Jump to content
holster47

Senaman Membentuk Fizikal Yang Meyakinkan

Recommended Posts

Usaha aku nak kebahkan demam tak pi buat benda fizikal, sebab kepala pening sekali. Kalau demam panas, aku akan telan aspirin 2 biji, pastu berselubung selimut tebal biar tidor berpeluh, insya Allah lepas bangun demam dah kebah.

QUOTE(bhau @ Nov 27 2008, 09:49 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku skang dlm proses mengecilkan perutku yang semakin membusung ni
tiap2 hari sit up dlm 50x..tp cam tak nampak hasil pon... happy.gif

mmg la tak berkesan...heheh...sbb sit up ialah senaman menguatkan otot perut, bukan membuang lemak rolleyes.gif

QUOTE(Sir Pyan @ Nov 28 2008, 08:40 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Usaha aku nak kebahkan demam tak pi buat benda fizikal, sebab kepala pening sekali. Kalau demam panas, aku akan telan aspirin 2 biji, pastu berselubung selimut tebal biar tidor berpeluh, insya Allah lepas bangun demam dah kebah.

adalah dinasihatkan rehat je kalau demam tu,
sbb badan anda tgh nak repair, jgn distresskan pulak dgn kerja2 yg tak perlu

Chow

QUOTE(bhau @ Dec 2 2008, 08:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
lah yeke...ada cara lain tak?
serius nk kuruskan perut

benda ni kompleks skitlah boss, aku tkut ko bosan plak wacko.gif
kalo berminat teruskan membaca di bawah

ok, kita bermula apakah lemak secara general?
lemak ialah energy reserve, boleh dikatakan sumber tenaga KEDUA selepas karbohidrat dry.gif

ok, hari2 kita makan kan? bnyk benda yg kita makan ialah karbohidrat contohnye nasi,
apabila dimakan dan dicerna, karbo akan jadi glycogen, iaitu sumber tenaga di dalam darah

cuba rujuk rajah di bawah, itu ialah sumber tenaga dlm badan kita, sumber pertama ialah glycogen dan kedua ialah fat

Glycogen
|||||||||||

Fat
|||||||||||

apabila kita melakukan aktiviti, glycogen akan digunakan

Glycogen
||||||

Fat
|||||||||||

perasan tak ia berkurang kerana kita melakukan aktiviti? dan perasan juga Fat tidak berkurang langsung? kenapa ini terjadi? sebab Fat ialah ENERGY RESERVE.

berbalik kepada soalan saudara, camne nak kurangkan lemak (fat) anda perlukan caloric deficit yang tidak melampau dari jumlah BMR supaya kandungan glycogen dalam darah sedikit sahaja.
ini bertujuan supaya apabila glycogen sudah habis, FAT akan digunakan sbg sumber tenaga.
aktiviti yang dimaksudkan mungkin sukan, atau exercise, atau apa sahaja aktiviti fizikal.
perlu diingat bahawa setiap aktiviti memerlukan kalori yg berlainan.

LEGEND :
Carbs = karbohidrat
Fat = lemak
Glycogen = glukosa yang telah tercerna + molekul air
Caloric deficit = kekurangan kalori
BMR = basal metabolic rate

Disclaimer **
di sini saya menggunakan terms yg agak senang difaham. mungkin ada pelajar/profesor nutrisi/sains sukan yg tidak bersetuju dgn pendapat di atas, tetapi penerangan begini adalah antara yg senang difahami

Aku alu2kan sebarang soalan berkaitan bina badan/exercise/workout/nutrisi di sini. Insyallah dgn pengalaman bb selama 3 thun dan sbg bekas fitness instructor aku bleh jawap.
sama2 kita mencapai fizikal spt King Leonidas dlm citer 300 blush.gif

Chow Edited by bata

oooo ic
so maksudnye sit up takkan menguruskan perut pon?
jadi kalo mcm tu nak kene jaga makan and exercise la?

adakah kalo kita faktor keje di office(duduk) leh menyumbang ke keboroian?

QUOTE(bhau @ Dec 3 2008, 10:13 AM) <{POST_SNAPBACK}>
oooo ic
so maksudnye sit up takkan menguruskan perut pon?
jadi kalo mcm tu nak kene jaga makan and exercise la?

adakah kalo kita faktor keje di office(duduk) leh menyumbang ke keboroian?

