Jump to content
Cik Wawa

Budak Dulu Ngan Budak Sekarang...

Recommended Posts

men laga getah....

siap plak ada yg tipu hehehe!! tebuk lubang kecik kat biji getah tue baru taruk lilin kat dalam..

apa lagi.... bijih getah die ler yg paling keras hahahaha!!!

honeybon, cik wawa, tu mainan budak2 lelaki. perempuan mane sesuai sebab tak cukup kudrat. :lol: korang dulu tak pernah main tudung botol ke? yg tu pun aku cukup ekspert main mase dulu2. :lol:

tapi.. :unsure: kenapa nak lagakan biji getah tuuuuu? why oh why? :P

bukan setakat tudung botol, tudung periuk malahan tudung saji pun aku pernah main..haha..

cik wawa,

aku pijak ngan kasut le..tang tumit tu..sure pecah punya.. :lol:

yang tak beza budak tetap budak :)

yang bezanya lepas sekolah terus balik rumah lepas tu petang pegi sekolah balik aktiviti sekolah. Dulu aku belanja sekolah 50 sen sekarang entah aku pun tak tahu berapa budak sekolah bawak duit belanja.

dulu tak ada console game macam ps2 / x box ...kalau ada pun tu yang kaya sangat laaa main ATARI. So main laa baling getah bulat, polis sentri, maindi sungai , buat pistol/senapang pakai biji terung sebagai peluru...oooo best main combat-combat...semua nak jadi Vic morrow .entah kurang pernah ke tengok citer combat?...masa tu mana ada VCD/dvd astro..apa yang RTM tayang itu laa yang bebudak tengok...banyak lagi jap aku recall balik.....

tudung botol?aku ada main gak. tapi tak pandai sgt kalau banding kwn2 aku. asyik tak kena je. tgn aku kurang bedung dulu kot :lol:

haha...lagi best citer pasal pengalaman masa kecik dr banding budak skang ngan budak dulu. tapi takpe la. best gak camni

Edited by Cik_Wawa

tapi.. :unsure: kenapa nak lagakan biji getah tuuuuu? why oh why?

bukan setakat tudung botol, tudung periuk malahan tudung saji pun aku pernah main..haha..

cik wawa,

aku pijak ngan kasut le..tang tumit tu..sure pecah punya.. :lol:

abis tu tak kan nak laga ngan bijik buah salak pulok. lagilah remuk tapak tangan nak ketuk sampai hancur. :lol:

emmm mcm mainan tudung periuk tu? :lol:

yang bezanya lepas sekolah terus balik rumah lepas tu petang pegi sekolah balik aktiviti sekolah. Dulu aku belanja sekolah 50 sen sekarang entah aku pun tak tahu berapa budak sekolah bawak duit belanja.

dulu tak ada console game macam ps2 / x box ...kalau ada pun tu yang kaya sangat laaa main ATARI. So main laa baling getah bulat, polis sentri, maindi sungai , buat pistol/senapang pakai biji terung sebagai peluru...oooo best main combat-combat...semua nak jadi Vic morrow .entah kurang pernah ke tengok citer combat?...masa tu mana ada VCD/dvd astro..apa yang RTM tayang itu laa yang bebudak tengok...banyak lagi jap aku recall balik.....

aku dulu pernah jugak buat bedil pakai buluh yg kecik tu. lepas tu aku cari buah yg kecik2 tu yg namenye aku dah tak berape nok ingat doh. lepas tu main tembak2 lah. kalu kene memang pedih woo. kalu pakai kertas basah pun buleh jugak.

vic morrow..????...

- haha...aku ingat ko budak lagi....ni kalu dah tau vic morrow tu leh agak la umur ko baper...

time bebudak dulu pena men meriam buluh, tp bukan meriam buluh yg guna belerang.. guna kerosin jer,

time tak metop tu kawan jenguk kat muncung meriam, pas tu kawan sorang nakal p cucuh api kat meriam, berdesing tinge kawan kena tembak hehehehe!!!

tak ler bahaya mcm budak2 sekarang yg guna belerang konon nak tambah power huuu...

vic morrow..????...

