Jump to content
jazy

Mintak Pandangan Pasal Bussines

Recommended Posts

sy baru jek habis belajar diploma in computer Network technology dan ada certificated in pc maintainnance....nama jek belajar jurusan komputer tapi minat ke arah bussines lagi kuat...bukan x nak makan gaji..tapi tgk parent yg susah payah kerja pastu balik umah muka tension jek..tapi rezeki di tangan tuhan sy cuma merancang...dtg pun bukan dr keluarga yg "masyuk" biasa saje...apa pandangan korang semua bussines apa yg aku nak buat ek?sbnrnya dalam diri aku nie dah ada bussiness nak di jalankan bussines telecommunication dan computer servises...yg masalahnya mcm mana aku nak dapatkan modal untuk buat bussines?ada sesiapa yg sudi jd sifu nak ajar or senang cerita jadi mentor.....aku memang minat bussines nie...mudahan abg2 kakak2 warga putera dapat beri idea dan pandangan masing2....

:rolleyes:

describe ah sket pasal diri ko.. kemahiran ape ko ada.. pengalaman ape ko ada.. kalau nak bisnes, baper modal ko ada.. ;)

sy baru jek habis belajar diploma in computer Network technology dan ada certificated in pc maintainnance....nama jek belajar jurusan komputer tapi minat ke arah bussines lagi kuat...bukan x nak makan gaji..tapi tgk parent yg susah payah kerja pastu balik umah muka tension jek..tapi rezeki di tangan tuhan sy cuma merancang...dtg pun bukan dr keluarga yg "masyuk" biasa saje...apa pandangan korang semua bussines apa yg aku nak buat ek?sbnrnya dalam diri aku nie dah ada bussiness nak di jalankan bussines telecommunication dan computer servises...yg masalahnya mcm mana aku nak dapatkan modal untuk buat bussines?ada sesiapa yg sudi jd sifu nak ajar or senang cerita jadi mentor.....aku memang minat bussines nie...mudahan abg2 kakak2 warga putera dapat beri idea dan pandangan masing2....

:rolleyes:

pergi ler tanya prosper... mungkin kat sana boleh dapat modal... tapi berniaga banyak dugaannye.... cuba ler makan gaji dulu dapatkan pengalaman

kemahiran configure and maintainance komputer...networking setup especialy on Lan....modal tue ada problm sikit!fresh graduate mana nak cari modal...klu ada pun RM 5000 jek...frostmourne sy budak baru jek abis diploma....pengalama praktikal jaga 8 lab dkt kolej dulu n then praktikal at kdeb....

dah pernah rasa makan gaji...kena marah.kena maki pun pernah..ingat nak cuba berdiri dgn idea2 sendiri dalam bussiness...memang sy berminat..

kemahiran configure and maintainance komputer...networking setup especialy on Lan....modal tue ada problm sikit!fresh graduate mana nak cari modal...klu ada pun RM 5000 jek...frostmourne sy budak baru jek abis diploma....pengalama praktikal jaga 8 lab dkt kolej dulu n then praktikal at kdeb....

dah pernah rasa makan gaji...kena marah.kena maki pun pernah..ingat nak cuba berdiri dgn idea2 sendiri dalam bussiness...memang sy berminat..

kene marah dengan boss atau dengan customer?

assalamualaikum....

taknaim... kes u nie macam saya la sekarang nie... cuma saya nak habis deg sekarang... dulu time habis dip .... terus nak buka cc... tapi duit tak cukup... so belajar la jawapannya...kos lagi suka jadi bos... kalau harap dip tak kemana kalau keja ngan org... dah dapat deg lepas nie pun... susah juga nak naik pangkat cepat... paham2 je la... org lama takkan nak tengok org baru naik pangkat cepat... so kena la start dari bawah...

- sekarang.. masih nak buka bisness....dah ada modal ,,, tapi masih tak cukup2 lagi... nak dapat lagi around 10k - 15k lagi baru dapat buka bisnes CC atau yang related ngan PC..

