Jump to content
masham

Bod Haddisk Terbakar

Recommended Posts

assalamualaikum sumer..

aku ada masalah pabila haddisk aku ni terbakar..silap teknik skit..masa aku godek2 pc n tgh on tetiba jer 1 kabel power(kabel merahkuningitam) yg terjuntai tu melekat kat bod haddisk aku..burn daa..haddisk tu tak on pun..

so sesaper tau macam mana mau kasik idup balik haddisk aku ni..aku tgh carik bod yg sama cam haddisk aku nih..lum jumpa2 lagi..

assalamualaikum..

takde ke sesaper bole tolong nih.. :blush:

InsyaAllah ader yang boleh tolong... ;)

Ok, nak lebih senang cari HDD yang sama jenis ambil board nye dan pasang pada HDD yang rosak tu...

selamat mencuba, tapi jangan kasi boom lagi... :lol:

InsyaAllah ader yang boleh tolong... ;)

Ok, nak lebih senang cari HDD yang sama jenis ambil board nye dan pasang pada HDD yang rosak tu...

selamat mencuba, tapi jangan kasi boom lagi... :lol:

dah cari..dah lama dah..bod maxtor 120 gb..lum jumpa2 lg..sesaper ada bod tu bole bgtau aku..tolonglaa :rolleyes:

dah cari..dah lama dah..bod maxtor 120 gb..lum jumpa2 lg..sesaper ada bod tu bole bgtau aku..tolonglaa :rolleyes:

aku banyak jumpe..

ko cari kat lelong.com

x pon kat lowyat.net..

murah gak

pastuh nih ader service repair hdd..

siap ngan harge..

http://repair_maxtor 120gb-hdd/index.php?showtopic=336383&hl=maxtor+120gb://http://repair_maxtor 120gb-hdd/inde...hl=maxtor+120gb

Edited by xtreme_paranoid

uih mak aii...........aku tu hari burn yang 20GB Seagate je......kesudahan aku tukar ngan HDD lain....takut customer bising..ni 120GB..SATA atau IDE?

assalamualaikum, aku pun nak cari board HDD aku 80gb maxtor, aku punyer board dah terbakar, saper2 yg ader link nak dapatkan board tu please msj me, ok thank you syukran

uih mak aii...........aku tu hari burn yang 20GB Seagate je......kesudahan aku tukar ngan HDD lain....takut customer bising..ni 120GB..SATA atau IDE?

aku punya maxtor IDE..selain tukar bod ada ke cara lain mau idop balik hd nih?

aku punya maxtor IDE..selain tukar bod ada ke cara lain mau idop balik hd nih?

setahu aku, memang tiada cara lain kalau board terbakar..melainkan ko tukar board yang sama dengan hdd tuh..

setahu aku, memang tiada cara lain kalau board terbakar..melainkan ko tukar board yang sama dengan hdd tuh..

aku ada dgr kabo2 angin lagi..ada orang wat camni..dia amik disk kt dalam haddisk tu n then pasang kt haddisk yg lain ..just replace jer disk tu..bole jalan ke..tp susah gak nak bukak benda tu..last2 calar disk tu l;angsung x boley baca..

to ne7za: ko xde ke stok ke ape ker yg seswai ngan hd aku nih?ade kengkawan ke yg ada stok nih..tlg...

aku ada dgr kabo2 angin lagi..ada orang wat camni..dia amik disk kt dalam haddisk tu n then pasang kt haddisk yg lain ..just replace jer disk tu..bole jalan ke..tp susah gak nak bukak benda tu..last2 calar disk tu l;angsung x boley baca..

to ne7za: ko xde ke stok ke ape ker yg seswai ngan hd aku nih?ade kengkawan ke yg ada stok nih..tlg...

aik? setahu aku..platter-platter kat dalam tuh dalam keadaan vacuum..so, kalau terdedah kepada udara, akan automatik rosak la..

tp, mungkin aku salah..so, sesapa yang ada lebih info.. tolong :blush:

*tak da

aik? setahu aku..platter-platter kat dalam tuh dalam keadaan vacuum..so, kalau terdedah kepada udara, akan automatik rosak la..

tp, mungkin aku salah..so, sesapa yang ada lebih info.. tolong :blush:

*tak da

Betul. Plate HDD akan rosak kalau chassis HDD dibuka. Cari je board untuk HDD tu.

Boleh tu memang boleh, tapi kerja ni perlukan alatan dan kepakaran, kerana di dalam tu (HDD) ada 2 disk dan 2 kepala baca yang bercantum pada satu bar. kalau setakat utk membuka cover nye memang boleh, cari "Star key" saiz 8 . tapi yg menjadi masalah adalah untuk membuka kepala membaca tu silap sila ribbon cable yang halus akan putus.

