Jump to content
Sign in to follow this  
syed ali bin muhamad fadhi

Buka Kedai Prepaid

Recommended Posts

nih pandangan aku...

apa yg aku nampak...kalo org tuh bukak kedai tepon...dier takkan bukak 1 jer...paling kurang 5-6 kedai tepon....biar kedai tuh kecik jer (partition) tapi banyak...so biler dier bukak byk kedai maknanya dier dah pegang kawasan tuh...kira contoh mcm daerah lah kan....1 daerah tuh sumer kedai tepon dier...kenapa dia buat camtuh ?? psal skang nih telco hanya kasi jual produk dier jer....contoh maxis jual topup maxis jer....digi jual topup digi jer...so biler dier bukak byk kedai....secara tak langsung dier boleh jual ketiga tiga jenis prepaid...so untung mmg maksimum....tp yg aku dpt korek modal mmg besar...

nih pandangan aku...

apa yg aku nampak...kalo org tuh bukak kedai tepon...dier takkan bukak 1 jer...paling kurang 5-6 kedai tepon....biar kedai tuh kecik jer (partition) tapi banyak...so biler dier bukak byk kedai maknanya dier dah pegang kawasan tuh...kira contoh mcm daerah lah kan....1 daerah tuh sumer kedai tepon dier...kenapa dia buat camtuh ?? psal skang nih telco hanya kasi jual produk dier jer....contoh maxis jual topup maxis jer....digi jual topup digi jer...so biler dier bukak byk kedai....secara tak langsung dier boleh jual ketiga tiga jenis prepaid...so untung mmg maksimum....tp yg aku dpt korek modal mmg besar...

aku setuju ngn ko cakap tu....ada modal segala teknik yg terfikir gerenti jd.

aku setuju ngn ko cakap tu....ada modal segala teknik yg terfikir gerenti jd.

Pendek cietr klau ade modal smua bleh jd la.....

Tp cuba kita smua berfikir...cara nak meminimum kan modal...dlm masa sama...jenis perniagaan dpt dimaksimumkn...

Mayb owner thread bleh..jual prepaid je dulu....dpt kn fizikal@soft pin...letak iklan kat depan pagar@pintu rumah ke....

Utk servis & repair...cari partner@kedai2 service...nego dgn diorg....so..ambik komisien je...kira mcm jd runner la..

Dgn cara mcm nie....overhead cost dpt diminimumkn....cari la laptop 2nd...senang nak download lagu ke ape ke...maybe xde sewa kedai & seumpamanye...pastu..dh ade modal skit...sewa ruang je kat mane2 kedai nak bg sewa ruang...letak la show case skit...mase tu dh bleh la nak deco skit..letak nak casing hp ke...

Tp pengetahuan mesti tip-top....bila pelanggan tnya je...xde prob nak jawab...smua ni boleh diperolehi sepanjang proses perniagaan...

sekian...

Pendek cietr klau ade modal smua bleh jd la.....

Tp cuba kita smua berfikir...cara nak meminimum kan modal...dlm masa sama...jenis perniagaan dpt dimaksimumkn...

Mayb owner thread bleh..jual prepaid je dulu....dpt kn fizikal@soft pin...letak iklan kat depan pagar@pintu rumah ke....

Utk servis & repair...cari partner@kedai2 service...nego dgn diorg....so..ambik komisien je...kira mcm jd runner la..

Dgn cara mcm nie....overhead cost dpt diminimumkn....cari la laptop 2nd...senang nak download lagu ke ape ke...maybe xde sewa kedai & seumpamanye...pastu..dh ade modal skit...sewa ruang je kat mane2 kedai nak bg sewa ruang...letak la show case skit...mase tu dh bleh la nak deco skit..letak nak casing hp ke...

Tp pengetahuan mesti tip-top....bila pelanggan tnya je...xde prob nak jawab...smua ni boleh diperolehi sepanjang proses perniagaan...

sekian...

apa ko ckp tu aku setuju...tp igt, dgn lidah memang senang berbicara....yg penting kpd bakal peniaga / usahawan ketekunan dalam mempraktikkan apa yg dibicarakan oleh si lidah..

aku masa mula2 berniaga dulu pun bertungkus lumus siang malam supaya apa yg aku rancang menjadi...sblm berniaga bukan main lagi lidah ni berbicara itu ini...dah stat baru tahu....apapun good luck utk smua bakal usahawan kita....tekun jgn xtekun

apa ko ckp tu aku setuju...tp igt, dgn lidah memang senang berbicara....yg penting kpd bakal peniaga / usahawan ketekunan dalam mempraktikkan apa yg dibicarakan oleh si lidah..

