Jump to content
Sign in to follow this  
ayieartwork

Kerjaya Engineer

Recommended Posts

korang rasa kalu sape2 lepasan SPM amek antara 3 3 kos tu, pluang kerja cerah tak diperingkat diploma takpon degree?...bagi pendapat leh tak kawan2..tq

cerah memang la cerah tapi kalo perempuan aku tak berapa nak galakkan lebih2 lagi dlm mekanikal... tinggal lagi kalo engineering ni mmg susah,keje pun bole tahan gaks tp sesuai dgn gaji ler ...

depends la,pada ape yg ko minat.... mcm aku amik mekanikal...skrg keje mmg berkaitan la,tapi boleh tahan gak mencabar nyer, hik hik

Kejuruteraan Awam- Skop kerja dalam bidang sektor awam amat luas dan banyak.. dari segi sektor swasta peluang juga banyak tetapi jangka hayat kerja tak lama..sebab bergantung pada projek yang company dapat.. juga kalau di sektor swasta .kerja bukan statik bergantung pada kawasan projek.

Kejuruteraan Elektrik- Skop kerja dalam bidang sektor awam sederhana... dari segi sektor swasta berpeluang pergi sektor perkilangan , kontraktor dan mcm mcm lagi ..sebab dunia kita ni banyak menggunakan elektrik dan elektronik..jadi kos ini lebih cenderung ke sektor swasta.

Kejuruteraan Mekanikal- Skop kerja dalam bidang sektor awam amat sedikit... kebanyakkan lepasan universiti atau poli akan pergi ke sektor swasta terutama perkilangan atau sektor bekaitan dengan operasi motor... jadi kos ini lebih ke sektor swasta.

Setiap pekerjaan ada pro dan contra ... sama juga dari segi sektor awam dan swasta.... yang penting bukan dimana anda bekerja..tetapi macam mane anda bekerja..

Setiap orang akan rasa tidak puas hati bekerja dengan pekerjaannya..selagi bekerja dibawah orang selagi itu kita akan rasa... jadi perkara pertama yang anda harus harungi adalah bekerja selama mana yang boleh..itu jer.

Edited by nosts_rounder

omputih,ko amik la diploma kejuruteraan elektronik perubatan..org kata peluang kerja tu cerah.

aku pun amik bidang tu skrg..

kwn ayah aku yg kerja setup brg peralatan perubatan tu ada kata..kat malaysia ni dah banyak bw masuk teknologi perubatan baru.. tapi tak ramai jurutera tempatan yg leh kendalikan semua tu.. hehehe.

(cikgu aku pun penah sebut gak pasal ni.. termasuk la jugak makcik aku yg jd nurse dah hampir 30tahun lebih)

..itu la yg wat aku yakin dlm bidang ni.. [rezeki masing2 gak kan...]

harap2 btul la sume tu.. :ph34r:

aku amik bidang tu pun sebab kerjaya je.. hospital pun dah berlambak kat malaysia ni..

paling koman pun klu aku malas sambung degree..aku jd juruteknik je la kat hospital.. hehehe.

Edited by fitri87

hmm mmg susah kalo nak amk kos eng ni..sbb cabang2 nyer telalu banyak. utk elec misalnya, ada elektonik perhubungan,telekomunikasi,perubatan,elektronik dsb..kalo mekanikal pulak ade pembuatan,loji,tekstil,bahan,petroleum dsb..so kene la choose yg tepat,dan kene minat...

mcm aku masa teknik amik kej elektrik,top scorer tu,haha..tapi masa apply u tak dapat pilihan elektrik,persaingan sengit kot,tapi dapat mekanikal,aku belasah je amik...masa praktikal aku kat kilang elektrik walaupun aku kos mekanikal... lepas belaja baru la nampak ape yg dikatakan mekanikal...yg best aku dapat tau dedua mende sekali, elektrikal dan mekanikal ....

cuma kalo boleh ko amik la subjek yg am,dengan tiada pengkhususan (major),kalo ade lagi la, hehe ...sbb kalo ade major2 ni, skop akan jadi lebih kecik... rasenyerr laa

omputih,ko amik la diploma kejuruteraan elektronik perubatan..org kata peluang kerja tu cerah.

aku pun amik bidang tu skrg..

kwn ayah aku yg kerja setup brg peralatan perubatan tu ada kata..kat malaysia ni dah banyak bw masuk teknologi perubatan baru.. tapi tak ramai jurutera tempatan yg leh kendalikan semua tu.. hehehe.

