Jump to content
azahmad

Pasang Komputer Sendiri...

Recommended Posts

meh sini AMD 64 X2 xde kualiti punya aku buat hahahaha biggrin.gif

AMD 64 X2 4200++ RM 190

Biostar K8m800 (pakai AGP beb) RM138

1GB DDR2 RAM rm 60

LG DVDRW RM 93

ATX Powr Logic RM 80+PSU

HDD 80GB SATA 7200RPM 8MB rm 140

Total:::rm 700

Hahaha ampess laa mobo cmni xkan ada org nak bli dah skarang ni.. :lol:

Newbie pun klau pegi kdai, walaupun x tau ape² tapi technician kat kedai xkan syorkan mobo cikai & hampeh camnie..

Out of date, xde masa depan..Kat area aku, pakej Athlon X2 paling koman pun guna cipset Nvidia® GF6100/NF405..

Tapi aku x tau laa ade jugak technician yang terlebih pandai syorkan customer ambik mobo yang guna AGP & DDR, outdated chipset & tech..

Memang susah nak jumpa technician camnie, leh dapat Award ni @ masuk Malaysia Book Of Record, cayalah bro!! :D

itu la pasal kelakar plak aku tgk :lol: ...chipset VIA K8m800 tuh over 2 years punya chipset.....since 754.....utk 1st AMD Athlon........

ye la korang nak AMD 64 X2 aku kasi la harga tuh.......korang citer2 pasal chipset ke hapa ke mana ada user@pengguna nak paham :lol: .......

tapikan ada spoiler tau.....mobo bistar nih juz 800MHZ sahaja padahal processor tuh hatta sempron pun max 1GHZ Htt.......pastu x leh jalan dual channel.....

fyi mobo bistar nih leh support WIN ME ngan WIN 98 lagi....pastu ada 2 IDE port 2 SATA

setau aku Palit xde 2 IDE kan? :lol:

xkelakar pun,cuma bodoh jek aku tgk

nape xbleh jalan dual channel?

sejak soket 754 memory controller semua integrated dlm processor,xdk kaitan dgn chipset. sbb tuh ada chipset yg idup lama leh guna kt platform 754,939,AM2 cam chipset VIA yg ko ske sgt tuh dgn chipset NVIDIA GeForce 6100 / nForce 410.

soket 754-integrated controller single channel (DDR)

soket 939-integrated controller dual channel (DDR)

soket AM2-integrated controller dual channel (DDR2)

eheh sape nk pakai win98 ME lagi...

eh eh ada la......tuh yg buat acount pakai UBS tuh....kan ada smartlock dia(pakai DOs).....cucuk kat belakang.... kalau beli pc baru pun UBS tuh mana boleh jalan ngan win XP......UBS kena beli baru mau kat rm 1000++ original plak tuh

Edited by I am The Angel Of Dead

ye la korang nak AMD 64 X2 aku kasi la harga tuh.......korang citer2 pasal chipset ke hapa ke mana ada user@pengguna nak paham :lol: .......

tapikan ada spoiler tau.....mobo bistar nih juz 800MHZ sahaja padahal processor tuh hatta sempron pun max 1GHZ Htt.......pastu x leh jalan dual channel.....

kita sbg org yg tahu / tech person la KENE educate user. kalau dok asyik pandang rendah pada end user, sampai bile die org nak tahu?? Lagi pun kat sini bukan stakat end user yg newbies..yg expert pun ade. Sbb itulah FORUM ini dibuat..Semua tahap pengetahuan buleh duduk 1 tempat utk berkongsi ilmu dan pengalaman

pasal HTT tu, 800 tu limit kat chipset..even cpu support 1GHz pun takleh jgk

xkelakar pun,cuma bodoh jek aku tgk

nape xbleh jalan dual channel?

sejak soket 754 memory controller semua integrated dlm processor,xdk kaitan dgn chipset. sbb tuh ada chipset yg idup lama leh guna kt platform 754,939,AM2 cam chipset VIA yg ko ske sgt tuh dgn chipset NVIDIA GeForce 6100 / nForce 410.

soket 754-integrated controller single channel (DDR)

soket 939-integrated controller dual channel (DDR)

soket AM2-integrated controller dual channel (DDR2)

yupp...sejak zaman S754 @ mula2 zaman AMD64..amd masukkan memory controller dlm cpu tu sendiri dan bukan bergantung kepada chipset macam Intel. Bagi aku ini satu kelebihan..cume buleh jadi satu kekurangan sbb chipset yg canggih pun takleh membantu sbb limit kat cpu

eh eh ada la......tuh yg buat acount pakai UBS tuh....kan ada smartkad dia(pakai DOs).....cucuk kat belakang.... kalau beli pc baru pun UBS tuh mana boleh jalan ngan win XP......UBS kena beli baru mau kat rm 1000++ original plak tuh

benda tu org panggil SMART LOCK bukan SMART CARD. so far dah byk aku jumper pc yg pakai XP dan masih pakai Smart Lock yg sambung dkt parallel port tu..DOS??XP pun buleh pakai DOS ape?

UBS x leh run kat winXP??

TS pki UBS ke??

mane plak info kate UBS x leh run kat winXP??

UBS ada 2 jenis bro(so far aku tau la) .....satu yg moden satu yg klasik......yg moden installler dia dalam CD(yg nih xde hal punya) yg klasik tuh sikit punya giler la smartlock dia ........ramai pakai jenis classic punya......bende nih kurang kat rumah tapi banyak kes kat ofis2......apa yg perlu aku buat aku juz `pindahkan` OS win ME dia tanpa mengusik apa2 file system kat dalam....aku dah test kat Nforce tapi x boleh pasal no VGA ngan sound driver avaible utk WIN ME@98.......

untung mmg banyak la dari PC lama nih...pasang lain citer `memindahkan` os lain citer.........

TS bukan nk guna pon UBS tu kan TS kan.. kan kan.. betul tak? :P

terima kasih atas nasihat semua....actually, aku build pc nih utk adik aku nak amik spm thn ni jer..lg pon modal suma duit dia..so aku pon xckp nak tambahkan utk dia.......

Topik ni dah jadi makin menarik sebab ada technician yang otai giler, respek.. :lol:

Dari awal discussion, ni rumusan yang aku dapat:

*Semperong amat power, kalah Athelong

*X lama lagi Athelong X2 akan pupus sebab akan kuar Semperong Dual Core

*Beza Dual Core vs Single Core bape % sangat, x rase pun

*Semperong value+powerful, Athelong nih membazir je utk low budjet

*GeForce 8400GS amat bagus untuk low end system

*Nak pakai Athelong kna guna mobo Biostar K8M800, jimat, lgpun Athelong x power, bt ape gna mobo yang lagi baik

*Athelong ni juz brand utk hebatkan marketing strategy

Aku nuub, tapi aku nak mencari ilmu untuk jadi hebat cam Angel :D

TS bukan nk guna pon UBS tu kan TS kan.. kan kan.. betul tak? :P

waa...2 hari aku xmasuk forum..mcm2 korang reply..pening kepala aku nak study..

ok la..utk pengetahuan korang..aku lahir thn 80..kalo diikutkan dh 28 thn ni.. :blush:

mgkn ada geng yg sama umo mcm aku,tp aku mmg dh xfollow bidang nih.thats why aku ketinggalan jauh sgt.

dulu aku dok follow gak IT ni masa zaman student..then dh keje maleh nak pikio dah..lg pon komp office dh ada..

so, dh dkt 7thn aku tgglkan bende nih..sampai tak tau kepala ekoq..

jd nak refresh balik..kene la mintak nasihat korang..

apa yg aku dh list..yg tu la barang yg ada..yg lain xbeli lg pon

... :lol:

tp dlm byk benda yg korg citer nih..ada jugak yg aku xtau..

contohnye..UBS tu bende ape..n bg tau la kat aku btoi2..sempron ngan athlon LE tu apa beza nye..

aku dok kompius lg nih.

projek nih dok pending lagii..

modal dh sangkut..

tp kita kena teruskan pembelajaran kita... :lol:

Edited by azahmad

mak aih...

