Jump to content
zeeron1ty

Usahawan Kafe Siber

Recommended Posts

alhamdulillah hari ni hari pertama cc aku beroperasi.. pagi tadi takde orang langsung.. kekekke.. biasa ar org tak baper tau lagi.. start pukul 1ptg tadi sampai skarang alhamdulillah cc penoh.. kene 'up'kan sket lagi promosi cc aku ni.. kekeke..

cc ni masa nak bkak mula2 tu ar yg perit.. nak carik kedai, nak beli barang, nak apply lesen dan macam2 lagi laa.. memang tak cukup tido.. dah bkak baru rasa lega sket..

thanks to zeronehza dan luriahk coz byk beri tunjuk ajarr..

Wow..caya la lu bro..studio ada cc ada...

tolong...tolong...aku hadapi masalah bab installer game ehem la...aku ada masalah dalam install warcraft n frozen throne...counter strike yang dorang selalu main dlm lan..gta san andreas..hrm...kalo tokey2 cc ada salinan installer..leh tak bagi kat aku...tak pun korang burn la kat aku dlm dvd..leh masuk byk skit..aku sanggup bayar tapi jgn la mahal sangat...huhu...sbb aku pun baru nak mula bukak cc...so,kalo ada sesaper yang nak jual installer game kat aku..leh pm aku...plz..

tolong...tolong...aku hadapi masalah bab installer game ehem la...aku ada masalah dalam install warcraft n frozen throne...counter strike yang dorang selalu main dlm lan..gta san andreas..hrm...kalo tokey2 cc ada salinan installer..leh tak bagi kat aku...tak pun korang burn la kat aku dlm dvd..leh masuk byk skit..aku sanggup bayar tapi jgn la mahal sangat...huhu...sbb aku pun baru nak mula bukak cc...so,kalo ada sesaper yang nak jual installer game kat aku..leh pm aku...plz..

ko beli je la kt kedai.. besepah2...

ko beli je la kt kedai.. besepah2...

masalahnyer aku dah beli..tapi jap g tak leh install..uat sakit hati jer..kalo aku beli leh install xper gak...sanggup aku bayar kat korang yang mmg dah konpem leh install...daripada aku bayar jap g tak leh install...alvarez..ko ada? burn la tuk aku...aku bayor la... :D

ala..biasa la...pc dvd game ehem nie dorang jual kadang2 tak leh nak install...so,aku salah sorang mangsa la yang terkena nie...tapi baru tadi ada dak cina tokey cc la bagi offer kat aku...die kater bayar die rm100 pastu aku bagi die 70GB biar die install game lan dgn online...kiranyer lagi 10GB tu untuk windows aku...tapi die cuma clone partiton untuk games jer..kiranyer partition c aku kosong,aku install windows sendiri..ape pendapat korang? sbb games yang die akan install dalam partition aku tu pakai system dorang... biler dah pindah ke sistem aku,ada masalah tak?

hrm..aku nak mintak pendapat tokey2 cc....perlu ke cc mesti pakai 19inch lcd? atau 17inch lcd dah mencukupi? sbb aku kadang2 terpikir gak 19inch lcd ni cam besar jer...duk lamer2 depan pc ni leh pening plak...mintak pendapar secepat mungkin...lagi satu,kat tempat aku ada 1 jer cc yang mungkin akan bersaing dgn aku dan skang ni aku rasa die masih pakai crt monitor...aku rasa 17inch kot...pe pendapat korang? kalo boleh aku nak cut cost skit...aku skang pakai 7300GT..hrm,agak2 kalo aku paaki lower dari graphic card nie...agak2 ok tak? sbb aku rasa 7300GT ni terlalu high end la tuk pc...aku main nfs carbon letak high detail lek jer tak lag...kiranyer aku rasa cam nak cut cost skit dari graphic card..hrm..palit famous ker dalam graphic card? kalo sesaper yang bermurah hati nak berbincang dgn aku melalui ym...add la aku... [email protected]

assalamualaikum..

