Jump to content
asusx550

Baru Ku Sedar( Amd Athlon 64x2 Dual Core)

Recommended Posts

drpd pengalaman Amd ni kira oklah. baru ni aku tolong buat unuk member aku try x2 4600+, sapphire hd3650 256mb ddr3, 2gb 800 ddr2, 250mb hdd, azura2000 case, lg dvdwriter + momo gigabyte m61pme wdow XP mengakui kehebatan amd. dia tak sangka spec cam ni boleh main crysis tahap medium sedangkan satu lagi dia punya pc lagi guna intel yg proc intel rege rm600+ + gf8800gt pun xboleh main semua high. katanya bebaloi lah dia keluar modal beli cpu ni dgn rege rm1400 he he he

konsep suhu berbalik pada persekitaran @ suhu bilik

kipas sebenarnya menyejukkan atau mengalihkan udara panas ke tempat lain?

kalau aircond konsep dia menyejukkan, dgn bantuan gas yg disalurkan dari compressor, yg mana blower/kipas akan meniup coil yg dilalui gas sejuk, dan keluarlah udara sejuk

kipas biasa, cuba tgk.. kipas pusing, dia ambik angin dari mana...dan dikeluarkan balik angin tu dgn cara apa.

cuba pasang kipas meja dlm blk yg panas, adakah penyejukan akan berlaku. gunakan termometer utk kesan suhu bilik. biasanya kipas akan membantu menyahkan udara panas keluar, atau membantu memperbaiki aliran udara supaya rasa lebih nyaman.

kalau aircond, blower akan tarik udara dalam bilik dikitar dgn keluarkan udara sejuk.

so...pasal suhu processor di bawah suhu bilik.

boleh jadi kalau processor tu guna dry ice/extreme water cooling.

tp kalau guna kipas + heatsink, paling hebat kalau dapat sama dgn suhu bilik memang mantap. walau dalam keadaan idle, processor tetap hasilkan haba, processor betul2 idle/tak bekerja kalau kita turn off pc. sbb tu kalau cabut heatsink, walau masa load bios processor boleh overheat.

sebab tu kenapa bilik2 server perlukan kuasa penyejukan tahap maksimum, kalau tak pakai jacket/baju sejuk, org duduk sejam pun dah rasa tak tahan. jarang org nak modding heatsink server letak water cooling/dry ice, server biasanya gunakan kipas+heatsink biasa, dibantu oleh intake/exhaust fan pada casing yg di design utk air flow yang baik/terbaik. so, apabila aircond bilik server berada pada tahap penyejukan maksimum, suhu bilik akan drop, biasanya bawah 20'c, jadi proses penyejukan processor/hardware pada server lebih baik/lebih rendah.

proc AMD / Intel sekarang ni dah takyah penin2 nak fikir masalah overheat/panas, kalau tak buat O.C, kecuali dlm kes2 tertentu, kalau ada bugs pada sensor.

amd mmg jadi pilihan ramai sbb boleh build up system yang baik pada bajet yg rendah.

kalau intel, nak build system yg baik, kosnya lebih tinggi berbanding amd.

baru ni intel release celeron dual core, harga bawah rm200, dan geng extreme O.C dah godam processor ni, O.C tahap maksimum yg mampu beat X2. kalau minat boleh usya sini tgk 3Dmark and other benchmark result ..TAPI kena ingat la Extreme O.C biasanya bukan O.C sbb nak save bajet, tp O.C sbb nak tahu kemampuan maximum satu2 processor tu, mcm cth Celeron Dual Core E1xxx ni, harga processor mmg murah, tp bila buat O.C secara extreme, maybe akan ada kos utk dapatkan mobo / psu / ram / HSF yang baik, baru dpt result yg terbaik.

tapi aku pun bukanlah peminat setia intel atau amd, sebab aku pakai dua2 amd/intel. kat meja ni kiri ada pc amd, kanan ada pc intel. sebenarnya takleh terlalu jadi peminat extreme pada satu2 jenama hingga abaikan kemampuan jenama lain, sbb benda ni turun naik, hari ni AMD menang dlm benchmark, minggu depan belum tentu lagi.

Edited by sawi

rasanya bukan prob BIOS sbb mobo mereka ini berlainan jenis...

kalo update BIOS boleh memperbetulkan kesilapan bacaan suhu proc...

maknanya proc yg prob @ bug...

sbb mereka menggunakan proc yg sama yakni AMD :D

ps: harapnya lepas ni prob ni akan selesai sbb aku baru nak mula build low end but economy rig pki AMD nih :P

cuba jgn tak cuba clow.. :D

pastuh wat comparison tukar² guna HD3870 ko tuh..

make sure spec lbih kurang la ngan current rig ko tuh..hehe

Priceless Perfomance.. :lol:

Mak aii..tggi nyer..124'C :wacko:

aku agak ko kena tukar PSU la..

At least pkai Strider ST56F..

spec lain bg aku ok jer kot...

Mak aii..tggi nyer..124'C :wacko:

aku agak ko kena tukar PSU la..

At least pkai Strider ST56F..

spec lain bg aku ok jer kot...

CM 450W RealPower tu dh ok laa.. :lol:

takan bios problem kot ? aku tgk diorang pkai mobo yg berlainan. prob bug kew ? :mellow:

akhirnya aku dah tau apa yg prob @ bug. :P Program everest yang aku pkai tuh ada masalah. :wacko: Masa aku pkai mobo gigabyte, bacaan ok, lpas tukar mobo everest bacaan agak ..... :angry:

phenom,nk tnye ckt.suhu proc ko bape eh?n sape2 yg da pki 3870x2 kt cni,suhu gc korg bape lak?(lg ok kalo same mobo ngan ak)

ak dh update bios.. sme gak.. kat ak nyer temp yg ak post core temp same bacaan ngn bacaan dri software CoreTemp. dan bacaan cpu same ngn bacaan dari gigabyte nyer software.. kalu lri pn dalam 1 @ 2 darjah jek..