RM1k ni betul2 satu set pc lengkap ni...

mecabar sungguh :lol:

monitor ko try cari seken punya...

x lebih Rm100 rasanya utk 17~19" kebawah (CRT)

casing beli yg siap PSU skali (xde extra budget, terpaksa pki PSU ayam dulu) RM80

mouse, keyboard suma neli yg biasa2 sudah RM50++

floppy bru RM10~15

printer RM150 dah dpt (catridge la)

DVD writer dlm RM100 (amik LG atau pioneer)

pendrive baper GB? (1GB RM23 je...)

cd software?? bkn nak galakkan ko pki [lanun]... tapi budget x mengizinkan... (go go [lanun] :lol:)

rasanya cukup dah RM500 "aku" habiskan :lol:

haa..lu punya idea boleh pakai la broo..

next week ada pc fair kat dewan millenium bertam..

blh la gi carik brg2 kat ctu..

sapa org penang,exspecially kepala batas dijemput la ke pc fair tuh 11,12,13 april..

masuk adalah percuma..hahaha.. :lol:

PC fair ader jual monitor seken ke??

ahah~

ko pi la mana2 cc, tny ader nak jual monitor x...

kalo yg bru pki LCD tu sure ader stock lebih2 LCD tu~

x pun try usha LYN...

aigoo btol ke amd x2 5000+ Black edition x bagi kipas proc?

nampak gaye kne tambh modal lar..... carik kipas lain...

alang2 rembat yg pawe trus ar.. ke gane naKO?

List aku

Motherboard - Palit N61S v2.0 NF6100 16x M-ATX+S+V+L RM145

agak2 bro la kan berapa lama mobo Palit nih boleh tahan? 1 tahun 6 bulan?.... :D .....dan adakah bro menggunakan pc bro hanya 3 jam sehari?(ada ke orang pakai PC 3 jam sehari? tahun 2008 nih) perhaps ko xde masalah lepas pakai 9 bulan ek :)

apa la cap mobo Palit....kalau MSi ke Gigabyte ke aku leh tahan lagi.......

Semperong amat power, kalah Athelong

*Nak pakai Athelong kna guna mobo Biostar K8M800, jimat, lgpun Athelong x power, bt ape gna mobo yang lagi baik

ko x nampak maksud aku ek

**aku x kata sempron amat power....but ngan bajet LIMITED rm 1k sepatutnya dia pakai Sempron....kalau pakai Athlon bajet lebih rm 1k boleh la...ngan lebihan duit rm 22 Athlon-Sempron duit tuh leh serap ke bende lain sekaligus meningkatkan kualiti PC tuh sendiri bukan pakai AMD Athlon 64 pastu lepas 1 tahun 6 bulan kong.......padahal waranti 1 tahun je.......pc dibuat tuh mesti tahan lama atau senang citer puas pakai bukan meraban rosaknya.......alah paham2 la mobo rosak kebanyakkan mana boleh repair kan?**

**lagi sekali aku ulang Athlon 64 bukan Athlon 64 X2....pasal ni kes bajet limited......kalau TS jumpa 2nd AMD AThlon 64 X2 3800 lain citer la

**aiyoyo......GC tuh bertujuan reduces cpu utilization@memory resources la.....main DVD (guna power DVD nampak la) kalau main pakai Media player mana nak rasa

**nih terpulang la since dia pakai AGP....betul dah lama but ada gak tapi jauh lebih murah@ senang nak cari rege bawah rm 100 kalau baru ATi X1050 pun murah)