- memang masalah modal la... kata mane2 bisnes pun kena guna modal...

- tapi rezeki kat mana2 kan... so kalau niat nak buka bisnes teruskan je.... ( saya pun niat nak buka bisnes awal tahun 2008.... sekarang tengah plan giler2 dah ).... maklumat banyak leh dapat kat dalam forum nie... :rolleyes:

ok gud lak

sewa kedai kedai... bukak kedai repair pc,jual acc pc,jual reload kad dan buat photostat.... nampak mcm tak memberangsangkan.. tapi org mampu dpt 40K sebulan hanya buat photostat je.

boleh buat satu kedai yang ada

-printing

-photostat

-reload kad

-jual majalah/komik

aku bagi idea berdasarkan pengalaman aku yang berhenti jadi programmer terus jadi businessman... tak salah utk mula dari bawah...asalkan kegigihan dan sikap berjimat ada dalm diri... baru boleh berjaya....

tips:org cina yang berjaya buat mcm ni la.. klau kau gie mane2 umah cina,..umah dieorg sempoi..tapi bisnes makin membesar... bykkan campur gaul dengan cina..jgn ikut cara hidup die tapi ambik ilmu dan cara dieorg buat bisnes...

assalamulaikum...

saye ade masalah sket..nak minta pandangan rakan2 dcnie..errrmm..saye plan nak wat business majalah comic..team ader 11 org...6 pelukis...3 editor..2 management...sy adalahdbawah manegement...saye handle proposal..cuma masalah nak minta pandangan instituition kewangan yg mane terbaik utk saye buat pinjaman perniagaan...target pinjaman minimum rm80,000...jika ader sesiapa yg berpengalaman dlm bisnes majalah..ur information n help are highly appreciated...mungkin boleh bkerjasama d masa hadapan.. :lol:

kene marah dengan boss atau dengan customer?

kena marah dgn customer pun pernah dgn bos lagi ar byk kali kena marah...biasa ar bos n customer is always rite....aku penah jadi kuli basuh pinggan dkt cafe uitm....aku pernah kena buli jaga pc ada dalam ratus gak pc dkt lab..aku pernah rasa hidup susah makan ikan bilis...PALING AKU X BOLEH LUPA SAMPAI SEKARANG AKU KENA MARAH DPN ORG RAMAI DGN COUSTOMER SERVICES ACER SUBANG JAYA...DIA CKP"LU KLU X PANDAI REPAIR PC JGN PANDAI2 BUAT.."padahal cdrom dia yg rosak..aku nak boot x bleh...PERGHHHHH!KLU AKU JUMPA DIA SKRG AKU BERANI TUNJUK SKILL AKU ADA...sbb tue ar alhamdulillah bab sakit pc dan netwok komputer aku bleh buat...

cuma pengalaman aku dalam network jek x berapa mahir lagi...aku kantoi bab fiber optik dgn configure server..x berapa mahir lagi..huhuhuhuhuhu..

hidup nie susah klu hati x kental... :lol:

Edited by taknaim

sbnrnya dalam diri aku nie dah ada bussiness nak di jalankan bussines telecommunication dan computer servises...
bagus la. leh buat repair henpon skali.

modal...klu ada pun RM 5000 jek...
cukup la utk setup ROB dulu.

tapi org mampu dpt 40K sebulan hanya buat photostat je.boleh buat satu kedai yang ada

-printing

-photostat

-reload kad

-jual majalah/komik

40K tu jualan ke or untung? majalah leh dpt tanpa modal pon. mungkin deposit je kot. aku pernah jual majalah jgk.

cadangan aku:

1. duit sendri 5K

2. setup ROB, sewa kedai kecik dulu, jual majalah + sikit kad topup

3. bulan pertama operasi terus pegi ke SMIDEC mohon Geran Start Up. nnti smidec akan beri geran bantuan sewa kedai separuh harga. klu sewa 1500 smidec bole dpt 750 drp smidec. mohon sebelom 6 bulan operasi, tp dpt duit slps 8 bulan operasi.

