Jump to content
dark_zone05

Hardisk Bunyi "kaq Kaq"

Recommended Posts

hardisk aku ada bunyi laa... mcm "kaq kaq"...

leh masuk windows lagi.. tp lembab.

aku guna maxtor 300gb.. hdd xpenah terhentak atau jatuh. apsal bunyi mcm tu ek? mcm disk sangkut.

waranty ada lagi sampai julai 2007.. leh claim waranty x??? aku takut kedai kata aku yg rosakkan.... :(

hardisk aku ada bunyi laa... mcm "kaq kaq"...

leh masuk windows lagi.. tp lembab.

aku guna maxtor 300gb.. hdd xpenah terhentak atau jatuh. apsal bunyi mcm tu ek? mcm disk sangkut.

waranty ada lagi sampai julai 2007.. leh claim waranty x??? aku takut kedai kata aku yg rosakkan.... :(

Maknanya HD ko tu nak mati dah, segeralah claim warranty dari dealer :)

Untuk memastikan yang HD ko benar-benar "rosak" sebelum pegi claim :-

1. Backup semua fail/folder penting dalam HD tu dulu
  2. Kemedian cabut HD berkenaan
  3. Kemdian goncangkan HD tersebut sesedap rasa (jangan hempuk plak, just goncang jer)
  4. Cucuk HD tu balik ke Mobo dan try boot, kalau BIOS tak detect HD tu maka HD tu benar-benar "rosak"
  5. Kemedian hantar HD tu pegi ke kedai, cakap kat dia HD rosak takleh jalan dah

Nakal tak aku? Muahahahaha... dengan cara ini maka ko dapat claim HD ko tanpa perlu bersoal-jawab dengan dealer berkenaan.

P/S:Aku tak bertanggungjawab sekiranya dealer berkenaan tamau tukar HD tu.

Edited by ahmades

3. Kemdian goncangkan HD tersebut sesedap rasa (jangan hempuk plak, just goncang jer)
  4. Cucuk HD tu balik ke Mobo dan try boot, kalau BIOS tak detect HD tu maka HD tu benar-benar "rosak"
Nakal tak aku? Muahahahaha... dengan cara ini maka ko dapat claim HD ko tanpa perlu bersoal-jawab dengan dealer berkenaan.

nakal btol...kang shopkeeper tu xnak ganti kan payah... :P

menggoncang tu bleh merosakkan Hd ke?? maknanya Hd xtahan gempa bumi?? xgitu...

:excl: dan saya ada soklan kepada sesapa boleh jawab...

sebelum saya fly...internal Hd saya [maxtor 40Gb] xleh didetect oleh Cmos...bila try detect dalam Cmos atau restart, Pc jem sikit masa memula cek memori dan bla-2 tu..gabung dengan Hd yg ada windows [Hd saya sebagai slave] pun jadi yg sama...ada can lagi dak nak recover file dalam tu??? banyak tu...20Gb..file word, gambar-2, dan nasyid..dan system windows sekali sebab mudah kalau nak tempel kat Pc orang..

:ph34r: saya pun ada tanya kat beberapa orang...kira pandai la jgak dlm repair Pc ni...semua kata harapan tipis@xdak langsung..

had disk ni kan sensitf...mna bleh gegar2...klu skit2 2 blehlah...

aku rsa cba klu kau buat HD kau sbgi slave, cba tgok klu msih dapat cover blik data2 2 suma..

Edited by KuruKurue

thankx sbb bg tips tu.... :) tp, takut gak nak cuba... :D

kira hardisk ni mmg dah nak kong la ek..

selalunya klau nak claim waranty, brapa lama akan dapat balik???

thankx sbb bg tips tu.... :) tp, takut gak nak cuba... :D

kira hardisk ni mmg dah nak kong la ek..

selalunya klau nak claim waranty, brapa lama akan dapat balik???

rilek2..

wat seperti ygt disuruh.. ^_^

yer ah..

hdd tuh rosak bukan ko yg nak kan..

die rosak sendiri...

cepat2 claim warranty...

huhuhuhu

tul tu.....

itu tandanyer hard

disk tu mintak ganti....

maka....

segeralah anda ke

kedai dimana anda membeli

hard disk ini.....

hard disk sangat sensitif...

tak boleh gegar atau terhentak...

ok... tp aku kena la beli dvd manyak2. sbb nak backup suma file penting.

pastu aku p claim waranty :)

ko ader cd/dvd burner x?

burn je ah..

senang + jimat..

klu xde ko upload je kat emel ko..

google mail besar gak storage die..

xde eml gak..

ko uplad kat internat..

mane2 file storage kat tenet..

cam kat rapidshare ke..

^_^ cadangan aku je..

dari beli hdd,abes duit nanti..

huhuhuhu

@panglima_khalid

Sememangnya ada peluang untuk ko recover balik sata dalam HD tu, asalkan ko dapat cari papan litar yang masih berfungsi kemedia tukarkan papan litar HD ko dengan papan litar yang masih berfungsi tersebut. Pastikan dua-dua papan litar tersebut adalah sama jenis dan sama modul.

Bila dah boleh recover (dan burn/backup data sedia ada kat dalam) HD ko, maka dengan tersebut lemparkan HD tadi ke sungai atau tong sampah. Sebab HD tu walaupun dah tukar litar dan boleh berfungsi once again dia akan buat masalah lagi. So belilah HD baru berjenama Western Digital.

@dark_zone05

Teknik ini diamalkan oleh profesional untuk memudahkan mereka nak claim. HD nih dia memang sensetif dengan gegaran hentakkan dan juga gegaran disebabkan digoncang. Kalau HD tu fault disebabkan terhentak pihak kilang memang dapat detect nyer sabab ada alat dalam HD tersebut yang bleh measure tahap hentakkan yang boleh menyebabkan HD tu rosak. Dia punya sensor tu semacam granite yang ada kat casing HD tersebut yang boleh (teramat mudah) pecah (pecah disini bermaksud tahap hentakkan yang boleh mengakibatkan dia pecah).

Ujikaji makmal ahmades menunjukkan yang sensor tersebut tak akan pecah (susahlah nak pecah) kalau kita amik HD tersebut dan goncangkannya. Bila terhentak dia menghasilkan gegaran pada casing, sekaligus menghantar gegaran pada granite berkenaan untuk pecah. Tapi bila kita goncangkan HD tersebut takder gegaran pada casing HD, sebab tangan manusia lembut dan tak menghasilkan gegaran pada casing TETAPI dengan goncangan tersebut cakera HD tu boleh bengong seketika. So ini yang akan menyebabkan dia "rosak".

Hehehehehehe... INGAT teknik ini hanya BOLEH dilakukan sekiranya HD tersebut memang ada tanda-tanda nak "kong" tapi still berfungsi dan bila hantar pergi kat dealer, diorang bagi bermacam alasan sebab HD tu masih boleh guna (padahal dah nampak tanda nak kong dah, dan bakal kong untuk selamanya).

Regards

ahmades

Kalau la benda cam ni jadi kat aku kan ... memola sekali tindakkan aku adalah beli hard disk baru ... pas tu aku install windows .. pas tu aku copy data dari hard disk lama masuk ke dalam hard disk baru ... kemudian aku goncang hard disk .. pas tu aku pi claim.

Bila dapat balik hard disk dari RMA aku buat slave ... daripada aku dok tunggu nak claim hard disk yang maybe makan masa sebulan dua ... jenuh la kompeta tarak buleh guna ... beli saja la hat baru .. janji buleh pakai walaupun kena korbankan sejumlah wang ...

Lagi pulak aku memang suka simpan data data dalam hard disk berasingan .. sebab kalau kena virus yang melembabkan kompeta, nak scan lagu mana ... nak boot pun berejam ... so cara yang paling senang cabut dulu slave ... Format windows tu ( kalau reti pakai ghost lagi senang ..) pas tu bila dah elok semua baru cucuk slave dan scan ..

kelmarin aku cabut semua hardware kat pc aku termasuk bateri cmos.. lepas tu aku pasang balik.

lepas on pc, xdak plak bunyi kaq kaq... pelik btul la.. nape jadi mcm tu. setakat ni ok la.. klau ada bunyi lagi, aku inform balik k.

@panglima_khalid

Sememangnya ada peluang untuk ko recover balik sata dalam HD tu, asalkan ko dapat cari papan litar yang masih berfungsi kemedia tukarkan papan litar HD ko dengan papan litar yang masih berfungsi tersebut. Pastikan dua-dua papan litar tersebut adalah sama jenis dan sama modul.

Bila dah boleh recover (dan burn/backup data sedia ada kat dalam) HD ko, maka dengan tersebut lemparkan HD tadi ke sungai atau tong sampah. Sebab HD tu walaupun dah tukar litar dan boleh berfungsi once again dia akan buat masalah lagi. So belilah HD baru berjenama Western Digital.

Regards

ahmades

erk..mintak penjelasan en ahmades atau lain-2 yg tau...maknanya..Hd yg xleh detect tu [dinamakan sebagai A] tukar papanlitar dia dgn yg baru@sama jenis tu [dinamakan b]..lepas dah recover file, buang yg A ek?? papan litar tu kembalikan balik ke B semula?? yg B tu boleh pakai lagi ke lepas tu?? Kebarangkalian utk file tu selamat tinggi dak??

erk..mintak penjelasan en ahmades atau lain-2 yg tau...maknanya..Hd yg xleh detect tu [dinamakan sebagai A] tukar papanlitar dia dgn yg baru@sama jenis tu [dinamakan b]..lepas dah recover file, buang yg A ek?? papan litar tu kembalikan balik ke B semula?? yg B tu boleh pakai lagi ke lepas tu?? Kebarangkalian utk file tu selamat tinggi dak??

Bergantung kepada luck / nasib jugak. Tapi kebarangkaliannya menag tinggilah. Jangan amik papan litar HD baru, amik yang terpakai nyer yang mana HD dia bad sector ker atau HD dia cakera gelong ker.

Bergantung kepada luck / nasib jugak. Tapi kebarangkaliannya menag tinggilah. Jangan amik papan litar HD baru, amik yang terpakai nyer yang mana HD dia bad sector ker atau HD dia cakera gelong ker.

dah habis tu kembalikan balik papan litar tu kat Hd B??ke buang dua-2??? rugi kalau buang 2-2