Jump to content
panterna

Kerjaya Di Tnb

Recommended Posts

erm..halo...i'm new ere n have a questn about d tnb institution....well..nk ckp mmg saye niyh kecik agy ah n not even mule pown my tertiary study :lol: ..well....bru lpas spm 2008 and apply yayasan tnb for PROG ASASI IT kt uniten..n i get d interview call which is nex week :wacko: ...so...IF N ONLY IF saye dpt scholarship tnb...

does it means that kerjaye saye sudh dijamin oleh tnb?

n about d course dat i yet 2 pursue now which is IT really wide open nowadays dalam prospek kerjaya?

n wat do d scholarship covers?

so..hope ade la jawapan,sbb sye mmg memrlukannye..hehe..em,,to those experncd in this ques IT studnt,tnb grad...plz help me abang,kakak!!.. :lol:

erm..halo...i'm new ere n have a questn about d tnb institution....well..nk ckp mmg saye niyh kecik agy ah n not even mule pown my tertiary study :lol: ..well....bru lpas spm 2008 and apply yayasan tnb for PROG ASASI IT kt uniten..n i get d interview call which is nex week :wacko: ...so...IF N ONLY IF saye dpt scholarship tnb...

does it means that kerjaye saye sudh dijamin oleh tnb?

n about d course dat i yet 2 pursue now which is IT really wide open nowadays dalam prospek kerjaya?

n wat do d scholarship covers?

so..hope ade la jawapan,sbb sye mmg memrlukannye..hehe..em,,to those experncd in this ques IT studnt,tnb grad...plz help me abang,kakak!!.. :lol:

jawapan utk diboldkan tu adalah tak semestinya..

sebenarnya bergantung kepada kekosongan kat TNB tu sendiri.. kalau ada kosong, ada lah peluang untuk kamu..

aku ada beberapa orang kawan yang bekerja di TNB.. bapak aku pun kerja kat TNB..

ni aku citer salah sorang member aku yg keje kat TNB Johor.. dia grad Diploma Uniten..

(dulu ada diploma, skrang Uniten dah tak amik diploma.. kali terakhir batch diploma diambik kat Uniten adalah tahun 2004..)

dia citer, keje dgn TNB mmg best, macam2 bende dia buat.. tambahan plak kerja yg dia buat plak senang..

tunggu ada report gangguan bekalan, nanti dia akan calling2 sapa2 yang patut..

walaupun dia sendiri mengaku agak membosankan, sebab setiap hari dia duduk mengadap pc tunggu report,

dia pun tgk2 lah tv (TNB menyediakan ASTRO).. raja lawak lah.. AF lah apa semua..

pastu, bila agak bosan2, dia kuar ikut senior2 tgk buat switching ke (switching ni yang tolak switch ke atas tu)..

pasang paip elektrik bawah tanah ke.. tgk org buat wiring kat tiang elektrik ke..

pengalaman yang dia dapat tu banyak lah gak..

dia citer lagi, satu hari tu dia makan boleh kata banyak kali.. asal habis satu rumah setelkan problem, makan..

takde problem pon, senior ajak keluar minum.. makan roti cicah milo ke..

berat badan yg dulu 58 kg, skrang ni dah jadi 76 kg.. sbb keje makan tak kira waktu..

by the way, gaji dia citer mmg skit.. tapi part masyuk nye, elaun yg TNB bagi banyak leh dapat..

kalau OT lagi lah.. boleh cecah hampir sekali ganda gaji dia..

elaun elektrik (RM68), elaun dobi (RM47), elaun apa lg ntah dia sebut aritu.. kiranya dia boleh hidup walaupun single (tak kahwin lg)..

pastu TNB plak menyediakan banyak kursus.. kursus2 ni lah yg akan membantu menaikkan pangkat..

kursus seperti pengurusan, apa lg ntah yg disebut.. yg tak berkaitan pon ada gak.. tp dia tak pernah lg lah pegi..

lagi satu, kursus2 tu free.. ditanggung sepenuhnya oleh TNB..

pastu, TNB memberi peluang kepada mana2 staff dia utk sambung belajar.. tapi syaratnya, kena kerja kat TNB lah dulu selama 3 tahun..

bila sambung study tu, tak kira lah berapa banyak kos pengajian yang diperlukan, akan ditanggung sepenuhnya..

pastu plak, siap dapat duit elaun lagi tu berdasarkan kepada gaji basic yg terakhir.. katakan gaji terakhir adalah RM2000..

waktu sambung belajar tu, siap dapat RM2k, pastu siap ditanggung tak yah bayar apa2 kat universiti..

kiranya, bawak badan dan otak je pegi study..

nanti aku sambung plak citer lain..

aku ada beberapa orang kawan yang bekerja di TNB.. bapak aku pun kerja kat TNB..

ni aku citer salah sorang member aku yg keje kat TNB Johor.. dia grad Diploma Uniten..