- haha...aku ingat ko budak lagi....ni kalu dah tau vic morrow tu leh agak la umur ko baper...

vic morrow...aku cam tak penah dgr pun

vic morrow...aku cam tak penah dgr pun

memang la...ko tak pandai tgk tv lagi time tu....kalu ko darjah satu taun 87....sama umur ngan aku laa...citer tu taun baper ntah.....awal 80 an kot...

- citer tu time zaman abg aku sebenarnyer....citer combat...

dulu waktu aku zaman mude dulu aku pon layan main buah getah

tangkap ikan.. tangkap pok ke, kumpul sampai 1kg.. hehe

skang dah pindah kedah semua budak2 layan CS = counter strike.. lain2 masih ader lagi budak terjun sungai..

bebudak ni sebenarnya pada asalnya tak tau apa2...

semuanya berputik melalui pendidikan awal kat rumah...

paling baik lau biasakan bebudak tu pegi semayang...

kat sini ade tak tau main kayu tiga (bukan kayu tiga laki bini tu :P )

dulu aku kat kampung main mende ni.. susun 3 kayu lurus yang x de cabang jadi bentuk piramid pastu baling ngan bola. kalo kayu tu roboh group yang baling tu kene kejar ngan bola. kalo kene bola dikira mati, kalo dalam kejar group tu bleh susun balik kayu kepada asal group tu menang.... besh gile

pastu kalo waktu pagi tunggu air pasang pastu terjun parit... best gile berenang dalam tu... parit dulu x macam sekarang, sumber air parit tu dari bukit berhampiran, die punye bersih sampai bleh wat minum tau, sejuk...

tapi sekarang parit tu dah busuk sbb bukit tempat sumber air tu dah wat ladang sayor... baje taik ayam

budak kampung aku skarang naik motor ramai2 pergi pekan cari CC main CS tak pon Red Alert General, lawan ramai2 dalam tu pastu wat tournament lawan antara cc kat daerah batu pahat tu, kalo x pon terperuk dalam bilik kat rumah main PS2 :mellow:

*budak2 skarang memang jauh gile bezenyer ngan budak2 dulu

Edited by neko

kalo bebudak skrg,g skolah pun nk melaram.yang pompuan siap cukur kening la,warna rambut la...yang lelaki lak tempah seluar skolah ala ala jeans cutting la,bow cut la,tah amenda la...siap berpoket poket...

cukur kening mungkin takda masa zaman sekolah menengah aku. tapi sekolah boot-cut, sapu jalan, poket tampal (jeans), straightcut semua tu zaman aku dah ada dah, dari awal 90an lagi dah wujud stail macamni.

cuma yang aku perasan sekarang, budak sekarang ramai yang bantut (kecik & pendek). kuat makan cekedis masa kecik kot?

cukur kening mungkin takda masa zaman sekolah menengah aku. tapi sekolah boot-cut, sapu jalan, poket tampal (jeans), straightcut semua tu zaman aku dah ada dah, dari awal 90an lagi dah wujud stail macamni.

cuma yang aku perasan sekarang, budak sekarang ramai yang bantut (kecik & pendek). kuat makan cekedis masa kecik kot?

ye gak. aku pun perasan. budak2 skang mcm makin kecik. nape ek?

pasal pendidikan lak, mmg berbeza sgt dulu ngan skang. budak tadika skang dah blaja english grammar. pastu siap kena buat ulasan buku citer lak tu. seingat aku, aku dulu blaja english masa darjah 1. tu pun penggal 2 (masa tu still guna sistem penggal). aku pun blaja grammar masa darjah 4 kot. budak2 skang, advance tul. tp ramai cikgu2 ckp, kualiti budak skang tak sama ngan budak dulu, even diorg lebih advance.

masa aku gi praktikal, segan je aku nak bgtau result spm aku kat student bile diorg tanya. ye la, dulu guna aggregate. skang dah takde. bila aku meluahkan perasaan kat sorg cikgu tu, dia ckp takyah la rasa rendah diri. kualiti SPM dulu lebih tinggi dr SPM skang. budak2 yg jarang lulus add math pun bleh dpt A masa SPM. ntah bape la markah lulus agaknya...

