Jump to content
slash_emc2

Cerita Kawen Nie...

Recommended Posts

Nak Kawin Ok..sekarang nie ramai yg nak dekat kahwin ataupun ramai yg ader plan nak kahwin.Sumer orang tahu lah persiapan untuk kahwin bukannyer mudah banyak persiapan yg perlu diadekan,ia memerlukan satu perancangan yg cukup teliti bagi dua dua blah pihak. Kekadang tu pasangan tak jadi pahwin pasal plan nak kahwin. Maknernyer diorang plan nak buat majlis abih tak boleh agree with each other then bergaduh and taklah jadi kahwin.

So ader orang yg tak jadi kahwin pasal nak kahwin.Kalau kahwin mestilah nak buat majlis walimah...untuk mereka yg tak tahu, majlis walimah/majlis sambutan hari perkahwinan dimane sanak saudara sahabat handai jiran tetangga dijemput hadir makan bersamer. Pasangan sekarang lebih stress memikirkan majlis ini daripada memikirkan maser depan dan hala tujuan hidup bersamer selepas nikah.Ok berikut aderlah sedikit sebanyak panduan dan kos untuk persiapan majlis ini.Supaya menjadi pedoman untuk mereka yg ingin berkahwin dan yg ingin berkahwin lagi.

1. Kadi:

At least 6 mths b4 the proposed nikah date mesti kena gi register kat jabatan, and bila korang gi register korang mistilah dah tahu as kahwin yg akan diberikan,tarikh dan tempat nikah.Lepas register orang bolehlah book kadhi.Sorang je book..jgn dua dua gi book plak.Kos kadi : $80 + +

2. Kursus rumahtangger:

Kener pergi... .kalau tak pergi korang takleh amek sijil nikah. Tapi when u go and collect the sijil nikah at Jabatan they never ask for the sijil kursus (nie aku punyer experience lah)..whatever it is kan baik kalau korang pergi attend the kursus.Walaupun kiter dah terer dlm bab rumahtangger tapi ader baiknyer kalau kiter refresh balik aper yg telah kiter ketahui.

Kos kursus : around $80 for the whole session (tengok tempat)

3. Book Mak Andam:

Mak Andam is one of the most important people dalam perkahwinan. Nak orang pompuan..pilih mak andam boleh makan tahun lamernyer. Of courselah,lelaki yang nak amek mak andam.At least six months kena book..later than that u might have a problem finding one.Kalau ader pun mak andam dari Kereta Ayer Chinese Dance Troupe.Kos : $1200 (tengok baju aper... kalau ader baju batman atau otromen mungkin mahal sikit)

4. Photographer:

Selalunyer mak andam direkomen oleh photographer sekali.Kalau tak korang kenerlah carik sendiri.Sekarang orang melayu dah pandai..dah pandai amek studio, dah pandai amek outdoor. Gambar tak pakai baju je belom orang try.Kos : $800

5. Kompang / Hadrah

Unless korang nak pakai loktang takyah panggil kompang.Kalau nak panggil at least 3 mths notice. Kos : $300

6. Dekorasi blok dan pelamin

Sekarang sudah canggih... kolong blok diorang transform jadi istana Taj Mahal .. kalau tak pun jadi macam lori cina mampos... .letak kacang sama kuaci suah original beb... .tinggal nak campak kerander je kat tengah-tengah. Macam macam design macam macam pattern.

Kos1000

7. Tukang Masak and Khemah kosi meja

Tukang masak mesti ader beb... kalau takder camner orang nak makan? Lainlah kalau korang buat majlis kat Mac Donald's.Kos : $7000 (tengok kepaler yg datang)

8. Kereta

Unless korang nak gi bertandang jalan kaki takyahlah sewa kereta. (*naik basikal bleh gaks.. ) Kalau nak sewa,sewalah yg special punyer... Merc ke?... Jag ke?.kira yg besau punyer kereter la. Janganlah plak badan korang besau abih sewa Kancil...sampai besok pun takleh masok!

