Jump to content
Sign in to follow this  
BasicCX

Malaysian Row Over Word For 'god'

Recommended Posts

Ulasan daripada aku:

Dalam sejarah Islam sebutan nama Allah telah digunakan semenjak zaman nabi Adam & Hawa. Semua agama mengetahui Allah wujud tetapi agama selain daripada Islam tidak mengESAkan Allah (Allah itu satu). Disinilah terdapatnya perbezaan antara agama Islam dan agama yg lain.

Kalau benar artikel dibawah ini, kemungkinan kerajaan melakukan seperti dibawah adalah kerana bimbang orang Islam akan keliru (bagi yg kurang ilmu agamanya) dengan term yg digunakan oleh agama lain.

Petikan dari: http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/7163391.stm

A church and Christian newspaper in Malaysia are suing the government after it decreed that the word "Allah" can only be used by Muslims.

In the Malay language "Allah" is used to mean any god, and Christians say they have used the term for centuries.

Opponents of the ban say it is unconstitutional and unreasonable.

It is the latest in a series of religious rows in largely Muslim Malaysia, where minority groups claim their rights are being eroded.

A spokesman for the Herald, the newspaper of the Catholic Church in Malaysia, said a legal suit was filed after they received repeated official warnings that the newspaper could have its licence revoked if it continued to use the word.

"We are of the view that we have the right to use the word 'Allah'," said editor Rev Lawrence Andrew.

'Unlawful'

The Sabah Evangelical Church of Borneo has also taken legal action after a government ministry moved to ban the import of religious children's books containing the word.

In a statement given to Reuters news agency, the church said the translation of the bible in which the word Allah appears has been used by Christians since the earliest days of the church.

There has been no official government comment but parliamentary opposition leader Lim Kit Siang said the decision to ban the word for non-Muslims on security grounds was "unlawful".

"The term 'Allah' was used to refer to God by Arabic-speaking Christians before Arabic-speaking Muslims existed," he said.

Religious issues are highly sensitive in Malaysia, which has a 60% Muslim population.

Religious freedom is guaranteed in the law but minority groups have accused the Muslim Malay majority of trying to increase the role of Islam in the country.

Edited by BasicCX

aku tatau nak komen ape pasal ni.

aku ramai kawan kristian, macam2 mazhab ada..

dorang sume sebut Allah gak.

since agama asal dorang di bawa nabi Isa a.s.

its simple.....diorang tahu satu sebutan je macam mana yg kat bawah nih??????????

kan kita ada sebutan lain yg melambangkan kita nih islam.........antaranya

1)masyallah-----berlaku satu keajaiban kita digalakkan ucap masyallah

2)alhamdullillah---------sebagai berterima kasih pada Allah

3)nauzubillahhueanzalik

4)inallilah---------kebiasaan digunakan untuk selepas kedengaran ada yg kembali ke rahmatullah

banyak lagi doa2 ayat2 yg melambangkan kita nih islam dan satu lagi yg agak senang dilakukan

mulakan apa jua kerja baik dengan kalimah Basmalah insyallah akan dapat keberkatan dari Allah.s.w.t

ini idak aku tengok TV+Drama+Filem kalau dah melompat2 tuh kegembiraan mesti ucap YES!!!!!!!!

kalau terperanjat ngan satu kejadian ayat yg pakling popular kat malaysia nih OMG(Oh my GOd).........

x sepatutnya soal nih timbul yg mana negaranya pemerintah merupakan seorang islam negara islam pemimpin islam ketua2 tempat dan daerah majoriti semua islam.........yg jadik kes orang x tau beza Allah yg kat gereja ngan kat masjid aku rasa orang tuh ada maslaah ngan agama dia sendiri(cth x sembahyang-----x tunaikan zakat-----x puasa-----menjauhkan diri dari majlis agaama---------x pernah jejak kaki kat masjid+surau--------x tutup aurat--------)

Edited by I am The Angel Of Dead

sebagai org Islam aku rasa penggunaan Allah dlm bible tuh mmg disengajakan ntuk mengelirukan org yg jahil. lagipon sejak bila plak dalam bahasa Melayu Allah bermaksud God. Itu bergantung kepada kepercayaan. Contoh Tuhan Ramayana bagi agama Hindu. takkan nak kata Allah Ramayana. Nih penghinaan agama nih.