aku masa mula2 berniaga dulu pun bertungkus lumus siang malam supaya apa yg aku rancang menjadi...sblm berniaga bukan main lagi lidah ni berbicara itu ini...dah stat baru tahu....apapun good luck utk smua bakal usahawan kita....tekun jgn xtekun

terima kasih kerana wish good luck utk smua bakal usahawan kat putera.com (termasuk la aku nie)...sebenarnye..skrg nie pun aku tgh buat mcm ape yg aku cakap...masih dalam FASA 1...

buat promosi melalui kengkawan,email,sedara mara...mengatakan yg aku nie ade jual top up murah...(mmg murah dr kedai...klau kedai beli kat aku pun bleh jual balik)...sambil2 tu..aku jual kerepek dari opis ke opis...itu pun melalui kengkawan jagk...

stakat nie smua mcm dlm perancangan...ape yg aku kira..tulis kat atas kertas...berjalan...

yg penting disiplin seorg usahawan...jgn le baru je ade untung lebih skit je..dh mcm2 dipikirkn...takut nnt x dpt nak rolling modal...hehehe...

klau yg lain2 tu ade idea..bleh la kita bantu-membantu...

tambahan...klau dh nama pun peniaga @ usahawan...mmg xde masa rilex la...jgn harap bleh bagun lewat..pastu g lepak kedai mamak...minum dulu....petang pulak g main bowling...mlm baru nak cari pelanggan..xdpt la...

susah senang dan sebagainye...asam garam...kalau takut...jgn cuba2...

hmmm...bagusla generasi baru lebih sedar tentang teknik2 terpenting dalam menempuhi gelombang globalisasi...jgn terikut-ikut sgt ngn stailorg lama...apapun org lama perlu gak dirujuk sbg pedoman....segala perancangan tertakluk kpd diri sendiri..kita lebih memahami rencah kehidupan masa kini...

untuk buka kedai prepaid kita kena pelbagaikan services kita... jual h/p. repair h/p. jual alat lain tang berkaitan hp... download lagu/ gambar dan buat la apa yang diradakan perlu... kalau ang buat cam ni baru boleh berjaya coz katakanlah duit jualan prepaid ang cover bayar sewa/gaji/perbenlanjaan lain.... jadi duit services ang yang len jadi la untung... kalau difikirkan keuntungan jual prepaid skit ja kalau nak di bandingkan dengan services lain yang berkaitan kedai h/p..

antara masalah yang aku selalu hadapi nak dapatkan stok prepaid(stok h/p atau yang len aku tak ada pengalaman)

1. stok selalu tak cukup

2.aku ada modal kesik jd harga yang aku ambik agak tinggi.

3.aku kat area penang tapi pembekal aku kat KL,,,, jauh=kos la

ini pengalaman aku la senbagai ajen prepaid untuk kedai kecik...

sesiapa yang sudi berkongsi pengetahuan perniagaan prepaid PM la aku,,,

boleh kita bertukar pendapat... tak guna kita simpan ilmu... baik kita sama membantu bangsa kita...

Saudara Ruslan ni org png gak ye.

Kat mana dapatkan stok and berapa harga dia?

Saya pun dah puas cari supplier area penang ni langsung takde. jgn kan png, area2 belah utara ni langsung tak penah dpt lagi sesapa yg blh supply kad.

Nampaknya ramai yang sedar bahawa jual prepaid tak semudah yang di fikirkan. Saya ni dealer untuk Maxis, Celcom dan Digi.

Nak jadi dealer untuk Celcom tak susah. Jumpa je Master Reseller. Master Reseler pun bertimbun. Untuk kad fisikal Celcom RM300 ke atas boleh dapat 5% diskaun tapi saya tak tahu ada yang bagi lebih dari 5.5%. Setahu aku, Master Resller pun dapat beli dengan diskaun sebanyak 5.5% sahaja. Harga distributor aku tak tahu tapi setahu aku kalau Distributor jual direct kat dealer itu menjadi satu kesalahan dan boleh di kenakan tindakan oleh Celcom. Lain dari tu, tak de sekatan untuk beli berapa banyak kad pun.