Kos: $300

10. Berkat

Kira door gift lah.Yg biasa telur rebus orang kasi... tapi sekarang dah maju... diorang lagi kreatif... ader yg kasi tuala, sabun buku, cokelat, agar-agar,mangkok, gelas, surah Yasin, etc etc.> Kos : $3000++

11. Miscellaneous

Perkara perkara kecik orang selalu overlook..perkara kecik ginilah yg selalu membuat kocek kita tebakar. Bender bender seperti Bunger Pahar, Sireh Dara, Kek, Sabun, Rokok Rewang, Sewa kolong blok,Tuala rewang, pisau rewang, barang barang hantaran,cadar, kelambu, langsir, carpet, bill,lauk pauk pre and post majlis, plastik buat bungkusan,kad jemputan...Kos : $2500 ++

TOTAL ESTIMATED COST YG KORANG KENA KELUARKAN IALAH : $17,000 plus minus

Belom termasok hantaran lagi beb...korang pandai pandailah plus sendiri. Dari itu saper saper yg dah nak berkahwin... SELAMAT PENGANTIN BARU!

Untuk mereka yang bakal-bakal. ..yang dah lepas tu,mungkin nak tahu jugak sebab musababnyer. ..Zaman sekarang ni kan; hantaran makin naik harga.Maklumlah; kata dorang ikut market price. Kalau harga mas naik;naik lagi harga bakal2 bini. Tak ikut market price nanti orang kata kedekut lah; sengkek lah; tak mampu jangan ada hati nak kahwin lah; hai...macam- macam story lagi.Biasanya yang letak harga mak sebelah pompuan. Bapak selalu ikutkan aje;ni semua kerja orang pompuan. Kadang2 ada jugak pompan sendiri yang letak harga; lepas tu pakat dengan mak. Mengikut survey; sekarang paling minimum $6000.Hantaran $5000; $4000 masih ada jugak; tapi dah boleh kira pakai jari tangan je. Yang ada hantaran kira okaylah; tapi ada serba satunya lagi. Cuma serba-serbi dan serba boleh je belum ada lagi.

Kat sini aku ada beberapa sebab kenapa sekarang hantaran makin mahal. Hah... korang bacalah :- Sebab

1. Anak pompuan sorang.

2. Anak pompuan sekolah tinggi 20 tingkat.

3. Anak pompuan paling jambu dalam family.

4. Anak pompuan kerja high post.

5. Anak pompuan biasa pakai barang branded.

6. Anak pompuan yang tastenya ... berkajang-kajang kalau disenaraikan.

7. Kakak belum kahwin; jadi kena kasi double untuk belanja kakaknya

sekaligus.

8. Anak pompuan yang rasa dirinya ... . lengkap segala-gala.

9. Bapak pompuan towkay kayu balak; mak pulak bekas eksekutif.

10. Anak pompan tu pun jenis ek ... semacam jer.

Selalunya jawapan yang diberi oleh pihak lelaki kalau hantaran melampau sangat (ni dorang bebual antara family lelaki je ):-

1. "Eh! Nak meniaga anak ke pe?" Kadang tu mak bapak ok jer sianak lak

lebih-lebih.

2. "Kalau pandai masak ke jahit ke; satu hal jugak. Ni asik pandai mekap

je."

3. "Camni bilang dorang simpan anak tu dalam store buat perhiasan."

4. "Kalau lawa macam Karishma Kapoor tu takpe jugak. Ni idung pesek cam kena lenyek je".

5. "Apa dorang ingat kita sedara Bill Gates ke?"

6. "Lupakan sudah budak pompan tu. Nanti mak carik kan yang lebih power dari Catherine Zeta-Jones.

Kata2 dari sebelah pompan yang lelaki ingin sangat nak dengar :-

1. "Ikut suka hatilah. Berapa yang lelaki kasi; kita ambik je. Member

tak cerewet."

2. "Takpelah. Kalau tak boleh adakan sekarang; kahwin dulu. Lepas tu

bayar pelan-pelan cara instalment."

3. "Jangan bimbang. Korang cuma adakan hantaran je. Duit majlis semua

kita sponsor."

4. "Pasal sekarang ni musim great sale sana sini; jadikita ada staff discount. Korang cuma kasi 10% je."