QUOTE(capt.price @ Dec 3 2008, 11:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
bro, nk tanya cket mcmna nk dptkan sixpack yg ketul2 tuh memandangkan perut ku yg buncit/boroi nih?....

ok memandangkan soalan lebih kurang sama, camni, sit ups ialah untuk membentuk otot perut,
so kira kalo korg selalu buat sit ups tu, ada la ketul2 kt bawah tu, tapi terhalang oleh lapisan lemak.
diet kena jaga, kurangkan pengambilan karbohidrat, tapi lebihkan protein.
korg kerja opis, bukan guna bnyk sgt tenaga pon, makan nasik bnyk2 buat apa? makan steak, chicken chop, grilled ke takpe

lepastu workout, buat yg betul2 mencabar korang, buat exercise compound (kalau main besi la) mcm pull-ups.
kalau malas jugak, rasa cam nak joging je, buat interval train, 30 saat, jog, 10 saat sprint, tuka2 supaya badan tak adapt

faktor kerja di opis tu, mmg salah satu penyebab, tp bukanla disebabkan korg duduk.
tp disebabkan korg tak bnyk mengguna tenaga, tp makan bnyk, dan tenaga direserve menjadi fat.
faham?

Chow

QUOTE(Tok Hai @ Dec 3 2008, 08:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
bro bata...cmna seseorang yg kurus nk berisi..??..makan byk tp x naik2 pon isi...huh ph34r.gif

ok ada beberapa sebab :

A ) makan tk cukup
B ) genetik ectomorph
C ) tiada simulasi untuk membesar

A) makan tk cukup
erm.....macam mana yg dikatakan banyak? dan apa pula yg banyak tu? hehehhe
kalau nak besar, cuba tgk mcm mana "org besar" makan, cuba tgk org putih makan.
aku bg contoh :

1) or putih makan steak, mashed potato.
steak ialah protein, potato pulak carbs.
protein > carbs

2)org melayu pulak makan nasik segunung, ayam seciput.
carbs > protein

ok, apabila ko kata "aku makan banyak", aku bayangkan mcm kebanyakan org makan 3x sehari tp dlm jumlah yg bnyk gila betuL?
badan kita tak boleh menyerap nutrisi secara efisen mcm tu.
lgpon kalau ko makan bnyk nasik @ carbs, ia TAKKAN JADI APA2 kecuali jadi lemak. sebab carbs bukanlah bahan pembina.

kita ada 3 makronutrien, hanya protein sbg "building block", rujuk dibawah :

Protein || Carbs || Fat
bahan pembina || Tenaga || Tenaga

Penyelesaian :
makan banyak kali, dalam jumnlah yg kecil, dan pastikan setiap meal ada protein

B ) genetik ectomorph

ciri2 :
genetik yg secara dilahirkan kurus, terdiri daripada keluarga yg kurus2 belaka semasa muda.
ratio bahu dan pinggang yg sama, joint yg kecil.

org jenis ni mempunyai BMR yg tinggi, badan jenis bakar lemak

Penyelesaian :
refer kes A dan C

C) tiada simulasi untuk membesar
apa bila ko rasa ko dah makan bnyk, aku mksudkan protein, dan tak membesar, ada sebabnye.
setiap makanan ada gunanye, ko perlu tenaga, kena makan carbs.
protein untuk recovery. tp bila TIADA APA untuk direcover, badan tk tau nak buat apa dgn benda2 yang lebih ni,
dan akan terbuang begitu saja, badan ko igt, ko dah "complete", buat apa sumber2 yg bnyk ni?

Penyelesaian :
disinilah gunanye senaman, yg plg efektif, angkat besilah, sbb bila ko angkat beban yg berat, muscle ko akan koyak (microtear),
keesokannye mmg ko akan rasa sengal2 badan. ini adalah biasa.
masa ko rehat dan tido, protein akan digunakan untuk membaiki sel dan rosak.
sbg hasilnya, ko bkn saja akan jd lebih kuat, malah lebih besar sbb otak ko fikir, badan tk cukup besar untuk kerja yg ko buat,
badan perlu membesar.

aku pn dlu mcm ko.....genetik ectomorph, insyallah boleh membesar. tak percaya? blush.gif

Before Pic : (underweight)

AFTER pic : (current)

Chow

Abang Bata, saya musykil la adakah pengambilan seteriod bagus untk body builder atau sebalik nyer? lagi satu abang ada x cara exercise yg len untk mendapatkan abs dgn lebih brkesan mklumlah sya bru mula nk men besi...tp body builder nie sesuaikah untk remaja yg berumur 17 thn mcm saya nie? x de side effect ke?