(dulu ada diploma, skrang Uniten dah tak amik diploma.. kali terakhir batch diploma diambik kat Uniten adalah tahun 2004..)

dia citer, keje dgn TNB mmg best, macam2 bende dia buat.. tambahan plak kerja yg dia buat plak senang..

tunggu ada report gangguan bekalan, nanti dia akan calling2 sapa2 yang patut..

walaupun dia sendiri mengaku agak membosankan, sebab setiap hari dia duduk mengadap pc tunggu report,

dia pun tgk2 lah tv (TNB menyediakan ASTRO).. raja lawak lah.. AF lah apa semua..

pastu, bila agak bosan2, dia kuar ikut senior2 tgk buat switching ke (switching ni yang tolak switch ke atas tu)..

pasang paip elektrik bawah tanah ke.. tgk org buat wiring kat tiang elektrik ke..

pengalaman yang dia dapat tu banyak lah gak..

dia citer lagi, satu hari tu dia makan boleh kata banyak kali.. asal habis satu rumah setelkan problem, makan..

takde problem pon, senior ajak keluar minum.. makan roti cicah milo ke..

berat badan yg dulu 58 kg, skrang ni dah jadi 76 kg.. sbb keje makan tak kira waktu..

by the way, gaji dia citer mmg skit.. tapi part masyuk nye, elaun yg TNB bagi banyak leh dapat..

kalau OT lagi lah.. boleh cecah hampir sekali ganda gaji dia..

elaun elektrik (RM68), elaun dobi (RM47), elaun apa lg ntah dia sebut aritu.. kiranya dia boleh hidup walaupun single (tak kahwin lg)..

pastu TNB plak menyediakan banyak kursus.. kursus2 ni lah yg akan membantu menaikkan pangkat..

kursus seperti pengurusan, apa lg ntah yg disebut.. yg tak berkaitan pon ada gak.. tp dia tak pernah lg lah pegi..

lagi satu, kursus2 tu free.. ditanggung sepenuhnya oleh TNB..

pastu, TNB memberi peluang kepada mana2 staff dia utk sambung belajar.. tapi syaratnya, kena kerja kat TNB lah dulu selama 3 tahun..

bila sambung study tu, tak kira lah berapa banyak kos pengajian yang diperlukan, akan ditanggung sepenuhnya..

pastu plak, siap dapat duit elaun lagi tu berdasarkan kepada gaji basic yg terakhir.. katakan gaji terakhir adalah RM2000..

waktu sambung belajar tu, siap dapat RM2k, pastu siap ditanggung tak yah bayar apa2 kat universiti..

kiranya, bawak badan dan otak je pegi study..

nanti aku sambung plak citer lain..

Pergh syok betul yee keje TNB, byk benefit, kalah Telekom walaupon Telekom lagi byk kenuntungan aku rasa, siap boleh sambung belajar yg best tuuu. Bonus TNB ni brp setahun dpt eek?

oh..thx 4 d info...em....so,mmg x confirm ah ek??huh...sgt susah carik keje an skrang...hoho...em..ade ape2 story psl yayasan??any exp..?oh...me tga apply IT...so?any comment bout dat course peeps?

haiii...

emm actually aku ade dpt invitation utk PEP assessment tnb mggu dpan..

n dia state kt ctu format assessment tu group discussion.

so abg2 yg ada pengalaman pegi assesmnt tu share2 la psl mende ni..

nk prepare pe.. cnth2 tjuk discussion ker..

pstu lg stu.. nk tanye gaji pokok starting tnb utk engineer bape ek..

and elaun2 nya skali. yg btul2 punyer.. hihi....

pstuu.. nk tanye lagi.. mula2 keje tu dia anta keje kat mana..

bleh mintak2 ke nak keje kt negeri mana, bandar mana

hehe i mean utk mula2 nk keje tu..

hihi.................... :blush:

sekadar nk berkongsi pengalaman..

saye bru di dipanggil utk lapor diri selepas 1 interview di tnb..

pelik plak sbb xde other assessment mcm writing,essay, atau pun pape la yg korg state kn tu..

alhamdulillah..