kat sini ade tak tau main kayu tiga (bukan kayu tiga laki bini tu :P )

dulu aku kat kampung main mende ni.. susun 3 kayu lurus yang x de cabang jadi bentuk piramid pastu baling ngan bola. kalo kayu tu roboh group yang baling tu kene kejar ngan bola. kalo kene bola dikira mati, kalo dalam kejar group tu bleh susun balik kayu kepada asal group tu menang....

aku tak guna kayu. tapi guna selipar. sama gak susun 3 cam piramid, pastu kejar pun ngan selipar. hepi gile dulu bleh lari2 sambil jerit2. haha... :lol:

ye gak. aku pun perasan. budak2 skang mcm makin kecik. nape ek?

pasal pendidikan lak, mmg berbeza sgt dulu ngan skang. budak tadika skang dah blaja english grammar. pastu siap kena buat ulasan buku citer lak tu. seingat aku, aku dulu blaja english masa darjah 1. tu pun penggal 2 (masa tu still guna sistem penggal). aku pun blaja grammar masa darjah 4 kot. budak2 skang, advance tul. tp ramai cikgu2 ckp, kualiti budak skang tak sama ngan budak dulu, even diorg lebih advance.

masa aku gi praktikal, segan je aku nak bgtau result spm aku kat student bile diorg tanya. ye la, dulu guna aggregate. skang dah takde. bila aku meluahkan perasaan kat sorg cikgu tu, dia ckp takyah la rasa rendah diri. kualiti SPM dulu lebih tinggi dr SPM skang. budak2 yg jarang lulus add math pun bleh dpt A masa SPM. ntah bape la markah lulus agaknya...

aku tak guna kayu. tapi guna selipar. sama gak susun 3 cam piramid, pastu kejar pun ngan selipar. hepi gile dulu bleh lari2 sambil jerit2. haha... :lol:

aku dulu main konda kondi je... ^_^

syok...

ni yang datangkan semangat aku untuk jadi bebudak balik nih

xyah fikir care mature, fikir care bebudak jer, x sakit kepale pikir pasal kerje, assigment ntah pape lagi...

jerit kuat2... whooaaaa!!!! :lol:

kampung aku pakai kayu jer... tapi aku dulu main pakai versi seliper nih memang best gile

lelagi kalo pakai selipe jepon yang gune kat jamban tu... baling pastu tersasar kene kepale, sedap tuuuuuu..... pastu nangis kuat2 :lol:

Edited by neko

ha ah aku pon pakai selipar gaks ... aku plg best main benda nh ... b'kejar2 ngan kengkwn ... isk isk isk rindunye zaman kanak2 ...

skarang kg aku da sunyi ... kalo time aku dl ... main polis2 la pastu main lompat tali n then panjat pokok buat rumah atas tuh ... main layang2 kt tgh sawah .... aaahhh byk lg lah ... susah nk tgk skarang kt kg aku

patut aku anjurkn balik aktiviti nh buat ptandingn keke ... biar meriah cam dulu

Yang korang cite semua di atas adalah biasa since teknologi memang berubah mengikut zaman. Ni aku nak cite pasal mentaliti dan kecerdikan budak sekarang yang terlampau best menongkah arus teknologi yg berlaku depan mata aku sendiri:

Kisah sorang budak Darjah Dua:

Time ni aku amek keje guru sandaran time semester break, 2004. Suatu hari kelas bising sesangat sampai aku terpaksa ugut "Kalau korang bising cikgu rotan kamu sorang sedas".

Balas salah sorang student " Ala cikgu takkan berani pukul kami, kalau cikgu pukul kami nanti kami bagitau bapak kami...cikgu nanti kena balik"

Nota: Perghh... zaman aku budak darjah dua dulu... kalau cikgu ugut nak rotan terus diam seribu bahasa. Hebat, zaman sekarang cikgu kena takut tak student eh?

Kisah sorang budak darjah tiga:

Hobi dia tak suka makan nasi sampai habis, bila aku cakap "Makan nasi biar habis, kalau buang nanti nasi nangis".

