Jump to content
wadud

Avr & Ups

Recommended Posts

Penting sgt ke software tu?

Anyway, ko punye UPS tu brand ape?

skang ni aku baru je pakai avr.. brand power logic.. koss..

kurang sket masalah karen2 pada bahagian dalaman casing aku..

ya kawan2..marilah kita protect segala hardware pc kita dgn AVR @ UPS.....jgn biarkan lifetime hardware anda menjadi singkat krn masalah kemasukan power yg tdk stabil yg mungkin melemahkan pc anda... :)

avr ngan ups lain kan..? guna avr pun dah ok kan??

avr ngan ups lain kan..? guna avr pun dah ok kan??

yoosss...avr=automatic voltage regulator , ups=uninterruptible power supply.avr utk stabilkan arus elektrik kuar masuk dll....tp ups gunanya utk stabilkan arus elektrik dan backup power bila blackout dll....maknanya klu ko beli ups,secara automatik didlmnya ada avr....avr pun dh ok nak tahan kilat,power surge,spike,short circuit dll....ups ni kira lebih sikit dr avr sbb leh backup power.... :)

ups dah murah sekarang... aku baru jer beli ups utk yg keberapa kali ntah...

brand APC = rm175

nak yg rm150 pun ada.. brand mcm2 ada.

setakat ni dah lebih 10 bijik ups aku beli... dan yang paling tahan lama brand koss... sebelum aku beli APC aku ada beli brand power tree... setakat ni dah dekat 1/2 tahun pakai still no problem..

penting utk ada ups... bayangkan kalau tgh buat video capture/editing.. atau video yg dah siap diedit..then nak dirender... tiba2 blackout @ ada org tersalah tutup suis.. wuahahhaa... nangis...

actually lupa nak bagi tau... beli utk pakai kat ofis.. pc aku, pc staff aku...utk server..dan beberapa pc staff lain yg dlm kategori penting/kritikal... mcm pc staff bhgn kewangan, staff enter data...

hehehe... kalau pc2 mereka ni takda perlindungan mcm ni...sekali blackout mau kena kerja overtime nak enter smula lost data.

dulu2 masa mula beli ups, aku beli brand right power, tp yg tu juga mula2 rosak, tp taktau la right power sekarang ni, maybe dah ok.. sbb tgk byk jual n harga pun murah... dulu aku beli rm200 lebih...tahun 2002-2003... skarang dah murah...

tapi kalau rumah korang jarang sangat black out... takyah beli ups.. beli avr jer...utk control arus eletrik...

aku guna ark power ups....ok x brand ni...aku baru guna 3 minggu mcm tu la...sape bias guna brand ark...lama x korang guna dia....nak tanya tentang bateri...klu bateri dh kong..leh x aku beli kat kedai komp dan pasang snirik

bateri tu boleh replace rasanya, dgn syarat...ko bukak casing ups tu.. then keluarkan bateri dia, bawak bateri tu pergi kedai, cuma yg tak pasti harga bateri tu.. takot harga bateri +/- beli ups baru jer..eehheeh... tp sebelum bukak casing ups+keluarkan bateri, sila perhatikan@tanda wayar yg cabut tu..mana +ve -ve...

aku ada tgk brand Right Power model PowerCube... dia ada hotswap batery... kira mcm laptop la... leh swap keluarkan bateri tanpa bukak casing.. maknanya dia mmg buat supaya org senang nak keluarkan bateri + tukar baru...

ups ni kalau tak jaga bateri senang kong.. mcm bateri hp jgk... lama2 dia nya caj tak tahan lama..walau dah 100% caj...bila blackout...kejap je habis bateri...

adalah disarankan tiap2 bulan ke.. buat test... tutup suis, biar ups running on batery... bagi sampai dia low lagi bagus...then on suis smula biar dia recharge... aku pun selalu lupa nak test... sedar2 bateri dah tak power...then kong...

arghhh...tolong aku..knp td aku test UPS aku (off sius utama),ups pun teroff sekali...komp aku pun semua mati....bateri aku kong ker...apa sebab utama dia jd mcm tu ....tolong weii...aku baru jer guna dlm 2 minggu lebih....adakah aku tersilap teknik charge bateri ups...mcmna nak cas bateri ups?tolooong!!!!

ups ada 2 cara caj...

