Jump to content
ApoKalypse

Masalah Downstream & Upstream

Recommended Posts

lebih kurang cam ni laa..

tapi ni FTTS

Edited by scorps
edit gambar

lebih kurang cam ni laa..

tapi ni FTTS

Ya Allah Scorps.....memula saya ingat rupa dia mmg sebijik mcm Pizza Box. 4 segi...Rupanya tak sama langsung...

Hehehe.... :lol: Ohh...Kalau kotak yg ni rasanya mmg dekat sangatlah. Dalam 400M jer dari rumah...Dia letak kat

bawah pokok asam jawa....pastu tulis Telekom....Ingatkan kotak TNB punya....rupanya mmg utk telefon TM....

benda ni la yg aku maksudkan td... dari pencawang ke kabinet ni ok je tapi dari kabinet ke kawasan kampung aku mmg TERUK!!!

Kotak tu selalu ada FTTR dgn FTTS ... tapi yg aku tau lebih kurang Remote DSLAM jek fungsi dia... bukan pizza box.. pizza box ni yg aku tau untuk carry DSL service dlm laluan FIBRE .. box2 yg dimaksudkan biasa tu guna ATM service ( Asynchronus Transfer Mode ).ATM guna copper cable.. biasanya tak de masalah antara DSLAM atau remote DSLAM ke Local PATH (Tmnet Exchange) .. Pasal jarak aku tak pasti sebabnya jarak untuk ATM ni biasanya +- 5Km sahaja..lebih dari tu signal yg tidak memuaskan.

benda ni la yg aku maksudkan td... dari pencawang ke kabinet ni ok je tapi dari kabinet ke kawasan kampung aku mmg TERUK!!!

mmg pon, sbb kebanyakkan cable dr exchange ke kabinet guna underground cable

takde masalah sangat

tapi dr kabinet ke dp box dan terus ke rumah pengguna kebanyakkan TM guna overhead cable,

banyak risiko ,seperti cable rosak kerana gigit tupai,

atau sambungan cable yg kurang kemas akan menyebabkan litar pintas bila hujan turun dgn lebat,

dll....

owh... tp kabel2 mcm kat kampung aku ni bwh tanah ke atau yg sambung dr tiang ke tiang? sbb ada org kata kabel bwh tanah... =S

gambar scorps tu cabinet FTTS...pizza box mmg bentuk mcm kotak pizza...tapi duduk dalam cabinet le...dari luar mmg tak nampak...

cable ke rumah mmg overhead cable...kecuali kawasan perumahan baru yg takde tiang...dia buat bawah tanah...

owh... so probs nya kabel atas la ni eh... betul ke patut kabel2 ni 10tahun sekali diorg kena tukar? kalau betul, kabel tempat aku tu dah lebih dr 10tahun x penah tukar... :(

owh... so probs nya kabel atas la ni eh... betul ke patut kabel2 ni 10tahun sekali diorg kena tukar? kalau betul, kabel tempat aku tu dah lebih dr 10tahun x penah tukar... :(

Ntahlah....tapi mmg ada ke Telekom tukar kabel tu...saya tak pernah tgk pun. Yg selalu tgk diaorg buat maintenance kat kabel tu...

mmg ada scheduled maintenance...tapi ikut budget la...kalau kawasan tak bermasalah biasanya mmg tak didahulukan...hehe...masalah di sini maksudnya banyak report di kawasan tu...

Nak tanya ni.....saya kelirulah dgn mana satu speed dnload dgn upload...Ni berdasarkan modem saya...Saya semak

settings modem tadi....

Modem Status

Connection Status Connected

Us Rate (Kbps) 512

Ds Rate (Kbps) 1536

US Margin 24

DS Margin 31

Trained Modulation T1413

LOS Errors 0

DS Line Attenuation 23

US Line Attenuation 8

Peak Cell Rate 1207 cells per sec

CRC Rx Fast 0

CRC Tx Fast 1

CRC Rx Interleaved 0

CRC Tx Interleaved 0

Path Mode Fast Path

Edited by Ajkr06

mmg ada scheduled maintenance...tapi ikut budget la...kalau kawasan tak bermasalah biasanya mmg tak didahulukan...hehe...masalah di sini maksudnya banyak report di kawasan tu...

aku baru dpt berita dr member aku yg wat report, dia tgk kat tech tu punya report mmg byk report dr kawasan tempat aku tp xde apa2 tindakan dr pihak TM... yg ada dia dok anta tech pastu p rumah org yg tu then dia downgrade..itu je yg dia buat.. ntah apa2 ntah... patutnya baiki supaya lebih baik, ini tidak apa yg dia kata ialah "kawasan ni x bleh buat apa2..." <--- mcm ni ke ISP Malaysia nak maju?

aku baru dpt berita dr member aku yg wat report, dia tgk kat tech tu punya report mmg byk report dr kawasan tempat aku tp xde apa2 tindakan dr pihak TM... yg ada dia dok anta tech pastu p rumah org yg tu then dia downgrade..itu je yg dia buat.. ntah apa2 ntah... patutnya baiki supaya lebih baik, ini tidak apa yg dia kata ialah "kawasan ni x bleh buat apa2..." <--- mcm ni ke ISP Malaysia nak maju?

seperti aku ada post yg lepas2... benda ni karenah dalaman sebenarnya... technician... kontraktor yg datang atau dihantar utk check masalah connection...yg kerja jawab telefon... mmg dia malas n maybe tak ambik tahu dan mungkin juga dia sendiri takleh buat apa dgn masalah mcm ni... sebab kalau satu2 kawasan tu banyak report... n berkaitan masalah yg sama..masalah kerap dc... dan dikategorikan kawasan ber'rintangan' tinggi... technician n org2 bawahan ni mmg tak dapat buat byk benda...

tech akan terima arahan utk pegi ke rumah pengadu..check..then tech balik dia kena buat report apa dia dah buat... n maybe tech pun dah byk kali tulis report...masalah rumah pengadu..berkaitan line telefon ada rintangan...then dia tulis tindakan dia..downgrade speed...

tp tindakan atau keputusan utk bawa masalah sebenar dalam meeting atau buat proposal utk tukar cable ke...upgrade mana2 ke..letak dslam baru ke..pizza box baru ke...ganti itu ini...smua terletak pada tangan bos2 kecik di kawasan terbabit...

kalau tunggu..mmg lambat..kecuali jadi isu besar...dlm kawasan ko tu ada dato' ke... tan sri ke yg baru pencen n balik kampung buat banglo kat situ utk cuti pencen... dia pun guna internet n ada problem..dia buat laporan ..mesti cepat...sebab dia org mesti call org atas2..

atau kalau persatuan penduduk...bawak masalah ni kepada ketua kampung..n ketua kampung jenis rajin..bawak pada YB..YB plak push D.O atau org2 dalam... nanti laju la... sebab bajet utk buat satu2 benda tu kadang2 memang dah ada..cuma tinggal nak 'jalan' jer.

kalau ada org yg ada 'kabel' blh push org2 dalam.. tempat tak ada streamyx pun boleh di adakan streamyx sebenarnya...

bajet dah ada?tinggal nak 'jalan' je?hhehe...quite new to me...ahaks...itu kata orang 'development' ke kata org 'operation'?hehehe...

'kadang2' jer berlaku pharez... hehehe

bajet ada di allocate utk buat satu2 benda...tepi kemudian bajet tu salah simpang korner pegi tempat lain... maka jadi tak ada... tapi 'kadang2' bukan selalu...

ahaks...

owh mcm tu rupanya... patutlah ISP Malaysia ni tak maju2... duit yg diamanahkan ke tempat yg betul dia kebas bg kenyang perut sendiri... apa nak jadi lah... nak kena tunggu KABEL2 kuat baru nak mula keja ke? jahanam boss... -_-

Camne boleh jadi camtu....Awak upgrade pkg ke 2mb/s ker...Bukan ke yg pkg 2Mb/s tu just utk kws Cyberjaya dgn Cyberjaya jer.......Atau TMNET automatically upgrade scr percuma ke 2MB/s....Untungnya... :blush:

yup..aku pun tak tau dpt camni..

sape xnak 2mb bayar rm88..

bukan nak kutuk...nanti orang marah.. tp sebagai pengguna dan pengguna yang membayar bill atas servis2 yg dilanggan...tentu kita ada hak kan... ahaks

tiap2 tahun laporan kewangan catat keuntungan juta2..billion2... tp takkan tak ada sikit pun di allocate utk perbaiki taraf perkhidmatan...dan takkan penaik tarafan perkhidmatan hanya tertumpu pada kawasan 'tertentu' atau kawasan2 yg ada kepentingan sahaja...sama ada kepentingan 'tuttt' atau kepentingan bisnes... takkan kawasan ceruk, pendalaman..kampung..atau pinggir2 bandar ni tak layak dapat kan.. mereka bayar bill jgk wehhh... mcm kawasan ApoKalypse... sian kawasan dia kan... bill bayar...tp dpt servis kurang dr yg sepatutnya... cian kan... ahaks..

mcm kes astro... kutip bill... tp bila buat naik taraf servis... semua caj n kos naik taraf pengguna kena tanggung dgn penaikkan bill... kalau 10sen 20sen ok la kan...

sbb tu kadang2 takot jgk..kalau tm ni buat naik taraf besar besaran...nanti makin naik plk bill :P

tp apapun pihak tm ada bagi "insentif" atau "dividen" pada pengguna2 streamyx...iaitu pada mereka yg dulu pernah dpt free upgrade pada akaun rm99=512mb to 1mb... n kawasan2 yg dpt 1mb -> 1.5mb/2mb.. n penurunan caj bulanan pada pakej2 tertentu.. berbanding tahun 2003 masa awal2 streamyx ada... rm99=512mb.. sekarang rm99=1mb n ada tawaran superdeal mcm pharez iklankan tu..