Betul tu.

Bagi aku senang jer, Allah Maha Esa.

Tiada tuhan MELAINKAN ALLAH.

Mana-mana manusia yang sembah selain dari Allah SWT...ianya tidak lebih hanyalah patung tak bernyawa etc. dan benda ngarut2 tah pape tah.

Macam kita biasa terbaca ungkapan:

"Schumacher is God"

"He is God"

Mereka merujuk pada manusia yang hebat dalam sesuatu sampai sanggup sebut camtu.

Bahaya.

Rosak akidah.

Sedihnya, ada orang Islam yang sebut camtu <_<

Islam sebut camni jer:

"Ya Allah Ya Tuhanku"

Kafir selalu sebut:

"Oh my god" = "Oh Tuhanku"

Sapa tuhan tu? Takde nama ke?

Tuhan ada nama.

Nampak cam kecil jer hal ni...tapi berat dari segi akidah.

Edited by yusri

.....

Kafir selalu sebut:

"Oh my god" = "Oh Tuhanku"

Sapa tuhan tu? Takde nama ke?

Tuhan ada nama.

Nampak cam kecil jer hal ni...tapi berat dari segi akidah.

Assalamualaikum.

Sorry saya nak bagi pendapat sikit. (Harap perbetulkan kalau ada kesilapan)

Mengenai perkataan "Oh my God", saya tak rasa ianya salah.

"Oh my God", "Oh Tuhanku", "Ya Tuhanku", tiga perkataan yang sinonim.

Dalam al-Quran juga ada sebutan "Rabbi" = "Ya Tuhanku", tanpa penggunaan word Allah.

Sekian.

sebelom nih pon dah ade dah hal pasal nih kat paper~

sebelom nih ade pope yg mencadangkan semua agama menyeragamkan sebutan tuhan mereka kepada nama Allah~

tapi bg aku semua benda tuh tak layak diberi nama Allah~ hanya Allah sahaja yg bernama Allah~

takkan nak dengar dia org panggil patung, matahari dan apa jua benda selain Allah dengan nama Allah~ sedangkan nama tuh mmg Allah yg punya~

bg aku tiada yg lebih berhak menggunakan nama Allah tuh selain drpd Nya yg esa~

Assalamualaikum.

Dalam al-Quran juga ada sebutan "Rabbi" = "Ya Tuhanku", tanpa penggunaan word Allah.

Sekian.

x salah?????tapi kita ada sebutan sendiri kan...?????dan sebutan Oh my GOD tuh asalnya dari siapa??????ISLAM/Arab/Melayu????? x kan?????sebaliknya kita ada sebutan Masyallah.......ISlam ada identiti dia sendiri dan melayu islam pun ada identiti dia sendiri..............tak lapuk dizaman.....

P:S melainkan ada melayu non muslim........

x salah?????tapi kita ada sebutan sendiri kan...?????dan sebutan Oh my GOD tuh asalnya dari siapa??????ISLAM/Arab/Melayu????? x kan?????sebaliknya kita ada sebutan Masyallah.......ISlam ada identiti dia sendiri dan melayu islam pun ada identiti dia sendiri..............tak lapuk dizaman.....

P:S melainkan ada melayu non muslim........

Hai, panjangnya tanda "???????", relax, kita bincang dengan tenang. Senyum2 sikit masa membaca walaupun tak sependapat. :)

Saya still rasa tak salah menggunakan "Oh my God" tu.

Menurut encik, perkataan "Oh my God" itu tidak berasal dari ISLAM/Arab/Melayu menyebabkannya salah.

Sekiranya saya ni orang putih beragama Islam yang tak tahu langsung berbahasa Melayu,

saya juga akan berpendapat, "Ya Tuhanku" itu tidak berasal dari ISLAM/Arab/Serani menyebabkannya salah.

Ok, jom kita tengok andaian ni (contoh sahaja, tiada kena mengena antara yang masih hidup atau yang telah tiada):

Situasi:

Hassan merupakan orang Islam Melayu, Ahmed merupakan orang Islam Arab, dan Syawal merupakan orang Islam Eropah.

