Jump to content
panterna

Kerjaya Di Tnb

Recommended Posts

QUOTE(thermocouple @ Dec 5 2008, 03:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
akum kat abang2 n akak2 kat sini.. saya ni student uniten dalam jurusan mechanical engineer..

skang dalam final sem (lagi 4 bulan abis, yahooo happy.gif )

saya dapat scholarship YTN, bermaksud 7 tahun kena kerja ngan TNB..

soalan saya, (skema betul cool.gif ), ada kemungkinan tak TNB 'lepaskan' student yang dorang bagi scholar ni? (tanpa perlu bayar balik 100K tu??)

It's very highly unlikely for them to set you free just like that unless you screwed up in the interview sessions and they believe it's really not worth it to take you in as one of TNB's staffs LOL laugh.gif . Mind you scholar TNB pon kena pegi interview & jalani proses yang sama dgn mana2 hopefuls yg nak join TNB, no advantage over them that I know of. Tak macam Telekom, kwn2 aku scholar Telekom tak payah susah2 interview la apa la Telekom terus amik je, TNB ni leceh tul LOL . Tapi ada je scholar TNB yg dia tak panggil mcm cikdayah kite ni hehe. Tapi mmg leceh la sebab ko kena tggu 1 tahun utk tempoh tu tamat sebelum ko bebas drpd ikatan. Dalam 1 tahun aku rasa ada 2 PEP recruitments, kalau ko fail yg pertama ko still mungkin dipanggil interview utk PEP yg seterusnya. So kena tunggu lagi. Macam aku sepatutnya masuk PEP32 tapi aku miss, dorg panggil jugak aku masuk PEP33. Dah bazir 6 bulan dok umah kekekeke. Tapi ekonomi dijangka slow down tahun depan, so recruitment pon mungkin terjejas. Ada 'harapan' utk ko tak dipanggil TNB (ni kalau ko berniat nak join company lain la). But remember, there'll be tough times ahead with the bleak economic outlook. Nak carik keje dgn company lain maybe makin susah kot.

QUOTE(Razory @ Dec 5 2008, 05:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
jawpannye jang Jang Jang ...

x boleh...kalau nk lepaskan diri hang kene bayak...naa...

tpi ade membe aku dapat offre dri GE selambe dia pergi je..

dan next month selambe baya lamp sam hehehe

Wow kawan ko dpt bayar balik, dia bayar pakai duit sendiri ke GE tolong bayarkan? biggrin.gif Tak silap aku kalau langgar perjanjian biasiswa kena bayar 2 kali ganda jumlah yg TNB bagi wacko.gif . Edited by survivor

QUOTE(cikdayah @ Dec 5 2008, 06:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ish xlah..sbb kan cikdayah ni hah mmg die xpanggil..so bayor yg tinggal bape percent tu jek..yg len tu kire burn..de member2 len pun same gak..sbb tnb xpanggil..yg ni kes ape pulak..

cikdayah awak full scholarship ke convertible loan? Kalau full scholarship, kalau dorg tak panggil lepas tamat 1 tahun selepas tarikh lapor diri awak tak payah bayar apa2 kan? unsure.gif

Razory, nak tanya sikit. Aku scholar TNB jugak, kalau aku keje & quit selepas beberapa tahun (katakan selepas 4 tahun), berapa byk aku kena byr balik? tongue.gif
Kontrak aku 6 tahun dgn TNB. (ni hypothetical situation je, tak bermakna aku nak buat betul2 & langgar perjanjian haha) Edited by survivor

ko kena prorata la nanti
kalau dah keje 2 3 tahun takdela kena bayar full kot

aku dulu bukan amin beriya2 tunggu TNB panggil
last2 kena panggil rasa macam nyesal plak
apasal la cepat sngt tnb panggil aku
keke

QUOTE (survivor @ Dec 5 2008, 09:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cikdayah awak full scholarship ke convertible loan? Kalau full scholarship, kalau dorg tak panggil lepas tamat 1 tahun selepas tarikh lapor diri awak tak payah bayar apa2 kan? unsure.gif

Razory, nak tanya sikit. Aku scholar TNB jugak, kalau aku keje & quit selepas beberapa tahun (katakan selepas 4 tahun), berapa byk aku kena byr balik? tongue.gif
Kontrak aku 6 tahun dgn TNB. (ni hypothetical situation je, tak bermakna aku nak buat betul2 & langgar perjanjian haha)

aku rase la..dia ikot perjanjian scholarship tu ..

sekiranye ko ingkar dan melanggar..kene baya jugeak..

x pon same mcm Evil ckp..prorata...

