Jump to content
TemanX

Dual Boot Winxp & Linux

Recommended Posts

As'kum bro, teman nak tanya skit la. Cammana nak buat dual boot antara WinXP ngan linux. Masalahnya camni, satu HD install WinXP, pastu dok guna la winXp tu. Linux install lagi satu hard disk (stand alone), so skarang ni masalahnya, bila kita masukkan Hd yang ada linux tu, jadikan HD tu sebagai slave HD, cammana nak buat Dual boot ngan WinXp tu, maksudnya nak buat menu yang kluar opsen pilih antara winXp ngan Linux tu la...

Linux tu teman guna Fedora core 6...... :(

mase aku install partition magic.. dier ader bg tutorial pasal nak wat dual windows...

aku xtry lagi la nak wat mende ni sebab.. dier nak boot magic.. boot magic ni bile ko dah install ko leh wat dua OS(xtau la leh lebih ke x).. bile start je komp, dier bagi option untuk ko pilih OS yg ko dah install.. 2la..

tp nnt aku nak mende ni dlm mgg depan.. so lepas aku wat, aku respone blk.. nak try platform sama ( winxp ngan vista )...

Kalo x silap aku, ko kena install boot manager dalam hdd win tu. Cuba ko google la. Kalo cam aku, guna 2 hdd aku guna options tekan F12. Leceh sikit la..Sebab ko nak kena pilih.

Try cari GAG, THE GRAPHICAL BOOT MANAGER

Edited by Firestarter

ni contoh untuk rujukan. disebabkan linux dan windows berlainan hard disk anggap windows (hd1 = slave), linux (hd0 = primary)

title Ubuntu, kernel 2.6.15-25-386
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-25-386 root=/dev/hdc1 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-25-386
savedefault
boot

Add the following:

title Microsoft Windows
root (hd1,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1[/code]

yang penting skang dkat root()

linux punye style kod untuk hard disk start dengan hd 0-5 adalah bilangan hard disk, cnth hard disk primary jadi 0, slave jadi 1 dan seterusnya.

(hd1,0) : hard disk 1 dipartition 0, kalau ko letak windows tu kat partition ke dua so jadilah (hd1,1) dan seterusnya

camne nak edit ?

file grub ada kat /boot/grub/menu.lst

#pico /boot/grub/menu.lst

ja..

Edited by FryShadow

Bro, masalah tak setel lagi la. Winxp tu primary HD, fedora tu secondary HD, jadi bila boot, nanti di kluar winXp tu, camna nak buat plak..... :blink:

Salam alayk..

err...

Macam aku buat, aku install ubuntu kat kat hardisk secondary.

Aku set siap2 kat bios sapa yang jd kepala dan ekor.

Setakat ni aku boot, kena select os dulu.

Kalau tak pilih, nanti dia masuk Ubuntu.

Cara kedua, aku install di hd yang sama.(kiranya sekeping hd)

Tapi aku install pada last partition.

Aku ada C,D,E,F.

Lantas aku letak kat F.

Sebab aku baca kat forum dia, dia kata cara tu macam selamat sikit.

Entahla, aku ikut aja mat2 saleh tu bgtau...

Cara ni pun sama, tiap kali aku boot akan kuar option OS.

Kongsi pengalaman...

kt utube byk tutorial vid utk dual boot ubuntu ngan xp..

aku pn dual boot vista ngan ubuntu skang ni..

br2 nk blaja ubuntu r katakn..

aku resize blk partition yg windows pnya

cnth C r..

dr 50G aku amek 10G untuk ubuntu..

2 yg ramai sugest kt aku r..

dia xggu sistem windows kita,cuma amek ckt r space..

jgn tkt r..

kt bljr dari kesilapan..

aku br pki lappy ni dlm 3 bln da format windows lbh 7 kali n ubuntu dkt 4 kali gak r..

untuk tukar boot 1st leh refer kt cn r..

ubuntu forum

a'kum, tumpang lalu.

untuk topik ni aku suggest kita stadi GRUB dulu btol2, sbb benda ni mmg bagus dlm keje dia sbg bootloader.

sebaiknya kita install grub ni dlm partition kecik (lbh kureng 10mb) sblm partition windows.

pastu masa install ape2 distro, mountkan directory /boot/grub tu ke partition kecik tersebut.

dgn ini kalo mana2 os (dipartition lain) diformat, kita tetap dpt masuk dlm grub menu.

katela kalo install distro baru di partition yg lain, kita boleh ubah entry dlm menu.lst spt yg diperkatakan oleh sdare FryShadow.

untuk maklumat mengenai buat partition khas utk grub, jemput2lah melawat sini.

wassalam. :rolleyes: peace.