**AThlon64 kan laris di pasaran....other languange senang nak dijual....nanti orang dok beli ingat ooh AMD Athlon64 dah murah.....atau ayat paling AMD 64 utuk bagus utk game so diorang2 macam nih pun beli.....mudah tertarik pada iklan...........kalau menjual Sempron kan macam nih orang akan cakap ha sempron? apa tuh saya x pernah dengar pun.....saya tau Athlon64 dan Pentium sahaja......kawan saya suruh carik AMD Athlon 64 ada jual x?kalau macam tuh pun x leh explain mmg lingkup la.........

agak2 bro la kan berapa lama mobo Palit nih boleh tahan? 1 tahun 6 bulan?.... :D .....dan adakah bro menggunakan pc bro hanya 3 jam sehari?(ada ke orang pakai PC 3 jam sehari? tahun 2008 nih) perhaps ko xde masalah lepas pakai 9 bulan ek :)

apa la cap mobo Palit....kalau MSi ke Gigabyte ke aku leh tahan lagi.......

Semperong amat power, kalah Athelong

ko x nampak maksud aku ek

**aku x kata sempron amat power....but ngan bajet LIMITED rm 1k sepatutnya dia pakai Sempron....kalau pakai Athlon bajet lebih rm 1k boleh la...ngan lebihan duit rm 22 Athlon-Sempron duit tuh leh serap ke bende lain sekaligus meningkatkan kualiti PC tuh sendiri bukan pakai AMD Athlon 64 pastu lepas 1 tahun 6 bulan kong.......padahal waranti 1 tahun je.......pc dibuat tuh mesti tahan lama atau senang citer puas pakai bukan meraban rosaknya.......alah paham2 la mobo rosak kebanyakkan mana boleh repair kan?**

**lagi sekali aku ulang Athlon 64 bukan Athlon 64 X2....pasal ni kes bajet limited......kalau TS jumpa 2nd AMD AThlon 64 X2 3800 lain citer la

**aiyoyo......GC tuh bertujuan reduces cpu utilization@memory resources la.....main DVD (guna power DVD nampak la) kalau main pakai Media player mana nak rasa

**nih terpulang la since dia pakai AGP....betul dah lama but ada gak tapi jauh lebih murah@ senang nak cari rege bawah rm 100 kalau baru ATi X1050 pun murah)

**AThlon64 kan laris di pasaran....other languange senang nak dijual....nanti orang dok beli ingat ooh AMD Athlon64 dah murah.....atau ayat paling AMD 64 utuk bagus utk game so diorang2 macam nih pun beli.....mudah tertarik pada iklan...........kalau menjual Sempron kan macam nih orang akan cakap ha sempron? apa tuh saya x pernah dengar pun.....saya tau Athlon64 dan Pentium sahaja......kawan saya suruh carik AMD Athlon 64 ada jual x?kalau macam tuh pun x leh explain mmg lingkup la.........

Apa ko ingat MSI tu bagus sangat ke? dah brapa banyak komplen aku dengar pasal MSI ni.. Gigabyte so far ok. Apapun ko ingat well-known brand ni sumenya bagus2 belaka ke? cuba la pikir out of the box skit. tak semestinya sesatu manufacturer tu terkenal dorang leh menghasilkan product yang bagus. kadang2 tu barang2 made in china yang murah pun lagi boleh bertahan lama. :rolleyes:

cuba la pikir out of the box skit. tak semestinya sesatu manufacturer tu terkenal dorang leh menghasilkan product yang bagus.

ko beli dan pakai selama 9 bulan(purata 8 jam sehari).....tetiba lepas tuh ada bau hangus@asap keluar bau hangit.......aku nak tanya apa action ko lepas tuh kalau didapati yg bau hangit tuh datang dari mobo tuh(didapati ada kesan hitam macam terbakar pada mobo)?.......

setau aku waranti pun akan fail pasal ada physical damage........

ko beli dan pakai selama 9 bulan(purata 8 jam sehari).....tetiba lepas tuh ada bau hangus@asap keluar bau hangit.......aku nak tanya apa action ko lepas tuh kalau didapati yg bau hangit tuh datang dari mobo tuh(didapati ada kesan hitam macam terbakar pada mobo)?.......

setau aku waranti pun akan fail pasal ada physical damage........