x sure aku sbb aku x terjebak dgn sholership ni... laugh.gif

aku salah sorang scholar dia dulu study kat oversea.. dlm ramai2 scholar ade aje member aku yg tak dpt join tnb walaupon tnb dah sponsor dekat stgh juta utk degree dia... selalunya interview mmg panggil.. mungkin silap dia time interview...kalau interview pon tak dipanggil boleh jadi result hampeh kot??? yang ni aku tatau la/.. tp betullah kena tunggu setahun baru cancel kontrak tu.. cam kawan aku tu dia bila tak dpt tnb dia cari gak keje co lain... ckup sthn keluar surat.. takkan kau nak tunggu sampai setahun baru nak cari keje.. rugi wooo seniority kalau kau dah keje tu..

kalau ko kontrak 7 thn kau dah keje 5 thn kau kena bayar 2/7 drpd scholarship kau sekiranya mahu berhenti... kalau scholarship kau besar besarlah kau nak bayar.. lagi2 kalau yang ade loan dgn tnb cam rumah kereta kena setel on the spot before berhenti.. tp utk yang masuk lepas 2002 dah takde loan kete umah tnb.. cuma leh apply utk subsidi interest ajer ..

kat bachok ade Pengurus Kawasan TNBD ke? rasanya takde... ade Stesen Janakuasa? rasanya takde.. manade manager kat bachok bai... PPB jer kot?

QUOTE(epoque @ Dec 10 2008, 07:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku salah sorang scholar dia dulu study kat oversea.. dlm ramai2 scholar ade aje member aku yg tak dpt join tnb walaupon tnb dah sponsor dekat stgh juta utk degree dia... selalunya interview mmg panggil.. mungkin silap dia time interview...kalau interview pon tak dipanggil boleh jadi result hampeh kot??? yang ni aku tatau la/.. tp betullah kena tunggu setahun baru cancel kontrak tu.. cam kawan aku tu dia bila tak dpt tnb dia cari gak keje co lain... ckup sthn keluar surat.. takkan kau nak tunggu sampai setahun baru nak cari keje.. rugi wooo seniority kalau kau dah keje tu..

kalau ko kontrak 7 thn kau dah keje 5 thn kau kena bayar 2/7 drpd scholarship kau sekiranya mahu berhenti... kalau scholarship kau besar besarlah kau nak bayar.. lagi2 kalau yang ade loan dgn tnb cam rumah kereta kena setel on the spot before berhenti.. tp utk yang masuk lepas 2002 dah takde loan kete umah tnb.. cuma leh apply utk subsidi interest ajer ..

kat bachok ade Pengurus Kawasan TNBD ke? rasanya takde... ade Stesen Janakuasa? rasanya takde.. manade manager kat bachok bai... PPB jer kot?

maksud aku dia handle base bachok le. kat TMB kat bomba 2. wacko.gif

QUOTE(Evilngenious @ Dec 10 2008, 08:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pengurus cawangan kot

aku keciwa je
dgr kata batch aku x dapat arrears + adjustment
uuuwaaaa

laa tak dapat ke arrears sbb tak cukup tempoh servis ek? yang tak menerima kenaikan gaji pada januari 08 tempohari ek..tp bonus dpt kan? oklah tu dpt bonus...dikala kegawatan ekonomi ni

aku kecewa sbb elaun pst kawalan dah di hadkan ikut gred... ingatkan naik gaji baru nanti naik lagi elaun... sekali dia keluar circular baru

QUOTE(fotosintesis @ Dec 11 2008, 02:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
maksud aku dia handle base bachok le. kat TMB kat bomba 2. wacko.gif

tatau la plak sbb aku keje kat kl ajer tak penah keje kat kelantan... bachok pon baru sekali aje sampai seumur hidup... tu pon sbb gi umah awek lama time hari raya..chewahhh

Assalamualaikum,
Saya harap sangat-sangat ada yang dapat membalas persoalan saya sebab nampak macam dah berkerawang thread ni.

Lagi beberapa bulan, saya akan menamatkan degree saya dalam bidang computer science majoring software engineering. Jadi saya conpius sekarang ni sebab ada 2 path untuk dipilih.

1) Terus kerja dengan tnb as so called system analyst. Harap sape-sape boleh terangkan ape system analyst ni? and kat mana nanti saya akan kerja? bangsar ke? coit tingkat 5 ke?

2) Terus sambung Master. Tapi masa taklimat, pegawai tnb tu cakap even keluaran master ke, degree ke, bila start jadi exec di tnb, akan mula dgn gred E12, E12 ni apply tok tnb or anak syarikatnya juga? kalau ya apa gunanya amek master? Or should I mintak jadi lecturer uniten? Tapi macam mana caranya?

Harap ada yang ingin membantu.. Mohon sangat ada.

-Mahasiswa Keliru (cehh)