nak tanyala apa faedah buat dual boot ni... saya x nampak faedahnya... tulun... bagi klu sikit

aaa dual,triple,quadruple boot itu gunanya untuk anda load masuk ke OS pilihan anda sekiranya anda menginstall lebih daripada 1 OS pd komputer tersebut. kalo xde multiple booting ni (sbnrnya lbh tepat lg citer pasal bootloader) sebahagian besar kesnya anda akan dpt boot ke 1 OS sahaja (melainkan anda menggunakan kaedah2 alternative untuk load OS pilihan anda e.g. live cd, boot cd, thumbdrive etc).

kalo penerangan aku cam keling, member lain tulun terangkan. hehehe

faedahnya bergantung pada keperluan ko la,

contoh masa keje ko kena pakai windows, tapi ko minat gile dengan linux, so dual-boot la.

tak pun ko suke main game, ko install windows. bila nak explore/ha.ck ko pakai linux, boleh jugak.

lagi satu, dual boot ni boleh jadi linux + BSD, BSD + windows, etc...

############################################################

####

back to topic, ni apa yang aku buat kat laptop aku.

0. install windows XP

1. resize partition XP tu.

2. install Linux Mint

Mint akan siap2 buat grub menu untuk pilih2 OS.

bro BrainDeadAngel..

nk tnya ckt r walaupon soalan sy ni mcm bodoh ckt..

mengikut penerangan anda mengenai install grub dlm patition kecik +- 10mb..

muat ke??

pastu kalo ikt cr sy install ubuntu dengan resize partition ntfs untuk creat ext3, time format ntfs nanti kacau x ext3 2??

bro BrainDeadAngel..

muat ke??

pastu kalo ikt cr sy install ubuntu dengan resize partition ntfs untuk creat ext3, time format ntfs nanti kacau x ext3 2??

kalau ikut cara betul, dia takkan sentuh+format ntfs windows tu... tuh "jajahan" lain.. ubuntu/linux/oss lain akan format partition yg allocate untuk dia saja ( kita allocate la ).. so kalau asalnya yg NTFS tu, di allocatekan untuk linux, dia akan format dan gantikan dengan ext3/reiserfs/lain2 fs yg kita tentukan untuk linux tersebut..

untuk boot, sistem linux akan detect kalau terdapat mana2 os ( melalui boot image contohnya ), dan akan cuba untuk set dual boot ( atau lebih )..

samiri Dikirim Apr 11 2008, 08:46 PM

nak tanyala apa faedah buat dual boot ni... saya x nampak faedahnya... tulun... bagi klu sikit

faedah pada yg memerlukan saja.. kalau en samiri, nak install let say la 2-3 os atas satu hard disk, cemana nak buat?

anyway my old HDD ada 8 OS.. NetBSD, RH7.3, FreeBSD, OpenBSD, Suse, Slackware 11, mandrake, lain2... semua atas satu HDD 40GB..

Edited by TRUNASUCI

ni contoh untuk rujukan. disebabkan linux dan windows berlainan hard disk anggap windows (hd1 = slave), linux (hd0 = primary)

title Ubuntu, kernel 2.6.15-25-386
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-25-386 root=/dev/hdc1 ro quiet splash
initrd /boot/initrd.img-2.6.15-25-386
savedefault
boot

Add the following:

title Microsoft Windows
root (hd1,0)
savedefault
makeactive
chainloader +1

yang penting skang dkat root()

linux punye style kod untuk hard disk start dengan hd 0-5 adalah bilangan hard disk, cnth hard disk primary jadi 0, slave jadi 1 dan seterusnya.

(hd1,0) : hard disk 1 dipartition 0, kalau ko letak windows tu kat partition ke dua so jadilah (hd1,1) dan seterusnya

camne nak edit ?

file grub ada kat /boot/grub/menu.lst

#pico /boot/grub/menu.lst

ja..

fryshadow, tumpang tanye, kat mane nak edit code yg setting root tuh? nak save kat mane? thank u.

try search google : liloconfig

alternatif selain pkai grub, walaupon lilo nih utk slax, tp distro lain bules pkai gak. Linux kan compatible...

bro BrainDeadAngel..

muat ke??

sori lmbt reply sbb lama x jenguk web forum neh.

xde soklan yg bodoh, cuma blm tahu je. bertanya tu bagus. :lol:

maksud install grub dlm partition tersendiri 10mb tu, kita hanya install program untuk bootloader sahaja. bukan dgn benda2 linux yg lain. so ruang x menjadi masalah. :rolleyes:

spt kata sdare trunasuci, kalau kita format, hanya partition yg kita pilih sahaja akan dipadam. partition lain dia x usik. harap maklumat ni membantu.