Bahasa mereka masing-masing ialah Bahasa Melayu, Bahasa Arab, dan Bahasa Inggeris.

Hassan menggunakan perkataan "Ya Tuhanku"

Ahmed menggunakan perkataan "MashaALLAH"

Syawal menggunakan perkataan "Oh my God"

Jika Hassan berpendapat Syawal tidak boleh menggunakan perkataan "Oh my God",

Syawal juga berpendapat Hassan juga tidak boleh menggunakan perkataan "Ya Tuhanku".

Ini kerana kedua-duanya tidak menyebut mana-mana 99 nama ALLAH.

Jadi, apakah kita selama ini juga salah menggunakan sebutan "Ya Tuhanku"?

WALAUBAGAIMANAPUN: "ALLAH" hanya, hanya, dan hanya layak digunakan oleh Tuhan orang Islam, sebab itulah "Laa ila ha illALLAH".

** Maaf kalau lari dari topik. DAN yang paling penting jangan marah-marah. :) **

Sekian.

apa en. Qusyairi ckp tuh ada betulnye..

nih hanya pandangan aku je la sorry la kalo lari topic or kalo ada salah sila la betulkan aku nih bukan pandai sgt..

bagi aku yang penting kite perlu tahu siapa Tuhan kite..kalo kite hanya tahu nama Allah tapi ingat Allah pun tidak pun x guna..

mcm org christian mmg diorank guna term Allah even x silap aku yahudi maksud aku Israel tuh pun guna term nih..tapi adakah diorank mengikut ajaran yang Allah perintahkan & meninggalkan segala laranganNya?? mcm member kat atas2 tuh ckp la..yang penting kite tahu siapa Tuhan iaitu Allah kita & kita lakukan segala PerintahNya..

pasal term nak seragamkan semua agama guna nama Allah mmg mengarut la kalo Hindu ngan Buddha tuh mcm mana..

nih la tanda2 nak kiamat..

p/s: topic nih patut kat serious discussion..& aku minta maaf la kalo aku post mengarut ke apa ke lari topic ke..kalo salah tuh sila la betulkan harap berbincang la cara baik xyah nak gado2..ok peace!

Ala...kalau orang kafir mengaku Allah SWT itu Tuhan...jadilah seorang Muslim...habis cerita ^_^

Assalamualaikum.

Sekian.

Seperti yang saudara sebut..."Dalam A-Quran".

Kalau dalam Al-Quran, sudah pastinya merujuk pada Allah SWT.

Tapi kalau orang kafir yang sebut (maknanya diluar Al-Quran) mereka merujuk pada selain dari Allah SWT.

Cuma lebih sedap kalau orang Islam sebut "Ya Allah Ya Tuhanku".

Nampak cantik Islam tu.

Biar orang tahu Tuhan yang kita sembah hanyalah Allah SWT.

Hanya Allah SWT yang layak diagung2kan.

*Teringat lagu Diwani..."Tafakur"*

Tafakur

by Diwani

Ya Allah... Ya Allah...

Ya Allah... Ya Allah...

Ya Allah... Ya Allah...

Ya Allah... Ya Allah...

Di keheningan malam

Tafakur di kesyahduan

Merindui janji-Mu Tuhan

Bantuan di perjuangan

Kutitiskan air mata

Taubat segala dosa

Moga terangkat penghijab kalbu

Antara kau dan aku

( ramai )

Di keheningan malam

Tafakur di kesyahduan

Merindui janji-Mu Tuhan

Bantuan di perjuangan

( ramai )

Kutitiskan air mata

Taubat segala dosa

Antara kau dan aku

Ya Allah ya Tuhanku

Kusujud pada kudrat-Mu

Kuserahkan jiwa ragaku

Pada takdir iradat-Mu

Pimpinlah daku dalam redha-Mu

Kasihi daku dalam rahmat-Mu

Hanya pada-Mu aku mengadu

Ya Allah ya Tuhanku

( ramai )

Di keheningan malam

Tafakur di kesyahduan

Merindui janji-Mu Tuhan

Bantuan di perjuangan

( ramai )

Kutitiskan air mata

Taubat segala dosa

Antara kau dan aku

Ya Allah ya Tuhanku

Ku sujud pada kudrat-Mu

Ku serahkan jiwa ragaku

Pada takdir iradhat-Mu

( ramai )

Hanya pada-Mu aku mengadu

Ya Allah ya Tuhanku

Ya Allah ya Tuhanku

Ku sujud pada kudrat-Mu

Ku serahkan jiwa ragaku

Pada takdir iradhat-Mu

( ramai )

Hanya padamu aku mengadu

Ya Allah ya Tuhanku

Ya Allah... Ya Allah...