Jadi bagi saya kalau betul betul sudah tidak mahu guna lagi HDD tu, boleh lah dibuat uji kaji, untuk kajian anda.

Saya pernah dan udah banyak kali pun saya membuka HDD yang boleh detect tapi tidak boleh baca, ini kadang kadang terjadi kepala pembaca tu melekat, maksud saya , kaki nya terlekat pada getah , so apa saya buat adalah , "On" kan HDD tu, apabil disk sedang berpusing tolak kan sedikit kepala pembaca tu agar dia terlepas dari sekatan.

Awas , jangan tolak semasa disk tidak berpusing, kerana ii akan mencalarkan disk, lagi pun ada satu "lock" yang menahan kepala pembaca dari bergerak. Ia akan "unlock" sendiri apabila disk berpusing.

Kalau nak cuba boleh cuba. Dalam pengalaman saya, banyak jugak lah HDD yang telah saya buka kerana disebabkan kepala pembaca tersangkut.

kalau kita lihat pada HDD sendiri pun, ada satu lubang yang ditampal dengan tape kilat. lubang ni betul betul kearah lengan kepala pembaca. Jika kita buka tape tu. Kita boleh menolak kepala pembaca tu.

Ok, selamat mencuba yang baru...

Cuba.. cuba.. jangan tak cuba.., Tak cuba tak tahu...

Wassalam

Boleh tu memang boleh, tapi kerja ni perlukan alatan dan kepakaran, kerana di dalam tu (HDD) ada 2 disk dan 2 kepala baca yang bercantum pada satu bar. kalau setakat utk membuka cover nye memang boleh, cari "Star key" saiz 8 . tapi yg menjadi masalah adalah untuk membuka kepala membaca tu silap sila ribbon cable yang halus akan putus.

Jadi bagi saya kalau betul betul sudah tidak mahu guna lagi HDD tu, boleh lah dibuat uji kaji, untuk kajian anda.

Saya pernah dan udah banyak kali pun saya membuka HDD yang boleh detect tapi tidak boleh baca, ini kadang kadang terjadi kepala pembaca tu melekat, maksud saya , kaki nya terlekat pada getah , so apa saya buat adalah , "On" kan HDD tu, apabil disk sedang berpusing tolak kan sedikit kepala pembaca tu agar dia terlepas dari sekatan.

Awas , jangan tolak semasa disk tidak berpusing, kerana ii akan mencalarkan disk, lagi pun ada satu "lock" yang menahan kepala pembaca dari bergerak. Ia akan "unlock" sendiri apabila disk berpusing.

Kalau nak cuba boleh cuba. Dalam pengalaman saya, banyak jugak lah HDD yang telah saya buka kerana disebabkan kepala pembaca tersangkut.

kalau kita lihat pada HDD sendiri pun, ada satu lubang yang ditampal dengan tape kilat. lubang ni betul betul kearah lengan kepala pembaca. Jika kita buka tape tu. Kita boleh menolak kepala pembaca tu.

Ok, selamat mencuba yang baru...

Cuba.. cuba.. jangan tak cuba.., Tak cuba tak tahu...

Wassalam

Mr. TJ-Ariff....bole letakkan gambar x..kalo bole tengok gambar lagi la senang nak cuba try test kan kan... :lol:

askum membe...

saya ade masalah pasai hardisk... bod harddisk terbakar so saya sudah ganti bod yang sama jenis... tetapi masalah sekarang harddisk xdpt ditect pn..

harap sesiapa dapat membantu saya... saya xnk kehilangan data dlm harddisk tersebut..

pertama pastikan connection antara main board dengan controller board didalam betul betul ada connection.

Jika pasti ada sambungan, seperti yang saya katakan dulu, kadang kadang kepala pembaca HD tersebut tersangkut.

Jadi sila ikuti langkah langkah seperti yang telah diterangkan diatas .

wassalam.

askum membe...

saya ade masalah pasai hardisk... bod harddisk terbakar so saya sudah ganti bod yang sama jenis... tetapi masalah sekarang harddisk xdpt ditect pn..

harap sesiapa dapat membantu saya... saya xnk kehilangan data dlm harddisk tersebut..

:rolleyes: dengarlah kata kata pakar disini :ph34r:

Topik perbincangan ini ditutup kerana perbincangan telah tamat atau persoalan telah diselesaikan. Harap maklum.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...