5. "Berapa korang nak kasi, kasilah. Nak ambik free pun takpe. Anak

pompan kita ramai lagi."

6. "Apakata kalau korang ambik kakaknya sekali. Tapi hantaran tetap

sama. Kira 2 for the price of 1 ler. Risaulah kakaknya tak kahwin-kahwin. "

Kalau kena pulak family lelaki yang loaded makan tak abis punya;jawapannya:

1. "Okay setuju. Kita up lagi $10,000. Nothing much ler."

2. "Ehh sikit nah! Camni tak nak lah. Tak sama standard dengan kita

punya expectation ler."

3. "Ni hantaran kira Rupiah ke Sing dollars? Kita cuma simpan American

dollars je."

4. "Kita tak kasi pakai cash ler. Korang pilih nak AMEX ke; Diners ke;

boleh kata semua credit card kita ada lah."

5. "Sebagai hadiah upacara masuk minang ni;kita ada siapkan kereta

Lambhorgini. Tu anak bujang kita tengah parking kat bawah tu."

6. "Ni korang mintak hantaran ke; mintak duit nak belikan dia baju tidur. Murah nah?"

Haa..tu lah beberapa kerenah orang melayu kita ni.Jadi untuk pasangan2 yang nak kawin tu; bincang betul2 antara korang dengan family dalam hal ni.Mak pompuan tu pun kalau nak letak harga; berrpatutanlah dengan kemampuan pihak lelaki. Kalau tak berdengek lelaki tu nak adakan hantaran mahal2.Hati dah suka punya pasal;semua boleh aje. Cukup time badan cengkung-cengkung tak larat nak naik pelamin pasal kerja tiga empat macam untuk kumpul duit.

hahahaha.. cukup time tak larat nak bayar leh suruh bank lelong.. bwahahahahaaaa... :lol:

Minimum 5 ribu?? aku skarang tgh dating ngan budak melayu......... muka.. muka melayu arr.. standard.. takder yg peliknya dari yg ngkorang jumpa kat pasar mlm....... ada degree... kejer HR..... dengan jerawat lagi kat muka (umur dah 26 pun ada jerawat lagi ker?).... dan taste bebarang branded.... dia penah bertunang.. then putus... aku tanya hantaran yg lepas letak berapa? dia jawab 15 ribu............... dlm hati aku... celaka...... and then, aku tgh budget-budget kalo kawin (ada dlm excel aku.. aku buat planning) dan aku tulis RM 30K (semua done exclude honeymoon).. and then dia bleh kata.. keciknya kenduri yg you ndak buat??? dan dlm ati aku... uhm.. enuff is enuff..... mmg jgn harap aku kawin ngan budak nih

(ada dlm excel aku.. aku buat planning) dan aku tulis RM 30K (semua done exclude honeymoon).. and then dia bleh kata.. keciknya kenduri yg you ndak buat???

ayoo ma...30k tu sikit ka? kalu tpt aku dgn rm30k tu ko blh buat belanja kawin 4 org sekali gus. korang blh bli tanah dlm 5-10 ekar, bulih buat rumah (banglo taraf kg)...

aku kawin hr tu pn dlm 7600 jah termasuk belanja semua mak andam, kenduri kendara, bilik pengantin dll. ms aku buat plan dgn bini aku, aku bncg dgn tunang aku (ms tu) berapa hantaran nk bagi, nak buat di mana kendurinya.

Lawak tul..aku tgk yg alasan2 tu...macam nak tawar menawar masa jual beli lak...ingat barang ke diskaun2 :lol:

ayoo ma...30k tu sikit ka? kalu tpt aku dgn rm30k tu ko blh buat belanja kawin 4 org sekali gus. korang blh bli tanah dlm 5-10 ekar, bulih buat rumah (banglo taraf kg)...

aku kawin hr tu pn dlm 7600 jah termasuk belanja semua mak andam, kenduri kendara, bilik pengantin dll. ms aku buat plan dgn bini aku, aku bncg dgn tunang aku (ms tu) berapa hantaran nk bagi, nak buat di mana kendurinya.

aku rasa tgk tempat ar.. sini banglo kat KL paling murah RM900K.... :) :) but still i think 15K is too much. Banyak lagi awek-awek yg lawo :)

