Jump to content
jazy

Mintak Pandangan Pasal Bussines

Recommended Posts

boleh buat satu kedai yang ada

-printing

-photostat

-reload kad

-jual majalah/komik

wa..ni kedai aku ni..wakakakaka..

majalah, komik, suratkhabar takyah risau sebab benda ni datang secara consigment. macam aku letak deposit RM 5k pada distributor kat tempat aku ni dan depa akan benda-benda tu sume.kalau tak laku depa amik balik

kelebihan consigment

1) kita tak perlu tanggung risiko kerugian

2) distributor akan tanggung risiko kerugian

3) takyah pening kepala pasal stok..distributor akan bekalkan

kekurangan consigment

1) untung sikit loo...margin 14 to 17 % only maa

jadi rajin-rajinkan diri anda untuk tinjau-tinjau kat mane distrobutor ni..biasanya satu daerah mesti ada satu distro point untu distribute suratkhabar ni.

meniaga kecil-kecilan je..basically alatulis, ada la buku-buku skit

hmmm..x-group, bape lama belajar repair henpon ni yek?

share la sket "Mr xtahu" & Miss imaizuki" biznes yg korg buat tu. leh kami blajor. :blush:

bisnes aku pun kecik gak...pc 10 biji jer...hanphone dan brg komputer klu ada customer nk aku pegi cari ler..kad top up ckit....aku berminat gak pasal buku2 ni..sambil2 jual leh aku baca free...aku memang tiap2 bulan beli buku keluaran karangkraft..dewan kosmik,dewan masyarakat, dewan ekonomi dan lain2...tp utk sendiri baca ler..blum pernah jual lg..

aku berminat ngn idea ko pasal ni.

3. bulan pertama operasi terus pegi ke SMIDEC mohon Geran Start Up. nnti smidec akan beri geran bantuan sewa kedai separuh harga. klu sewa 1500 smidec bole dpt 750 drp smidec. mohon sebelom 6 bulan operasi, tp dpt duit slps 8 bulan operasi.

4. setelah 6 bulan operasi kedai tu mohon lak kat MARA pinjaman tanpa penjamin tanpa cagaran RM 50K

aku dah masuk site yg ko bg tu...tp aku tgk utk bisnes yg besar je..yg kecik cam aku xde ker???

wa..ni kedai aku ni..wakakakaka..

majalah, komik, suratkhabar takyah risau sebab benda ni datang secara consigment. macam aku letak deposit RM 5k pada distributor kat tempat aku ni dan depa akan benda-benda tu sume.kalau tak laku depa amik balik

kelebihan consigment

1) kita tak perlu tanggung risiko kerugian

2) distributor akan tanggung risiko kerugian

3) takyah pening kepala pasal stok..distributor akan bekalkan

kekurangan consigment

1) untung sikit loo...margin 14 to 17 % only maa

jadi rajin-rajinkan diri anda untuk tinjau-tinjau kat mane distrobutor ni..biasanya satu daerah mesti ada satu distro point untu distribute suratkhabar ni.

owhhh..tinjau distributor????...takder ker clue..website...or any sign nak cari distributor...kalu kat area shah alam..agak2...mane leh cari????....kasi contoh adress n info pasal distibutor

meniaga kecil-kecilan je..basically alatulis, ada la buku-buku skit

hmmm..x-group, bape lama belajar repair henpon ni yek?

leh tunjuk sket pic kedai x...? hehe...

berapa lame blaja. paling kurang 2 bulan. tp bukan hari2 la. mgkin 3 kali seminggu. tp klu nk pandai betol 6 bulan ok la tiap hujung minggu. klu nk mahir betol lps blaja kena berani repair dan refer cekgu repair.

aku dah masuk site yg ko bg tu...tp aku tgk utk bisnes yg besar je..yg kecik cam aku xde ker???
ye ke? klu camtu pesal x explore sket je lg. dah dekat la tu. tgk bahagian geran. web sitr tu mmg x mesra pengguna sket. aku yg masuk 3, 4 kali pon terkapai cari semula. hehe...

yang aku tak paham.. ROB tu ape..
ROB tu = Register of Business (Daftar Perniagaan) kat SSM. klu ROC lak = Daftar Syrkt.

owhhh..tinjau distributor????...takder ker clue..website...or any sign nak cari distributor...kalu kat area shah alam..agak2...mane leh cari????....kasi contoh adress n info pasal distibutor
mane ade dlm web bai. sbb xde kepentingan pon nk promote. :lol:

leh tunjuk sket pic kedai x...? hehe...

pic kedai?musykil ni... :blink:

nak cari dalam internet pun boleh..try ni

keyword newspaper distributor atau magazine distributor

tapi aku cuma tanya de sorang pakcik kat tempat aku yg memang daripada dulu jual suratkhabar..lagi mudah :lol:

sape2 yg ade nampak kedai2 yg sesuai di area kl & selangor utk bukak kedai henpon leh brtau aku. ade 5 francaisi dlm status tunggu loan PNS 125K utk bukak kedai henpon tp belom ade lokasi yg sesuai.

askum..

halo bro...nak tanya sikit pasal magazne n nespaper distributor..

macammane nak cari distributor nih...@ nak contact n nego...

kalu ader info..harap boleh dikongsi bersama...salam

1. ko tinggal katne?

2. nk buke kedai katne?

3. kena la distributor yg paling dekat. kalo ko kat erak xkan nk aku beri distributor kat KL :lol:

1. ko tinggal katne?

2. nk buke kedai katne?

3. kena la distributor yg paling dekat. kalo ko kat erak xkan nk aku beri distributor kat KL :lol:

1. aku tinggal kat kl

2. plan nak bukak kat area kl or shah alam...

3.hoho..sory..aku budget kebanyakan dlm forum sure kl..so luper lak nak inform distributor maner

*turn aku lak tanya*

1. bro tinggal mane??

2.kasi no contact..senang kiter direct..ok??

1. aku tinggal kat kl

2. plan nak bukak kat area kl or shah alam...

3.hoho..sory..aku budget kebanyakan dlm forum sure kl..so luper lak nak inform distributor maner

*turn aku lak tanya*

1. bro tinggal mane??

2.kasi no contact..senang kiter direct..ok??

aku bukan bukak kedai buku pon. pernah jual paper & magazine pon mase kat UUM dulu.

aku rase better kite mintak Zakhwan ngan imaizuki la yg beri contact no supplier kat KL ni.

first thing yg korang kene buat utk bukak kedai buku/mag ni.... korang kene tanya mane2 kedai buku yg ade kat kl tu... elok gi kedai buku melayu sebab senang cite... tanye tauke kedai tu mane dieorg ambik semua buku/ magazines etc tu..aku dulu tanya kat kedai cina je... tany je baik2.. aku tinggal kat seremban... ade 4 distributor yg aku ambik... aku ambik buku/magazine ni sendiri je..tak perlu letak deposit... semua aku uruskan sendiri.... harap info membantu korang... thnx...ape2 sms aku 012-2595915 .thnx.

sy baru jek habis belajar diploma in computer Network technology dan ada certificated in pc maintainnance....nama jek belajar jurusan komputer tapi minat ke arah bussines lagi kuat...bukan x nak makan gaji..tapi tgk parent yg susah payah kerja pastu balik umah muka tension jek..tapi rezeki di tangan tuhan sy cuma merancang...dtg pun bukan dr keluarga yg "masyuk" biasa saje...apa pandangan korang semua bussines apa yg aku nak buat ek?sbnrnya dalam diri aku nie dah ada bussiness nak di jalankan bussines telecommunication dan computer servises...yg masalahnya mcm mana aku nak dapatkan modal untuk buat bussines?ada sesiapa yg sudi jd sifu nak ajar or senang cerita jadi mentor.....aku memang minat bussines nie...mudahan abg2 kakak2 warga putera dapat beri idea dan pandangan masing2....

:rolleyes:

Susulan kepada Mintak Pandangan Pasal Bussines

Apa kabo? Saya sangat menyokong jika anda ingin membuat bisnes sendiri. Itu satu perancangan yang berani. Bisnes ni banyak kelebihannya. Tapi ada beberapa perkara yang perlu diingat seperti

1. Modal

Modal nak dapat sebelum mula bisnes ni memang susah. Kalau pergi kat bank memang dia tak layan punya. Konsep bank ialah "memberi anda payung bila tak hujan, bila hujan di tarik balik payung". Tak caya try pergi apply mana-mana bank kat malaysia sebelum bukak bisnes. Kalau dapat memang terror lah.

Jadi untuk cari modal, saya syorkan pinjam kat mak, bapak, sedar, kengkawan tetapi jangan kat along, ceti dsbnya. Itu nak mampus namanya. Satu lagi ialah cari kerja dulu, dalam dua tiga tahun, kumpul duit dan buat modal.

2. Berapa modal diperlukan?

Ini bergantung kepada jenis bisnes anda. Tapi make sure yang anda ada duit untuk survive dalam tempoh setahun. Contoh :-

Modal : RM50,000.00

Duit untuk survive (bayor kereta, makan, rokok, minyak, entertainment, gaji dsbnya) : RM2,000.00/bulan = RM24,00.00

Jadi jumlah duit yang anda perlu ada untuk startup ialah RM74,000.00. Duit ni wajib ada. Bukan sunat, tapi wajib. Janga short sikitpun.

Kenapa perlu ada duit untuk survive selama setahun?

Sebab bisnes banyak cabaran dan susah pada tahun pertama. Jarang bisnesman akan dapat projek yang gila-gila pada tahun pertama. Anda terlebih dahulu perlu membina kredibiliti, kenal ramai orang, buat kerja-kerja free dulu, dan macam2 lagi. Kira tahun pertama ni ialah tahun membina tapak dan jangan nak kira untung dulu.

3. Perlu bukak syarikat dan apply lesen?

Mesti. Anda mesti bukak syarikat dan apply lesen. Bukak syarikat enterprise dah cukup dah. Baru RM50.00. Kalau nak bukak syarikat bussines telecommunication dan computer servises, kenalah mintak lesen ngan kementerian kewangan malaysia. Kos lesen kementerian kewangan lebih kurang RM960 ke RM1,500.00. Ada jugak yang cas syarikat RM3,000.00. So pilih yang murah.

Bila dah ada lesen senang nak mintak job ngan kerajaan. Kalau swasta tak yah le. Tapi kita jalan dua-dua lah. Kerajaan pun jalan, swasta pun jalan.

4. Perlu bermuka tebal?

Ya. Ini memang perlu bagi bisnesman. Kadang-kadang bila masuk tender, haram satu pun tak lekat, kita kenalah bermuka tebal untuk berjumpa orang yang berkenaan untuk mintak projek. Terpaksa.

5. Perlu Buat Kerja Undertable?

Ya/Tidak. Undertable ni ialah satu benda yang haram di dalam islam dan salah di sisi undang-undang. Tapi kalau anda rasa nak jugak buat kerja undertable ni, terpulang. Orang besor ni bukan boleh ditegor-tegor. Tapi ingat kita tak ke mananya buat benda2 ni. Kalau tak kena kat dunia, kena kat akhirat. Pada saya, benda ni dah jadi satu penyakit kanker (macam yang ditulis kat kotak rokok gudang garam tu...) kat malaysia. payah nak diubati.

6. Boleh Percaya Kengkawan Ke?

Tak boleh. Dalam bisnes, kengkawan dengan bisnes tak boleh campor. Rosak bisnes nanti. Bila tiba bab duit ni, anak-beranak pun boleh gaduh. Macam mana baik dengan kengkawan pun, tidur sebantal ke, berak setong ke, apa-apa lah, jangan percaya kengkawan. Nak belanja makan, gi karaoke, gi spa boleh, nak terlibat dengan bisnes jangan sekali. Baik kita gaduh sekarang, jangan gaduh kemudian.

O.K. lah. takat ni je yang saya boleh pikirkan. semoga tulisan saya ni dapat membantu.

:P

terima kasih...

Edited by matjet1970