CM 450W RealPower tu dh ok laa.. :lol:

Dier guna CM True Power 450W ler..bukan CM Real Power 450W nyer Versi..

Thats y aku just bg cadangan untuk amik ST56F..

Thats y aku just bg cadangan untuk amik ST56F..

CM true power bkn ke real power? mana ada CM true power....yg ada, CM xtreme, CM real power. yg siries real power ni sama dgn true power klu x silap walaupon bukan semua...

klu die pakai CM Xtreme, mmg patut die tuka ke real a.k.a true power.

klu salah tlg betulkan..nuub d cni...

Ade ke CM Extreme Power 450W?Kih3.. :lol:

aku penah on pc tapi lupe pasang

kipas mase servis

main tenet idop jer x der hal

main game dalam setengah jam baru restart gila

haha..tgk2 baru prasan pasang kipas...

panas gak la..memeg hebat la

aku penah on pc tapi lupe pasang

kipas mase servis

main tenet idop jer x der hal

main game dalam setengah jam baru restart gila

haha..tgk2 baru prasan pasang kipas...

panas gak la..memeg hebat la

kuang kuang... nasib baik x mletop.. :lol:

elele..kalau tak berfaedah pada ko,ada faedah kepada orang lain..hormati topik starter.

ni lah namanya perbincangan,setiap orang ada idea dan pendirian tersendiri ok.aku tak anggap ni sebagai flaming..

takat flaming pasal processor tak kan mudarat mana nyer..ko tetap beli processor tu dengan harga market.

Edited by razi_90@IBM thinkcentre

Law of Thermodynamics disagrees with you. Energy In -> Energy Out.

Either your thermal diode on your processor is whack, the BIOS is whack or the reading software is whack.

Either way something is whack.

Ikut konsep thermodynamics, adalah mustahil korang boleh sejukkan processor hingga ke suhu lebih rendah dari suhu bilik hanya dengan menggunakan air cooling based heatsink. Even watercooling pun takkan boleh sejukkan processor ke suhu yang lebih rendah dari suhu bilik.

So, nak taknak, korang terpaksa terima yang AMD ni, takla sesejuk yang korang sangkakan.

Bugs tu, bkn dekat motherboard, tapi kat processor AMD tu sendiri.

Yang korang nampak Intel ni panas sebab dia report temperature sebenar, tak macam yang korang nampak kat processor AMD korang, sebab mmg mustahil korang boleh sejukkan processor lagi rendah dari suhu bilik.

Ianya adalah normal yang korang nampak Core temperature kat processor intel lebih panas dari temperature processor / CPU tu sendiri, sebab Core temperature ni diukur dekat Core dalam processor tu sendiri. While Processor / CPU temperature ni diukur oleh motherboard.

Yang kita sejukkan adalah IHS processor tu, Core ada dalam processor.

Core alihkan haba kepada IHS, then IHS alih haba kepada heatsink.

So, konsep dia sebenar, kita tak pernah sejukkan Core tu directly. Kita sejukkan IHS yang tutup Core.

Lainla kalau ada yang berani kopek IHS tu dan pasang heatsink korang direct atas core tu sendiri.

Ada sesapa nak pertikaikan hukum Fizik? Silakan. :rolleyes:

IHS = Integrated Heat Spreader. Benda yang korang nampak macam aluminium atas processor tu. IHS ni actually Copper / Tembaga anodized with Zinc supaya Copper / Tembaga tu tak oxidize.

Mmg ada cara nak sejukkan processor sehingga ke suhu yang lebih rendah dari suhu bilik, tapi kalau setakat guna aircooling heatsink / watercooling, toksah harap la.

Ada beberapa cara nak sejukkan processor sehingga ke suhu yang lebih rendah dari suhu bilik, yakni dengan menggunakan Dry Ice / Liquid Nitrogen / Phase Change / Cascade / Peltier. Tapi jangan harap korang dapat guna benda benda tu 24/7. Pastu plak, kesemua yang aku list tu, amat merbahaya.

Edited by sHawTY

elele..kalau tak berfaedah pada ko,ada faedah kepada orang lain..hormati topik starter.

ni lah namanya perbincangan,setiap orang ada idea dan pendirian tersendiri ok.aku tak anggap ni sebagai flaming..

takat flaming pasal processor tak kan mudarat mana nyer..ko tetap beli processor tu dengan harga market.

Hehehe....noob btol........

Kalo stakat asyik topik amd vs intel jerk baik takyah dik oi......biler fanboyism membara........apa yg dibincangkan dah lari....... <_< Sampai bila pun perbincangan tak bawak ke mana.......!!! :unsure:

Hehehe....noob btol........

Kalo stakat asyik topik amd vs intel jerk baik takyah dik oi......biler fanboyism membara........apa yg dibincangkan dah lari....... <_< Sampai bila pun perbincangan tak bawak ke mana.......!!! :unsure:

Sudah, toksah gadoh gadoh.

Tu pegi baca post aku.

Topik ni bukan pasal fanboyism, topik ni, masalahnya tak ramai yang tau processor AMD ni ada bugs bila dikaitkan dengan suhu.

Itu saja. [Not all of them, model model lama takde masalah ni.]

Takde sape boleh pertikaikan hukum fizik. Nuff said. :)