Jump to content
Sign in to follow this  
ribai

Kwsp

Recommended Posts

Saya masih tertanya-tanya lah, kemana agaknya duit KWSP kita dilaburkan dan apakah yang berlaku kepada duit KWSP kita sepanjang tahun atau bulan? Jika saudara/saudari ada info mengenai KWSP nie silalah syer...

Adakah duit kita di dalam KWSP adalah "National Treasure" bagi Kerajaan? Kenapa kita susah sangat nak keluarkan duit KWSP, sedangkan duit itu kita yang punya... :blink:

Ptptn pon guna dana KWSP duit rakyat, last2 charge interst,yuran,servis..etc drp rakyat juga.

bank2 tidak boleh terima dah duit KWSP pasal dah ke tahap maksima banyaknya :) (baru ku tahu ada limit gak simpanan kat bank).

bila disimpan di bank, tentu KWSP nakkan keuntungan (contoh : Dividen atau bunga) tiap2 tahun..

jadi tak salah kalau dia ambil keuntungan dari PTPTN...

Note : ...

bank2 tidak boleh terima dah duit KWSP pasal dah ke tahap maksima banyaknya :) (baru ku tahu ada limit gak simpanan kat bank).

bila disimpan di bank, tentu KWSP nakkan keuntungan (contoh : Dividen atau bunga) tiap2 tahun..

Profit KWSP yg dpt mmg berbilion sape yg dpt G yg kaya guna utk kepentingan parti, tp apa yg rakyat dpt? 4 or 5% jer tu pon jerit perih nak dpt setahun.

Sbb tulah kalau dikira betul2, baik kluarkan lah duit EPF tu utk beli/buat rumah or buat investment mcm Unit Trust/Amanah or ASB sbbnya jika diperam dlm tabung EPF hanya dpt 4% dimana nak kena bayar loan rumah rumah sampai 7-8% interestnya, kalo yg BLR naik lagi naya..

baru aku tahu.... rupa2 nya udang kenyang mencari makanan sebab selalu sembunyi di sebalik batu....

memang tak salah KWSP ambil keuntungan drpd PTPTN, dan tak salah PTPTN charge interest kat pelajar yang meminjam sampai 4%. Tak ku sangka selama ini aku panggah Buaya/harimau/singa bila ada pilihan raya umum.....

ada bukti ke untuk mengesahkan kesahihan cerita di sebalik cerita nie...

yang bersalah adalah kita "Kita cetek pasal hak kita dan tanggungjawab kita sebagai pengguna".... :mellow:

baru aku tahu.... rupa2 nya udang kenyang mencari makanan sebab selalu sembunyi di sebalik batu....

memang tak salah KWSP ambil keuntungan drpd PTPTN, dan tak salah PTPTN charge interest kat pelajar yang meminjam sampai 4%. Tak ku sangka selama ini aku panggah Buaya/harimau/singa bila ada pilihan raya umum.....

ada bukti ke untuk mengesahkan kesahihan cerita di sebalik cerita nie...

yang bersalah adalah kita "Kita cetek pasal hak kita dan tanggungjawab kita sebagai pengguna".... :mellow:

3% la :)

Off Topic

jom kira berapa perlu bayar kat ptptn

http://www.ptptn.gov.my/web/guest/loan_calc

Edited by malayNUX

dekat 20 kali aku baca pepatah ko ni.. err bleh sedara ribai terangkan kenapa udang tersebut kenyang sedangkan beliau bersembunyi disebalik batu?? :blink:

eh, lari topik ye.. takpelah.. IKLAN..

boleh kenal la user sekian-sekian yang suka topik sekian-sekian dalam forum berimejkan "teknologi maklumat" ni. :D

dalam akta memang kata pekerja wajib mencarum dan dicarumkan oleh majikan. dan boleh diambil tindakan sekiranya tak mencarum. salah satu sebab, untuk mendisiplinkan pekerja supaya ada simpanan tetap pada masa yang diperlukan. memang la susah nak keluarkan duit tu masa diri ko sihat, ada 2 kaki untuk berdiri, berlari, ada 2 tangan untuk menaip, ada 2 mata untuk melihat, ada 2 telinga untuk mendengar (lebih lagi mendengar isu-isu yang menjadi kesukaan anda). tapi takda la sampai anda jadi cacat, kurang upaya, sampai layak diberi kad OKU, takboleh usik langsung duit tu. sama jugak dengan pekerja yang belajar separuh masa, boleh ambil dari akaun 2, atau beli rumah, ataupun nak tanggung yuran kolej/universiti anak beranak. bukannya tak boleh keluar. jadi kalau merujuk kepada "kenapa susah sangat nak keluar", jadi maksudnya bukannya takboleh nak keluar, tapi susah nak keluar. memang la susah sebab ada prosedur, nak pastikan yang duit tu bebenar digunakan untuk tujuan yang dia nyatakan. sedangkan skim beli komputer dulu pun ramai yang auta, pakat dengan si penjual komputer.