Ya Allah... Ya Allah...

Ya Allah... Ya Allah...

Ya Allah... Ya Allah...

Edited by yusri

c'mon guys... perkataan Allah for tuhan memang sudah digunakan oleh church sudah lama. saya amat hairan kenapa orang melayu ini, sangat sensitif kepada benda yang macam ini.

kalau tak mau keliru, belajarlah... jangan suka condemn saja. itu & ini tak boleh.

arabic, indonesian or in any other countries tak pernah dengar pun mereka marah pasal hal ini.

Yang aku perasan owang melayu ni malu nak sebut Allah kat khalayak ramai wpun diorang ni Muslim takut dituduh extreme... cth: rezeki dan jdoh seme di tangan tuhan... berserah kpd tuhan... Salah ke kalo sebut Allah.. Orang Islam sendiri fobia dgn agamanye sendiri (Islamophobia)...

Maka berjayalah propaganda kuffar selama ini...

Cth yg baik mcm Kmpln Lima Gangstarz tv3.... lepas diumumkan pemenang terus laungkan takbir Allahu Akbar byk kali wpun diorang ni artis...Live pulak tu....

*Sori lari topik

Saya still rasa tak salah menggunakan "Oh my God" tu.

Menurut encik, perkataan "Oh my God" itu tidak berasal dari ISLAM/Arab/Melayu menyebabkannya salah.

Sekiranya saya ni orang putih beragama Islam yang tak tahu langsung berbahasa Melayu,

saya juga akan berpendapat, "Ya Tuhanku" itu tidak berasal dari ISLAM/Arab/Serani menyebabkannya salah.

Ok, jom kita tengok andaian ni (contoh sahaja, tiada kena mengena antara yang masih hidup atau yang telah tiada):

Situasi:

Hassan merupakan orang Islam Melayu, Ahmed merupakan orang Islam Arab, dan Syawal merupakan orang Islam Eropah.

Bahasa mereka masing-masing ialah Bahasa Melayu, Bahasa Arab, dan Bahasa Inggeris.

Hassan menggunakan perkataan "Ya Tuhanku"

Ahmed menggunakan perkataan "MashaALLAH"

Syawal menggunakan perkataan "Oh my God"

Jika Hassan berpendapat Syawal tidak boleh menggunakan perkataan "Oh my God",

Syawal juga berpendapat Hassan juga tidak boleh menggunakan perkataan "Ya Tuhanku".

Ini kerana kedua-duanya tidak menyebut mana-mana 99 nama ALLAH.

Jadi

Sekian.

aku x marah.............cuma kalau berlaku kat budak tadika atau orang yg x pernah sembahyang atau bukan kaki agama rosak akidah .......................tapi kalau dah nama islam beragama islam dan mengaku Allah itu sebagai tuhan yg layak disembah dan tiada tuhan selainya .............maka kena belajar la menyebut perkataan tersebut....................x susah pun ........kena ingat alquran dalam bahasa arab......azan dalam bahasa arab kat mana2 pun bahasa arab............................dan sebelum masuk islam mesti ada dengar atau sekurang2 nya pernha dengar ayat alquranso x mungkin dia ada masalah nak sebut mashallah....................

aku ada kawan aku chinese .....cantik boleh tahan serba serbi lengkap tapi yg aku besh tuh mulut dia suka menyebut `lailahaillah`.....padahal dia tau itu sebutan yg biasa dilafazkan oleh orang islam........dan dia pun agama dia kristian bukan islam........aku juz biarkan je pasal perkara baik dan aku harap masa hadapan hidayah datang dariNYA

Tak try usher awek chinese tu ke? :P

Mudah2an dia dapat hidayah la.