Lawak tul..aku tgk yg alasan2 tu...macam nak tawar menawar masa jual beli lak...ingat barang ke diskaun2

bukan bargaining... just comparing notes :) Best value for money hahahahhahahhaha

adekah nilai hantaran tinggi akan membawa kebahagian rumah tangge seperti nilai itu? anda semue buleh tengok contoh teladan dari artis2 kite yang berkahwin dengan hantaran tinggi. mcm mane kesudahanye? :D

adekah nilai hantaran tinggi akan membawa kebahagian rumah tangge seperti nilai itu? anda semue buleh tengok contoh teladan dari artis2 kite yang berkahwin dengan hantaran tinggi. mcm mane kesudahanye? :D

tu lah, masa kawin bukan main mahal lagi, ratus2 ribu sampai juta2 pas tu tak sampai setahun dh cerai. kan membazir tu...adakalanya hantaran tinggi ni boleh menjadi punca perselisihan dlm rmh tangga yg boleh membawa pd perceraian. penat2 kumpul duit 20-30k buat hantarn tup-tup kualiti tak ngam, dh becerai-berai..membazir..

buat ala kadar aja lbh baik, kalau dh mmg mampu nak buat mahal2 tp jgn la pla berlebih-lebihan...Allah tak suka perbuatan membazir ni

aku nanti pelamin takder...buang jauh2 bende ni :lol:

maksud aku td tu, jn la buat sampai membazir tahap dewa2. kalu nak buat majlis walimah buat sekadar yg kita mampu la..terpulang la

tp jgn pla pasal bajet kawin pn blh jd mslh smpai tak jd kawin pla kn..

p/s: aku nk mta tlg carikan cd game flt sim, modern air combat...

Aku kawin 3 bulan lepas.. dah nk jadi ayah dah aku. dah 2 bulan ngandung.

Kos kawin aku semua ialah RM 11,000.00.

RM 5,000 untuk isteri tersayang sebagai mas kawin. Dah beli gelang emas dah kelmarin.

Apapun, kahwinilah seseorang perempuan kerana agama dan akhlak, rupa dan budinya..kerana kita akan hidup dengannya selama-lamanya.

Majlis: Sebelah isteri aku buat BEKWOH kecil-kecilan, sebelah aku..kenduri doa selamat.

Edited by malayNUX

RM 5,000 untuk isteri tersayang sebagai mas kawin. Dah beli gelang emas dah kelmarin.

Apapun, kahwinilah seseorang perempuan kerana agama dan akhlak, rupa dan budinya..kerana kita akan hidup dengannya selama-lamanya.

Majlis: Sebelah isteri aku buat BEKWOH kecil-kecilan, sebelah aku..kenduri doa selamat.

Ko kawin 3 ker?dah 2 bulan mengandung?HEBAT KO!...

Ko kawin 3 ker?dah 2 bulan mengandung?HEBAT KO!...

Sorang dah la abe...

Rezeki ambo, :lol:

Alhamdulillah...

Ko tgk Raja Nazrin kawen pon simple je...cuba tgk kalo kerabat raja laen kawen..Fuh.... -_-

Ko tgk Raja Nazrin kawen pon simple je...cuba tgk kalo kerabat raja laen kawen..Fuh.... -_-

Dia suruh simpan duit rakyat untuk kebajikan.. bukan guna duit rakyat untuk kepentingan diri sendiri.

kawin org pantai timur ni ada untung sikit sebab mas kahwin tinggi....kat tempat lain hantaran tinggi...

JM: ada komen....?

xleh ke..nikah je..??? :)

simple, jimat n xnyusah org... :unsure:

boleh..boleh..tp ko kena la kesiankan kt bini ko jg. ye la, hari pernikahan ni merupakan hari yg terbesar n paling bermakna bagi ko n bini ko. so, takkan main nikah kt pejabat kadi pakai baju t cap pagoda kot..

biasanya setiap isteri mengimpikan hari pernikahan yg paling best, terindah dsb. setidak-tidaknya buat majlis kenduri kendara, sanding utk ahli keluarga. antara tujuan bersanding ni adalah utk memperkenalkan mempelai dengan mskt kg supaya org kg tau yg korang dah kawin n tak bleh dh nak kacau...

aku dah nak setengah tahun kawin masih takda rezki lg. bulan masa cuti skolah lepas istri aku ada jg tanda2 nak berisi, dah buat urine test n positif tp malang betul tak sampai 2 bulan keguguran coz selalu sgt naik kapal terbang

ermm..usia perkahwinan aku dah masuk 3 tahun setengah dah...dah ada anak 2tahun ..heheh merancang skit la..

