentu guna heatsink murah, dan kecil. dan pasti suhu nya lebih sedikit dr mobo mahal.

mobo cap ayam, murah, tentu guna capasitor murah yg ketahananannya lebih lemah berbanding mobo mahal.

dan tentu secara overall terdapat banyak kelemahan pada mobo murah, tp sejauh mana ketahanan dia bergantung pada sejauh mana pengguna menjaganya, atau pihak pengeluar/pekedai memasangnya dgn ciri2 keselamatan tambahan utk memastikan ketahanannya lebih.

spt casing2 dari komputer berjenama, selalunya dibekalkan dgn smart casing fan, yg akan autmatik on/off bila perlu, selain menitik beratkan design casing utk air flow yg baik.

contoh atas pengalaman sendiri dgn mobo murah. mobo ECS p4m900t-m2, kalau tgk price list harga dalam rm140~, aku buat utk pasang pc kegunaan pejabat, beli dgn jumlah yg banyak, boleh dapat pada harga below rm140~. Sebuah pc, celeron + ecs mobo + 1gb ddr2 + dvdrom + standard casing (free fan) total semua dlm rm59+ tanpa monitor/keyboard. setakat ni suhu mobo/processor berada di bawah 40'c pada suhu bilik 27~28'c. ada antaranya dah pakai +/- 2 tahun, still in good condition.

suhu processor yang lebih rendah dari bacaan suhu bilik dgn menggunakan standard HSF, adalah ralat pada bacaan, sama ada di sensor processor, atau pada BIOS mobo. adalah mustahil satu2 benda yg disejukkan dgn angin kipas yg mendapat pengudaraan pada suhu bilik, mendapat bacaan suhu di bawah suhu bilik berkenaan.

dan andainya anda tidak mahu memasang kipas tambahan, itu terpulang, tp bukan bermakna dgn memasang kipas tambahan ia tidak membawa apa2 erti atau kebaikan.

takde point kalau order casing, didatangkan dgn free casing fan, dan jual kembali casing tu tanpa fan dgn alasan tak perlu fan sbb suhu dah sejuk. KECUALI, customer yg kata tak nak fan.

apa K.I.T.T buat utk bisnes dia, utk kepentingan customer dia, itu terpulang, kerana itu hak dia sebagai seorang peniaga/technician menggunakan cara sendiri utk perniagaan dia. aku tak mahu kondem lebih2. cuma aku feedback atas info2 yg mungkin aku tak persetujui, dan itu hanya pendapat aku yg mungkin betul/salah berdasarkan pengalaman sendiri.

dan tak elok kita kata org lain tak bagus, technician tak ckp pengalaman ke apa, aku sendiri walau dah 10thn dlm bidang ni, masih malu nak ngaku aku seorang technician yg amat pakar dan bagus hingga meletakkan org lain di bawah aku.

@KITT

ap yang ko buat 2 utk bisnes ko, tp yg ditanyer oleh TS ni utk pc personal dier..

jd harap ko leh hargai pandangan org lain.. klo ko nk letak bom dalam pc custumer ko pn ske ati ar.. 2 hal ko..

ak x nk kacau bisnes ko..

klo kt opis ko mngkn sjuk sket pasal ad aircond atau ad angin yg bergerak.. tp mungkin ts letak pc dier bawah mje ke atau tmpt yg angin yg x bergerak.. jd mngkn dier perlukan airflow yg bagus utk sejukkan pc dier.. lg pn temp ad kaitan gk ngn performance pc..

contoh atas pengalaman sendiri dgn mobo murah. mobo ECS p4m900t-m2, kalau tgk price list harga dalam rm140~, aku buat utk pasang pc kegunaan pejabat, beli dgn jumlah yg banyak, boleh dapat pada harga below rm140~. Sebuah pc, celeron + ecs mobo + 1gb ddr2 + dvdrom + standard casing (free fan) total semua dlm rm59+ tanpa monitor/keyboard. setakat ni suhu mobo/processor berada di bawah 40'c pada suhu bilik 27~28'c. ada antaranyadah pakai +/- 2 tahun, still in good condition.

ada antaranya? :lol: ......kalau pakai mobo ecs mesti kekadang ada prob yg pelik2 kan? (kekadnag masa format dia restart sendriri/kekakadang satu bulan fiormat berapa kali ntah pasal memanjang crash jerk)(biasa x ada error file missing bla bla bla bla :lol: press R to repair appear?) tgh2 menaip diaa hang.... :lol:

bukan aku kata 100% x perlu kipas but nak pasang kena depending pada system yg digunakan......kalau macam Penitum D/3.0GHZ bla bla bla mmg kena la pakai kipas pasal komponen pc pastu ngan gc lagi kat dalam mmg suhu tinggi la.....beli pun ribu2kan? 4 angka ......kira dah wajib pakai kipas kalau beli macam nih.......

