Jump to content
Sign in to follow this  
ApoKalypse

Speed Utk Burn

Recommended Posts

Salam,

Nak tanya pasal SPEED yang sesuai digunakan utk burn VCD ni guna NERO 7 Essential. Sebab sometimes aku burn ada CD tak boleh play dlm sesetengah VCDPlayer dan ada yang boleh play.. Knp jd mcm ni? adakah sbb SPEED?

General rules:

for data it's ok to burn at max speed

But for video and audio not advisable to at burn high speed....why?????????

Sebabnya bila ada error masa writing vcd/dvd/cd player keep continuing search for that particular sector dalam cd/dvd....so masa ni kita boleh tengok vcd/dvd atau audio cd tersekat-sekat atau berpetak sebab player dok pening cari data yang boleh dibaca. Untuk data kalau ada error kita perasan sebab di bukan dalam bentuk audi visual. But still kita boleh perasaan tranfer / reading speed aku drop drasticly kalau kita copy data dari CD ke pc misalnya....So kat kat sini kita boleh tengok why VCD/DVD/audio cd tak sesuai burn pada high speed

One more thing tak semua cd-r or even cd/dvd writer dibuat pada quality yang sama. Sebagai cth CD-r yang murah quality dia selalunya low terutama yang non -branded.. begitu juga dengan cd/dvd writer ada yang ok ada yang tak ok. Kalau kita burn pada spped yang laju chances untuk dapat error masa writing memang besar sebab cd-r or cd/dvd writer tak boleh nak write data properly....

So what is the best method to burn vcd or audio cd...

To be safe....untuk vcd just burn at max 12 x......"ehhhhh slow sangat laaaaa aku punya cd-r tulis 52x then aku punya drive boleh burn sampai 52x pasal nak burn 12x...????....so kalau nak burn laju it's up to you nak burn speed berapa pun...:)

actually one simple calculation which speed to be used for VCD/audio cd burning.

Cth macam ni

berapa speed maximum pada cd-r dan berapa maximum yang stated pada cd drive...katakan cd-r dia punya speed 32x dan cd-drive 52x

so 32 + 52 = 84

so ambil avarage dari dua number ni...so 84/2 = 42....now for maximum burning try burn at half of this average speed so

42/2 = 21...so 21 is the maximum speed should be used for VCD and audio cd....

to simplfy the calculation

(cd max speed + cd-drive max speed) / 4 = maximum speed for audio/vcd burning....senang kan :)

good luck

General rules:

for data it's ok to burn at max speed

But for video and audio not advisable to at burn high speed....why?????????

Sebabnya bila ada error masa writing vcd/dvd/cd player keep continuing search for that particular sector dalam cd/dvd....so masa ni kita boleh tengok vcd/dvd atau audio cd tersekat-sekat atau berpetak sebab player dok pening cari data yang boleh dibaca. Untuk data kalau ada error kita perasan sebab di bukan dalam bentuk audi visual. But still kita boleh perasaan tranfer / reading speed aku drop drasticly kalau kita copy data dari CD ke pc misalnya....So kat kat sini kita boleh tengok why VCD/DVD/audio cd tak sesuai burn pada high speed

One more thing tak semua cd-r or even cd/dvd writer dibuat pada quality yang sama. Sebagai cth CD-r yang murah quality dia selalunya low terutama yang non -branded.. begitu juga dengan cd/dvd writer ada yang ok ada yang tak ok. Kalau kita burn pada spped yang laju chances untuk dapat error masa writing memang besar sebab cd-r or cd/dvd writer tak boleh nak write data properly....

So what is the best method to burn vcd or audio cd...

To be safe....untuk vcd just burn at max 12 x......"ehhhhh slow sangat laaaaa aku punya cd-r tulis 52x then aku punya drive boleh burn sampai 52x pasal nak burn 12x...????....so kalau nak burn laju it's up to you nak burn speed berapa pun...:)

actually one simple calculation which speed to be used for VCD/audio cd burning.