4. setelah 6 bulan operasi kedai tu mohon lak kat MARA pinjaman tanpa penjamin tanpa cagaran RM 50K.

5. dpt duit 50K tu leh la rancang utk blaja repair henpon, beli stok henpon, software repair, aksesori, showcase.

6. dlm masa yg same skit2 beli la kelengkapan komputer utk tawar servis repair komputer. (nk lebih customer buat servis ke rumah)

P/s: Servis repair henpon untung. komponen mcm ic, transistor, buzzle dll cume lebih kurang rm RM 3 - RM10 jek. tp leh caj smpi RM70 - RM150. kdg2 x xyah tukar pon. klu melibatkan software tu lg la untung smpi 99% profit margin.

40K tu jualan ke or untung? majalah leh dpt tanpa modal pon. mungkin deposit je kot. aku pernah jual majalah jgk.

cadangan aku:

1. duit sendri 5K

3. bulan pertama operasi terus pegi ke SMIDEC mohon Geran Start Up. nnti smidec akan beri geran bantuan sewa kedai separuh harga. klu sewa 1500 smidec bole dpt 750 drp smidec. mohon sebelom 6 bulan operasi, tp dpt duit slps 8 bulan operasi.

4. setelah 6 bulan operasi kedai tu mohon lak kat MARA pinjaman tanpa penjamin tanpa cagaran RM 50K.

5. dpt duit 50K tu leh la rancang utk blaja repair henpon, beli stok henpon, software repair, aksesori, showcase.

6. dlm masa yg same skit2 beli la kelengkapan komputer utk tawar servis repair komputer. (nk lebih customer buat servis ke rumah)

P/s: Servis repair henpon untung. komponen mcm ic, transistor, buzzle dll cume lebih kurang rm RM 3 - RM10 jek. tp leh caj smpi RM70 - RM150. kdg2 x xyah tukar pon. klu melibatkan software tu lg la untung smpi 99% profit margin.

memang ingat nak buat mcm tue..peniagaan nie ada dua tokeh..kitaorg kwn baik..budak seorg nie memang bussiness handphone sy handle tentang PC..ingat kitaorg nak bergabung jadi satu...terima kasih dgn pandanagan kwn2 semua tambah lagi idea bernas yang bleh aku masukkan dlm mind map bussines...

klu ada pandangan2 yg membina bleh kongsi bersama...

tentang majalah dgn prepaid card mcm mana kita dapat ek?maksudnya supplier..

klu ada pandangan2 yg membina bleh kongsi bersama...

tentang majalah dgn prepaid card mcm mana kita dapat ek?maksudnya supplier..

1. lokasi cadangan ko kat mane?

2. tentang majalah ko kena survey sket kedai majalah & akhbar yg agak besar utk runding stok. slalunye mereka akan beri 10% komisen drp harga majalah/ akhbar. ko cuma sediakan tempat jek. mereka akan hantar tiap2 hari.

3. pasal hal topup aku tgk forumer dlm ni xde sorg pon ygb boleh bantu sbb mereka ni nk kuantiti besar. jd ko tinjau dulu kedai telekomunikasi maxis or celcom utk tanye psl topup.

1. lokasi cadangan ko kat mane?

2. tentang majalah ko kena survey sket kedai majalah & akhbar yg agak besar utk runding stok. slalunye mereka akan beri 10% komisen drp harga majalah/ akhbar. ko cuma sediakan tempat jek. mereka akan hantar tiap2 hari.

