Jump to content
Sign in to follow this  
gaman80

Hari Malaysia

Recommended Posts

assalamualaikum n salam sejahtera semua...

nak tanya pendapat korang semua, perlukah kita menyambut hari Malaysia dgn cara yg lebih besar lagi. Datuk seri TPM kita dah buat pengumuman yg negara kita hanya menyambut 1 hari kebangsaaan iaitu pd 31 ogos tiap tahun.

utk pengetahuan semua, tarikh 31 ogos 1957 ialah detik kemerdekaan tanah melayu pada waktu itu yg seterusnya melahirkan persekutuan tanah melayu. manakala "malaysia" pula lahir 6 tahun selepas tarikh ini iaitu pada 31 september 1963 berikutan kemasukan singapura, sarawak dan sabah kedalam persekutuan.

untuk pengetahuan semua juga, negeri sarawak dan sabah "sempat" merasa menjadi sebuah negara berdaulat selama 16 hari selepas britain memberi kemerdekaan kepada kedua2 koloni ini.

apa yg penting di sini, tarikh 31.8.1957 bukanlah tarikh sebenar pembentukan malaysia. tarikh sebenar ialah pd 31.9.1963. dan kalau dikira pada perkiaraan ini, umur "malaysia" belum mencapai 50 tahun sebagaimana yg kita sambut.

walaubagaimanapun, aku setuju n menyokong apa yg dikatakan oleh TPM kita kerana ia penting utk membina kesatuan dan perpaduan yg kukuh dalam negara kita. cuma jgn la dilupakan tarikh yg keramat ini..

so, persoalannya patutkah kita menyambut 31.9 tiap tahun secara besar2 sebagai penutup bulan kemerdekaan atau tak payah? sila berikan pendapa sekadar perkongsian pendapat...tq... :)

Aku setuju dengan apa yang ko bangkitkan tu walaupun aku orang Semenanjung dan tak pernah menjejakkan kaki pun di Sabah mahupun Sarawak. Malahan, aku pun pernah bangkitkan dalam blog aku tahun lepas berkenaan isu ni.

Berkenaan dengan persoalan sambutan 31.8 tu, bagi aku ia lebih signifikan pada kebanyakan orang sebab ada laungan "Merdeka!". Tapi, atas dasar Malaysia, aku rasa lebih baik sambutan dipindahkan kepada 16.9. Sebab, dari bahasa Melayu kita boleh namakan kepada bahasa Malaysia atas dasar kebangsaaan. Kalau takat sambutan dipindahkan ke 16.9 supaya sambutan dapat disambut juga dengan lebih bermakna oleh penduduk Sabah dan Sarawak, apalah sangat.

Aku setuju dengan apa yang ko bangkitkan tu walaupun aku orang Semenanjung dan tak pernah menjejakkan kaki pun di Sabah mahupun Sarawak. Malahan, aku pun pernah bangkitkan dalam blog aku tahun lepas berkenaan isu ni.

Berkenaan dengan persoalan sambutan 31.8 tu, bagi aku ia lebih signifikan pada kebanyakan orang sebab ada laungan "Merdeka!". Tapi, atas dasar Malaysia, aku rasa lebih baik sambutan dipindahkan kepada 16.9. Sebab, dari bahasa Melayu kita boleh namakan kepada bahasa Malaysia atas dasar kebangsaaan. Kalau takat sambutan dipindahkan ke 16.9 supaya sambutan dapat disambut juga dengan lebih bermakna oleh penduduk Sabah dan Sarawak, apalah sangat.

aku rasa tak payah tukar tarikh sambutan tu, cuma perlu adakan satu hari memperingati tarikh ni. penting juga tarikh ni sebab tarikh ni la detik kelahiran malaysia. kalu ta, takda la nama malaysia di persada dunia..