Cth macam ni

berapa speed maximum pada cd-r dan berapa maximum yang stated pada cd drive...katakan cd-r dia punya speed 32x dan cd-drive 52x

so 32 + 52 = 84

so ambil avarage dari dua number ni...so 84/2 = 42....now for maximum burning try burn at half of this average speed so

42/2 = 21...so 21 is the maximum speed should be used for VCD and audio cd....

to simplfy the calculation

(cd max speed + cd-drive max speed) / 4 = maximum speed for audio/vcd burning....senang kan :)

good luck

ade kene mengena tak quality cdwr, jika nak quality video tersebut selepas burn?

maksudnya untuk mendapatkan quality video yang memuaskan haruslah guna speed burn yang bersesuaian kan..

soalannya adakah harga sebuah cdwr tu juga ade kena mengena dengan quality video tersebut... sebab ade 35sen sekeping dan ade yang melebihi 1 ringgit sekeping... ade keterangan tak tentang ni..

ade kene mengena tak quality cdwr, jika nak quality video tersebut selepas burn?

maksudnya untuk mendapatkan quality video yang memuaskan haruslah guna speed burn yang bersesuaian kan..

soalannya adakah harga sebuah cdwr tu juga ade kena mengena dengan quality video tersebut... sebab ade 35sen sekeping dan ade yang melebihi 1 ringgit sekeping... ade keterangan tak tentang ni..

Secara general quality video tak dipengaruhi oleh cd mahal atau murah. Cth macam vcd kalau diencode dengan sofwatre yang sesuai quality ok. Bila kita burn ke cd gambar tetap macam tu...cuma problemnya cd tak tahan lama baru sebulan dua burn dah tak boleh main or masa burn dia tak write properly so bila main tersekat-sekat atau berpetak atau some vcd player tak boleh main. Begitu jugak dengan mpeg1 vcd yang tak cun kalau diburn ke cd paling mahal di dunia sekali pun tetap tak cun. Jadi advisable kalau nak burn ke mpeg1 VCD ke CD guna yang branded cth macam Mitsubishi, Verbatim, TDK Sony etc...tambah -tambah kalau kita buat untuk orang lain . Kalau data tak kisah sangat ...dulu ada satu cd-r yang paling reliable aku rasa cth Kodak Digital sekarang susah nak cari...aku ada burn cd-r guna brand ni tahun 2000 sampai sekarang still boleh baca. Dan kalau nak elok lagi guna jenama Taiyo Yuden ...brand ni memang susah nak jumpa tapi the best so far

hurm,so tasek... kalau aku burn 12x bleh play kat smua vcdplayer eh? kalau diorg wat vcd cetak rompak tu diorg pakai speed brape slalu?

hurm,so tasek... kalau aku burn 12x bleh play kat smua vcdplayer eh? kalau diorg wat vcd cetak rompak tu diorg pakai speed brape slalu?

Generally yes it should be playable on most vcd/dvd players as long as masa encode kita follow vcd specification (white book).

Cd cetak rompak tak sama dengan VCD yang diburn. CD cetak rompak or cd original atau CD commercial dia gunakan teknik pressing......Apa kejadah tenik pressing tu....???????

OK macam ni dalam CD data di tulis dalam bentuk digital or binary on simple word 1 and 0. How 1 and 0 be represented on cd???? actually simple dalam cd press ada bump dan land (kawasan tinggi rendah ) yang dihasilkan masa process pressing . So bila Laser dipancarkan ke bumb dia akan perform sebagai 1 dan kawasan land sebagai 0....so kumpulan no binari ini cth 1011101101100111011111 akn membtuk satu data the data ini akn diconvert kepada something yang useful cth video atau audio atau computer data....so kalau kita tengok guna microscope kita boleh nampak ada kawasan tinggi rendeah pada cd yang dipress. Cd yang dipress TIDAK MELALUI PROCESS BURNING sebaliknya melalui process tekanan (pressing) dari acuan. So bila acuan ni menghentam pada cd dia akan menbentuk bumb and land tadi. Oleh kerana kerja acuan menghentam pada cd so dalam satu hari boleh mengasilkan beribu CD...this is reality

So apa bezanya dengan CDr yang diburn...pada asas nya tak ada beza n cuma bila kita burn pada CD dia tak create bumb and land sebaliknya just create kawasan gelap dan kawasan terang...so bila laser baca dia akan interpratekan kawasan gelap terang sebagai 1 atau 0..

"aku heranlaaaa aku punya vcd cetak rompak dah bertahun still boleh baca...tapi VCD yang aku burn sendiri ..guna yang branded plak tu sekarang tak boleh baca....pasal haaaa"

Sebabnya cd cetak rompak di press so dia ada kawasan tinggi rendah memang betul2 wujud sedangkan cd-r burn just create kawasan gelap terang mewakili kawasan tinngi rendah. Kita tahu pada permukaan cd-r ada chemical layer yang mana akan berubah menjadi gelap bila laser di beam...so chemical ni juga ada kala nya tak tahan lama (cd -r murah) So kekadang kawasan yang terang pun boleh jadi gelap sebab terdedah kepada direct sunlight atau masa burn laser tak dapat write secara properly..or etc...so itu sebab CD-r ada yang tak boleh main kalau dibandingkan dengan CD cetak rompak yang dipress. That's why aku mencadangkan bila burn elakkan guna speed yang tinggi..ini salah satu sebabnnya.

" so kalau macam tu aku nak belilah machine yang boleh press CD laaa boleh aku buat cd banyak2 dengan cepat, reliable" Boleh tak ada masalah cuma sedia duit at least RM500,000.00 harga sebijik machine plus kena belajar macam mana nak buat mole and dapatkan licence ....:)

So aku terangkan benda ni secara ringkas but kalau nak tahu lebih details baca kat sini:

http://www.howstuffworks.com/cd.htm

good luck

aiseh, guna binary 1 dan 0 eh..ni subj dlm sains kejuruteraan aku jer utk sem4 nih..hehehe... :P erm,tp antara 8x dan 12x mana yg lebih disarankan ye encik tasek?

lagi satu, dalam NERO bila kita nak burn video cd dia ada utk create background kan so adakah kalau kita letak background ni salah satu punca cd tak boleh play dlm vcdplayer lama atau baru? dan antara NERO 7 atau NERO 6 mana yg lebih bagus?

Edited by ApoKalypse

8x? sbb apa 8x?

the slower the better...nak tahu tak..kalau kita ada master copy cd-r untuk dihantar ke kilang pressing untuk replicate..dia suruh buat 1 - 4x jer. Why???????? sebab nak elakkan / reduce error.

Cth macam ni laa..ada orang suruh ko tulis satu karangan...satu dia suruh buat cepat-cepat dan satu lagi dia suruh buat lambat-lambat...mana lebih baik hasik dia..yang cepat hasil dia akan ada spelling error, tulisan tak cantik dan karangan tak bagus...yang lambat-lambat tu... maybe tak ada or less spelling error, tulisan cantik or karangan lebih baik...this is just a common sense... betul tak???? :)

Edited by tasek16

actually aku dh faham sblm ni dgn penerangan oleh encik tasek dlm satu temuramah satu masa dulu :P tp aku saje just nak tanya kalau2 ada lain2 pandangan lg ker... ^_^

ceh

aku kalo burn dvd kalo boleh aku nak buat 1x jerk

tapi paling rendah 4x..

aku nak tanye satu

kenapa a cd-r cover senang tercabut??

sebab suhu yang panas ker

kebanyakkan cd aku rosak sebab cover die tercabut

dvd/cd Imation okey tak kalo untuk burn