3. pasal hal topup aku tgk forumer dlm ni xde sorg pon ygb boleh bantu sbb mereka ni nk kuantiti besar. jd ko tinjau dulu kedai telekomunikasi maxis or celcom utk tanye psl topup.

sorry bro! lambat reply kuar lunch td lokasi cadangan dkt umah aku nie...ada kedai baru bukak...dkt asrama bdk uitm..memang ramai org ar dkt sini...ooo mcm tue..aku ingat kena gi kilang mintak order dkt sana.....

ko tanye 5 K tu cukup ke x nk setup?

aku kate cukup.

tp sblm tu nk tgk gak kelayakan akademik ko. dip or degree?

1. setup ROB & lesen PBT RM200 pon cukup dh.

2. deposit kedai, api & sewa kedai. (pilih yg murah dh la dulu).

3. nk penuhkan brg dlm kedai ambek stok paper & majalah (free jek) sbb makan komisen jek. cari supplier refill ink utk printer. x pon buat servis refill utk penuhkan kedai yg kosong tu.

4. tujuan setup utk mohon loan MARA 50K & geran SMIDEC jek dulu.\5 sales janji leh bayar api, sewa kedai, mkn dah la dulu.kena la bertahan. klu x tahan susah sket la nk jd usahawan.

aku mule bisnes kad topup sewa stall mule modal dgn 1500 jek.

Edited by X-Group

ko tanye 5 K tu cukup ke x nk setup?

aku kate cukup.

tp sblm tu nk tgk gak kelayakan akademik ko. dip or degree?

1. setup ROB & lesen PBT RM200 pon cukup dh.

2. deposit kedai, api & sewa kedai. (pilih yg murah dh la dulu).

3. nk penuhkan brg dlm kedai ambek stok paper & majalah (free jek) sbb makan komisen jek. cari supplier refill ink utk printer. x pon buat servis refill utk penuhkan kedai yg kosong tu.

4. tujuan setup utk mohon loan MARA 50K & geran SMIDEC jek dulu.\5 sales janji leh bayar api, sewa kedai, mkn dah la dulu.kena la bertahan. klu x tahan susah sket la nk jd usahawan.

aku mule bisnes kad topup sewa stall mule modal dgn 1500 jek.

kelayakkan aku diploma in network computer.....

okey2 bro!

bro!tinggal mana?bleh jumpa ke.....

sy duduk area shah alam...

cadangan aku:

1. duit sendri 5K

40K tu untung...

bukan senang nak dpt pinjaman.realitinya,org kite bile dpt je duit terus mata kelabu.. On paper mmg nampak mudah untuk buat pinjaman.Ade kes pegawai MARA mintak percent untuk luluskan pinjaman.

Lagi satu,dulu aku pun buat repair henpon,dari sodtware ke hardware,dari tornado kepada ic...mmg tak dinafikan mmg untung byk,... tapi kadang2 tak untung gak bilamana hardware contohnya dispaly ic rosak then kite betulkan,then rosak balik...till never ending story... sampai naik fobia nak repair henpon org...

pk masak2 sebelum buat sesuatu...

erm..pada pendapat saya, kalau nak business x semesti nye perlu ader kedai atau modal yang besar..jika ader kemahiran semua boleh jalan..mcm awk dah ader kemahiran dalam bidang nie..why not buat pc maintenance terus ke rumah..i mean u buat iklan dan diedarkan ke rumah2..dan bila ader masalah pc..customer just call u, u pun boleh buat bengkel membaiki komputer...bila dah dapat modal baru leh wat business..sekurang2 nyer dapat pengalaman..

kelayakkan aku diploma in network computer.....

okey2 bro!

bro!tinggal mana?bleh jumpa ke.....

sy duduk area shah alam...

bole dtg ke opis aku. MC Orange Institute. aku kat Franchise division V-V SHOP (M) SDN BHD. kat sini ade pusat latihan henpon skali. kat area stesen lrt masjid jamek.

40K tu untung...
dah kire amat bagus klu sebulan untung bersih 40K. ade brp kedai dah?

bukan senang nak dpt pinjaman.realitinya,org kite bile dpt je duit terus mata kelabu.. On paper mmg nampak mudah untuk buat pinjaman.Ade kes pegawai MARA mintak percent untuk luluskan pinjaman.
klu senang semer la org dapat. xde yg senang dlm dunia ni. nk lak bisnes. teuk dada, tanye semangat.