Kalimah "La Ila Ha Illallah" memang satu kalimah yang amat besar nilainya.

Islam Liberal pun satu ancaman juga...hati2.

Senantiasalah basahkan lidah dengan membaca Al-Quran dan menyebut nama Allah SWT.

Ada jugak ek orang Islam yang malu nak sebut Allah SWT?

Hairan...hairan...

Tu belum masuk bab yang berat nak beri salam (salam yang sempurna)

Kekadang tu dia nak jawab salam kita pun payah...siap tarik muka lagi.

Pernah aku kena halau dari kedai sapu tangan kat Pertama Kompleks.

Aku beri salam nak masuk sebab nak tengok2 sapu tangan.

Dia leh halau sebab ingatkan aku ni jurujual bawak beg dan pakaian pejabat.

Bertambah-tambah hairanku....

Edited by yusri

aku x marah.............cuma kalau berlaku kat budak tadika atau orang yg x pernah sembahyang atau bukan kaki agama rosak akidah .......................tapi kalau dah nama islam beragama islam dan mengaku Allah itu sebagai tuhan yg layak disembah dan tiada tuhan selainya .............maka kena belajar la menyebut perkataan tersebut....................x susah pun ........kena ingat alquran dalam bahasa arab......azan dalam bahasa arab kat mana2 pun bahasa arab............................dan sebelum masuk islam mesti ada dengar atau sekurang2 nya pernha dengar ayat alquranso x mungkin dia ada masalah nak sebut mashallah....................

aku ada kawan aku chinese .....cantik boleh tahan serba serbi lengkap tapi yg aku besh tuh mulut dia suka menyebut `lailahaillah`.....padahal dia tau itu sebutan yg biasa dilafazkan oleh orang islam........dan dia pun agama dia kristian bukan islam........aku juz biarkan je pasal perkara baik dan aku harap masa hadapan hidayah datang dariNYA

Encik.. Sorry kalau saya cakap ni macam kasar bunyinya, tapi dari pandangan saya, encik seperti mengatakan hanya sebutan Arab sahaja yang boleh digunakan

untuk mengatakan dan menyatakan puji-pujian kepada ALLAH, contoh "MashaALLAH", "AlhamduLILLAH" dan sbg.

Memang benar, al-Quran dalam bahasa Arab, Azan dalam bahasa Arab, tapi untuk orang yang tidak berbangsa Arab, mereka memerlukan Tafsir al-Quran

untuk memahami apakah isi kandungannya.

Tafsir al-Quran yang mereka gunakan adalah dalam bahasa yang mereka fahami, contoh orang Melayu gunakan Tafsir dalam bahasa Melayu.

Jika Tafsir tersebut tidak ada tulisan Arabnya dan rumi semata-mata, jadi apakah Tafsir dalam bahasa Melayu itu tidak boleh, sebab diwajibkan guna bahasa Arab? :)

Dan bagi kanak-kanak tadika pula, untuk mengajar mereka menyebut ALLAHUAKBAR, MashaALLAH, dan sbg, mereka juga perlu diajarkan maksud sebutan-sebutan tersebut dalam bahasa yang mereka fahami. Jika menyebut sebutan yang Arab betul tetapi tak tahu maksudnya, tak bermakna juga.

Seperti rakan chinese yang encik ceritakan, tanpa mengetahui maksud apa yang disebutkannya (dari pandangan Islam), "La ilaaha illALLAH" iaitu "Aku bersaksi tiada Tuhan melainkan ALLAH", "There is no God but ALLAH", jika dia tahu sudah pasti dia tak akan melakukannya lagi (sebab dia Kristian encik cakap) unless dia nak memeluk Islam (InsyaALLAH) atau mempermainkan agama Kristiannya sendiri.

Pada pandangan saya, kesimpulannya, sebutan dalam bahasa lain TAK SALAH, cuma LAGI CANTIK sebutan Arabnya sebab itu bahasa ALLAH (tapi ALLAH memahami semua bahasa).

Yang SALAH adalah jika "ALLAH" digunakan oleh agama ciptaan manusia (bukan agama wahyu) sebagai imbuhan "Tuhan" atau "Dewa" untuk 'tuhan ciptaan' mereka itu.

