Jump to content
Sign in to follow this  
diodzener

Masukan Gambar Dalam Database Access

Recommended Posts

Nak tanya, aku ada buat satu database access, untuk satu program unit akulah..kiranya adalah beberapa ahli..masalahnya, aku nak masukan gambar pasport ahli2 aku tu dalam database access tu cuma bukan copy and paste, tapi upload gambar tu dari C or pendrivelah..boleh ker buat, kalau boleh macamana? :blush:

buleh sesangat...memla kena tukar filed ype yg kau nak leta gambar tu kepaa OLE Object.

pastu save, jadi bla nak masukkan gambor, right click dan ikut je arahan wizard tu.

Harap membantu

buleh sesangat...memla kena tukar filed ype yg kau nak leta gambar tu kepaa OLE Object.

pastu save, jadi bla nak masukkan gambor, right click dan ikut je arahan wizard tu.

Harap membantu

Macamana nak tukar gambar kepada OLE Object (Sory kalu soalan ni soalan bodoh, aku memang tak faham n tak reti)..kalau ko cakap step dia bleh tak?sebab aku dan siap dah database tu, kira aku buat kotak pada atas form tu..pastu..aku terpikir macamana nak letak gambar tu? adakah kena edit dulu database tu..nak tukar tu kena edit dalam bentuk table, Querry atau Form? Yang biasa2 tu aku tahulah..

Dalam Table, tambah satu lagi fieldname "Gambar" dan datatype tukar ke OLE Object.

Save table.

Dari table tu buatkan satu Form. Insert gambar dari Form tu la.

Nie cara paling cikai la.. :D

Dalam Table, tambah satu lagi fieldname "Gambar" dan datatype tukar ke OLE Object.

Save table.

Dari table tu buatkan satu Form. Insert gambar dari Form tu la.

Nie cara paling cikai la.. :D

Aku dah buat dah apa yang ko ajar tu, tapi tak bleh plak bila nak insert gambar tu...bila nak insert object, nak amik format apa untuk gambar tu( Kan Banyak Type)...gambar aku punya dalam jpeg..macamana yer..mula-mula aku dah klik kanan dalam form tu, tapi bila nak amik gambar tu, tak berjaya lak, pasal dia just kuar nama fail jer kat kotak gambar tu..apa silapnya yer?

kene insert commonDialog keatas form dulu.

kemudian buat 2 button iaitu load & add

button load untuk mencari gambar didalam computer anda. contoh arahan :

Private Sub Load_Click()

CommonDialog1.FileName = " "

CommonDialog1.ShowOpen

If CommonDialog1.FileName = " " Then Exit Sub

Picture1.Picture = LoadPicture(CommonDialog1.FileName)

pada add button pulak , macam contoh dibawah :

yang ini untuk tambah rekod (gambar) dalam database.

_________

Private Sub Add_Click()

Data1.Recordset.AddNew

cube dulu macam contoh diatas...

kene insert commonDialog keatas form dulu.

kemudian buat 2 button iaitu load & add

button load untuk mencari gambar didalam computer anda. contoh arahan :

Private Sub Load_Click()

CommonDialog1.FileName = " "

CommonDialog1.ShowOpen

If CommonDialog1.FileName = " " Then Exit Sub

Picture1.Picture = LoadPicture(CommonDialog1.FileName)

pada add button pulak , macam contoh dibawah :

yang ini untuk tambah rekod (gambar) dalam database.

_________

Private Sub Add_Click()

Data1.Recordset.AddNew

cube dulu macam contoh diatas...

Sorylah..aku memang tak tahu nie macamana nak ( insert commonDialog )...nak amik kat mana?Ko kena cakap detail, kalau tak aku tak faham...aku nie budak baru belajar nie.. :unsure:

OK... Dalam VB6, kat menu - klik Project - components - cari dan pilih (tick) Microsoft Common Dialog Control 6.0(SP3)

Klik Apply dan OK

Setelah itu satu Icon CommonDialog akan terpapar. Klik Icon tersebut dan masukkan kedalam form anda.

Kemudian masukkan coding diatas.

;)

Wassalam.

OK... Dalam VB6, kat menu - klik Project - components - cari dan pilih (tick) Microsoft Common Dialog Control 6.0(SP3)

Klik Apply dan OK

Setelah itu satu Icon CommonDialog akan terpapar. Klik Icon tersebut dan masukkan kedalam form anda.

Kemudian masukkan coding diatas.

;)

Wassalam.

Maksud ko kena bukak kat VB6 dulu ker? Kalau aku bukak n buat kat access terus, takleh ker?Lagi satu, adakah cara nie salah...

(Aku bukak access, yang ada database aku kat form, aku amik tools, pastu amik macro, kemudian ke visual basic editor..aku paste kan commondialog ko tu kat situ..boleh ker buat mcmtu..kalau VB6, aku hampeh..zero..aku tak pernah belajarla) :unsure:

Maksud ko kena bukak kat VB6 dulu ker? Kalau aku bukak n buat kat access terus, takleh ker?Lagi satu, adakah cara nie salah...

(Aku bukak access, yang ada database aku kat form, aku amik tools, pastu amik macro, kemudian ke visual basic editor..aku paste kan commondialog ko tu kat situ..boleh ker buat mcmtu..kalau VB6, aku hampeh..zero..aku tak pernah belajarla) :unsure:

:lol: he he hiss miker nie laa.... cuba le buat dulu, sebab teman tak pernah buat cam tu, kalau ada cara lain nak insert kan commondialog tu, buat la... try in error, kalau udah berjaya nanti jangan lak kau lupa nak citer kat sini...

Bab access nie kena tanya cikgureza... teman tak berapa mahir... :D

wassalam.

Okeh.. sekarang ni teman andaikan yg miker ni dah buat le kat table tu satu field yg type dia OLE Object tu ye...

so , sskrg jugak teman dah andaikan yg miker dah pun membuat form/autoform (kat Ms Access) .

Jadi, kalau miker nak membasukan gambor tu secara manual, maka, apa yg miker kena buat adalah seperti berikut:

1) Right click atas kotak yg field dia tu kau dah OLE Object kat Table tadi..

2) satu drop down bar akan muncul--> pilih 'Insert Object'

3) satu windows akan ter pop up---> ada dua option, teman lebih prefer miker pilih 'Create From File'

4) Hah..tak reti2 lagi? browse le folder gambar kau tu...sampai jumpa, lepas jumpa, klik le atas gambar/nama file tu..

5)dan gambar tu akan terus masuk kat situ..

kalau miker tak nampak gambar tu, tapi ada nama file, maka,miker kenalah set kan size kotak tu sebesor gambor yg nak dimasukkan tu..

kalau nak senang try dulu guna gambor pasport size..

(yg terbaik, kena gambor tu extension dia *.bmp--> access ni pelik sikit..)

Harap membantu..