QUOTE(capt.price @ Dec 4 2008, 09:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Abang Bata, saya musykil la adakah pengambilan seteriod bagus untk body builder atau sebalik nyer? lagi satu abang ada x cara exercise yg len untk mendapatkan abs dgn lebih brkesan mklumlah sya bru mula nk men besi...tp body builder nie sesuaikah untk remaja yg berumur 17 thn mcm saya nie? x de side effect ke?

1) soalan cepumas ni. rolleyes.gif
steroid ialah drugs, ubat pon drugs juga. ANY drugs, kalau over-abuse, bahaya betol?
tapi steroid ni amat BAHAYA sbb beza antara USE dgn ABUSE begitu tipis sekali.
so menjawab persoalan ko ni, tak bahaya jika ada ilmu, bahaya jika tkde ilmu.
untuk pengetahuan, ia adalah dibenarkan jika ko ada preskripsi dari doktor

2) badan ko jenis macam mana? kalau jenis kurus sening dah. abs ko kene buat hi-reps sbb dia sama mcm otot betis (calves), dah biasa dgn hi-load, sbb seharian digunakan untuk balance badan.
aku cadangkan ko buat leg-raise, str8 legs, 20 reps x 5 set. buat TANPA MOMENTUM, jgn swing kaki ko.
kalau esok ko bleh ketawa tnpa sakit perut aku tabik blush.gif (kalau first time buat la)

3) sesuai je 17thun, dah besar tu. Arnold jd Mr Universe umur 18 thun blush.gif
side effect camne tu? pendek? hehehheh....
takde lah....biar aku bgtau kalau cam org angkat berat Olympic tu, dipilih sbb diorg pendek la, jarak untuk mengangkat beban pendek, dan kurang tenaga digunakan.
bkn sebab diorg angkat berat jd pendek. OK?

Chow

thanks bro bata sbb mencurahkn ilmu bina badan..hehe...mmbr ak ritu gelak kt ak sbb bdn ak mcm tokwan aka org tua...cist dry.gif ...& ada yg kta klo mkn byk badan x naik mmg x leh wtpa...

rupa2nya ade caranya...diorang yg tarak ilmu..hihi...gmbr yg bro upload tu sbgai bukti & membakar semangat ak utk membesar...hoho

waa time kurus pegang kotak mobo DFI..haha ngan proc dlm genggaman...hokhok Edited by Tok Hai

QUOTE(Tok Hai @ Dec 4 2008, 09:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
thanks bro bata sbb mencurahkn ilmu bina badan..hehe...mmbr ak ritu gelak kt ak sbb bdn ak mcm tokwan aka org tua...cist dry.gif ...& ada yg kta klo mkn byk badan x naik mmg x leh wtpa...

rupa2nya ade caranya...diorang yg tarak ilmu..hihi...gmbr yg bro upload tu sbgai bukti & membakar semangat ak utk membesar...hoho

waa time kurus pegang kotak mobo DFI..haha ngan proc dlm genggaman...hokhok

haha...thx....aku tech-savvy....dlu main overlclock + games dsb.
skg pon tp dah kureng skit la rolleyes.gif

nah amibk ni inspirasi gak

dia skg lg besar, tp dah train > 10 thun......

Chow

QUOTE(Tok Hai @ Dec 4 2008, 11:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
lama x amik masa nk besar..??

bro cmna bentuk senaman & cara pemakann yg ak kna wat utk membesar,,??

ikut genetik juga, at least setahun untuk ectomorph.
soalan ko tu aku dh jawab kat Kiriman #185.
cuba baca betul2

Chow

aku x nak ganas2 sgt... dpt macam Randy Orton pown dah ckup...

QUOTE(PinguSpy @ Dec 5 2008, 12:20 AM) <{POST_SNAPBACK}>
aku x nak ganas2 sgt... dpt macam Randy Orton pown dah ckup...

Randy Orton tu kalo natural pon mau2 dekat 5 thun gak.
bukan senang tu

QUOTE(Tok Hai @ Dec 5 2008, 12:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
thanks Bata..ak dh copy masuk note dah...

antara ayam ngan daging lembu mna lebih sesuai nk bina badan..??

kalau boleh, pelbagaikan. tp disebabkan dgg lembu lebih mahal,
mungkin dgg ayam ok skit sbb lebih murah

Chow

selamat hari raya aidiladha.........brother brick..huhuhu....kalu kita berhenti main besi nie untuk semingu dua xpa ka? mcmna kalu tinggal sebulan dua? apa akan jadi kpada muscle2 yg sekian lama kita bina..adakah ia akan menjadi lembik,mengelebeh dan sebagainya ataupun sudah tidak buleh dibina lagi?

salam..bata,dlm tips2 ko kasi tu,aku rse aku yg no.2..so, di sini aku kene ikut step no. 1 n 3...kn?

mmg makan masa yg lama eh?aku ni xmnghrp utk jd bdn mcm korg..cukup sekadar ia berisi n xnmpk aku ni kurus..

QUOTE(capt.price @ Dec 8 2008, 08:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
selamat hari raya aidiladha.........brother brick..huhuhu....kalu kita berhenti main besi nie untuk semingu dua xpa ka? mcmna kalu tinggal sebulan dua? apa akan jadi kpada muscle2 yg sekian lama kita bina..adakah ia akan menjadi lembik,mengelebeh dan sebagainya ataupun sudah tidak buleh dibina lagi?

seminggu dua tkpe lagi, kalo dlm sebulan, kekuatan (strenght) ko akan menurun, means kalo ko sambung balik, tkleh angkat apa yg ko angkat dlu, ambik masa nak cathcup balik, then muscle akan mengecut (atrophy).
muscle tkkan jd lemak, lemak tkkan jadi muscle, sbb totally diff sel~

QUOTE(zareight @ Dec 8 2008, 11:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
salam..bata,dlm tips2 ko kasi tu,aku rse aku yg no.2..so, di sini aku kene ikut step no. 1 n 3...kn?

mmg makan masa yg lama eh?aku ni xmnghrp utk jd bdn mcm korg..cukup sekadar ia berisi n xnmpk aku ni kurus..

yg mana? ectomorph? sama la ngn aku
kalo smpi nak org tegur "uishh....dah besar skg" dekat 1 thun gak la....

ps:jom ler join bulk 300 shirt aku kt SINI leh wat workout nmpk cam Spartan rolleyes.gif

Chow

QUOTE(zareight @ Dec 9 2008, 01:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
lame jgk ea 1thn..xpe..aku nk try...hope 3-5bln ade perubhn..

sbnrnye 3-4 bulan tu, perubahan yg plg rapid pada badan ko.
kita panggil "newbie gain", sbb badan ko shocked dan respond baik masa ni.
tp kene la pemakanan dan rehat yg cukup, kalo tak rugi rolleyes.gif

dan seterusnya ia akan semakin perlahan~~
nape ini berlaku? ye la....kalo sebulan naik kata la 5kg, tiap2 bulan 5kg, kejap je smpi 100kg blush.gif
badan akan adapt dgn weight training ni dan progress akan semakin slow. mmg mcm tu smile.gif

Chow

QUOTE(bata @ Dec 9 2008, 01:58 AM) <{POST_SNAPBACK}>
sbnrnye 3-4 bulan tu, perubahan yg plg rapid pada badan ko.
kita panggil "newbie gain", sbb badan ko shocked dan respond baik masa ni.
tp kene la pemakanan dan rehat yg cukup, kalo tak rugi rolleyes.gif

dan seterusnya ia akan semakin perlahan~~
nape ini berlaku? ye la....kalo sebulan naik kata la 5kg, tiap2 bulan 5kg, kejap je smpi 100kg blush.gif
badan akan adapt dgn weight training ni dan progress akan semakin slow. mmg mcm tu smile.gif

Chow

tang rehat tu kantoi kot..hehe!aku ni dah le 1hari tdo 5-7jam je..jhehe!lame xbersenam ni..kne start blk..thanx bata..