Untuk Maxis lak,nak jadi dealer ada susah sikit. Kadang kadang berbulan tunggu lepas tu jawapan menghampakan. Tapi cuba la. Mana tau ada rezeki. Yang jual kad fisikal ni je aku pelik sikit sebab untuk dealer kami kena beli top up baru boleh beli kad fisikal. Jadi bila ada orang boleh jual kad fisikal je dan bukan sikit sikit lak tu, aku heran sikit. Bagi tau la camana nak beli kad fisikal murah banyak banyak. Tapi bagi yang nak membeli kad fisikal yangmurah murah ni, aku nasihat beli COD. Nampak barang baru bayar. Lepas tu cuba ambik satu kad dan reload HP sendiri. Pastikan kad tu boleh pakai dan bukan kad clone atau kad cetak rompak.

Untuk Digi ni memang satu masalah besar. Nak jadi dealer dah lah satu hal. Tunggu 2 tahun pun belum tentu dapat. Tang Digi ni, aku nasihat cuba beli dari dealer dulu kad fisikal walaupun untung sikit. Bila dah banyak volume baru mintak jadi dealer. Sama seperti Maxis, Digi pun jual ikut bundle. 40% eload dan 60% kad fisikal. Setiap seribu ringgit yang di beli,kena beli 2 simpack. Lepas tu ada peringkat peringkatnya. Bronze Dealer, Silver Dealer dan Gold Dealer. % yang di terima berbeza berdasarkan taraf dealer. Nak jadi bronze dealer je kena jual 40 simpack sebulan.

Kalau setakat jual prepaid kat je tak cukup. Kena jugak jual HP dan accessories untuk keuntungan yang lebih besar. Yang selalu laris ialah accessories. Bayangkan strap RM0.30 boleh jual dengan harga RM5.00. Tapi kena ada modal untuk beli borong. Kalau modal kecik, beli dari kawan kawan atau mereka mereka yang sanggup tolong.

Kalau nak jual HP, jangan beli dari satu supplier. Dia orang ni macam ada cartel. Ada supplier supplier yang jual model tertentu lebih murah dari supplier lain. Contoh kalau beli N93 dari supplier A paling murah tapi E90 supplier B pulak yang paling murah. Jadi cari supplier supplier yang ada dan register untuk jadi dealer dengan sebanyak mungkin supplier. Supplier ni lak, ada yang boleh hantar bila order dan ada yang tak boleh hantar. Jadi pandai pandai fikir dan kira mana yang lebih untung.

Untuk pengetahuan, kedai seluas 10 kaki X 15 kaki pun dah lebih dari cukup untuk menjalankan perniagaan kedai HP. Jadi cuba sewa kawasan yang kecil dulu kalau modal sikit. Kalau modal banyak, sewa satu kedai buat partition, kemudian sewakan kawasan yang tak di gunakan. Kalau pandai, sewa untuk kawasan kecil yang kita pakai tu pun boleh dapat free je. Tapi kalau boleh pakai kawasan yang lebih tu untuk menjalankan perniagaan lain lagi bagus.

Saya setakat ni dah ada 13 buah kedai. 10 kaki X 15 kaki tu untuk kedai HP dan yang selebih tu saya jalankan perniagaan lain. Perniagaan HP dan reload ni ada volume dan tarik ramai orang untuk datang. Jadi secara tak langsung perniagaan kita yang satu lagi tu pun dapat pendedahan kepada customer customer baru.

Itulah serba sedikit pengalaman aku yang nak aku kongsikan bersama. Mudahan mudahan lebih ramai anak melayu yang menceburi bidang perniagaan.

Saudara Ruslan ni org png gak ye.

Kat mana dapatkan stok and berapa harga dia?

Saya pun dah puas cari supplier area penang ni langsung takde. jgn kan png, area2 belah utara ni langsung tak penah dpt lagi sesapa yg blh supply kad.

saya dapat stok kawasan alor setar... stok kadang-kadang tak menentu,, harga pun sama ikut suka hati depa ja!!! biasanya maxis=RM9.50 keatas, celcom=RM9.30keatas, digi selalu tak ada stok... belian mesti lebih dari 1000keping setiap satu.

tu harga yang saya ambik... saya berada di penang kalau nak berurusniaga dengan saya pun boleh tapi harga mesti up skit..

kita sesama bangsa dan agama saya tak cekik darah punya... sekarang ni pun saya tengah cari pembekal... kat a/s stok selalu tak cukup la... kalau sesiapa yang sudi berkongsi pengetahuan sila la PM saya... berbincang untuk kepentingan bersama... hidup putera.com :lol::lol::lol: