Jump to content
idbisnes

Bahasa Dialek - Perlukah Dihapuskan

Recommended Posts

apa pendapat korang?

bagi saya ia patut dihapuskan sebab masa budak2 blaja sekolah rendah terutamanya kat Trg memang susah skit nak faham apa mende cikgu tengah ngaja. Lain lah budak cthnya sebelah selangor, kl, johor, dialek lebih kurang cam bahasa baku...

p/s Kontroversi x soklan ni... :ph34r:

apa maksudmu itu.

dulu masa ako skolah menengah ada cik gu ngajar ckp kelantan aku kurang paham klo dia ajar sejarah sbb ada lorat kelantan. kalo time english boleh la sikt sbb english.

aku rasa klo dia ngajar kat kelantan xpo kot nk loghat dia. kalo mai kat kedah ni susah sikit la.

aku pun susah nk ckp bahasa standart kl. aku rasa mcm spesis aw bila bckp k.l he.he. bila aku ckp standart susah sbb aku memang kedah pekat punya.

sepatutnya tenaga2 pengajar bukan tempatan tu kena paham la dialek tempatan. bukan masalah tu kat sekolah je, kat poli pun berlaku. selalunya dialek yang paling sukar nak disembunyikan ialah dialek kelantan dan t'ganu.

bini aku masa mengajar pun kadang2 terlepas gak.

bab menghapuskan tu...tah le. kita dengar pendapat kengkawan yang lain

Hemm..bagus gak dihapuskan tapi bleh ke?

Boleh mengelakkan kita dari berpuak2...contoh nya kalau kat ipta geng kelate ngan kelate je....etc

No offense

ntah la . aku rasa biar jela , aku rasa orang yang berpuak2 tu bukan pasal bahasa dialek dia tapi dorang nyer

sikap . lagipun bahasa dialek tu kan warisan sejarah dan budaya , tak rugi kalo belajar bahasa dialek negeri lain

ntah la . aku rasa biar jela , aku rasa orang yang berpuak2 tu bukan pasal bahasa dialek dia tapi dorang nyer

sikap . lagipun bahasa dialek tu kan warisan sejarah dan budaya , tak rugi kalo belajar bahasa dialek negeri lain

betul2 ... aku rase unik ape bahase dialek tuh ... buleh btukar2 dialek kalo kawan guna dialek lain ... dan jugak sbg simbol negeri kiter ... best aku dengar dialek ganu ... kedah .. penang dan byk lg ...

kenape pulok nok dihapuskan bahase dialek tempatan ni. tu memang dah jadi satu warisan nenek moyang kite dulu. patut kite kene jage bahase tempatan ni. :D bukan senang nak belajar dan faham kalu kite tak lahir kat sesuatu tempat tu. aku berbangga sebab buleh cakap ganu kite dan bahase baku. :lol:

kenape pulok nok dihapuskan bahase dialek tempatan ni. tu memang dah jadi satu warisan nenek moyang kite dulu. patut kite kene jage bahase tempatan ni. :D bukan senang nak belajar dan faham kalu kite tak lahir kat sesuatu tempat tu. aku berbangga sebab buleh cakap ganu kite dan bahase baku. :lol:

ambo stuju.......

pertahankan bahasa dialek masing2......

apa pendapat korang?

bagi saya ia patut dihapuskan sebab masa budak2 blaja sekolah rendah terutamanya kat Trg memang susah skit nak faham apa mende cikgu tengah ngaja. Lain lah budak cthnya sebelah selangor, kl, johor, dialek lebih kurang cam bahasa baku...

Bahasa Malaysia standard mmg menggunakan Bahasa Melayu Johor-Riau :)

Walaupun aku dari Melaka/Johor yang hampir tiada dialek sendiri :lol: , tapi bagi aku kalau ada idea penghapusan dialek, ia adalah mengarut dan tidak wajar. Sbb dialek itu sendiri adalah corak atau jatidiri. Setahu akulah, malahan English pun ada dialek-dialek dia sendiri. Orang Liverpool, Manchester, London, cara dialek mereka pun berlainan.