2 mggu pas interview, diorg cal suh lapor diri pd mgu dpn.

sy pelajar yayasan jgk. dr upm. mmg btul la, nk lapor diri kt ytn kna tgu transkrip klua. tp sy puas mtk phk akademik upm kua kn cpt coz xnk ketinggalan peluang kerja tnb. tp atas polisi universiti, upm xbnrkn. so, tpakse la sy akur...

bile pikir2 blik, nk tgu lepas konvo tuk dpt kn transkrip, lame lg.. buang mase sgt2. jd, sy pn amik jln pintas, trus je anta resume kt unit perjawatn, tngkat 9 tnb bangsar. smgu lepas tu die pagil interview, n 2 mgu kemudian die suh lapor diri. mudah kn??

so sape2 yg musykil n tercari2 iklan tu, baik mulekan lagkah mcm sy. untung2 leh dpt trus... kalo tgu lapor diri kt ytn lmbat.. nnt diorg anta jgk maklumat kte kt tnb.. time tu kena lak compete dgn others yg under ytn jgk. so, bek korg anta sendiri.. time sy interview tu ade jgk calon luar(bkn plajar ytn)..

pape pn.. gudluck ye sume.. :lol:

aku lapor diri takyah tunggu transkrip pun

aku mintak je bahagian rekod pelajar printkan untk aku siap ade cop lagi pastu kena bayar seringgit ke

sepuluh hinggit lupa dah aku

pastu aku hantar kat yayasan

assalamualaikum n selamat sejahtera...sy br jer dpt email invitation utk assessment PEP tnb.. group diskusi..camne ek..bleh bg tips2 x?soalan dia camne..camne nk present..by group or individual?..bape stage nk kene lalu utk diterima dlm program pep ni?aper yg sy perlu wat nk melengkap diri utk stage2 tersebut..tolong yer..klu da tau sikit2..kurang ler debar di hati ini.. :blush::lol: thnks...a lot!!...

p/s sy nyer assesment this coming tuesday..wish me luck ok..Amin!!!

Edited by s_j

sy pun dpt gak invitation assesment PEP on coming wednesday. to anyone yg dh ade pengalaman g assessment PEP, share la tip2 yg bleh membantu nk hilgkn nervous ckit. ape topic basically dia bg for discussion?

tq :rolleyes:

Ahaks. Aku baru pegi assessment tu pagi tadi. Diorg akan bahagi2kan korang dlm group secara random, setiap group dlm 4 org gitu.

Then dorg bg satu topic kpd setiap 2 group, 1 group akan sokong & group lagi satu akan bangkang. Dorg bg discuss dlm 30 minit pastu present, satu group masa utk present ialah 10 minit. Lepas dua2 group dah present point2 dorg, ada debate pulak. Debate dlm 10 minit jugak, ahli2 dlm group akan saling tanye & attack point2 pihak lawan. Cam gitu la lebih kurang. <_<

QUOTE(apocalyptica @ Oct 21 2008, 10:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ahaks. Aku baru pegi assessment tu pagi tadi. Diorg akan bahagi2kan korang dlm group secara random, setiap group dlm 4 org gitu.
Then dorg bg satu topic kpd setiap 2 group, 1 group akan sokong & group lagi satu akan bangkang. Dorg bg discuss dlm 30 minit pastu present, satu group masa utk present ialah 10 minit. Lepas dua2 group dah present point2 dorg, ada debate pulak. Debate dlm 10 minit jugak, ahli2 dlm group akan saling tanye & attack point2 pihak lawan. Cam gitu la lebih kurang. dry.gif

a'ah..gitu la assesment dia..hehe..best gak aktiviti fire memfire ni..hehhehe.. laugh.gif

apocalyptica..awak dpt ke g interview..dia ckp sape dapat ke xdpat ke akan dibagitau ngan email ari ni ekk? Edited by s_j

QUOTE(s_j @ Oct 24 2008, 09:15 AM) <{POST_SNAPBACK}>
a'ah..gitu la assesment dia..hehe..best gak aktiviti fire memfire ni..hehhehe.. laugh.gif

apocalyptica..awak dpt ke g interview..dia ckp sape dapat ke xdpat ke akan dibagitau ngan email ari ni ekk?

Belum terima apa2 email daripada TNB. xtau la dpt ke x..hehe
Dorg kata hari ni atau esok dorg akan bg email kan?Tunggu je lah, kalau ada rezeki ada lah tu.. smile.gif

QUOTE(apocalyptica @ Oct 24 2008, 09:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Belum terima apa2 email daripada TNB. xtau la dpt ke x..hehe
Dorg kata hari ni atau esok dorg akan bg email kan?Tunggu je lah, kalau ada rezeki ada lah tu.. smile.gif

apocalyptica..awk dpt x interview PEP tu? alhamdulillah kte dpt..wish me luck..esok interview.mtk2la diterima msk lam PEP in..Amin..

