Jump to content
adinor

Dialek Terengganu

Recommended Posts

air tujuh upeiiii cap katung jogek... (fido dido 7 up )

hungha ye tok ye , hok ni aku dok reti nok explain .. org lain boleh explain kut...

:P hehehe...saje nak menyampuk...kite orang perak...sekarang dok cakap dielek ganu jer tak tau nape sebab kawan gan budak2 tganu dan kelantan kot.... saya suke dielek2 nie...unik.... :unsure: jangang maghoh..

Hai Cute, i ni teruna ganu, kalu sudi sila PM saya yer? waaaaaaaaaaahahahahahaha..

adoh la adinor ni,gambo saper la dok au dia tok kat abatar tu, pe bos oghang jahhak je..

doh mung saikoX, anok waper belah utir dos? ganah ah mung mek meksi, hari hari naik ra ah.. aaaaaaaaaaaaaahahahahahaha...

Lariiiiiiiiiiiiiiii!!!

Hai Cute, i ni teruna ganu, kalu sudi sila PM saya yer? waaaaaaaaaaahahahahahaha..

adoh la adinor ni,gambo saper la dok au dia tok kat abatar tu, pe bos oghang jahhak je..

doh mung saikoX, anok waper belah utir dos? ganah ah mung mek meksi, hari hari naik ra ah.. aaaaaaaaaaaaaahahahahahaha...

Lariiiiiiiiiiiiiiii!!!

mak oi...apo ni.. tak paham sangat la pulak.. wahahahahah

dok ai dia=???

oghang jahhak je=???

anok waper belah utir dos=???

mung mek meksi=???

hari hari naik ra ah=???

lariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.....

hoh, dpt ke petabite, nebeng selalu dia.. wakakak,,

dok au = tak tahu

oghang jahhak = org jahat

anok waper belah utir dos= anak dah berapa

mek meksi= bini nurse

hari hari naik ra ah= xxx :ph34r:

rilek, jgn gelepor.

petabyte: anok? dalam proses...

naik rha sokmo ..hahahhaha.. seminggu doh dok leh nih . ... muhahhahahh .. air naik pala doh boh...

haha ... aku cuma paham sket2 jek ... :lol:

petabyte: anok? dalam proses...

naik rha sokmo ..hahahhaha.. seminggu doh dok leh nih . ... muhahhahahh .. air naik pala doh boh...

petabite mmg gitu doh..

bini ado comel,

nok skodeng gok budok poli ..

hkokhokhokhokhokohkohkoh

:lol:

weih saing aku gura joo... :blush:

awohh.. maing naik ra nie... aku wak dok bini gi nie rasa nok bini lerahh ahh gini... dok tahan stabuk duk dengor org cakkap gini.. hahahaha....

bining ahh derah derah weh. sipang pitis kalu nok kawin tu.. jgn bbeli mende mende dok tuhala... jgn joli sgt...

Dialek ... kalu duk semeja ngan orang ganu/kelantan .. mesti diorang guna dialek dorang .. tinggal la aku sorang terpinga2 sambil kena gelak bila senyap je .. isk isk .. kijam nye kawan2 aku nih .. :(

olololo ciannye. walaupun aku dok kat kl, tapi 4 taun dah bekawan ngan org klantan+ganu. 2 taun mase kat skolah teknik, 2 taun kat poli kuantan. diorg borak2, paham lagi arr. tapi kalo yang dah pekat semacam, aku wat mende lain arr. 3 ari 3 malam aku pasang tlinge pun belum tentu paham.

80% je aku paham. lagi 20 tu, macam ayat2 yang kat ataih aku tak paham tu.

Tu la, pekat sangat, jarang sangat ke KL .. kalu diorang tanya pun, dah makan? dah minum? pastuh sambung lek dengan dialek, aku hanya mampu memandang .... isk isk .. especially dari Paka .. Dungun .. yang Kelantan, dari Jeli, pekat habes nih ... huhuhu .. . Yang paling besh nya, habis satu kelas(mase kat poli, perak) terikut2 ngan dialek dorang nih, .. betapa hebatnya penangan dialek ganu/kelantan ni bila datang belah barat ... huhuhu

p/s: Bollock la ... :P <-- ni Kelantan ke ganu eh?

Edited by Mr Ijan

aku sendiri tak berapa nak paham dialek yg digunakan oleh petabite..maklumlah..lama tak balik kg. Avatar tu gambar aku bukan gambar bos aku ataupun sesaper yg takder kaitan dgn idup aku..

heheh.. tak dok hal lah, kita blajor la dialek mana pong, insya allah. mesti boleh punye..

hok aku nok blajor sangat sangatnye, dialek nogori.. hok nih aku dok berape nok buleh lagi.. sape sape hok anok nogori tu .. buat la satu thread dialek nogori ..

satu lagi dialek hok aku nok blajor jugok.. dialek jawe...

ok pagi ni ada lagi kut vocab ganu hok mung se'me bleh blajor ...

aku tulis nih berdasarkan percakapan daerah Kuala terengganu belah pantai .. kalau macam petabyte tu dia asal beloh k terengganu darat, nie feng pun tulis berdasarkan percakapan belah marang pantai ...

deme = mereka

beloh = sebelah

se'me = semua

rok = semak

kalau kita rujuk balek posting yang lepas, ada jugok awok awok yang tulis berkenaan dengan kata ganda. kata ganda terengganu nih bukannya menunjukkan bahawa benda yang dicakapkan tu banyak..tetapi penegasan atau menunjukkan kesungguhan dalam percakapan tersebut.

meroh merang = teramat merah

kuning sior = teramat kuning

gelap katuk/ gelap gelemat = teramat gelap

petikan cerita di ambil dari laman blog kecek-kecek

http://kecek-kecek.blogspot.com/

“Eh, Pok Soh, mitok maaf bbanyok, ambe dok buleh tahang sangat takdi, dah ketek-ketek benor,†kata Mat.

“Mak, ddarak ning mung kena uting mmolek sikik, jangang dok pacor ikut dang je!†Pök Soh kilah kaing mmolek, muka penoh tanda tanya.

bbanyok = di sini ada penekanan, kalau ayat dalam internet atau ayat zaman sekarang bebanyok... tapi dalam percakapan harian ganu.. hurub B (ganda ) tu diberatkan ... seolah olah ada sabdu di situ..

ketek-ketek = ayat ni istimewa, sebab tak dok dalam dialek lain, boleh disamakan dengan ayat dok dang atau tak tahan. orang kelantang sebut ketik ketik ..

uting = tuju / aim

kilah = kilas

kalau bab makang pulok ..

ada sesetengah tempat menyebut ' terlalu kenyang '

kenyang cerit, kenyang metok, se'eh ( orang kelantang sebut so'oh )

Bollock la = kelam kabut ..

biasa terengganu yang guna

Edited by psychoX

nok bini dok abih beljor lagi.. duit pong tak dok... leh tgk org duk binni jer ler aku.. huehuehue...

pisau mesin = pisau kecik yang leh lipat tu..

cuma nak bagi tahu laa..

klu org daerah besut + sikit sikit org dareah setiu,

mereka ni guna banyak dialek kelantan drpd terengganu,

walaupon dlm negeri terengganu..

tapi aku rase mereka ni masih boleh bertutur dialek terengganu walaupon pelat sikit2 ..

:lol:

forza org besut !!!

seliru = semerbak

"woh, sedapnya gula ikang aye, seliru bau... "

wah, sedapnya gulai ikan tongkol, semerbak baunya..

sipa dan kapitan

boleh rujuk kat blog amber ..

http://hardyw3b.wordpress.com/2007/03/10/sipa-dan-kapitan/

Edited by psychoX

fuhh.. natamm ngasorr gura mung ni petabite.. baser muluk takdok leseng sungguh mung ni.. dor dor anok mung kekgi beso2 jadi geyy, baru padang muke mung... sedak ngakk wak pitnoh tu.. biasa doa oghang kena pitnoh ni mudoh makbul.. aaaahahhahahhhhhhhhh.. ke guana.

owoh. ye gura je tu.. ilex ahhh..

XIJMX

:: linux saks! :: lembab :: problem kat sound yang embed dalam macromedia flash :: linux = %*#$^*#& ::

ye ke.. ? muskill amber .. try doh plungin baru ? ...

Edited by psychoX