gambar Cpu yg aku post tuh bukan pIII la ........itu P4 ..clock dia 1.6GHZ.....yg PIII tuh jenis baring.....nih mmg jenis berdiri......tapi kalau jenis dell macam tuh x leh reapt sangat ngan dinding ......pasal dia punya airflow xl leh jalan nanti......udara keluar masuk mungkin terganggu.....

well sapa pernah pasang berbone [pc kecik macam XPC shuttle? pc nih aku sure la pasal aku ada pasang satu...then aku perati mmg xde kipas langsung (exhaust fan) yg nih terang2 lagi bersuluh pakai barebone tuh x lama.....1 tahun 6 bulan....then bila rosak mmg kes serius... :lol:

Udah² ler tuh K.I.T.T ..hehe :P

conclusion, airflow mmg penting tak kira la tower system / open system. Bagi aku,

- tower system (with casing) : kipas mmg perlu untuk memaximizekan pengudaraan kluar msuk..

- open system (without casing) : kipas juga perlu untuk memaximizekan kebolehan hardware spt heatsink / heatspreader mengawal kadar kepanasan

Mmg btul system tanpa kipas boleh bekerja spt biase. Cuma skarang kite kena highlight aspect Jangka hayat & perfomance sesuatu system tu..

So, ikut kola nk pasang kipas ke tak. ;)

TS, sedarilah..

KEPANASAN/HABA adalah musuh no 1 pada hardware komputer...

maksud aku, kepanasan melampau yg melebihi had operasinya.. jadi sejuk-sejukkan lah dia ok.. :rolleyes:

Mmg btul system tanpa kipas boleh bekerja spt biase. Cuma skarang kite kena highlight aspect Jangka hayat & perfomance sesuatu system tu..

So, ikut kola nk pasang kipas ke tak. ;)

dia pakai core 2 duo punya proc E4xxx......proc nih ngan cache L2 2MB ngan sybus 80MHZ leh dikatakan high jugak .....so cakap apa pun kena masuk kipas tambahan....nih sure la dah labur dalam 4 angka nak bulit system tuh.........

aku pernah uji mobo intel865 perl ATX version+3.0GHZ HT 800FSB+chasing cap ayam(korang tahu chasing yg xde kipas kat belakang tuh? :ph34r: ) then aku lenjan sampai 12 jam sehari pastu temp dia naik 80c utk processor dan 60c utk mobo :lol: ......pastu chasing jadik panas giler....semua macam suam2 jerk......lepas aku test 3 hari aku jual la ....

cakap pasal airflow......then yg caps pecah2 keluar air tuh apa cerita? panas atau mobo xde kualiti?

Barang letrik berkait rapat ngan tenaga dan arus letrik maa..Tenaga letrik sejuk ke? Yg aku tau panas..

In term of system, masalah hardware itself lain citer..tapi bagaimana cara nk banterasnyer / kurangkannyer..itula adernyer ideologi dan teknologi dlm bidang airflow nih.. :D

bagus cara ko ni~

aku pernah uji mobo intel865 perl ATX version+3.0GHZ HT 800FSB+chasing cap ayam(korang tahu chasing yg xde kipas kat belakang tuh? ph34r.gif ) then aku lenjan sampai 12 jam sehari pastu temp dia naik 80c utk processor dan 60c utk mobo laugh.gif ......pastu chasing jadik panas giler....semua macam suam2 jerk......lepas aku test 3 hari aku jual la ....

teruskan dgn teori syok sendiri...

jgn babitkan teori x masuk akal tu dalam putera ni...

ye..

mmg forum tempat bertukar pendapat..

tapi kalau pendapat tu dah salah @ kurang tepat...

x salah terima pendapat org lain~

renung2 kan~

panas nih...panassssss :)

kesimpulannya, ade bajet dan ada tempat utk pasang fan, beli pastuh pasang aje laa fan tu..takde rugi pun,utk kebaikan jugak...

Salam semua..

Aku x tau sangat pasal hardware ni....

Aku ada baca posting mcm mana nak bagi dalam cpu tu sejuk skit

Aku baca dia orang ada letak fan utk air intake dan utk air out...

Mcm mana nak buat tu..kena beli fan yg mcm mana huh?bukan fan semua sama ka,klu mcm tu semua kira air intake jer la :wacko:

Tolong aku....

mintak maap sila rujuk kat sini untuk maksud perkataan CPU

http://forum.putera.com/tanya/index.php?show...t=0#entry621018

kita sama-sama belajar..

pakai la ni....pasti brpuas hati....aku dh pakai...mmg best air flow ko...."Thermaltake Armor with 25cm side panel Fan"

ni aku punyer...