aku ni berniat nk bukak cc.. tp aku tak tau nk bukak kat kwasan mcm maner..

aku skrng ader satu unit kedai(sendiri) kat area taman.. agak2 korang blh jln ker???

lg satu, blh tak korang buat bajet satu PC skali dng game n lain2 prog???

aku nk buat kira2 skit.. harap ader yg sudi tlg.. thanks..

hrm..aku nak mintak pendapat tokey2 cc....perlu ke cc mesti pakai 19inch lcd? atau 17inch lcd dah mencukupi? sbb aku kadang2 terpikir gak 19inch lcd ni cam besar jer...duk lamer2 depan pc ni leh pening plak...mintak pendapar secepat mungkin...lagi satu,kat tempat aku ada 1 jer cc yang mungkin akan bersaing dgn aku dan skang ni aku rasa die masih pakai crt monitor...aku rasa 17inch kot...pe pendapat korang? kalo boleh aku nak cut cost skit...aku skang pakai 7300GT..hrm,agak2 kalo aku paaki lower dari graphic card nie...agak2 ok tak? sbb aku rasa 7300GT ni terlalu high end la tuk pc...aku main nfs carbon letak high detail lek jer tak lag...kiranyer aku rasa cam nak cut cost skit dari graphic card..hrm..palit famous ker dalam graphic card? kalo sesaper yang bermurah hati nak berbincang dgn aku melalui ym...add la aku... [email protected]

pejal ko kena fikir system (PC client) ko tu bleh pakai lg x dlm masa 2 thn lagi.... bg aku memandangkan GC n LCD dh murah skang ko jng berkira sgt... pasal GC nie game makin hari makin demand, cth GTA 4 nnt gmbr detail lagi drpd GTA skang nie.... NFS pon nnt mungkin makin canggih... so aku rasa ko angkat 8500GT at least.

LCD plak beli 19" trus... x bnyk beza.... LCD mungkit ko punya advantage drpd competitor ko (competitive advantage). TQ

Tak mahal mana dari segi RM nyer, tapi luas mana tu?

pejal_satria, betol gak cakap sedara amin kita tu, biar belanja lebih sket, janji tahan lama + ada gerenti utk software + games akan datang..

dalam bukak bisnes cc ni, kalau modal utk pc terhad, ada 2 pilihan je:

1. ko amik spec paling tinggi yg boleh ko pegi dengan bajet ko.

2. ko gandakan pc ko tu jadi banyak. katakan utk spek tinggi modal ko 3k sebijik utk 10 bijik, dengan pilihan no.2 ni, ko beli pc dengan bajet 1.5k sebijik, dengan itu dah dpat 20 pc.. kena ingat jugak, kastemer yg datang cc ni berkumpulan, kalu pc tak cukup, mmg derang kurang suka nak melepak kat cc kita nnti.

Dengan spec 1.5k sebiji pom dah dapat yg ok dah sekarang ni..

Jadi, bila cc dah ok, collection dah stabil, baru beli tambah pc baru yg spec tinggi. Pc lama tu buatkan utk internet saja je, atau jual je kat mana mana kastemer yg berkenan.

Aku starting dulu pom rendah jugak, masa tu aku survey kat tempat aku ni, mmg spec p2 + p3 + p4 je yg ada, itu pom semua onboard je display dia. Monitor plak dari 14" ke 15" je.. jadi disebabkan aku kesuntukan modal, aku amik pilihan ke-2. Masa tu aku abis dlm rm1.3k jugak utk sebijik pc. Jadi bila ok sket, aku upgrade amik gc, kemudian upgrade hdd besar lagi. Kemudian baru tambah pc. Masa ni mmg zaman yg amat menyeksakan..