Whatever jela. ko macam bole tau jer jangka hajat mobo aku. dah namanya pun barang letrik. sah2 la ada certain2 jangka hayat dia. tak semestinya 9 bulan trus rosak, ada orang tu pakai bertahun2 tak rosak pun. tgk la cara pakai. extreme ke idak. power supply cap apa. condition room bagai. aper la ko ni. macam la barang branded tu boleh tahan selama-lamanya.

tgk la cara pakai. .

ha tgk cara pakai?..... :ph34r: ...nyatakan sikit cara pakai macam mana.....bagi aku kalau brang tuh mmg dah xde kualiti(paling murah dalam senarai harga@kedai lain jual model lain harga mahal (Rm 20-30))

ada lagi brand pelik2 macam ManLi,TuL,Manhattan tapi pakai Nforce chipset......harga semacm je.......

ha tgk cara pakai?..... :ph34r: ...nyatakan sikit cara pakai macam mana.....bagi aku kalau brang tuh mmg dah xde kualiti(paling murah dalam senarai harga@kedai lain jual model lain harga mahal (Rm 20-30))

ada lagi brand pelik2 macam ManLi,TuL,Manhattan tapi pakai Nforce chipset......harga semacm je.......

Cara pakai... sama ada ko pakai 24-7 macam tak reti nak tutup ataupun pakai secara lite2 jer.

Lagi skali aku nak tegaskan yer. TAK SEMESTINYA NAMA BRAND YANG PELIK2 DAN KO TAK PENAH DENGAR TU TAK BAGUS. dan tak semestinya well-known brand tu sumenya bagus.

OK guys...back to the topic..mane TS nyer??dah beli ker belum nih?takde update pun :P

bro..bajet sangkut daa..tgg adik aku bg duit pastu nak p carik kat pc fair nnt.. :blink:

monitor 2nd member dh rekemen..19' rm150..ok kot?.

by the way..aku dok layan lg forum nih..byk bende aku kene study lagi..thanks 4 ur support.

Edited by azahmad

RM150 utk monitor CRT 19" brand aper?

samsung, DELL @ cap ayam??

mintak kurang lagi la...

tu flat screen @ yg biasa punya??

kalo ko rasa ok, x der jalur2 pelik, warna lari @ sebagainya...

ko mintak la kurang RM120 ke...

terpulang kat ko la :D

humor: pernah dgr RAM @ thumbdrive brand TOMATO??

ni maybe ayam kat negara kita tapi boleh tahan terkenal jugak la kat negara US sana :D

brand palit x bgus ke?

dulu aku pernah dgr jgk,

time tu mmg aku cari2 gc brand palit...

sbb core clock dia tinggi...dh siap oc..

yg lain2 time tu aku x confident lg...

msi dgn gigabyte mmg aku out time tu...

skang aku ada BFG 6800 gt oc agp[tester]

aku rasa brand2 yg customkan hardware ni lebih ok berbanding brand2 yg well known...

contohnya ram...OCZ,GEIL,crucial..bla bla... adalah lebih baik kalo di compare dgn yang kita biasa dgr kan?

tu la pendapat daku.. :ph34r:

palit yg integrated mobo tu kan... soket AM2

aku dah beli 4 mobo tu... dah build 4 system pc dengan mobo tu tanpa ada add on gc..... compatible dengan xp & vista..

cuma audio dia driver utk XP kena download HD driver dulu...

bagi aku ok untuk light use... gaming pon still ok.. cs source pon no problem @ medium setting