Edited by esaterror80

adehhh bro.. kalau ada duit untuk beli casing tu, takde timbul masalah fan ni..

aku pun tak mampu nak beli casing tu.... :)

CM690 pon boleh mengancam kalbu...

dengan 5 fan 12cm~

kalau x sejuk jugak aku x tau la :P

ps: casing aku sekali dgn isi perut dlm tu mencecah 20++kg

CM690 pon boleh mengancam kalbu...

dengan 5 fan 12cm~

kalau x sejuk jugak aku x tau la :P

ps: casing aku sekali dgn isi perut dlm tu mencecah 20++kg

hmm...kalo casing yg ade fan tepi...cam cm690 yg transparent side panel tu...fan tepi tu sebaiknyer angin masuk ke angin keluar...??

angin masuk = nak bg angin pada GC..(kalo pakai kipas meja + side naked case = GC sejuk la..teori ni kot..hehehe..) :P

angin keluar = nak sedut udara panas dr gc..nak bawak keluar la..

maner satu yg lebih sesuai...??

ade saper2 yg pernah buat experiment??

CM690 ni mmg dah kasi fan tepi...

untuk fan intake...

sebab GC dier x blow udara panas ketepi (dier direct ke belakang)

tapi tu utk GC yg fan design reference nVidia @ ATi la~

aku buat 2 intake, 3 exhaust :D

depan dan tepi intake

belakang dan atas (x2) untuk exhaust :P

CM690 ni mmg dah kasi fan tepi...

untuk fan intake...

sebab GC dier x blow udara panas ketepi (dier direct ke belakang)

tapi tu utk GC yg fan design reference nVidia @ ATi la~

aku buat 2 intake, 3 exhaust :D

depan dan tepi intake

belakang dan atas (x2) untuk exhaust :P

bawah??

Setelah membaca dari awal topik ini, dengan ini, saya menganugerahkan "Best Award Technician" kepada K.I.T.T..

Bla lg nak kuarkan buku psal AirFlow?Ko kan banyak teori yg org lain xleh beat..Cayalahh bro~

Airflow penting, dlm casing aku ni ada 10 kipas smuanya termasuk kipas proc + kipas PSU..

Wlaupun PC aku ni murah je tp aku syg hardware² kt dlm tuhh..

aku pon same aku ade 7 smua nye termasuk kipas proc + kipas PSU

kalu bleh nk bagi die org nie sentiasa dalam suhu yg terlampau panas...

sbb aku syg hardware aku cam aku syg kt moto aku... :P

Airflow penting, dlm casing aku ni ada 10 kipas smuanya termasuk kipas proc + kipas PSU..

hahaha..byk nya kipas ko boh bro..bagus2 inilah baru dikatakan berjimat cermat...

aku takat ni pakai casing CM690 sumbat 8X120mm CM90cfm...mau berdengung jer casing aku ni..tp xper..janji hardware hidup lebih lama :lol:

hahaha..byk nya kipas ko boh bro..bagus2 inilah baru dikatakan berjimat cermat...

aku takat ni pakai casing CM690 sumbat 8X120mm CM90cfm...mau berdengung jer casing aku ni..tp xper..janji hardware hidup lebih lama :lol:

Mmg aku syg hadrware, RAM pun aku ltak cooler, EverCool Neon Crab, cuns blink2 lagi :lol:

x berbaloi bro.....pasal perhati lagi sekali....mostly harga rm 900 punya cpu dia dah diset ngan chasing cap ayam@psu cap ayam....mean bebetul ngam utk dipakai utk di tokok + apa2 hardware....nanti usik sikit .....mula la menimbulkan masalah....kita pasang betul skru semua ketat tapi dah barang xde kualiti.....nak buat macam mana? ...yg lawak tu...kekadang molex connector x cukup....semua dah pakai habis......xde extra <_<

aku nak tanye..PSU yg ko cakap ni zaman bile?kalau zaman 2000 ke atas..standard PSU cap ayam at least dtg dgn 4 molex dan 1 fdd..so kalau pc baru, takkan ko nak pakai 2 optical drive kot?beli 1 dvdrw dah ckp la kan?pastu 2 hdd..so ade lagi 1 spare.kipas?biasenya kipas casing ni die ade 1 in and out.so kita tetap ade 1 molex extra.

well sapa pernah pasang berbone [pc kecik macam XPC shuttle? pc nih aku sure la pasal aku ada pasang satu...then aku perati mmg xde kipas langsung (exhaust fan) yg nih terang2 lagi bersuluh pakai barebone tuh x lama.....1 tahun 6 bulan....then bila rosak mmg kes serius... :lol:

http://www.hexus.net/content/item.php?item=730&page=3

1. cube tgk betul2 gambar tu..yg kecik tu kipas utk North Bridge..cpu tu pakai heat pipe..Shuttle pggl ICE (name tak penting..suke ati die la letak ape2 pun)..tgk kipas tu menghala ke blkg casing..ni satu tech yg bagus..sbb function 2 in 1. satu utk cpu cooler dan satu lagi sbg exhaust fan.

