Jump to content
Sign in to follow this  
Datuk_Seri

Etika Pemakaian Dalam Masjid

Recommended Posts

Assalamualaikum...

Td aku berkesempatan solat jumaat di sebuah masjid ni (takyahlah sebut memana, kang jd fitnah lak), mungkin sebelum ni aku tak perasan kot, tp baru ari ni perasan.. aku tgk kebanyakan orang sekarang tidak kisah mengenai pemakaian dlm masjid.. sbg contoh, td ada aku perasan ada seorang pakcik/abg/brader ni pakai baju Livepool Home dgn terang2 kat dpn Calrsberg dan juga yg pakai baju gambar kartun dan juga gambar Cromok+Metal... ada juga isap rokok (sedangkan terang2 dlm kawasan masjid tidak dibenarkan isap rokok)...Jadi peringatan ni bukan untuk ahli2 putera bahkan kepada aku juga... Wallahualam...

Wassalam...

Mana etikanya? Ko citer pengalaman ko je tu. Apa etikanya?

Kalau pakai t-shirt Dunhill ke, Marlboro ke, Camel ke, Playboy ke, Linkin Park ke, N sync ke, Umno ke, PAS ke, t-shirt kuning (BERSIH) ke, boleh ke?

Boleh ke tak boleh, sila bagi dalil ye.

assalamualaikum semua..

etika nye : jika anda mahu ke masjid. seeloknya ..pakai baju yang tak ada gambar gambar atau perkataan perkataan yang boleh mengganggu orang di sebelah, tepi , depan dan belakang ketika solat.

aku nak kongsi jugok pengalaman pasal pakaian dan solat nih .. masa bersiap siap nak turun dari rumah tu.. pakai sauk ajer .. terus ambil t-shirt dan pakai.. tak sedar ada gambar penyu . punye la besar kat t-shirt tu ..

tike di bandor . terdengar azan zohor.. aku fikir. banyak lagi urusan aku nak buat . kalau tak solat dulu .. mau pukul 3.30 aku solat karang ... so aku cecepat ke masjid.. tapi dalam hati aku terganggu lagi .. sebab kurang selesa dek kerana t-shirt yang aku pakai tu ada gambar penyu... setan dah cucuk dah.. solat karang le.. katanye..

aku tetap jugok solat zohor berjemaah, entah bagaimana... selepas selesai ambil wuduk.. dan berdiri menunggu muazzin qamat... aku terfikir... kenapa TIDAK TERBALIKKAN ajer T-shirt aku nih .. cecepat aku terbalikkan T-shirt aku ..

Terasa macam ada orang yang bisikkan kat telinga aku suruh aku terbalikkan baju .. pakai baju terbalik lew solat hari tu ..

tshirt bergambar tuh tak elok dipakai, pakai ler yg kosong jeks, susah sangat ker? harap menjawab soalan pendeta :) apatah lagi ngko pakai tshirt yg ader tulih sepultura, iron maiden gambar tengkorak sumer tuh :D

cam psychox nyer style tuh pun baguih gaks. terbalikkan jeks, janji orang tak nampak ngko nyer gambar kat baju tuh. adioss

aku selalu gak terbalikkan baju time nak solat. ye la dah tshirt aku semua ada gambar n logo band. takde hal la pakai baju terbalik. lepas solat kadang2 aku malas nak tbalikkan lg, then ada le kwn2 yg tegur 'ko ni tebiat ape pakai baju tbalik'. aku diamkan je la

itu bagi yg lelaki.. pempuan pun sama juga.. mmg la sema kena pakai telekung, tp kdg2 tu telekung yg dipakai tu mak aii... berbunga, berenda, berkerawang, bersulam mcm2 corak dan mcm2 kaler.. smpi org yg berdekatan dengannya x kusyuk semayang sbb dok puji telekung si pemakai.. 'amboi.. cantiknya kerawang telekung minah ni.. beli kat mana ye..? bape harganya..? mesti mahai.. bla..bla..bla.. (dlm hati)' :huh: aku lak kdg2 kalu p jemaah kat masjid, mmg suka tgk telekung lawa2 nih.. asalnya takmo tengok, tp setan suh tgk gak.. huhuhuuuu... x kusyuk semayang aku. baik aku semayang kat umah je, hubby jd imam.. so dpt pahala sama cam mayang kat masjid gak kan? :rolleyes:

Mana etikanya? Ko citer pengalaman ko je tu. Apa etikanya?

Kalau pakai t-shirt Dunhill ke, Marlboro ke, Camel ke, Playboy ke, Linkin Park ke, N sync ke, Umno ke, PAS ke, t-shirt kuning (BERSIH) ke, boleh ke?

Boleh ke tak boleh, sila bagi dalil ye.

Hukumnya makruh menurut jumhur. Demikian kata Imam Ibn Qudamah alHanbali (alMughny 1/628), alNawawi alSyafi'iy (alMajmuu' syarh alMuhadzaab, 3/180)

Dalil: HR Bukhari-Muslim dari Aisyah ra:

" RasuluLlah saw pernah memakai baju (khamisah) yang ada gambar, selepas solat dia memerintahkan agar baju itu dibawa kepada Abu Jaham bin Hudzaifah agar ditukarkan dengan baju lain dari jenis anbijaniyah (kain yang materialnya kasar dan tiada corak atau gambar). Baginda memberitahu, gambar pada khamisah itu telah mengganggu khusyu'nya " [Fath alBari, 1/483]

jawapan dari islamonline:

“A Muslim’s dress should be clean, honorable and decent all the time. At the time of prayer and especially when one comes the Masjid one should pay special attention to one’s dress. There are many Ahadith of the Prophet, peace and blessings be upon him, that speak against making pictures. Although according to many jurists the photographic pictures do not come in the category of the pictures that are forbidden in Islam, nevertheless all jurists are unanimous that the places of worship must be free from any human and animal pictures.

No pictures of any kind should be present at the places of worship. Muslims also should not wear pictures or hold pictures when praying. This is to preserve the Tawhid or the Oneness of Allah and to avoid any form of Shirk in the places of ‘Ibadahâ€

kt tempat aku mmg cuti hari jumaat,

jd etika pemakaian kat masjid area aku setakat ni masih sopan :)

kebanyakan berbaju melayu tapi x ramai plak bersongkok @ berkopiah.

cuma ada 3-4 org berseluar jeans & t-shirt bergambar.

salam semua.. alhamdulillah . dalil dah ada..

ni aku nak kongsi lagi pengalaman pasal pakaian ..

seluar

ada sesetengah dari kita, kadang kadang.. main blasah ajer pakai seluar jins atau seluar slack masa solat..... kalau seluar tu .. kita yakin bersih dan suci . tak de hal la. kengkadang.. kita masuk tandas..seluar terkena percikan air kencing... seluar yang labuh cecah tanah...bebudak skolah aku dulu panggil seluar MPKT. (selerek).. pastu kita buat solat.. pastu kita ecer / ligan dalam rumah...

baju.

aku duk perati .. ramai antara kita yang pakai baju yang jenis ketat ketat... t-shirt pendek.. pakai seluar jins. bila solat.. masa sujud .. bahagian belakang terdedah... yang nih ramai tak jaga...

Edited by psychoX