Jump to content
eces

Bukak Free Kolej On Web, Belajar Percuma &dpt Sijil

Recommended Posts

Aku nak tanya pendapat/pandangan korang, ada tak terjumpa setakat nih, laman yang kita boleh belajar 'FORMAL' (bukan dlm forum) secara percuma..maybe secara e-learning (guna LCMS, dokeos,blackboard etc.)..ada tak orang buat lagi setakat ni?

Sebagai contoh sesapa yang nak amik short course BI, just register kat web, pastu ikut sesi pembelajarn secara e-learning (download video kelas, nota, etc.). Pastu cikgu-cikgu nya semua freelance, ngajo secara free..dan tak terikat dengan jadual2..means bila ada masa dia submit artiker, nota2...then sesapa yang nak belajo subjek tu just subscribe je untuk download nota, video etc...

then, akan ada sesi ujian, untuk subjek2 yang dah disubscribe tuh, sesapa yang lulus akan dapat sijil..

aku dapat idea ni lepas tengok filem ACCEPTED (ada yang penah tengok tak?South Harmon Institue of Technology aka. najis) itu ari..hmm..best tak idea nih..

Edited by eces

fuhh..kalau ada org nak buat mcm tu,mmg sgt² murni impian mereka tu..buh kat web,bkn 2,3 ribu dpt benefit malah billion dr seluruh dunia..ko bayangkan lah..leh dpt nobel prize tu..

Aku nak tanya pendapat/pandangan korang, ada tak terjumpa setakat nih, laman yang kita boleh belajar 'FORMAL' (bukan dlm forum) secara percuma..maybe secara e-learning (guna LCMS, dokeos,blackboard etc.)..ada tak orang buat lagi setakat ni?

Sebagai contoh sesapa yang nak amik short course BI, just register kat web, pastu ikut sesi pembelajarn secara e-learning (download video kelas, nota, etc.). Pastu cikgu-cikgu nya semua freelance, ngajo secara free..dan tak terikat dengan jadual2..means bila ada masa dia submit artiker, nota2...then sesapa yang nak belajo subjek tu just subscribe je untuk download nota, video etc...

then, akan ada sesi ujian, untuk subjek2 yang dah disubscribe tuh, sesapa yang lulus akan dapat sijil..

aku dapat idea ni lepas tengok filem ACCEPTED (ada yang penah tengok tak?South Harmon Institue of Technology aka. najis) itu ari..hmm..best tak idea nih..

Apa kata ko yang mulakanya dulu..beli domain..sewa web hosting..dah tu buat website dier..lepas tuu promote kena baik gakk..lepas tu kena la update content selalu..ok ngamm

ermm ... best gaks kalo betul ader kolej camni x payah keluar umah ... kekeke ... :D

fuhh..kalau ada org nak buat mcm tu,mmg sgt² murni impian mereka tu..buh kat web,bkn 2,3 ribu dpt benefit malah billion dr seluruh dunia..ko bayangkan lah..leh dpt nobel prize tu..

takder saper yg nak susah tanpa $$$

Ha..ko dapat gak apa yang aku expected...

Pasal $$$ tu utk permulaan leh tarok kat situ tutorial, nota-nota dalam format *.pdf..then sesapa yang nak belajar download laa dari system..sumer nota-nota tu kan banyak kat internet..semua nyer free..cume yang penting kena laa tarok credit pada penulis asal..bahan yang bukan copyright

Kursus-yang boleh dimasukkan buat permulaan...cam management ke, belaja pasal rangkaian etc, pendekkatan shortcourse yang tak memerlukan kita belajar secara bersemuka..

Kalo ikutkan, kita tanya2 soklan kat Putera.Com ni pun kita belajar kan? Then ada yang baik ati ajar/bagi jawapan, sumertu Putera.com tak bagi bayaran pun kan?Jadi, aku yakin konsep nih boleh jalan..Kalau OUM claim "University For All" - Sebenarnya not for all, tapi for all yang berduit so konsep yang aku cadang nih boleh kata "Now, everybody can learn" :rolleyes: macam Airasia buat "Now everybody can fly".

then, bila dah ramai visitor/pelajar yang register , 2,3 ribu orang bahkan berbilion orang dari seluruh dunia masuk, baru kita boleh target utk hire freelance/lecturer utk kursus yang perlukan sesi pembelajaran secara bersemuka..ongkosnya dari mana? apalagi kalau bukan dari pengiklanan..

Berkenaan akreditasi, memanglah sijil kita boleh bagi..tapi mesti timbul masalah pasal akreditasi kan? ... tapi untuk 1st step, kita buat kursus yang orang belajar adalah untuk pandai berkenaan perkara yang diajar, bukan untuk kumpulkan sijil, maka sijil tu hanyalah sebagai token atas kejayaan mereka, bukan sebagai matlamat utama..sapa yang nak sijil yang diperakukan maka bolehla join IPTS berbayar kat luar sana nun..selain tu target group selain orang yang memang nak belajar adalah orang yang sekadar nak tambah pengetahuan dia..maybe student yang carik bahan untuk wat kerja kursus untuk thesis etc.

Apa kata ko yang mulakanya dulu..beli domain..sewa web hosting..dah tu buat website dier..lepas tuu promote kena baik gakk..lepas tu kena la update content selalu..ok ngamm

Aku memang dah mulakan..check kat http://www.zamrud.net/dokeos (baru start, kosong lagik) Tapi tu baru first step..skang tengah carik orang yang ada visi&misi yang sama, ada idea, berpandangan jauh..cheewah..

Cuba korang bayangkan 5,6 tahun lepas, ada tak orang bayangkan yang kita boleh share free2 video kat internet..skang benda tuh kat youtube dah ada..belambak2 orang hantar video2 diorang free2 je kat youtube..then youtube tu generate duit dari mana ? sure dari kuasa pengiklanan kat laman web diorang..sampai Google pun nak beli Youtube..

Wallahualam..

Edited by eces

Aku memang dah mulakan..check kat http://www.zamrud.net/dokeos (baru start, kosong lagik) Tapi tu baru first step..skang tengah carik orang yang ada visi&misi yang sama, ada idea, berpandangan jauh..cheewah..

Cuba korang bayangkan 5,6 tahun lepas, ada tak orang bayangkan yang kita boleh share free2 video kat internet..skang benda tuh kat youtube dah ada..belambak2 orang hantar video2 diorang free2 je kat youtube..then youtube tu generate duit dari mana ? sure dari kuasa pengiklanan kat laman web diorang..sampai Google pun nak beli Youtube..

Wallahualam..

oohh...bagus.

bolehlah aku tolong skit.

klau ko nak tanggung kos..aku cadangkan cari sponsor atau letak iklan.

oohh...bagus.

bolehlah aku tolong skit.

klau ko nak tanggung kos..aku cadangkan cari sponsor atau letak iklan.

OK..trima kasih atas sokongan, skang nih aku tengah nak setelkan installation dokes dulu..ada error lagik..nanti bila dah OK aku PM..

Sesapa yang nak menyumbangkan kepakaran boleh le PM saya apa yang anda boleh sumbangkan..

Buat masa ni, tujuan bukan nak generate duit/jadi kaya ke hapa..just nak share knowledge je..

Kerajaan patut laksana benda nie.

Dulu kerajaan terengganu ada cadang nak buat tapi .. ntah lah.

NGO patut buat .. tapi tak der.

Nampaknya geng putera la sukarela buat online course percuma.

aku sokong jer... pingu. ingat dapat pahala la, jangan duk ingat pitis jer :lol:

salah satu CMS terbaik ialah Moodle

http://moodle.org/

Moodle is a course management system (CMS) - a free, Open Source software package designed using sound pedagogical principles, to help educators create effective online learning communities. You can download and use it on any computer you have handy (including webhosts), yet it can scale from a single-teacher site to a 50,000-student University

Nak setup Moodle senang.. aku pernah buat benda nie tapi terbengkalai sebab tak ada orang support. buat sorang tak sempat dan terhad sangat.

Harap benda nie berjaya.. teruskan. :D

Edited by PowerRootTongkatAli_GS

LAN?

Lembaga Akredasi Negara atau Local Area Network.

Aku rasa Lembaga Akreditasi Negara...

Kalau buat camni kurang bersohsial la

Aku tak fikir LAN Malaysia tu perlu sangat. Sebab graduan yang lulus kolej online nie bukan nak sijil untuk cari kerja atau sambung belajar. mereka dapat sijil untuk menyatakan yang mereka turut serta dalam program nie.

tu pun kalau program nie dapat sokongan.. :D

Aku tak fikir LAN Malaysia tu perlu sangat. Sebab graduan yang lulus kolej online nie bukan nak sijil untuk cari kerja atau sambung belajar. mereka dapat sijil untuk menyatakan yang mereka turut serta dalam program nie.

tu pun kalau program nie dapat sokongan.. :D

a'a betul..tu pasal aku cakap utk 1st step, masukkan content kursus melibatkan personal skill, contohnya camne nak jadi jutawan internet, camne nak setup CMS, then, peningkatan motivasi diri etc. Semua kursus-kursus/pelajaran cenggini tak perlukan sijil pun, just untuk meningkatkan pengetahuan&skill sendiri. kalau pegi interview pun xde orang mintak sijil untuk personal skill camni..

Then 2nd step baru fikir untuk pegi lebih jauh..kursus lebih tough

Tambahan:

Wikipedia.org : bahan-bahan nya disumbangkan user-user internet serata dunia. sesapa pun boleh sunting atau tambah maklumat kat dalam wikipedia nih..then kita boleh dapatkan maklumat secara free..aku pun dah masukkan maklumat kampung aku kat wikipedia nih(http://ms.wikipedia.org/wiki/Kampung_Awah)..tak payah bayar pun..konsep dia melalui donation..

Edited by eces

saper nak jadi cikgu? kena ader pengintirafan jugak..

aku bleh.. tp cikgu x bertauliah..

kenapa guna joomla untuk e-learning.

kan nak guna Course Management System. dokeos

apa-apa pun cuba dulu la.. :D

aik? kan ke pakai moodle tuh..

TQ PowerRootTongkatAli_GS moodle memang lebih senang nak pakai dari dokeos..tapi dokeos lagi cantik..eheh

Pencarian course admin bermula..sapa nak create course leh PM

PinguSpy berminat? leh jer..tak semestinya jadik cikgu kita kena superb..

Edited by eces