Jump to content
han19

Haramkan Aktiviti Raging Budak Sem 1

Recommended Posts

selalunya budak terpilih je yg kena ragging ni.....kalo budak tu naik kepala...sapa x bengang....kalo budak tu baik...respek org lain x de la kena...

aku setuju..

biasa yg kene panggil ni yg kerek.

yg tarik muka, xreti nak senyum.

pendapat aku dalam hal ni senang je kot?

1. orang yang membuli asalnya pernah dibuli. senang cerita dalam kategori pengecut dan penakut sebab 10 orang ragging sepuluh orang yang lain menggunakan istilah "senior" dan "junior". ko takkan dapat sebarang (apa yang korang panggil sebagai gain a respect) dari bebudak tu, sebaliknya kena sumpah lagi. ko nak ke hidup tak berkat sebab kena sumpah? penah dengar perkataan "orang yang teraniaya doanya tak makbul". lain la dalam kes askar dalam kem yang kena torture untuk menguatkan jatidiri dia, semangat dia sebab ko nak pegi berperang. tapi student? korang nak jadi askar ke? sebenarnya ni adalah satu budaya turun temurun dari keturunan orang yang "ramai ramai berani la dia" :D

2. orang yang dibuli, akan meneruskan semula aktiviti tu bila dia dah jadi senior. nampak ni budaya turun temurun? aku penah kejap duduk asrama sekolah teknik masa tingkatan 4. tak penah masuk ITM atau universiti yang ada asrama. jadi aku tak rasa budaya turun temurun ni. kat asrama sekolah teknik tingkatan 4 tu kononnya "senior" tingkatan 5 tu nak membuli tingkatan 4 yang dipanggil "junior" tapi kurang berjaya sebab diorang asalnya dari negeri lain tapi batch aku majoritinya adalah penduduk tempatan. tak paham maksud aku? maksud aku mudah, diorang adalah pengecut sebab terfikir kalau diorang cuba nak membuli, sudahnya tak lepas balik rumah. kalau bebetul gangster, apsal tak redah je? jadi kesimpulan aku kat sini, budaya ragging ni adalah budaya yang menanamkan sifat pengecut. (budaya sekolah teknik dulu penduduk tempatan duduk kejap dalam hostel bila naik tingkatan 5 duduk rumah sendiri). jadi yang tinggal dalamtu adalah orang yang datang dari daerah lain. hasilnya mereka meneruskan kesinambungan tu.

maksud aku, bukan suruh tak respek orang. orang akan hormat ko kalau ko hormat dia. dan kalau si pembuli yang pengecut tadi membuli orang lain, dan orang yang dibuli tu tak melawan, tak kira la camana ko tafsir perkataan melawan, jadi dua dua adalah pengecut.

definisi ragging aku adalah: perbuatan yang bukan dalam keadaan yang memerlukan. macam ko tengah berkawat, aktiviti kokurikulum macam masuk kadet askar ke tu lain la. tapi kalau tengah tido kena panggil suruh pumping, helikopter, merangkak bawah katil, pegi bancuh air, amik makanan tu nak jadi apa tu?

sekian sahaja pendapat dari aku yang dah habis sekolah 10 tahun lepas :D

lol kt u mane ade raging2 sume ni...itu kt skolah je la :P

tp mmg betolla, org yg membuli ni biasenye mesti asalnye die penah dibuli..

kalo kene raging pon kejap jela, dlm mggu orientasi tu je..pastu ko ngan senior ko da cam membe2 same batch (tggl lagi jgn ko 'pijak' pale die udah :D) xkn la senior ko bantai nk raging ko smpi abih sem..x jemu lak die nk adap ko..

akhirnya ts lari meninggalkn thread ni sbb tdk mendapat sokongan.. :)

sekian pendapat aku yg jadik junior sem 1 tiga tahun lepas

ouh...kita ckp psl ruang lingkup sume sem ke?ingatkan masa stat2 sem 1 je. sama la, masa first week je kena bantai.pastu ok je ngan senior.siap kamceng lagi.

*aku pun sem satu tiga tahun lepas

Biasa2 xpe..jangan suruh minum air longkang dah la..

ragging; pengalaman indah masa belajar 2.... xpelu di haramkan :D

Biasa2 xpe..jangan suruh minum air longkang dah la..

ragging; pengalaman indah masa belajar 2.... xpelu di haramkan :D

betul. ape yg aku nampak kat tmpt aku, actually ragging bukan 'buli budak kerumun ramai', but just sebagai sesi suai kenal ngan senior2 yg ade kat situ. istilah ragging pon kitorang x pakai. kitorang panggil induction. Undang2 ITM pon x larang bende ni (dan x dinyatakan boleh buat). macam nocturnal cakap dulu, tmpt dier siap ade kene jambatan gantung bla2. tmpt aku pon lebey kurang. lebih kepada 'budaya' daripada 'ragging'. pas abis minggu induction, da xde dah kene panggil senior suruh buat merepek2 except budak tu buat hal (cth: mencuri). thats all. ini cume care universiti nak merapatkan hubungan senior ngan junior.

kpd budak2 yg baru nak masuk U, jgn jadi jakun sgt. buat bodo sudey. :P

orang yang membuli asalnya pernah dibuli.

hahaa..ak x penah kna ragging

so ak x penah fkr nk ragging budak..

lps bce post korang..cmbest lak kna ragging ni..hahaa

ak pn nk kna ragging gak..bt kenangan bla dh jd warga emas nnti..

Masa aku kat orientasi Unisel dulu, aku kena paksa ikut satu group "miming" lagu atas pentas ramai2 sambil joget dan wat lakonan ... lepas habis je,sume senyap .. pelik kot tengok .. malu bangat mase 2, akak senior 2 suke je .. :unsure:

P/s: Ni kira ragging ke?

Masa aku kat orientasi Unisel dulu, aku kena paksa ikut satu group "miming" lagu atas pentas ramai2 sambil joget dan wat lakonan ... lepas habis je,sume senyap .. pelik kot tengok .. malu bangat mase 2, akak senior 2 suke je .. :unsure:

takde la.

sebab benda tu official.

Owh x kira ke? .. kejamnye kakak2 senior .. malu seumur hidup .. sampai skang ingat lagi .. :(

Papepun, Tq very much .. B)

as usual..

aku x sokong langsung.

psl raging ni la yang dapat mngeratkan silaturrahim(tyme orientasi)..klao x de raging nie,mmg naek kepala la junior nie.

kalo naek kepala depan2 x pe,gua x kesa..yang jenis baek depan kite,blkang cite laen.yang spesies nie mmg patut kne plempang maut.

lagi terok diorang x hormat langsung snior2..pastuh disiiplin trok

^^melentur buluh biarla dari rbungnye.

**buleh tapi jagn smpai patah riuk tulang suda.

as usual..

aku x sokong langsung.

psl raging ni la yang dapat mngeratkan silaturrahim(tyme orientasi)..klao x de raging nie,mmg naek kepala la junior nie.

kalo naek kepala depan2 x pe,gua x kesa..yang jenis baek depan kite,blkang cite laen.yang spesies nie mmg patut kne plempang maut.

lagi terok diorang x hormat langsung snior2..pastuh disiiplin trok

^^melentur buluh biarla dari rbungnye.

**buleh tapi jagn smpai patah riuk tulang suda.

aku stuju gak ni....kalo ko jentik budak tu kena pada tmptnya mmg x de masalah....

kalo cite bab2 orientasi ni...aku ingat sblm ni suma budak kena ragging termasuk aku....mmg senior mase tu direspek la...bila aku naik senior bdk2 ajk x buat ragging...budak2 naik kepala..aku ngn geng2 aku pun apalagi...buat la inisiatif sendiri...hikhikhik

Sori la, aku krg stuju coz 'ragging', pd aku sesuatu yg manis dan akn tlekat dlm kepala otak stdnt baru. Aku masih xleh lupa cmane aku kena tulis srat cinta pd senior hanya sbb aku tlewat assemble 5 min. Sakit, tp BEST! :rolleyes:

ko biar btol ko respek kat orang yg ragging ko?...aku mase form 5 dulu tgk budak batch aku ragging bebudak junior pun dah naik menyampah kat tukang ragging nih..tu baru tengok,blom kene lagi..dah la tu ragging dalam surau...pintu berkunci x kasi budak tu kuar....

ko biar btol ko respek kat orang yg ragging ko?...aku mase form 5 dulu tgk budak batch aku ragging bebudak junior pun dah naik menyampah kat tukang ragging nih..tu baru tengok,blom kene lagi..dah la tu ragging dalam surau...pintu berkunci x kasi budak tu kuar....

form 5 lain criter. ni kat U. enviroment dier lain.

form 5 lain criter. ni kat U. enviroment dier lain.

setuju2 ngan HexPhoenix..ragging kat u lain dari kat skolah..yg kat skolah tu kerja2 budak pramatang semuanya tu..saje je nak cari kesalahan junior..

Edited by cyberfly

kt U mana ada ragging da..ko buat hal ko,org lain wat hal masing2..xde sape ko nk kaco ko pun..

lain la ko g ngorat awek senior yg dh final year..

mmg carik maut la nama nya..

kt skola dulu lain la..

maki hamun,caci maki mmg dh jd makanan aku tiap2 hari

pijak rumput kt dpn senior punye blok pun bleh jd alasan nk ragging

x psal2 aku kena suruh tiup lampu dorm senior smpai pdm

muncung2 mulut aku ni tiup lampu tu

tp x pdm2

seb baik ada senior baik ati tlg pdm kn suis lampu

pkir2 blk skang,kelakar pun ada

tp time kena ragging tu,mmg aku nk tumbuk je senior tu..

tp takut plak aku yg kena lauk plak nnt.. :lol:

ni serba ringkas pengalaman aku mengenai perangai budak-budak baru yang kena ragging' dan tidak kena ragging.

aku mula jadi ragging semasa dalam semester 2 sampai semester 5 sebab pegang jawatan penting dalam kamsis. semester 6 tak pegang dah sebab dah semester akhir.

kena ragging..

- semua budak patuh pada senior selepas minggu orientasi. senang skit bila ada aktiviti dalam kamsis coz budak-budak tak berani nak engkar. dipendekkan citenya, beban kerja EXCO kamsis jadi senang. tiada masalah disiplin dan sosial seperti plajar keluar berdating, duduk sebelah menyebelah antara laki dan pompuan, dll.

bila tak kena ragging

- semasa semester 5 dan 6 aktiviti ragging dah tak setegas dan seteruk masa aku semester 1 sampai 3 (semester 4 aku takde coz tgh praktikal). sebabnya EXCO baru rasa kesian pada budak baru sebab pengalaman diorang kena ragging. kesannya pelajar baru mulalah naik lemak.. tak respect pada EXCO, dating dan duduk sebelah menyebelah (laki dan pompuan) mula menular. EXCO yang baru takut tu nak tegur. hohh.. dipendekkan citenya... tahap moral pelajar KAMSIS mula merundum.

kesimpulan. aktiviti ragging ni bagus sebab ia membentuk disiplin dan ketahanan diri kita selagi tidak mendatangkan kecedaraan fizikal. aku teringat macamana seorang IBU kepada anak manja buat aduan sebab ada EXCO tegur dan marahkan anak dia supaya pakai tudung. walhal dah termaktub dalam peraturan mengenai kod etika pakaian.

p/s : sesiapa pernah blajar kat PUO? korang tentu teringatkan masa semester 1 dulu bagaimana teruknya kena ragging dek lecturer semasa perkemahan polibridget..huhuu ada la ala-ala tentera jepun yang start dr 6ptg hingga 5 pg non-stop... hehee... itu la pengalaman manis aku. Lagi manis masa semester 5, join lecturer tlg "jaga" budak masa perkhemahan bolibridget. masa nak balik kampus budak pompuan kena dera sebab tandas tersumbat disebabkan ada budak yang "kurang kesedaran fizik" buang pampers dalam tandas tu :lol:

Salam.

tak payah nak diharamkan, memang dah haram pun. ye la, dalam Al-Quran pun dah cakap jgn menganiaya org lain kan. kalo ko buat jugak kire ko dah wat sesuatu yang ditegah Al-Quran la.

aku tak pernah kena ragging, buli, ugut dsb. alhamdulillah. bagi aku tak payah la ragging-ragging ni. konsep idup aku, wat la ape korang nak. jangan susahkan aku dah. kalo korang susahkan aku, aku tegur jek. nak pukul-pukul ni tak payah la. takde kesudahan beb. skang ko pukul die, lain ari die plak panggil geng pukul ko balik. pastu ko balas balik. pastu die balas lagik sekali, sampai la ke sudah. lagipun skang ni zaman suke menyaman. sana sini saman. macam macam benda remeh skang org nak saman. perghh....

ragging ni takde pekdahnye. kalo nak org hormat kite tak payah camtu. aku tak pernah kena ragging tapi aku still hormat senior aku. ragging ni biasenye yang jadi sasaran dak skema jek. kalo ko tengok junior yang badan+muka mengalahkan senior diorang pon tak berani nak ragging. biase la, yang kuat menindas yang lemah. bachul siot. kan berdosa tue...

ragging ni tak dapat ape pon. respek tak, penghormatan jauh sekali. rentikan je ler perbuatan camnih. org tak menyusahkan kita so kita jangan la susahkan idup org lain. adil la tu... lain la ko dapat duit ke, hadiah ke, dan benda-benda lain yang boleh dimakan. hahahahahah...

akhir kata, Malaysia aman damai dan makmur sejahtera. cewahh

ijan...lu bdk unisel ker.sem barape,tahun barape.course ape.

