Jump to content

Recommended Posts

salam...

saya ni seorang calon yg bakal menduduki SPM 2008....

tetapi saya ade sedikit kesulitan untuk menjawab kertas bahasa malaysia...

tau x web mana yg ade ayat2 bombastic untuk buat karangan....

harap bleh tolong...saya cuma ada kat rumah masa cuti 2 minggu ni je...

TERIMA KASIH....

beli la buku.

mane ade ayat bombastik. aku ok je jawab. dpt A2 dulu (spm2005).

-ayat isi utama

-explanation

-example (klo ade statistik lg best, siapkan ngan date, tarik, m/s braper)

-ayat penegas

at least 5 isi, x masuk pendahuluan ngan penutup.

setel.

salam...

saya ni seorang calon yg bakal menduduki SPM 2008....

tetapi saya ade sedikit kesulitan untuk menjawab kertas bahasa malaysia...

tau x web mana yg ade ayat2 bombastic untuk buat karangan....

harap bleh tolong...saya cuma ada kat rumah masa cuti 2 minggu ni je...

TERIMA KASIH....

Sebenarnya x perlu sgt kepada ayat bombastic..Pastikan jer x lari tajuk dan isi berkembang..Untuk kembangkan isi banyakkan pembacaan bahan2 tambahan itu jer..bombastic tu cuma untuk mencantikkan ayat tapi bukan satu keperluan..Kalo ayat jer bombastic isi x ada..payah juga la nak bagi markah..OK ^_^

Edited by Hire_Purchase

pendahuluan- x yah panjang2 sangat setakat 2/3 baris je

5 isi penting- isi penting..kemudian buat huraian....hurain tu biar la kukuh sikit.....beserta contoh

& peribahasa...yg tu biar la peribahasa yg menarik....

penutup- penutup pun x payah panjang2

!!!!!banyakkan bace buku karangan...peribahasa...format...& lain2

!!!!!x ko bace buku komik pulak ye....good luck :lol:

bab isi tu xpe...

tapi ayat bombastic tu aku guna nak tarik perhatian pemeriksa je....

kasi chowak skit....

haha...

kunci untuk ayat bombastik.........ialah banyakkan membaca buku2 ilmiah........ko gunala p'kataan yg jarang orang guna.....x pun bukak kamus DEWAN tu..kan banyak p'kataan...yg. aku rasa ko memang x tahukan,toltak....jadi jangan malas bukak kamus ok....... :lol:

bukakla...bukakla..kamus tu!!!!!x kan tak faham lagi kot.........kamus DEWAN tu banyak sangat p'kataan...

ko gunale...... :excl:

masalah aku skarang...

aku x tau mn nk dpt perkataan yg jarang org guna....

masalah aku skarang...

aku x tau mn nk dpt perkataan yg jarang org guna....

apa maksud tak tau mana nak dapat?. dengan ada streamyx and google thats possible tak jumpa......

note::suka buat karangan Biographi(aku sebatang pen atau aku sebuah kereta)........karangan nih xde format macam surat2 rasmi x rasmi yg mana kalau tersilap format................naya la

Edited by Janice Wei Lan

haha,, buat karangan bM bkn susah pOn,, ayat bombastik x payah banyak2,, akU wat ayat cam biasa ja,, yg penting jalan cerita kO menarik,, (kAlO karangan cerita la,, ) kalO fakta kO mesti pandai nak ltak fakta,, ayat bombastik kO ltak di permulaan jer,, x yah bOmbastik sgt pon xpe

contoH yg simple2,,

dewasa kini,,

dalam menempuhi era globalisasi yg mencabar ini,,

sementelahan itu,

kendatipun,

walhal..

wewenang

and banyak lagi la,, akU xda la ltak banyak ayat bOmbastik lam karangan .. tp aku dapat a1 gak spm 07.. just nak share pengalaman la,, aLL da besh.. :ph34r:

Satu keperluan sangat ker ayat bombastic dalam perperiksaan??Contohnya macam nie..