OK masa aku kahwin aku kira2 lebih kurang almost RM 18 K...semua skali...exclude honey moon la..tapi aku paling nasib baik sebab nya hantaran RM 5000 K jek..dan duit hantaran tu pon dapat kat bini aku...masa tu aku berniaga dan at the same time aku pinjam gak balik utk roll balik bisness aku..heheheh

berbalik cite masa aku kahwin dulu..kat pihak aku, kenduri buat secara gotong royong dan jemputan lebih kurang 1000 org jek..tapi aku calculate lebih kurang RM 3000 keluar belanja..semua setel..yang mahalnya ialah barang kahwin aku beli utk hantaran masa tunang dan kahwin..nasib baik aku guna gotong royong..kalau katering..mampus aku nak carik duit..

Tapii sebernanya pengalaman aku la..bila kita nak kahwin..nak buat kerja baik ni akan ditolong Allah ..sebabnya waktu tu aku niaga mana ada fix income..kebtulan merundum ..due date dah dekat..duti tak cukup lagi.. seminggu short 2 ribu...wah aku dah pening...tapii tuhan nak tolong...ada la dapat income sedebuk RM 2000...so cukup la hantaran aku...family aku ada gak tanya ckup ker duit..aku cakap cukup jer..padahal dalam hati manaer aku nak cekau duit ni..

boleh..boleh..tp ko kena la kesiankan kt bini ko jg. ye la, hari pernikahan ni merupakan hari yg terbesar n paling bermakna bagi ko n bini ko. so, takkan main nikah kt pejabat kadi pakai baju t cap pagoda kot..

biasanya setiap isteri mengimpikan hari pernikahan yg paling best, terindah dsb. setidak-tidaknya buat majlis kenduri kendara, sanding utk ahli keluarga. antara tujuan bersanding ni adalah utk memperkenalkan mempelai dengan mskt kg supaya org kg tau yg korang dah kawin n tak bleh dh nak kacau...

ehem...kite kot belah isteri 2... <_< huhu. x nak la meriah2...

cukople ngan ape yg ader.. x sume pompuan nak meriah2, ader gak yg ikot kemampuan jea..

kalau dpt mcm hang takpe nak ikut kemampuan je.. pompuan la ni taste diaorg lain sket, maklum la zaman dah moden :P

sanding ? no no no.... :) just for family not for orang2 kg :)

Minimum 5 ribu?? aku skarang tgh dating ngan budak melayu......... muka.. muka melayu arr.. standard.. takder yg peliknya dari yg ngkorang jumpa kat pasar mlm....... ada degree... kejer HR..... dengan jerawat lagi kat muka (umur dah 26 pun ada jerawat lagi ker?).... dan taste bebarang branded.... dia penah bertunang.. then putus... aku tanya hantaran yg lepas letak berapa? dia jawab 15 ribu............... dlm hati aku... celaka...... and then, aku tgh budget-budget kalo kawin (ada dlm excel aku.. aku buat planning) dan aku tulis RM 30K (semua done exclude honeymoon).. and then dia bleh kata.. keciknya kenduri yg you ndak buat??? dan dlm ati aku... uhm.. enuff is enuff..... mmg jgn harap aku kawin ngan budak nih

adoh kesiannya ko.

berapa lama kawan dah tu. macam buang masa je kan.

macam kawan aku, duit hantaran mak perempuan(mentua) kasi balik untuk teruskan kehidupan selepas kenduri... adakah bakal mentua aku gitu gak?

ye lah kalau baru 2-3 tahun keje.. utang kereta,PTPTN etc berapa besar je saving.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...