QUOTE(s_j @ Oct 30 2008, 05:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
apocalyptica..awk dpt x interview PEP tu? alhamdulillah kte dpt..wish me luck..esok interview.mtk2la diterima msk lam PEP in..Amin..

Aha kte dpt jugak, interview hari rabu kat tnb research..tgh study skrg ni lol laugh.gif ..byk benda dah lupa ni, kene refresh balik..nanti update eh pasal interview tu biggrin.gif ..best of luck to you!

s_j, ni ade skit tips utk ko...aku baru tanye kwn aku yg masuk pep program batch sebelumnya..hehe..die kata, interview tu takde la byk sgt tanye pasal technical, mostly general question about personalities & such..macam die kate, dulu die kene tanya pasal relay..huhu..interviewer die dulu ade 2 org, sorg engineer & sorg lagi drpd HR department..pastu die dulu sebelum interview kene tulis essay pasal thesis die masa kat universiti dulu..utk batch kite kan dah kene tulis essay masa 1st interview dulu, so tak tau la interview kite nanti die suruh tulis essay lagi ke tak..just be prepared je lah..

then lagi, dorg tanye die nak masuk bahagian mana...sama ada generation, transmission atau distribution..utk generation, tak byk electrical engineer yg tnb akan amik, mostly mechanical..so nasib la..kebanyakan electrical engineer akan dihantar kat transmission & distribution...lagi satu die kate, masa batch die sape2 yg pilih transmission besar kemungkinan dpt dihantar bekerja ke hometown masing2, distribution & generation biasanye kene campak jauh2 dr rumah waka3..apa2 pun, bergantung jugak kpd kekosongan, so nasib jugak la...fikir & research baik2 pasal tiga2 bahagian ni, sbb dorg xkan benarkan ko ubah keputusan lepas ni, kwn aku cakap..

good luck again to you. biggrin.gif Edited by apocalyptica

QUOTE(Evilngenious @ Oct 31 2008, 09:16 AM) <{POST_SNAPBACK}>
semoga berjaya menjadi warga kerja TNB

AMIN..hehe doakan kiteorg.hikhikhik..

QUOTE(apocalyptica @ Nov 2 2008, 10:34 AM) <{POST_SNAPBACK}>
s_j, ni ade skit tips utk ko...aku baru tanye kwn aku yg masuk pep program batch sebelumnya..hehe..die kata, interview tu takde la byk sgt tanye pasal technical, mostly general question about personalities & such..macam die kate, dulu die kene tanya pasal relay..huhu..interviewer die dulu ade 2 org, sorg engineer & sorg lagi drpd HR department..pastu die dulu sebelum interview kene tulis essay pasal thesis die masa kat universiti dulu..utk batch kite kan dah kene tulis essay masa 1st interview dulu, so tak tau la interview kite nanti die suruh tulis essay lagi ke tak..just be prepared je lah..

then lagi, dorg tanye die nak masuk bahagian mana...sama ada generation, transmission atau distribution..utk generation, tak byk electrical engineer yg tnb akan amik, mostly mechanical..so nasib la..kebanyakan electrical engineer akan dihantar kat transmission & distribution...lagi satu die kate, masa batch die sape2 yg pilih transmission besar kemungkinan dpt dihantar bekerja ke hometown masing2, distribution & generation biasanye kene campak jauh2 dr rumah waka3..apa2 pun, bergantung jugak kpd kekosongan, so nasib jugak la...fikir & research baik2 pasal tiga2 bahagian ni, sbb dorg xkan benarkan ko ubah keputusan lepas ni, kwn aku cakap..

good luck again to you. biggrin.gif

a'ah..btula tu..dia xbnyk tnyer technical pon..klu thesis more tu power plant nnt dia tnyer psl tesis jerla..pastu dia tnyer psl personality..then klu ader ayah or mak yg keje TNB pon nnt kene tnyer gak..

ko electrical ek?kite mechanical..so aritu yg interview engineer generation..ader memeber bgtau..dia PEP32..klu under generation kite disuruh bg list tmpt mane kite nk posting ikut keutamaan le..nnt dia anta la kite kt mane2..

QUOTE(mike_ezad @ Nov 2 2008, 03:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
aku dpt gak..br je dpt..
g iterview bln 4..igat x dpt..

esk kna lpor dri kat pj..

tahniah da dpt..tpkn u bwh PEP gak ke?skrg br interview PEP 33..doakan kite dpt gak ye..AMIN