Mmg masa tu rasa rugi jugak, tapi disebabkan takde modal besar, tahan je dlm hati. Disebabkan aku dah belajar/faham dari silap aku tahun tahun sebelum ni, jadi pc yg aku ada sekarang ni, aku yakin spec dia boleh jalan lagi utk games dengan high setting sekurang kurangnya utk 3 tahun akan datang.. Ini sudah tentu menjimatkan masa, tenaga, kos kita dlm tahun tu.

Cakap pasal persaingan, kat tempat aku ni cc bersepah, tak padan dengan tempat kecik. Bila dah banyak sangat, memasing pakat turun harga. Tapi aku tak pernah turun harga, turun harga sempena promosi tu adalah. Sebab utama aku tak pernah turun harga ni tak lain dan tak bukan sebab kos operasi yg bagi aku sangat tinggi. Sewa saja dah 5.7k, letrik dlm 4k, telefon + streamyx dlm 0.5k, gaji + insuran + kwsp + OT dlm 8k, jadi kalu turun rega, kat mana nak cekau duitnyer?? Lagi satu kos tinggi disebabkan fasaliti yg disediakan kat sini, adoi, pening kepala otak aku..

Jadi kalau aku jadi nkau, dan modal aku limit 50k, dan aku positif dengan lokasi kedai. Aku akan go on dengan pilihan ke-2. Kalau aku nak bukak jugak dengan pilihan pertama, tapi aku tak berani, aku akan stop. Kalau kita tak berani nak buat, jangan buat. Kena yakin betol betol baru buat. Silap planning umpama nak layan pr0n tak bawak azuan, opsss... khohkohkohkhohkohkhkho.. Silap planning umpama nak gi mancing tak bawak umpan. Sia sia je..

Apapom, pikir positif anda pasti berjaya!! Yeah yeah!! Khokhohkohkohkhokhokhohkohkho.. :)

Edit : Line aku lembab ke site ni problem, asik error jek ni.. poning!!

Edited by PETABITE

pejal ko kena fikir system (PC client) ko tu bleh pakai lg x dlm masa 2 thn lagi.... bg aku memandangkan GC n LCD dh murah skang ko jng berkira sgt... pasal GC nie game makin hari makin demand, cth GTA 4 nnt gmbr detail lagi drpd GTA skang nie.... NFS pon nnt mungkin makin canggih... so aku rasa ko angkat 8500GT at least.

LCD plak beli 19" trus... x bnyk beza.... LCD mungkit ko punya advantage drpd competitor ko (competitive advantage). TQ

thanks bagi idea ko...hrm,ada betul gak aper yang ko cakap kan tue...tapi 8500GT mmg jauh la dari budget aku..huhu..

pejal_satria, betol gak cakap sedara amin kita tu, biar belanja lebih sket, janji tahan lama + ada gerenti utk software + games akan datang..

2. ko gandakan pc ko tu jadi banyak. katakan utk spek tinggi modal ko 3k sebijik utk 10 bijik, dengan pilihan no.2 ni, ko beli pc dengan bajet 1.5k sebijik, dengan itu dah dpat 20 pc.. kena ingat jugak, kastemer yg datang cc ni berkumpulan, kalu pc tak cukup, mmg derang kurang suka nak melepak kat cc kita nnti.

Jadi, bila cc dah ok, collection dah stabil, baru beli tambah pc baru yg spec tinggi. Pc lama tu buatkan utk internet saja je, atau jual je kat mana mana kastemer yg berkenan.

Aku starting dulu pom rendah jugak, masa tu aku survey kat tempat aku ni, mmg spec p2 + p3 + p4 je yg ada, itu pom semua onboard je display dia. Monitor plak dari 14" ke 15" je.. jadi disebabkan aku kesuntukan modal, aku amik pilihan ke-2. Masa tu aku abis dlm rm1.3k jugak utk sebijik pc. Jadi bila ok sket, aku upgrade amik gc, kemudian upgrade hdd besar lagi. Kemudian baru tambah pc. Masa ni mmg zaman yg amat menyeksakan..