Lagi satu,dulu aku pun buat repair henpon,dari sodtware ke hardware,dari tornado kepada ic...mmg tak dinafikan mmg untung byk,... tapi kadang2 tak untung gak bilamana hardware contohnya dispaly ic rosak then kite betulkan,then rosak balik...till never ending story... sampai naik fobia nak repair henpon org...
klu camtu xde la kedai henpon. jgn samekan kegagalan kite dgn org lain. kwn2 aku ramai yg bukak kedai fotostat lingkup. yg kaya cuma supplier mesin jek. tp itu mungkin ade kesilapan masing2 yg x nampak.

cara beri jaminan kat customer pon perlu belajar. cara cakap. yg penting jgn beri janji2 manis utk lariskan jualan. nnti customer tuntut.

erm..pada pendapat saya, kalau nak business x semesti nye perlu ader kedai atau modal yang besar..jika ader kemahiran semua boleh jalan..mcm awk dah ader kemahiran dalam bidang nie..why not buat pc maintenance terus ke rumah..i mean u buat iklan dan diedarkan ke rumah2..dan bila ader masalah pc..customer just call u, u pun boleh buat bengkel membaiki komputer...bila dah dapat modal baru leh wat business..sekurang2 nyer dapat pengalaman..
betol tu. seperti yg aku pon cadangkn sblm ni...

P/s: aku bole tunjuk kat korang beberapa usahawan kedai henpon bumiputera.

banyak idea yang bleh di kongsi bersama....andainya aku buat business dkt umah dulu...mcm mana aku nak marketing ttng bussiness pc aku hr tue...aku ada gak edarkan pemplate dari rumah ke rumah but kurang berkesan...ada idea lain yg bleh berkongsi sama...skrg aku cuma harapkan kwn2 or saudara yg hantar pc dkt aku nie...

DALAM 2 MINGGU..JEK SBB KAKITANGAN UNTUK MENGEDAR PEMPLATE X ADA...AKU SKRG DUK PROMOSI DKT INTERNET...

DALAM 2 MINGGU..JEK SBB KAKITANGAN UNTUK MENGEDAR PEMPLATE X ADA...AKU SKRG DUK PROMOSI DKT INTERNET...

laaaaa..... tu bukan la gagal. tp belom terlaksana sepenuhnye lagi le tu. utk yg x biase buat keje ni mmg agak susah. aku akui. tp kena kesungguhan la. usahawan mesti kena ade "extra energy".

usaha lagi. :lol:

aku tgh berusaha pakai internet...aku cuba untuk setup satu website untuk intro bussiness nie...okey2 bro!aku akn cuba sampai ke tahap yang terbaik...insyallah!mudahan murah rezeki..

X-Group macam mana nk mohon smidec tu..leh kongsi tak..aku dah ada kedai...dekat 2 tahun beroperasi..CC dan telecommunication...selain dr bantuan start up sewa kedai ada lg tak kelebihan smidec ni...sebab kedai ni milik parent aku..xyah bayar sewa..

X-Group macam mana nk mohon smidec tu..leh kongsi tak..aku dah ada kedai...dekat 2 tahun beroperasi..CC dan telecommunication...selain dr bantuan start up sewa kedai ada lg tak kelebihan smidec ni...sebab kedai ni milik parent aku..xyah bayar sewa..

syarat utama ialah daftar dgn ROB or ROC dan dah beroperasi secara sah TAK LEBIH drp 6 BULAN. jadi ko kena daftr ROB yg lain la yg nk menunjukkan ko ni baru bukak biznes.

pastu leh bukak web site ni SMIDEC ni utk print out borang:

http://www.smidec.gov.my/malay-detailpage....af1&level=4