Salam.

tak payah nak diharamkan, memang dah haram pun. ye la, dalam Al-Quran pun dah cakap jgn menganiaya org lain kan. kalo ko buat jugak kire ko dah wat sesuatu yang ditegah Al-Quran la.

aku tak pernah kena ragging, buli, ugut dsb. alhamdulillah. bagi aku tak payah la ragging-ragging ni. konsep idup aku, wat la ape korang nak. jangan susahkan aku dah. kalo korang susahkan aku, aku tegur jek. nak pukul-pukul ni tak payah la. takde kesudahan beb. skang ko pukul die, lain ari die plak panggil geng pukul ko balik. pastu ko balas balik. pastu die balas lagik sekali, sampai la ke sudah. lagipun skang ni zaman suke menyaman. sana sini saman. macam macam benda remeh skang org nak saman. perghh....

ragging ni takde pekdahnye. kalo nak org hormat kite tak payah camtu. aku tak pernah kena ragging tapi aku still hormat senior aku. ragging ni biasenye yang jadi sasaran dak skema jek. kalo ko tengok junior yang badan+muka mengalahkan senior diorang pon tak berani nak ragging. biase la, yang kuat menindas yang lemah. bachul siot. kan berdosa tue...

ragging ni tak dapat ape pon. respek tak, penghormatan jauh sekali. rentikan je ler perbuatan camnih. org tak menyusahkan kita so kita jangan la susahkan idup org lain. adil la tu... lain la ko dapat duit ke, hadiah ke, dan benda-benda lain yang boleh dimakan. hahahahahah...

akhir kata, Malaysia aman damai dan makmur sejahtera. cewahh

raging skang maner main touch. tu dulu. skang nyer raging dah xde konsep mendera. malah menyeronokkan ade la. siap gelak2 lagi time aku kene dulu. just nak menanamkan konsep hormat senior. tu je.

Pidos, ko suke eh gi lompat air pagi2 buta tu? Hebat hebat ..... :lol: . Trauma aku masa kena rendam 4 pagi dulu ... gilo gilo .. lepas senam, terus terjun sungai, malam pulak kena lompat2, lari sana sini, terjun sungai lagi .. jalan itik, lompat katak, terjun sungai lagi .. dera ala tentera lepas tu terjun sungai lagi .. matlamat ? X der .. disiplin? x der gak ... Aku ngan batch2 aku x dapat ape2 ... seronok? Memang x der .. So? Buang masa ..

Masa aku gi camping KRS peringkat daerah dulu pun besh lagi ... seronok walaupun penat, kena marah, kena denda dan kena tengking .. seronok sebab nampak matlamat dan hala tuju .. :)

ijan...lu bdk unisel ker.sem barape,tahun barape.course ape.

Aku masuk sekejap je .. lepas tu blah .. batch pertama BB .. Degree IT .. ko tawu x persembahan kat dewan mase first2 dulu BB buka? Nyanyi sambil joget .. auww .... malu gile ..

P/s: Jangan tanya aku sebab aku blah .. hehehe ..

Edited by Mr Ijan

pda pndangn aku la..raging tu mmg bek tapi 'raging' yg len mmg xbek.dari korg bajet nk dpt respek, sbnryer korg dpt sumpah dorg, yg korg lak, sonok syok sendri org 'respek'.korg pikir2 la dosa ssame mnusia..pndai2 la korg wat raging korg cmne...dosa ngan mnusia ni, ALLAh pun xdpt nk ampunkan..jgn ckap dosa pahala e2 keje ALLAH..yg nyata tetap nyata..so buat raging tu btul2 manfaat,jd kenangan baek kpd junior..jgn wat raging korg sia2 n smentara.mmg senior2 kene tegas spaya bdak2 ni xnek lmak..tpi bukan tegas dgn raging yg bodo2 n buang masa..wat org susah,jdikan org bahan ketawa mmg bes..tapi cm aku ckp tadi..pndai2la pikir kan..

Edited by fit3_00

kena ragging..

- semua budak patuh pada senior selepas minggu orientasi. senang skit bila ada aktiviti dalam kamsis coz budak-budak tak berani nak engkar. dipendekkan citenya, beban kerja EXCO kamsis jadi senang. tiada masalah disiplin dan sosial seperti plajar keluar berdating, duduk sebelah menyebelah antara laki dan pompuan, dll.

[

ini bukan ragging daa....ini namenye bagi nasihat...ko menasihati diorang supaya jgn buat masalah disiplin,dating2 etc...ragging ni kalo ikut pemahaman aku mcm ko suruh junior tu buat helikopter ke...basuhkan baju ko ke..kejut diorang kul 2-3 pagi pastu suh nyanyi lagu negaraku etc...kalo cam yg ko tulis atas tu bukan ragging...lepas tu plak jangan la junior je ko larang dating2..senior2,kawan2 exco ko pun ko larang la skali..ye tak...baru la kate orang 'kepimpinan melalui teladan'... :lol:

jangan la junior je ko larang dating2..senior2,kawan2 exco ko pun ko larang la skali..ye tak...baru la kate orang 'kepimpinan melalui teladan'... :lol:

btol2

jgn ckp je itu x bleh,ini x bleh

tp yg senior,sume bleh wat

ntah apa2 ntah

Edited by udin_69