Mmg masa tu rasa rugi jugak, tapi disebabkan takde modal besar, tahan je dlm hati. Disebabkan aku dah belajar/faham dari silap aku tahun tahun sebelum ni, jadi pc yg aku ada sekarang ni, aku yakin spec dia boleh jalan lagi utk games dengan high setting sekurang kurangnya utk 3 tahun akan datang.. Ini sudah tentu menjimatkan masa, tenaga, kos kita dlm tahun tu.

Cakap pasal persaingan, kat tempat aku ni cc bersepah, tak padan dengan tempat kecik. Bila dah banyak sangat, memasing pakat turun harga. Tapi aku tak pernah turun harga, turun harga sempena promosi tu adalah. Sebab utama aku tak pernah turun harga ni tak lain dan tak bukan sebab kos operasi yg bagi aku sangat tinggi. Sewa saja dah 5.7k, letrik dlm 4k, telefon + streamyx dlm 0.5k, gaji + insuran + kwsp + OT dlm 8k, jadi kalu turun rega, kat mana nak cekau duitnyer??

Jadi kalau aku jadi nkau, dan modal aku limit 50k, dan aku positif dengan lokasi kedai. Aku akan go on dengan pilihan ke-2. Kalau aku nak bukak jugak dengan pilihan pertama, tapi aku tak berani, aku akan stop. Kalau kita tak berani nak buat, jangan buat. Kena yakin betol betol baru buat. Silap planning umpama nak layan pr0n tak bawak azuan, opsss... khohkohkohkhohkohkhkho.. Silap planning umpama nak gi mancing tak bawak umpan. Sia sia je..

Apapom, pikir positif anda pasti berjaya!! Yeah yeah!! Khokhohkohkohkhokhokhohkohkho.. :)

Aku starting dulu pom rendah jugak, masa tu aku survey kat tempat aku ni, mmg spec p2 + p3 + p4 je yg ada, itu pom semua onboard je display dia. Monitor plak dari 14" ke 15" je.. jadi disebabkan aku

petabite....aku makin sayang la kat ko,....hahaha..banyak idea2 bernas ko nie...aku pun ada gak terpikir nak tambahkan bilangan pc...tapi skang ni mmg budget aku tuk 10 pc...mintak2 skit2 la aku dapat tambahkan...ape pendapat ko kalo aku amik graphic card murah...sbb aku rasa kat cc, x payah la kiter setting video quality games tu sampai high detail...maybe aku amik gc dalam bawah rm250... walaupun beza rm40...tapi kali 10 dah rm400...huhu...tapi tah la...aku pun x pasti lagi...kena wat calculation balik.. aku arap 10pc aku nie leh la tolong idup aku...anyway,thanks bagi idea k..kalo ko tak kisah petabite,ada ym add aku erk...

ps2 tak boleh bang, itu dah dikira konsol dah tu, dikira bawah akta hiburan, kena apply lesen hiburan bang!! Silap aribulan nnti kena denda RM10k atau penjara 2 tahun bang, lepas tu kena blacklist dek SSM bang.. uehueheuehueheuheuehueheue...

ooooo takleh ek.so kalo amik lesen hiburan tu..kira setel la ek..tp kang nnti dorg igt cc aku ni pusat game arcade lak..tak bes gak rasenye. tp kalo ade ps2 lg idup cc aku ni.bdk2 ni sume nak layan ps2, bapak budak pun carik gak !! hehe.

so..cmne ek nak apply lesen hiburan tu?aku kat s.alam. agak2 sape2 yg ade pengalaman tu..bole ar share skit.aku pun baru je lg dalam bisnes cc ni

ooooo takleh ek.so kalo amik lesen hiburan tu..kira setel la ek..tp kang nnti dorg igt cc aku ni pusat game arcade lak..tak bes gak rasenye. tp kalo ade ps2 lg idup cc aku ni.bdk2 ni sume nak layan ps2, bapak budak pun carik gak !! hehe.

so..cmne ek nak apply lesen hiburan tu?aku kat s.alam. agak2 sape2 yg ade pengalaman tu..bole ar share skit.aku pun baru je lg dalam bisnes cc ni

x silap aku lesen hiburan RM18000 setahun (klu salah tlg betulkan), nk apply pon x tentu lepas lagi aku rasa...

aku pun setuju dengan pendapat saudara amin & PETABITE supaya amik spec yang ganaz terus untuk jangka masa yang panjang..

cuma kadang2 tu keadaan modal kurang mengizinkan untuk buat macam tuh..

macam aku dulu start buka cc...beli pc mmg ikut bajet..tak boleh nak hardcore sangat..untuk permulaan buka perniagaan cc aku beli CRT FLATRON LG monitor...cpu plak aku pakai board yg support 2 slot GC...aku pakai 3.0 pentium D,GC 256mb,hdd 80gb,512ram..sekadar bajet yang aku ada time tu..kalau ikutkan hati nak je beli yang hardcore...

2 slot gc? wahh.. itu kira high end lar jugak tue

^_^

stakat nie.. aku guna 76gt jer. kalau guna 8500gt rasa tak menarik, sebab run atas XP memang rendah berbanding run atas vista. and, vista masih belum boleh digunakan kat CC. lesen hanya dibenarkan XP run kat cc.

so, 85gt ada baik buruk. utk sementara bagi stock 3-4tahun, 7series masih diberi kepercayaan. tapi, pilihlah card yg mid-lvl or high-lvl. amik 73gt boleh, but itu boleh lingkungan 1-2tahun.

kalau beli high-end gile2..tapi nyawa cc bertahan hanya 1 tahun..............BAIK TAK PAYAH HIGH END.......... hahahahahahahahahahahahahahaha

k

2 slot gc? wahh.. itu kira high end lar jugak tue

^_^

stakat nie.. aku guna 76gt jer. kalau guna 8500gt rasa tak menarik, sebab run atas XP memang rendah berbanding run atas vista. and, vista masih belum boleh digunakan kat CC. lesen hanya dibenarkan XP run kat cc.

so, 85gt ada baik buruk. utk sementara bagi stock 3-4tahun, 7series masih diberi kepercayaan. tapi, pilihlah card yg mid-lvl or high-lvl. amik 73gt boleh, but itu boleh lingkungan 1-2tahun.

kalau beli high-end gile2..tapi nyawa cc bertahan hanya 1 tahun..............BAIK TAK PAYAH HIGH END.......... hahahahahahahahahahahahahahaha

k

hehe..aku setuju...aku rasa biar la sistem kiter boleh bertahan dalam 1-2 tahun..lepas ada untung leh upgrade..lagi pun barang2 pc yang kiter tak pakai bukannyer kiter buang terus dalam tong sampah..leh uat spare tak pun jual kat orang..mmg la rugi skit daripada rugi 100%...xdsl,u got PM....hehehe

eh,main2 plak dak kecik nie...sib baik aku tahu sabar u separuh dari iman :lol:

main² aper plak nyer

warcraft ko copy folder direct trus bleh main

n satu lg, mana ko tau aku budak kecik? :P

graphic card kalo bajet kecik... angkat x1950... skang tgh murah

aku baca review ok gak graphic card nih

pertanyaan kepada owner cc yg xd game..

selain surfing n printing..service ape lg korang bagi?

selain surfing & printing...aku buat binding,sales,service,upgrade komputer,upah buat web & ajar buat web,buka kelas ngajar basic komputer untuk budak skolah time cuti..

kalo letak seketul mesin photostat berbaloi x?

kalau letak mesin photostat tengok keadaan..

selalunya photostat ni berbaloi kalau orang dtg nak copy ratus2 secara berterusan...

tapi ok gaks kalau ko letak..mana tau kot maju eheheh

tak tau le pendapat kawan2 yg lain macam mana...