1.. bila on suis dinding ups terus recharge tanpa on suis di ups

2.. kena on suis dinding + suis on ups baru dia recharge

cuba baca manual..

sepatutnya ups tu tak padam terus bila off suis dinding... dia patut bunyi 'beep' 'beep'

kalau dah off terus, 99% saya syak bateri dia dan 'kiok',

cuba cabut sambungan pc ke ups... biar ups saja... then try on ups.. then off suis dinding.. tgk ups ada bunyi 'beep' tak..

kalau tak ada terus off, ups ada problem.. bawak blk pegi kedai utk warranty...

kalau ada bunyi 'beep', maknanya bateri dah kong.. sbb tu bila pc tgh on, off suis ups terus padam, baterinya dah tak recharge...

brand apa ups tu...

ups ada 2 cara caj...

1.. bila on suis dinding ups terus recharge tanpa on suis di ups

2.. kena on suis dinding + suis on ups baru dia recharge

cuba baca manual..

sepatutnya ups tu tak padam terus bila off suis dinding... dia patut bunyi 'beep' 'beep'

kalau dah off terus, 99% saya syak bateri dia dan 'kiok',

cuba cabut sambungan pc ke ups... biar ups saja... then try on ups.. then off suis dinding.. tgk ups ada bunyi 'beep' tak..

kalau tak ada terus off, ups ada problem.. bawak blk pegi kedai utk warranty...

kalau ada bunyi 'beep', maknanya bateri dah kong.. sbb tu bila pc tgh on, off suis ups terus padam, baterinya dah tak recharge...

brand apa ups tu...

dlm manual ark ups tu dia suruh aku cas bateri guna step pertama yg ko bgtau tu.....tp mula2 aku baru beli aku cas bateri dgn on suis dinding dan ups sekali.aku cas dia tanpa menyambung dgn pc.....aku rasa aku dh tersilap cara cas pd peringkat permulaan.

tp kali kedua aku cas selepas seminggu guna dgn on suis dinding saja tanpa on suis on ups(ikut manual ark ups)

masalahnya..baru2 ni pc aku off automatic,aku pun x tau sbb apa dia teroff sendiri...barang elektrik yg lain x backout pun....musykil2.....sebelum guna ups ni aku x pnh teroff sendiri kecualilah blackout... tetapi masih ada lampu berkelip2 pd keyboard sekali dgn bunyi beep berterusan....lps tu aku off suis ups sbb bising sgt...dan aku rasa bateri tu x dak power sbb mungkin mula2 aku tersilap cara mengecas....

tp bertambah rumit bilamana aku cas kali kedua mengikut manual ups tu sendiri dgn on suis dinding sj selama 8 jam+-...tp ari tu aku test power samaada dia ada backup power ker x...aku off suis dinding tanpa off suis ups....tp yg berlaku semua teroff termasuk ups....xdak bunyi beep dh...aku guna brand ARK....tolong...adakah aku yg silap atau bateri tu dari mula aku beli dh kong king kong

rasanya tak jugak... konsep caj bateri ups ni tak jauh lari dr konsep henpon...

sbb setakat pengalaman aku dgn berpuluh bijik ups jenis home user ni... aku pun pernah tak caj langsung... dlm manual kata sebelum guna caj +-8jam baru guna n sambung pada pc..tp sbb malas aku terus on guna kat pc... tp tak menimbulkan masalah, cuma maybe bateri dia cepat kurang power..tp taklah sampai terus kong mcm kes ko ni...

silapnya masa mula2 beli ko tak test dulu... lepas on 8jam tu patut ko test... kalau masa tu dah failure... maybe masalah ups tu... cuba la claim warranty kat kedai... takpun ko semak manual/kotak ups, ada tak no hotline utk bantuan teknikal, atau alamat kilang ke..nak cepat hantar sendiri ke kilang/call center dia terus...kalau hantar kedai, bergantung pada kedai tu buat kerja cepat @ lambat.

ko ada mention ni

masalahnya..baru2 ni pc aku off automatic,aku pun x tau sbb apa dia teroff sendiri...barang elektrik yg lain x backout pun....musykil2.....sebelum guna ups ni aku x pnh teroff sendiri kecualilah blackout... tetapi masih ada lampu berkelip2 pd keyboard sekali dgn bunyi beep berterusan....lps tu aku off suis ups sbb bising sgt...dan aku rasa bateri tu x dak power sbb mungkin mula2 aku tersilap cara mengecas....

kalau pc off, ups bunyi 'beep' berterusan, maknanya ups yg shutdown pc sbb bateri habis/ups gagal berfungsi... bunyi 'beep' berterusan tu sama ada bateri habis@ups gagal berfungsi...