Just in case, ayah aku Jawa. Nenek dan arwah atuk aku Jawa. Masa umur 7 tahun, buat pertama kali dia belajar bahasa Melayu di sekolah sebab di rumah, diorang guna bahasa Jawa dalam pertuturan harian (Bahasa xsama dengan dialek). At least ayah aku sampai jugak belajar sampai STPM. Boleh juga kerja kerajaan :lol:

biorla kalau nk ckp dialek pon..... naper nk dihapus2kan...... tak besh arr cenggini..... aku tak kisah jer ... cume jgn arr ckp dialek kat org yg tapaham..... cm nk aniaya tuh.... agak2 arr ..... kalau kene ckp 'luar', ckp 'luar' jelah bior sumer org paham.... tader la sampai mengenepikan membe yg tak tahu ckp dialek yg sama........sian membe... dier pon nk blend in gak... hohoho

apa hal nak men hapus2 ni?

best apa dialek malaysia ni..

saya bangga jadi anak m`sia..

saya suka dengar bila saya bertembung dgn budak kelantan..

Sabah VS Kelantan..

melopong org sebelah dengar kami bercerita hahaha!!

sorang cakap dialek kelantan, sorang pulak cakap dialek sabah..

MALATUP!!!!

aku nok blajar dialek jawa, darkwan weh tlg ajo aku..

aku nok blajar dialek perak ..

aku nak blajar dialek utara..

aku nok blajar dialek org sabah dan serawak ..

senang . kalau nak g memana dalam malaysia nih .. taklah di tipu kalau nok beli menda menda..

apa pendapat korang?

ape kate kite hapuskan manusia yang taip kat forum cam taip sms. lagi berguna kepada orang kan.

aku rasa tak payah la hapuskan dialek ni...

seronok bila belajar semua dialek....

terutama bila ko nak ngorat pempuan..

wakakakka!!!....

pasal masalah puak kelantan....

aku takde masalah....

ni semua sikap...

aku ade semua jenis kawan....

kelantan, perak, kedah, NS....

semua ngam satu kepala.....

Saya x maksudkan hapuskan secara total, asalkan jgn guna bahasa dialek bila bercakap ngan budak2 kecil. Isu ni lebih sesuai kepada budak sekolah rendah yg berasal dari Trg, Kelantan....

Masalah ni biasanya akan timbul kepada bebudak sekolah rendah. Cam saya dulu gak, org Trg tapi cikgu plak biasanya mengajar guna standard KL bila ngajar. Banyak gak perkataan (standard KL) yg biasanya org Trg, Klantan x faham.

Saya lebih suka ibu bapa yg bila bercakap ngan anak diorang bercakap guna BI atau pun guna standard KL. Al maklumlah bila dah besar cam kita ni x apalah. x ada lah rasa janggal terutamanya bila org Trg, kelantan yg kerja kat negeri yg guna standard KL...

itu adalah cabaran anda sebagai GURU...

dok guna la gomen bayor gaji mahal mahal kat guru kalau sendiri tak nak improve skill dan blajar bahasa/dialek org lain

"masuk kandang kambing, blajar blajar la mengembek "...

sendiri mau ingat la kawan...

aku org ganu dan ramai cikgu aku, cikgu luar... rasanya tak de masalah time diaorg nganjar .. bleh terima apa yang di ajar waima menggunakan bahasa Malaysia Standard..

untuk rekod...

# Terengganu terus mencatatkan keputusan cemerlang peringkat kebangsaan untuk kali kelima berturut-turut dalam UPSR yang diumumkan, baru-baru ini.

sumber emoe

Edited by psychoX

itu adalah cabaran anda sebagai GURU...

dok guna la gomen bayor gaji mahal mahal kat guru kalau sendiri tak nak improve skill dan blajar bahasa/dialek org lain

"masuk kandang kambing, blajar blajar la mengembek "...

aku org ganu dan ramai cikgu aku, cikgu luar... rasanya tak de masalah time diaorg nganjar .. bleh terima apa yang di ajar waima menggunakan bahasa Malaysia Standard..

sendiri mau ingat la kawan...

jgn salah faham, saya bukan seorang guru, tapi cam awak gak saya org Trg n masa bebudak (sekolah rendah) dulu alami masalah nak fahami perkataan2 baru...

awak sorang je kut yang bermasalah demikian rupa.. org lain ok ajer...