tp kelebihan tu byk dapat pd org yg ada pada kawasan2 tertentu..tidak pada semua pengguna... mcm ApoKalypse... org dpt 1mb -> 1.5mb..tp ApoKalypse dpt 1mb -> 780mb... kan tak patut tu... hehehe...

ini yg org dok canang2 pembangunan tak seimbang :P

pergh giler la panjang pulak aku membebel... sure ada yg marah aku karang.. larikkk

AKU SOKONG 100% APA YG SAWI KATA KAN TU!!!

apa ingat kitorg ni bayar bill pakai daun ke nk lekehkan kitorg??? actually aku sendiri lihat dgn mata aku sendiri diorg bertekak x berani nak mengadu kes rintangan teruk ni sbb kabel pd org atasan (kes tempat aku), nak mengadu pun takut ke??? apa kami ni x layak ke dpt servis yg baik? kata pengguna ada hak tp mana hak tu? yg aku tgk janji palsu adalah!

cuba korg pikir,mcmana org x maki operator TM ni..bila call ckp line x ok yg dia suruh buat benda sama je berulang2 pdhal benda tu dah byk kali buat n terbukti ia bukan punca (kebanyakkannya). Bila tech dtg, kalo bab kabel mesti ckp x bleh nak buat ape..apsal xbleh nk buat ape?mkn gaji buta ke!

bukan aku nak nk tuduh2 la tp aku sendiri tgk buku report tech tu byk betul complain dr user stimix di kawasan aku ni.. apa yg diorg buat ialah diorg dtg check pastu diorg ckp "TAK BOLEH NAK BUAT APA2 PASAL KAWASAN TERUK" <--- patut ke mcmni?

ahaks...ok kat mana aku nak mula dulu ek...hehehe

ok ni pendapat peribadi aku la...takde kena ngena dgn yg hidup atau mati...ahaks...

biasanya dalam situasi bisnes, budget allocation akan dikeluarkan selepas permohonan diluluskan...org atas dia tau luluskan permohonan kalau permohonan tu justified...tu pun berasaskan peruntukan budget untuk tahun tu...kalau dia untung juta2, mmg surely ada budget renewal...tapi kalau baca utusan/the star mmg la dia tak tulis...cuba baca laporan tahunan dia tgk...allocation dia tahunan utk renewal...

sape yg buat permohonan?"bos-bos kecik" kawasan tu la...bak kata sawi...ahaks...sebab tu la aku suruh keep on buat report...kalau dah 'banyak' report...sampai satu tahap...takkan la bos-bos kecik ni tak audit laporan technician dia...kenapa masalah yang sama berulang?mesti bos-bos ni atau bos pada bos2 ni tanya...

Assalamualaikum

Salam utk semua

Anyway thanks to pharez for helping my registration

Rasanya belum sampai 24 lagi aku guna streamyx nie tp rasanya ada masalah sikit

Masa check modem aku cuma jumpa

up = 512

down = 1553

check kat speedometer

Download Speed =159.38 KBps

Upload Speed = 51.06 KBps

tapi masa try download (tanpa d manager) kat rapidshare paling tinggi pun 35 kbps pas tu terus down sampai 22 kbps,

try kat download.com aku cuma dapat bawah 10 je,

guna ftp utk movie 370 mb estimate time is 14 hours

please help me, apa masalah sebenarnya

Setting line ko adalah lebih dari pakej...iaitu down stream 1553 berbanding pakej 1024...upstream 512 berbanding pakej 384...

speedometer pun dpt lebih dari pakej...159.38 X 8 = 1275kbps...51.06X8 = 408.48kbps

rapidshare tu aku taknak komen sebab depend on server yg hantar tu...try d/load 10 file tgk total mcm mana...lagi satu check line attenuation dan snr margin...try direct connect jugak...

Assalamualaikum

Salam utk semua

Anyway thanks to pharez for helping my registration

Rasanya belum sampai 24 lagi aku guna streamyx nie tp rasanya ada masalah sikit

Masa check modem aku cuma jumpa

up = 512

down = 1553

check kat speedometer

Download Speed =159.38 KBps

Upload Speed = 51.06 KBps

tapi masa try download (tanpa d manager) kat rapidshare paling tinggi pun 35 kbps pas tu terus down sampai 22 kbps,

try kat download.com aku cuma dapat bawah 10 je,

guna ftp utk movie 370 mb estimate time is 14 hours

please help me, apa masalah sebenarnya

speedometer test menunjukkan line anda ok jer tu...

takleh ambil kira speed download...tambahan dr international website...sbb connection akan kena mengembara ke server luar negara n balik semula... mcm rapidshare ni kadang2 speed cantik..kadang2 K.O... n kena ambil kira faktor kesesakan talian jgk...