Ayat Bombastic:

Untuk memacu Malaysia menjadi sebuah platform hub halal dunia,kerajaan perlu melakukan beberapa transformasi dalam industri pertanian

Ayat Biasa

Untuk menjadikan Malaysia sebuah destinasi hub halal dunia, kerajaan perlu melakukan beberapa perubahan dalam industri pertanian

Jadi, kita sebenarnya nak menyampaikan satu perkara yang mudah dengan maksud yang sama melalui ayat yang berlainan...Lbh baik gnakan ayat biasa yang mudah difahami oleh pemeriksa... :)

Dan kalo mau jugak mnggunakan ayat bombastic ni, pembacaan artikel ilmiah sangatlah penting..Perbanyakkan pembacaan bahan ilmiah contohnya dalam surat khabar,majalah2 ilmiah (Dewan Masyarakat dsb)...Itu jer...

Edited by Hire_Purchase

hmm.. ini yang saya tahu la cuz saya pn calon spm 2006.. skrg stpm 2008. jadi inilah ayat2 yang saye gunakan dalam SPM karangan,rumusan.

ayat boombastik:

sayugia - justeru itu, secara langsung

implisit - tersirat

eksplisit - tersurat

konklusi,intiha - kesimpulan. *tambah -nya utk kesimpulannya*

efisyen - cekap

holistik - meluas

aplikasi - guna

medium - pengantaraan

pro - memihak

kontra - bertentang

natijah - akibat

modus operandi - langkah

marcapada - pada zaman ini

ayat boombastik boleh didapati dalam Kamus Dewan. dan juga di dalam akhbar TUTOR utusan (tak selalu keluar, kena rajin membacalah)

tapi ingat pastikan penggunaanya terletak pada frasa yang betul. tapi tak pe. spm dier tak straight sgt. salah perkataan tu, itu sahaje yang dikira... jgn risau la..

tapi misalnya kamu nk amik bidang bahasa atau f6 la kan *kalau* penggunaan perkataan boombastik tidak digalakkan. sebab byk bahasa nih bahasa pinjaman, bukan BM asli punya...

tips karangan :

*seimbangkan isi semua.. jangan isi pertama 10 baris, isi kedua 4 baris je..

*subjek - predikat kene ada..

*jangan buat ayat panjang sangat sampai 2 baris atau lebih. contoh : selain itu, gejala menghisap rokok juga tidak mendatangkan sebarang faedah kepada manusia malah boleh menyebabkan penyakit seperti penyakit jantung, kanser dan sebagainya malah boleh mengakibatkan kematian.

*cuba baca ayat diatas dengan biasa tanpa berhenti. tak ke sesak nafas pemeriksa nk bace karangan awak? (ayat cikgu saya dulu cuz dulu saya buat smpi 800 p.pkataan) haha..

tu je la tips yg saya ingat.. tapi kalau ada lagi kemusykilan boleh bertanya..

bersedia untuk membantu~.

oh....lagi satu...ade x tips camne nk kembangkan isi...

kekadang tu aku ada gak buat isi pertama hampir 1 page....isi kedua makin kurang...dan seterusnya....

lagipun....mcm x cukup masa nk kembangkan isi...lagi2 isi terakhir....

Edited by asyraff91

Nak kembangkan isi..Buat huraian terhadap point n sub point..Dan seimbangkan isi 1,2,3..Jangan terlampau banyak n terlalu sedikit..Lagipun tahap SPM ni dalam 350 patah perkataan kalau x clap la ekh??So, jgan la buat huraian yg terlalu panjang sampai masa x cukup..

huraian panjang kalau melalut pun tak guna.. atau dok asyik2 ulang...

isi bernas huraian padat = kurang drpd p.perkataan sepatotnya pon leh dpt A.

oh....lagi satu...ade x tips camne nk kembangkan isi...

kekadang tu aku ada gak buat isi pertama hampir 1 page....isi kedua makin kurang...dan seterusnya....

lagipun....mcm x cukup masa nk kembangkan isi...lagi2 isi terakhir....

senang je. tetapkan je la berape baris utk 1 isi. misalnya isi 1st 10 baris, jadi isi ke 2 pon 10 atau 9 baris la.. seimbang dah kan?

btw. pendahuluan n penutup toksah dok cite merepek2 sgt. pendek je dalam 25~35 patah perkataan cuz minimum 350 p.pkataan kan..

tapi masalahnye...cikgu ckp 1 isi kalau bleh dlm 20-25 baris....

kalau kamu boleh buat mcm tu,teruskan lah.saya dulu setiap kali ujian dan juga peperiksaan,saya buat satu isi tu satu perenggan,setiap perenggan tu jumlah purata perkataannya dlm 100++ patah perkataan.kalau ada 6 isi,maknanya dlm 600++ patah perkataan lah saya buat karangan tu.