2. ko kate cepat rosak kan??aku ade psgkan shuttle utk member aku...p4 2.6HT, ram 2 x512mb DDR1, siap pakai ATI 9800pro lagih..So kalau yg dah biase dgn GC dari zaman DX8 tu korang mesti tau kan 9800pro ni the best DX8 gc..rege mase member aku beli dlm rm 1K. dan korang juga mesti tau kan gc ni panjang gile dan PANASSSS..

3. So camne bro?ko nak kate shuttle ni takde kipas lagi??cepat rosak?nak cakap tu agak2 la..p4 2.6C HT ni tahun baper die kuar?zaman tu mane ade 1 stick 1gb

exhaust tu amenda diamondclaw oiii?

klu main tibai pasang fan jer ok ker?

aku tibai main pasang jer x pa ka?

lagi ada port kt casing ni utk pasang kipas terus ja aku pasang kipas..ok ker mcm 2

1. Bro..exhaust tu pun kipas jgk..cube ko tgk kat kipas tu..kan ade anak panah?tu tanda air flow / arah angin die.

* so kalau intake, kita tiup masuk angin dari luar. biase org letak kat depan / tepi di side panel. so arrow tu arahkan ke dlm casing

* Exhaust kita letak kat belakang / atas casing. tujuan die utk sedut keluar angin dlm casing. so arrow arahkan keluar / kebelakang la kan?

2. kipas ni takleh main tibai jerk..cam member2 ckp tu la..silap2 jadi makin panas..katekan ko ade 3 kipas..depan, tepi & blkg..kunun nak sejuk ko pun tala sume kipas tu ke dalam..so memang la angin luar masuk, hardware lebih sejuk. tapi udara panas yg terhasil tu camne plak?camne die nak kuar?

* kipas casing ni biasenya ade 3 size..80mm, 92mm dan 120mm..

* rege plak dari rm5-100 bergantung kepada brand, aksesori cam LED, ccfl, controller, etc. yg ni bergantung kepada keperluan dan duit ko la.

* yg ni terlalu detail utk end-user..tak baper penting sgt pun. tapi takde la..at least ilmu buleh dikongsi kan?kipas2 tu plak ade tebal die.biasenya 25mm ngan 38mm..kipas normal 25mm jerk

* kipas ni selain speed, kita kene tgk CFM die. lagi tinggi CFM lagi bagus..kira tekanan lagi tinggi la.

* pastu kipas2 ni ade tahap kebisingan die (dB)..lagi tinggi lagi bising.so time nak beli tu byk yg perlu kita tgk..yer sume org nak speed tinggi + cfm tinggi. tapi nak yg lower noise kan?itu yg susah :P

so kesimpulan dari aku, tak kira la pc korang tu rege rm900 ke. rege rm5K ker..benda tu tetap nak kene jaga. rosak tetap nak kene repair. tetap abis duit. bagi aku spend utk casing + air flow ni tak rugi. sbb kita upgrade casing+cooling fan tak macam kita upgrade pc. casing aku pun masih OK lagi w/pun beli taun 2000..aku pakai i cute jerk. kipas ade 4 tak termasuk kipas PSU (kipas psu aku saiz 14cm). 1 kipas 12cmx25mm aku letak kat depan sbg intake+sejukkan hdd. 1x12cmx25mm sbg intake dan sejukkan kad2 termasuk GC. 1 kipas 92mmx25mm kat bay 5.25mm / cdrom utk alirkan udara panas ke bhg blkg casing. yg terakhir 1 lagi kipas 12cmx38mm utk exhaust..antara byk2 kipas, kipas ni plg laju sbb aku cume ade 1 exhaust jerk

ceh..kipas cpu pun nak kira jgk ker? :lol:

aku nyer skt jer la..sbb utk air flow / casing cume 4. 1 dlm PSU. 1 kat GC. 1 lg utk cpu. so total cume ade 7...NB aku pakai noctua heat pipe..ram pun takde kipas cume pakai paip panas jgk (ocz reaper) :P