atau satu lagi...

cuba check..kat ups tu ada fius tak.. yg boleh dibukak n keluarkan fius tu... maybe jugak fius tu dah putus/kong.. so tukar fius jer... biasanya ups pakai fius 5amp...

ko tau kan mcm mana rupa fius.. hehhe

atau satu lagi...

cuba check..kat ups tu ada fius tak.. yg boleh dibukak n keluarkan fius tu... maybe jugak fius tu dah putus/kong.. so tukar fius jer... biasanya ups pakai fius 5amp...

ko tau kan mcm mana rupa fius.. hehhe

makna kata,aku cas bateri dgn on suis dinding dan on suis ups @ on suis dinding sj ..kedua duanya bolehkan?x apakan klu aku cas dgn 2 cara.tp aku musykil ni.....aku cas bateri ups ni melalui suis extension,maknanya aku bukan connect power cord ups tu direct pd wall switch,tetapi melalui penyambung 4 suis...ko phm kan...ihihihhi....

yg fius tu dia dok kat belakang kan,bulat panjang kan,klu nak tukar fius mcmna.?...ada ker jual kat lowyat?

paham..ko guna extension... rasanya takyah penin2 pasal cara charge tu...

skarang kena check fius...

kalau ada n fius tu jenis mudah tukar... kat belakang ups dia ada tulis FUSE, n boleh pusing, n nanti dia keluar, selalunya dia ada bg 1 fuse spare... fuse tu biasanya dia pakai kacai lutsinar, so ko bleh nampak tali dalam tu putus atau tak... kalau dah tak nampak tali nya...putus la..tukar dgn yg spare...

kalau fuse tu takleh bukak... maybe taktau la aku.. hehehe... sebab ada ups fuse dia kat dalam, lekat dekat board ups... ada jgk yg jenis dia siap solder pada board ups..kalau yg mcm tu, susah la.. tp sebab ups ko masih dalam warranty..tak digalakkan bukak casing ups..nanti void warranty...

so ko check kat belakang tu...try tgk boleh bukak tak tmpt fuse tu..kalau tak boleh, elok bawak ke kedai..

ooo...blkg tu mmg ada fuse dia tulis....nnt aku try pusing sampai keluar dan aku tgk smada tali dia putus atau x...tq akuinsan...nnt klu ada apa2 aku tanya lg :)

arghh...aku pun x tau nak wat apa dh ni...mmg xdak langsung backup power dr bateri....adakah charger dlm ups tu dlm defective.....aku pun x tau daa...selalunya klu kita x cas bateri bg full pun dia leh on komp lg kan klu kita off suis dinding?satgi jugak aku nak kuar gi lowyat p claim waranty...jwbnya sebln la aku kena tunggu utk guna ups balik

maybe ko antara pengguna kurang bernasib baik, ups tu mmg ada problem sejak ko beli rasanya...

so, pada pengguna ups yg lain, termasuk diri aku sendiri... ehehhe...

lepas beli, on dalam 8-12jam...then buat failure test... kalau ups tu ok.. semestinya dia akan ada backup power tu at least 5 minute..

rujuk juga manual sebelum buat apa2 tindakan... lain brand, lain ups... lain caranya...

latest aku beli ups brand APC... salah satu brand yg terkenal utk produk avr/ups... bila baca manual, dia mmg lain skt dr ups lain... dia tak ada bagi peringatan supaya caj dulu baru sambung ke pc... dlm manual tu just mention, sambungkan pada pc, on ups dulu, baru on pc+monitor n peringatan dia jgn biarkan monitor tu turn on sebelum on ups...

dan lepas 24jam ups tu di'on' baru kita buat failure test...

tp harga APC ni mmg mahal skt.. utk 500va pun dh rm175... kalau yg 650va, dah rm300..fuhh...

so, brand apo yg bagus utk ups dan avr? den nak angkut satu nih

APC, Koss, Power Tree, Right Power... antara brand yg pernah aku pakai...

pilihan pertama = APC

kedua = Koss

ketiga = Power Tree

keempat = Right Power..

ya tuan2 sekelian...pilihan pertama aku dulu adalah koss ups 700va sylion yg ada front display tu...tp semua kedai kat lowyat aku tanya xdak stok...sbb laris....last2 aku naik atas all it aku sambar ark power yg hampeh tu...nasib2