(cikgu aku pun penah sebut gak pasal ni.. termasuk la jugak makcik aku yg jd nurse dah hampir 30tahun lebih)

..itu la yg wat aku yakin dlm bidang ni.. [rezeki masing2 gak kan...]

harap2 btul la sume tu.. :ph34r:

aku amik bidang tu pun sebab kerjaya je.. hospital pun dah berlambak kat malaysia ni..

paling koman pun klu aku malas sambung degree..aku jd juruteknik je la kat hospital.. hehehe.

perubatan???? jauh panggang dari api..tgk luka org pun da naik pitam..hehe..lagi pun xminat la...buat nye salah step..xpasal2 ade org kojol kang..aku xamik kos elec perubatan neh..thx 4 d idea..

hmm mmg susah kalo nak amk kos eng ni..sbb cabang2 nyer telalu banyak. utk elec misalnya, ada elektonik perhubungan,telekomunikasi,perubatan,elektronik dsb..kalo mekanikal pulak ade pembuatan,loji,tekstil,bahan,petroleum dsb..so kene la choose yg tepat,dan kene minat...

mcm aku masa teknik amik kej elektrik,top scorer tu,haha..tapi masa apply u tak dapat pilihan elektrik,persaingan sengit kot,tapi dapat mekanikal,aku belasah je amik...masa praktikal aku kat kilang elektrik walaupun aku kos mekanikal... lepas belaja baru la nampak ape yg dikatakan mekanikal...yg best aku dapat tau dedua mende sekali, elektrikal dan mekanikal ....

cuma kalo boleh ko amik la subjek yg am,dengan tiada pengkhususan (major),kalo ade lagi la, hehe ...sbb kalo ade major2 ni, skop akan jadi lebih kecik... rasenyerr laa

abg aku elec tp keje pasal pump/motor..mekanikal rite??

Edited by omputih

abg aku elec tp keje pasal pump/motor..mekanikal rite??

biase laa tu, mane tau kot2 abg ko minat kat automotif.... skrg ni mmg susah nak cari keje yang berkaitan dengan study kita.. sbb itu org tua tua pernah berpesan... tuntutlah ilmu sebanyak mungkin, tak rugi kalo kita dapat tau ape juga ilmu.. jgn la kalo belaja elektrik, elektrik je la sampai ke tua :-) ..

kalau jurusan kejuruteraan awam ni,apa keperluan minimum/requirements dia???

setakat ni member2 aku yang satu kos dgn aku takde lagi yang menganggur

so ambik la kejuruteraan awam ko leh masuk semua bidang

construction?oil and gas?kilang?semua boleh

teknik KL gak..aku teknik KL cheras..ko mne?? setahu aku gombak pon teknik KL gak..

weh..aku pun teknik kL cheras.. huhuhu. cik zuraidah pe citer skrg? dia ajar kimia lg x?

kalau jurusan kejuruteraan awam ni,apa keperluan minimum/requirements dia???

Lulus B.Melayu, English and Math dengan kepujian...atau advance dari kepujian (tak tau system apa diguna pakai dalam spm zaman ni) :D dan nasib gak...memandangkan dah terlalu ramai budak2 bijak zaman ni so nasib gaklah kalau dapat tawaran ke U tempatan heeheh dan saya galakkan betul2 anda amik kejuruteraan awam sebagai pilihan pertama ya :D good luck

Lulus B.Melayu, English and Math dengan kepujian...atau advance dari kepujian (tak tau system apa diguna pakai dalam spm zaman ni) :D dan nasib gak...memandangkan dah terlalu ramai budak2 bijak zaman ni so nasib gaklah kalau dapat tawaran ke U tempatan heeheh dan saya galakkan betul2 anda amik kejuruteraan awam sebagai pilihan pertama ya :D good luck

kepujian tu maknanya kredit aka gred C kan???saya BM dan BI selalu dapat gred A1 atau A2,paling teruk A2 lah.cuma matematik moden tu,saya x pandai sangat dalam subjek2 sains dan matematik.tu yg setiap kali ujian/periksa,dah baik dah dapat 5A,tp sampai kat matematik moden,matematik tambahan,fizik,kimia dan bio faham2ah keadaannya.