Sekian.

y takut dengan reading materials agama lain & juga turut menggunakan Allah sebagai tuhan? takut keliru & etc..etc... di tempat lain adakah kerajaan mereka juga berpendapat begitu?

kalau takut keliru itu menunjukan kelemahan bangsa itu sendiri. tak mau belajar untuk mengelakan keliru itu.

agaknya.. jika orang disini pergi ke arab bila nampak saja tulisan arabic yang cantik terus beli... tapi tak tau maksud tersebut. asal arab saja islamic. apa saja orang arab buat, orang sini pun mau ikut dengan alasan islamic. tapi bila baca Quran baca saja tanpa tau maksud itu. belajarlah bahasa arab iaitu bahasa Al-Quran kalau tak mau keliru & tak salah jika memuji Allah didalam bahasa masing-masing.

aku rasa cam topik ni patut masuk kat serious discusion ar...

aku no komen ar psl bnd ni... sbb nak komen takut org salah paham...

Ooo...topik ni dibuka sebab kuat paper isu gereja kat Sarawak/Sabah tu.

Yang penting kalau akidah orang Islam kuat dan faham tentang sejarah Islam...inshallah orang Islam takkan keliru.

Entah orang Kristian tu sibuk dok sebut nama "Allah" dalam gereja.

Tergerak hati diorang nak kenal Allah.

Dapat hidayah...terus jadi Muslim.

Alhamdulillah...:P

y takut dengan reading materials agama lain & juga turut menggunakan Allah sebagai tuhan? takut keliru & etc..etc... di tempat lain adakah kerajaan mereka juga berpendapat begitu?

kalau takut keliru itu menunjukan kelemahan bangsa itu sendiri. tak mau belajar untuk mengelakan keliru itu.

agaknya.. jika orang disini pergi ke arab bila nampak saja tulisan arabic yang cantik terus beli... tapi tak tau maksud tersebut. asal arab saja islamic. apa saja orang arab buat, orang sini pun mau ikut dengan alasan islamic. tapi bila baca Quran baca saja tanpa tau maksud itu. belajarlah bahasa arab iaitu bahasa Al-Quran kalau tak mau keliru & tak salah jika memuji Allah didalam bahasa masing-masing.

saya stuju dgn pendapat u tu

perkataan Allah (Al = The, Ilah = God) mmg nama yg sgt unik, satu keistimewaan yg saya blaja nama Allah tu tak buleh di-plural or dikaitkan dgn gender male or female...cth nyer kalo perkataan God, buleh jadik plural 'gods', or kait dgn gender cthnyer 'goddess'...it's a really unique name...dlm arabic tak buleh modify nama Allah tu, totally istimewa utk mereka yg percaya Allah itu satu, God is one...( rasenyer kalo yg polytheist or percaya byk dewa-dewi tu mmg tak sesuai la nak gune perkataan Allah :P

Kalo tanya bangsa arab...perkataan Allah tu mmg familiar dgn bangsa diorg...dlm sejarah before Rasulullah s.a.w sampai, christian arab mmg gunakan perkataan Allah utk refer to Tuhan yang disembah...kalo bace arabic bible yg ader skrg perkataan Allah mmg byk dlm tu...cume kalo org Islam cube bace arabic bible mcm berlagu bile bace Quran mmg tak buleh...beza bahasa yg diguna dlm dua kitab tu mmg heaven and earth

mmg dpt difahami kenapa org melayu takut bile isu ni timbul...sbb mcm ChloeAgnew kata umat Islam skrg ni cetek ilmu agama tu sendiri...jadik mudah keliru sbb kurang ilmu...tiap2 muslim musti mantapkan lg ilmu agama...tak buleh harap org2 dlm bidang berkenaan jer jadi cam pak guard kepada agama kita...kita buleh mula kan dgn blaja maksud tiap2 bacaan dlm solat...then baca Quran and tgk translation nyer...lebih baik drp bace tp tak paham...

and pasal nak puji Allah dlm bahasa ibunda masing2...puji la...berdoa pun mmg digalakkan gune bahasa yg kita faham...kalo tak kita sendiri tak tau ape yg kita mohon dari Allah Ta'ala :P maybe sbb tu tak makbul doa kita kekdg tu...Wallahu'alam