Balas budak ni sambil mentertawakan aku: " Apa la nasi mana boleh menangis. Tak logik langsung"

Nota: Ayat nasi nangis ni actually berkesan kat diri aku time budak dulu. Adakah logik aku masa budak tak sampai tahap ni atau budak sekarang just lebih cerdik?

...banyak lagi peristiwa dialog aku nak cite tapi kalau post pajang2 nanti jadi malas nak baca. Those two sums up everything.

Dari segi inteleknya... aku tak nafikan at least bebudak di bandar/urban area... tahap kematangan dan logik dah berubah mendadak... sampaikan soalan riddles maths yg tricky and complicated (not to mention mensa test) yg semua budak matriks/sek menengah zaman aku dulu tak dapat jawab... telah dijawab dengan mudah oleh para pelajar sekolah rendah!

Edited by electroboy

yap betul tu electroboy mentality budak sekarang memang jauh berbeza dengan budak dulu-dulu. Tahap mentality banyak dipengaruhi oleh persekitaran . Lebih banyak dia dia expose dengan persekitaran maka dah tentu tahap permikiran dia lebih berkembang. But benda ni bukan benda baru...cth tahap mentality masa bapak aku zaman dia bebudak tentu berbeza dari datuk aku masa dia zaman budak..sama juga ngan aku mentality aku pada zaman budak sure berbeza dengan masa bapak aku zaman budak. NOW mentality anak aku...... yang aku pasti memang berbeza masa aku seusia dengan umur anak aku sekarang.

Cth nya. Dulu aku kecut perut tengok citer hantu filem indonesia sampai tak boleh tidur. But anak aku tengok filem yang sama..boleh gelak tengok hantu dalam filem tu...boleh siap cakap "entah apa-apa citer hantu ni...tak seram langsung" Dan aku yakin anak kepada anak aku nanti tentu mentality dia juga berbeza...benda ni tak boleh di elak. cuma jangan sampai ter over sudahlah..sampai tak kenal keluarga, budaya, bangsa, agama, negara bla.bla....perhggggh bersemangatnya aku ni.... :lol:

...teringat main kondang kondi... korek lubak kat tanah letak kayu then jolok sampai melabung kayu tu...kalau geng lawan dapat tangkap kayu tu....kira kalah / mati....seronok gak kalau tekenang zaman budak dulu....

Edited by tasek16

Budak dulu dengan budak sekarang? Hmppp

Aku amat merindui masa kecik aku dulu. Berwarna-warni. Nakal toksah cakaplah, bendang mana tak diharungi, sungai mana yang tak dimandi. Dan berbagai-bagai lagi benda best. Sampai mak aku kejar dengan kayu punya buas aku time kecik hehehehe..

Dulu, bukan macam sekarang nih. Dulu best oooo, main guli, main tuju kasut, tuju tin, galah panjang. Paling penting main kad tepuk tu. Sekali tepuk memang terbalik banyaklah kad-kad tu. Kiranya time dulu nih memang bestlah. Takat main jentik tudung botol tu.... otaoi lah time tu..heheh. Siap main batu tujuh ngan budak pompaun lagik. Terrernya aku.

Sekarang, bebudak tak pandai nak berkawan. Main pun permainan yang statik cam PS2, XBOX. Dah la tu, bebudak sekarang nih kurang ajar semacam jer. Aku teringat lagi, time aku pegi City-Plaza kat Alor Setar, ada satu budak tu sewaktu aku sedang rush nak pegi ke kedai kasut. Aku terlanggar bahu dia, BTW seperti biasa aku pun cakap lah "Ohh adik, abang mintak maaflah. Abang tengah rush nih". Tau tak apa dia jawab? "Buta ka, tak nampak orang ka?".

Hamboihhh.... dengaq dia kata camtu naik darah teruih aku jentik telinga dia. Aik.. dia tau nangis plak. Yang mengherankan aku ialah, cakap kurang ajar nak mampus tapi sentuh skit jer nak nangis dah. Hoh.!

Ntahlah....