Rasanya ada ramai gak yg alami masalah ni. Biasanya budak luar bandar...

saya ni x adalah plak alami masalah ni. Kalu ada pun, masa kecil2 dulu belasan tahun dulu. Tu pun masa baru masuk kelas sekolah rendah (biasanya tahun satu).

Mungkin hapuskan x sesuai, tapi kurangkan penggunaan bahasa dialek bila cakap ngan budak2. Biar budak2 ada gak kenal perkataan2 baru...

Rasanya ada ramai gak yg alami masalah ni. Biasanya budak luar bandar...

saya ni x adalah plak alami masalah ni. Kalu ada pun, masa kecil2 dulu belasan tahun dulu. Tu pun masa baru masuk kelas sekolah rendah (biasanya tahun satu).

Mungkin hapuskan x sesuai, tapi kurangkan penggunaan bahasa dialek bila cakap ngan budak2. Biar budak2 ada gak kenal perkataan2 baru...

mung org ganu kang?

tapi bakpo mung jadi gini?

dok ingat asal-usul..

watpe nak dihapuskan dialek tu. tu kan warisan budaya. itu la yg bleh dibanggakan...aku rasa tak jd masalah besar pun benda nie. ko pun masa darjah satu je kan ada masalah. skang dah ok kan? ke still ada pkataan standard yg ko tak faham lagi sampai skang? ^_^

skang ni siaran radio ngan tv dah byk. bahasa yg digunakan pun bahasa standard. aku rasa dah takde masalah. budak2 akan pandai sesuaikan diri. kite semua penah jd budak2...so fikir la.

aku suke dgr kwn2 aku ckp loghat negeri masing2. dan pasal aku byk bcampur ngan budak yg bukan dr negeri aku, aku bleh faham apa yg diorg ckp. masa blaja dulu, kalau dpt roomate org tganu, cara ckp aku pun terikut cam dia. kalau klate, pun terikut gak. sama gak kalu aku dpt kwn2 kedah, perak, n9 @ melaka. tapi aku biasa ckp bahasa standard ngan sape2 pun. kecuali ngan family, kuar la loghat johor aku...

kite patut bbangga ngan apa yg kite ada...benda tu bukan buruk pun sampai nak dihapuskan...

kalo dihapuskan semasa sesi pembelajaran, aku setuju. tapi kalo dihapuskan selama2nya, tak setuju. walaupun aku takde dialek ape2, dan aku tak reti nak cakap ikut dialek mane2 negeri, tapi aku suke dengo.

cuntuh la 1 ari nanti cadangan ko tu termakbul, tak ke pelik ko g klantan sume orang cakap omputih. mapuh kerah mu nok pahe demo ghoyak gapo kek mu nanti.

p/s: hancusss loghat kelate.... harap maap..

aku suka duk johor ni tengok kengkawan utara yang keje kat sini berbual...lawak la dengar dialek ni..best..menjadiakn kita semua lebih mesra...so tak perlu dihapuskan..kalau nak hapuskan jugak..hapuskan bahasa bugis...pasal cam alien jer aku dengar orang bugis berbual...huhuhu..ni bukan menghina..ni bergurau jer.. :lol:

kalo dihapuskan semasa sesi pembelajaran, aku setuju. tapi kalo dihapuskan selama2nya, tak setuju. walaupun aku takde dialek ape2, dan aku tak reti nak cakap ikut dialek mane2 negeri, tapi aku suke dengo.

cuntuh la 1 ari nanti cadangan ko tu termakbul, tak ke pelik ko g klantan sume orang cakap omputih. mapuh kerah mu nok pahe demo ghoyak gapo kek mu nanti.

p/s: hancusss loghat kelate.... harap maap..

jadi bahasa dialek x payah dihapuskan, tapi saya lebih setuju ibubapa jgn lah guna 100% bahasa dialek kat rumah...

teringat cite Mek Salmah Dari Scotland. awek tu punya la cun, sebijik cam mat saleh. tp mkn budu. siap kecek kelate lg... best gile part dia mkn nasi ngan budu tu... :lol: