Jump to content

Recommended Posts

aku nak amik muet sem depan. ade ape2 peringatan @ tips x ntuk amik muet.

aku lebih prefer muet uitm. sebab aku budak uitm.

adekah aku perlu amik setiap sem start dr sem 3 sampai result aku betul2 bagus? or just amik maser sem 5? sebab setahu aku sijil muet just laku 2 tahun je.

Erk, ader ke beza MUET UITM atau MUET tempat lain? Same je la ...

Kalu ko dapat 3 pun dah cukup, MUET ni syarat ko nak masuk ke peringkat degree IPTA, tapi kalu ko IPTS mudah sket la, ko masuk degree dulu dan sebelum tamat pengajian mestilah dapat sekurang-kurangnya band 3 ..

Ada sesetengah IPTA yang bahagian engineering perlukan band tertinggi sampai 4, kalu x, x lulus degree .. tapi x penah dengar lagi yang mintak sampai band 5 ... tapi 90 % course yang aku tawu dier cuma nak band 3 jek ...

MUET kalau ko amek awal nak masuk IPTA, rasenya x de masalah, lebih 2 tahun pun aku dengar boleh terima lagi .. cume kelemahan MUET ialah ia x diterima masuk ke mane2 university luar negara walaupun ko dapat band 6 .. ko kena amek TOEFL atau IELTS gak ..

Tips ialah ko banyakkan membaca dan bercakap ngan kawan ko .. bantai je la ape yang ko cakap, yang penting dier paham dan ko juga paham .. last2 mesti ko makin improve .. dan join bahagian forum yang gune English , mesti gaya penulisan dan pemahaman ko bertambah ... dan paling penting banyakkan membaca ..

Sekian terima kasih

MUET kat mana² pon sama je...

level utk muet nie tak penting sangat.. yang penting sijil muet, tuh syarat utk sambung futher study..

Kalu ko tak datang kelas pon xpe, yang penting, datang time nak amek exam dan lulus exam tuh..baru layak dapat sijil..

betul ke muet tu laku utk 2 years je?

klu part speaking, kita kena buat muka slumber kat dpn examiner tuh

buat je mcm kita tau sume, walaupun dalam kepala mmg blank

itulah petua drpd org yang dah penah merasa amik muet ni

lagi satu, time tgh speaking ckp je apa yg kita nak ckp tapi mst la ada kaitan dgn tajuk yg kita dapat

x payah nak tergagap nak susun ayat la, penggunaan grammar betul ke x, cara nak pronounce tu betul ke.

sembur je dpn examiner tuh

muet ni tak susah pun..

korek telinga tol2

berlatih speaking ngan kengkawan

banyak baca nak betulkan grammar

lagi satu time speaking test tu ko cakap je.. jgn memalu.. tersembur bm sikit pun takpe. tapi jgn byk sgt

thanks dudes. aku ingat form 6 ngan uitm lain muet dier.

sem depan aku amek muet. skang sijil muet laku forever. bkn 2 tahun lg.

Owh ye, jangan lupa untuk bincang ngan kawan2 satu kumpulan speaking ngan ko (4 orang) sebab kengkadang ader yang nak menunjuk2 x peduli orang laen dan semua masa dier yang nak cakap(last2 dapat 2 je .. <_< ) .. so, tanya la sape yang lemah dan sape yang boleh sket2 tuh .. dan bertimbangrasa sket .. agar semua dapat markah dan takde yang rase tertindas .. :lol: ...

nak tambah sket:

i) jgn takut, jadi berani tp sopan masa test tuh..

ii) teamwork itu penting...lebih2 lagi if tau group test awal2..

iii) berlatih speaking ngan orang(bukan ajer ngan member2, tp tutor2, lecturer2, mat2 Bangla yg speaking dll)

iv) if basic english dah agak2 ok, tukar n guna dictionary English-English..jgn guna bilingual dah...ini amat2 membantu..percayalah

v) bak kata org Jawa: practice make perfect. jgn putus asa.

selamat mencuba.

hi,tanya sikit boleh??

klu aku dapat band 3 je dlm muet, kira ok tak??

boleh lepas ke nak masuk u atau ipta ???

pandangan korang amat dihargai..

boleh je

tapi kalau kau nak smbung degree in professional courses mcm medic, pharmacy or lain2, kena la dapat dlm band 5. klu dapat band 3 pun still ble repeat lg. ye tak? slalunya dapat band 4 org dah puas hati

oh MUET tu dalam kumpulan yerk amik exam. hehehe. aku tak tau la. aku rasa nanti aku amik muat kot..

lagi satu time speaking ko jgn potong cakap orang pastu tak bagi idea apa2

ko kene ckp bende yg ada isi, bukan simply men tolak je apa org lain cakap

huhu... nervous ler.. esk paper comprehension,writing & listening.. cmner ek?

dh ler blajar sendiri.. huhu.. target nk dpt band 5.. selagi x dpt band 5,ak nk repeat sampai achieve target 2..

boleh je potong orang lain cakap.. tapi kena la dengan cara yang sopan..

muet senang je haha kalau nak banding dengan uia punya exam english, level dia lebih rendah..

tu yang aku tau la sebab aku student uia..

btw, muet laku forever la mana buleh laku 2 tahun.. muet ni bukan untuk masuk universiti je tapi untuk mintak kerja tu penting.. oleh itu janganlah berpuas hati dengan band 4.. sebab 4 tu average level..

aku amek MUET 4 kali.. muahahah.. tu pon tahap paling tinggi band 3 jek.. dak2 skarang tere2 dah bi. kalo x wat preparation po, pling kureng leh dpt band 3

banyakkan membaca dan wat latihan. paling penting speaking ari2 wlopn x betul tp boleh merangsang otak kita utk berfikir dan membiasakan mulut utk pronounciate...rajin bukak kamus.belajar bahasa x sama blaja subjek lain.perlu berterusan...

aku igt cikgu aku ms kt skolah dlu dia ckp klau satu ari xckp bi lain je rasanya..huhu~

oh MUET tu dalam kumpulan yerk amik exam. hehehe. aku tak tau la. aku rasa nanti aku amik muat kot..

utk paper speaking jer dalam kumpulan..utk paper listening,writing ngan reading wat reramai cam exam biase...

paper speaking ader 2 part..part a ko kene membebel sorang2 dalm mase 2 menet ttg tajuk yg ko dapat 2 menet b4 ko becakap...

part b plak ko kne bebincang ngan ahli kumpulan ko(4orang) solution mane paling cambest utk masalah yg dia bg dalam soalan...n kedua2 part tu akan di-judge oleh 2 examiners yg duduk sebalah korang... :blink::blink:

boleh tanya tak.. kalo aku amik muet kat ipt, kalau gagal, kena amik lagi skali ke atau go ahead je?

boleh tanya tak.. kalo aku amik muet kat ipt, kalau gagal, kena amik lagi skali ke atau go ahead je?

trepulang la pada ko..kalu ko gagal makna ya ko diri ko yang gagal

xde kaitan dgn org lain

so kalau rasa nk ambil lain ambil la..

kalo x biarkan saja ia berlalu...

adoi..aku igt sem dpn nk amik muet gak..tp aku riso ler..dahle b.i aku ni xterer..

sob3...nk speaking apetah lagik..kalo tulis tu,leh lar sket2...

ade cara2 x nk bg aku smangat utk improve eng aku ni??

aku ni bile bukak jer buku eng,da ngtk,bosan,...help me...

muet,oh muet...

adoi..aku igt sem dpn nk amik muet gak..tp aku riso ler..dahle b.i aku ni xterer..

sob3...nk speaking apetah lagik..kalo tulis tu,leh lar sket2...

ade cara2 x nk bg aku smangat utk improve eng aku ni??

aku ni bile bukak jer buku eng,da ngtk,bosan,...help me...

muet,oh muet...

ni cara aku

kau bli je buku yang ajar speaking kat popular nun

bca la sampai lebam

buku tu ada dwi bhasa la malay and b.i

aduhhh.... sem 4 aku baru leh amik muet.... FYI bagi saper2 yg xtau... budak2 uitm yg x lepas paper BEL250 xleh amik muet....