Jump to content
kubabalar

Pemeriksaan Lesen Windows Oleh Pihak Berkuasa

Recommended Posts

assalamualaikum w.b.t

Di sini saya ingin mintak pandangan daripada kawan-kawan yang ada pengalaman tentang pemeriksaan lesen perisian (windows, office etc) sama ada di rumah atau pun di pejabat @ kedai. macam mana diorang adakan pemeriksaan? adakah sekadar melihat sticker windows sahaja ataupun diorang akan check semua PC yang ada di ofis kita satu persatu, harap ada yang bantu, terima kasih

assalamualaikum w.b.t

Di sini saya ingin mintak pandangan daripada kawan-kawan yang ada pengalaman tentang pemeriksaan lesen perisian (windows, office etc) sama ada di rumah atau pun di pejabat @ kedai. macam mana diorang adakan pemeriksaan? adakah sekadar melihat sticker windows sahaja ataupun diorang akan check semua PC yang ada di ofis kita satu persatu, harap ada yang bantu, terima kasih

diorang akan hanatar orang @ spy ke kedai/pejabat anda.

jika perisian cetak rompak dikesan, spy tersebut akan bersama pihak pihak yg berkenaan(microsoft & kpdnhep) membuat laporan polis dan mendapat peritah makhamah untuk meggeledah premis anda.

macam terjadi di cc seluruh malaysia baru baru ini....

lori polis akan stanby dekat dekat,

pajero kpdnhep & microsoft akan terus menyerbu. bersama beberapa angota polis... waran akan ditunjuk kepada siapa yg ada di premis...spt pekerja atau bos.

pekerja atau bos akan digari serta merta tanpa belas kasihan. lepas itu baru pc akan diperiksa.... biasa diorang tahu ori ke cetak rompak dgn guna satu software, kalau check cetak rompak...semua angkut.

yang kena gari itu gerenti tidor lokap sehari. lapas itu kena bail polis sampai kes ke makhamah...

kalau pc dapat lulus software check, gari(handcuff ) akan dibuka.... kamu akan diminta menunjuk bukti pembelian software, resit semua mesti ada.

KALAU TADA BALIK KENA GARI MASUK LOKAP.

kalau pc dapat lulus software check, gari(handcuff ) akan dibuka.... kamu akan diminta menunjuk bukti pembelian software, resit semua mesti ada.

huh?! tada simpn bkti dlm kdai, tp klu simpn kt umah pn kne angkut g blai jga? wah! best! cc kt tmpt ak ni ckik drah.pkai pla windows kicap. huhu~ idea :excl:

huh?! tada simpn bkti dlm kdai, tp klu simpn kt umah pn kne angkut g blai jga? wah! best! cc kt tmpt ak ni ckik drah.pkai pla windows kicap. huhu~ idea :excl:

kalau simpan rumah, u tidor balai 1 hari aje. lepas itu suruh org bwa pi.... tapi tak layan

semua bukti mesti ada di premis perniagaan

setakat nih premis² jela yg kena compulsory secara amnya. basically yg operasi hariannya rata² melibatkan komputer. cam contoh terdekat cybercafe la..(most fevret place untuk diambush :D). Tapi tak tau la plak kot² nnti komputer persendirian samada notebook / desktop rumah dibuat semakan jugak..huhu :lol:

Huhu, cam ganas je bunyinya!

oo mcm tu, parah juga rupanya, mcm mane klu pc tu dah ade tampal sticker original OEM tpi dia punya cd dah hilang? Bleh ke kita install gune cd win xp yg lain tpi time isi product key tu, gune product key yg ada pada sticker tu? Boleh ke mcm ni?

jika perisian cetak rompak dikesan, spy tersebut akan bersama pihak pihak yg berkenaan(microsoft & kpdnhep) membuat laporan polis dan mendapat peritah makhamah untuk meggeledah premis anda.

pajero kpdnhep & microsoft akan terus menyerbu. bersama beberapa angota polis... waran akan ditunjuk kepada siapa yg ada di premis...spt pekerja atau bos.

pekerja atau bos akan digari serta merta tanpa belas kasihan. lepas itu baru pc akan diperiksa.... biasa diorang tahu ori ke cetak rompak dgn guna satu software, kalau check cetak rompak...semua angkut.

yang kena gari itu gerenti tidor lokap sehari. lapas itu kena bail polis sampai kes ke makhamah...

wah best nya kata-kata...

betul ke sampai kene gari? kawan aku ada bukak cc dan pernah kene serbu dengan microsoft tapi tak de plak kene macam tu?dieorang just tgk lesen,resit pembelian, cd OS yang diguna.dengan check semua komputer je.Lagi 1 semua komputer die dapat sticker windows asli warna emas.Lain tempat lain cara kot hehe...

betul ke sampai kene gari? kawan aku ada bukak cc dan pernah kene serbu dengan microsoft tapi tak de plak kene macam tu?dieorang just tgk lesen,resit pembelian, cd OS yang diguna.dengan check semua komputer je.Lagi 1 semua komputer die dapat sticker windows asli warna emas.Lain tempat lain cara kot hehe...

Camner nak beli sticker Ori haaa...

Yang tu aku tak tahulah,aku pun tak tanya die pasal ni.yang pasti setiap sticker tu ada harga,itu yang aku dengar bisik2.

p/s= ada jugak orang mic yang leleh bila tgk pompuan yang jaga hehe...

Ok la tu MS buat rush mcm ni. Lama-lama mesti tokey CC cari alternatif OS yg lebih murah, takyah [lanun] ;)

Edited by invid

satu isu yang amat best utk dibincangkan biggrin.gif

wah best nya kata-kata...

hehe~ ni sje nk up nilai postt k?

hm...bkti kne de dlm premis.baik rumah gabungkn skli dgn premis?blh kot?klu dorg nk serbu spe2 yg pkai komputer prsndrian, mne pla dorg dpt almt kite?k, cnth klu kite bli lptop kt lowyat,tokey kdai amk almt kite, pas ktt windows? klu cmtu, tokey kedai pn msti kne angkut g balai jga ka.mne blh pmbeli je yg kne. x g2? :blink::ph34r:

kejam nya klo camtu.. cc member aku dulu microsoft anta surat dulu sebelum datang cek.. seminggu sebelum,

tak main rush2.. mungkin rush tu dah terbukti premis tu degil walaupon dah diberi amaran.

time diorang datang.. diorang bwak sebijik lappy, pastu cucuk kabel network sambung lappy ke switch... dia generate pakai satu software.. setiap pc yg connect ke lappy tu akan keluar serial windows pc masing2.. diorang boleh detect ori atau tak serta merta.. bukannya cek setiap pc satu2..

pastu membe aku tu memang pakai ori.. microsoft kasik borang suruh register dengan diorang.,, dan kasik sticker untuk setiap pc.... :)

Edited by zer0Nehza

oo mcm tu, parah juga rupanya, mcm mane klu pc tu dah ade tampal sticker original OEM tpi dia punya cd dah hilang? Bleh ke kita install gune cd win xp yg lain tpi time isi product key tu, gune product key yg ada pada sticker tu? Boleh ke mcm ni?

kalau sticker saja kira pirated

kena ada sticker, cd, dan resit.

kalau misalnya windows xp oem, oem ni kena bersama pc baru, pc lama tak boleh.

atau kena upgrade hardware macam mouse...baru boleh pakai oem.

so far hanya raid pasal microsoft software. diorang tak cek antivirus pun.

tu sbb kalo ada budget lebih pengusaha cc dinasihatkan beli windows yang bukan oem sbb kalo oem sekali dah digunakan pada pc,tidak boleh dipindah hak milik lesen tersebut kepada pc lain...

syarikat pun, akan terima surat, microsoft akan suruh kita reply surat dgn bagi salinan resit pembelian produk mereka. kalau kita reply, dia tak datang.

tp kalau kes orang report, maybe dia akan buat serbuan, tp bab gari tu kena check balik. sbb polis takleh guna gari sesuka hati, ada kes yg mmg tak dibenarkan di gari, mcm mahkamah, tak semua kes tertuduh boleh duduk dalam kandang.

kejam nya klo camtu.. cc member aku dulu microsoft anta surat dulu sebelum datang cek.. seminggu sebelum,

tak main rush2.. mungkin rush tu dah terbukti premis tu degil walaupon dah diberi amaran.

time diorang datang.. diorang bwak sebijik lappy, pastu cucuk kabel network sambung lappy ke switch... dia generate pakai satu software.. setiap pc yg connect ke lappy tu akan keluar serial windows pc masing2.. diorang boleh detect ori atau tak serta merta.. bukannya cek setiap pc satu2..

pastu membe aku tu memang pakai ori.. microsoft kasik borang suruh register dengan diorang.,, dan kasik sticker untuk setiap pc.... :)

sticker yang die bagi tu warna ape?emas jugak ke?

syarikat pun, akan terima surat, microsoft akan suruh kita reply surat dgn bagi salinan resit pembelian produk mereka. kalau kita reply, dia tak datang.

tp kalau kes orang report, maybe dia akan buat serbuan, tp bab gari tu kena check balik. sbb polis takleh guna gari sesuka hati, ada kes yg mmg tak dibenarkan di gari, mcm mahkamah, tak semua kes tertuduh boleh duduk dalam kandang.

haha korang besh betul la....pasal kompeni aku kena warning ngan M$ tahun lepas :lol: .....dia hantar FAX pasal ada 2 orang customer ****a aku report... :wacko: ....ntah hapa2 ntah....macam mana pun aku dalam precaution mode.....aku akan berify latar belakang orang yg nak aku servis tuh......kalau cikgu aku set je kalau pakai smart2 pastu pandang semacam je........jangan ditegur....................

sepatutnya korang bersyukur ada pirated...dan bersyukur ada orang sanggup installed berkenaan...kekadang tuh ada yg tahap free je pasal kawan......kena ingat kekadang yg legal punya software kebelakangan nih semuanya melecehkan..........masuk serial number [astu kena activated by internet.....5 minit punya kerja jadik 30 minit....karang kalau dah Ori......pastu activated tuh kotang ingat kena bayar ke atau free? <_< ?

abistu kalau amik OS dari university punyer pun kener gak ker??? macamaner nak mintak nih kat orang university tuh... funning2...

abistu kalau amik OS dari university punyer pun kener gak ker??? macamaner nak mintak nih kat orang university tuh... funning2...

Tu dah kira [lanun] tu... Lesen Windows per PC bukan per owner atau kita guna org lain punya yg original...

yg lanun tu pun dulu dia ambik dr org lain punya yg ori jugak..

boleh tak sape2ajar aku nak beli lesen window XP original ni...aku ada cc guna 10 pc yang terpakai..lesen yang macam mana nak apply? berapa pulak harganya?

kalau universiti tu guna yang original dan belum register dan kau gunakan pulak DVD windows dia untuk install kat komputer kau dan terus register, maka sudah tentu windows kau asli sedangkan universiti punya akan di chop sebagai cetak rompak.