korang rasa kalu sape2 lepasan SPM amek antara 3 3 kos tu, pluang kerja cerah tak diperingkat diploma takpon degree?...bagi pendapat leh tak kawan2..tq

elektrik atau mekanikal????

ko amik kos mcm aku lg senang.

MECHATRONIC..

dua2 ko ada blaja..benefit bleh pegi dua arah..mekanikal and elektronik..

kalo sesiapa yg suke kira benda beso2..........amik awam...

kalo sesiapa yg suke kira benda kecik2.........amik mech....

kalo sesiapa yg suke kira benda xnampak.....amik elec......

apa yg ko suker...???

MECHATRONIC lebih kepada elektronik a.k.a robotik

MeCHANICAL lebih kepada machineries/engine/gear/turbine etc

CIVIL --> bina jalan, bangunan, jambatan, buat kontrak, memang ada civil engineer masuk oil and gas buat fabrication & installation, buat field service pun ade mcm drilling dsbnya.

tapi aku lain....aku Evil Engineer...hehe

Assalamualaikum...

tak semestinya apa bidang yg kiter mintak, bidang tu yang kiter dpt keje.. tgk rezeki.. mcm aku, blaja electrical power, alih2 masuk oil n gas.. huhuhuh... jd skrg ni, belajar bidang mana yg kiter minat, bila dah abis blaja, barulah usha2 keje yg berkaitan ngan lulusan korang, kalu elektronik, mintaklah elektronik... elektrikal, mintak elektronik bleh, elektrikal bleh.. jgn lah elektronik nak mintak mekanikal, confirm tak dpt.. pastu lah, pastikan korang berdaftar dengan BEM dan IEM.. kalu tak daftar, korang bukan Engineer Malaysia Berdaftar...

Wassalam...

Datuk Seri,

Aku tak daftar pun sebab aku tak buat kerja engineer ..

oil and gas pun kena register gak ke?bukan construction je ke yang kena daftar?

Assalamualaikum...

nope, every graduate engineer in Malaysia (engineer teknikal sahaja, bukan software engineer etc), pemegang ijazah kejuruteraan dlm bidang apa sekalipun boleh daftar BEM dan IEM (hanya Ijazah IPTA/IPTS yg diiktiraf oleh BEM sahaja, kalu tak diiktiraf, kena ambik kursus apa ntah, aku lupa dah), walau bagaimanapun tak menjadi kewajipan pun sebenarnya. Tp ada gak sesetengah company mahukan engineernya menjadi engineer berdaftar di Malaysia, kalu tak daftar, tak diterima kerja.. (aku dah terkena dah, huhuhuhuhh)...

Wassalam...

Edited by Datuk_Seri

ya betull... aku nyer bos pun suruh aku daftar dulu dengan BEM, at least kita sudah berdaftar sebagai jurutera, tapi sampai sekarang aku tak daftar2 lagi, sampai berbuih bos aku suruh... bos aku ade tittle Ir,berdaftar sebagai jurutera gas dengan suruhanjaya tenaga,kira kompeten person laa.. dia suruh aku daftar,lepas tu buat log book, bla bla bla, lepas tuh masuk exam apply title tu.. :)

so pade kawan2 yg tgh keje engineer tu,pi la daftar, senang jerk, masuk website BEM, download form,kasi cop certificate,letak rm50..lepas 3 bulan dapatla sijil daftar kalo takde halangan ...

Assalamualaikum...

Engineer, tetap engineer... tp bukan engineer Berdaftar jer... kalu dah daftar, dlm buku jurutera IEM, nnt ada nama dlm tu, pastu kat pangkal nama nnt ada tulis Engr.. Kalu competent engineer lak yang IR (huhuhuh.. dpt title ni, pergh.. masyuk..)

Wassalam...