jadi macamnilah. kalau tak suka sangat dengan sesiuatu tu, jangan pakai. senang kan? wajib mencarum?

http://www.kwsp.gov.my/index.php?ch=p2memb...uide&ac=264

jadi kalau taknak termasuk dalam senarai tu? bekerja la sendiri. bayar zakat harta.

tak suka dengan "dividen" yang diberi oleh KWSP? tak elok la itu la ini la. boleh takda masalah, sampai masa nanti keluarkan jumlah yang dipotong oleh gaji anda + tambahan dari majikan, dan baki selebihnya yang dikira dividen tu, cakap dengan kwsp, saya taknak amik duit ni. senang kan?

sama jugak dengan orang yang tak suka dengan bank, taknak duit tu pegi ke situ dan ke sini. keluarkan, simpan bawah bantal. dalam forum ni dah ada yang cerita pasal "hukum was-was". jadi rujuk la dengan hukum tu ye :D

lagi satu aku tak paham, kenapa seorang pelajar yang masih belajar guna duit PTPTN dan belum bekerja, takda akaun KWSP, dikira sebagai "berhutang dengan duit sendiri". sama la kes dengan budak sekolah yang menggunakan duit ibu dan bapa, makan di restoran makanan segera, dan dicaj 5% cukai kerajaan, dan keluarkan kenyataan bahawa "kami bayar cukai". :D tak suka bayar lebih dari apa yang dipinjam dari PTPTN? sebabtu la belajar berjimat. pinjam tu sebagai langkah terakhir, bak kata papa roach, last resort. jadi tak perlu la bising kalau kena bayar lebih. kalau macamtu, anda seharusnya bising-bising pada pelajar-pelajar yang pinjam, tapi tak reti bayar tu. kerana merekalah yang telah MEROMPAK WANG RAKYAT. (wahhhhhhh, berkobar-kobarnya aku!). jadi kalau tak suka dengan konsep PTPTN, pinjamlah dengan badan lain. bank pun ada keluarkan pinjaman pelajaran. apa? interest tinggi? mintaklah bantuan ibu bapa anda yang bekerja yang ada potongan kwsp untuk keluarkan akaun 2, sekiranya anda pelajar sepenuh masa dan takda pendapatan sendiri. ha, yang ni takda 1sen pun interest. zaman dulu bebudak yang belajar sepenuh masa boleh buat keje sambilan, keje di malam hari untuk dapatkan duit poket belanja harian dan sebagainya. zaman sekarang, budak pinjam PTPTN, beli benda yang tak sepatutnya, bermewah-mewah, lupa diri, dan bila kena bayar balik, bising sebab pinjam 10 bayar 12, pastu liat nak bayar.

aku sendiri keluarkan duit akaun 2 kwsp aku untuk tanggung yuran semester pengajian separuh masa aku. dan aku simpan dekat nak 40% gaji bulanan untuk tanggung yuran seterusnya memandangkan duit dalam akaun 2 dah kering. aku tak pinjam PTPTN, sebab aku tak suka dengan konsep PTPTN tu. jadi, tak suka, jangan pakai. takda pulak aku baca memana kenyataan yang anda "diwajibkan pinjam PTPTN jika hendak belajar".

p/s: terlalu banyak stereotaip dalam forum ni sejak akhir-akhir ni. pusing pusing situuuuuuuuuu jugak. apa nak jadi dengan forum IT yang akronimnya diambil dari "Pusat rujukan ilmu teknologi maklumat dan komunikasi" ni agaknya. berhentilah buat fitnah takda hujung pangkal dan serkap jarang tu. muak dah aku tengok stereotaip ni. :geleng geleng kepala:

Topik perbincangan ini ditutup kerana perbincangan telah tamat atau persoalan telah diselesaikan. Harap maklum.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Create New...