Jump to content
Sign in to follow this  
mki

Dua Os Dlm Dua Hard Disk

Recommended Posts

Assalamualaikum...

Sy ade 2 hard disk, dedua SATA, satu Primary Hard Disk sy install win xp, dan satu lagi hard disk sy install Slackware, dan saya gunakan kedua2 hard disk tersebut dlm pc saye, persoalannye :-

1)Camne sy nak buat dual boot, kire mase boot tu ade option utk kite pilih mane satu OS kite nk pakai. XP ke Linux

2)Boleh ke? Sedangkan mase sy test 2nd hard disk tu(yg blm install linux lagi), letak kat SATA2 nye slot dia detect tapi tak display pun kat my computer

Saya dah search, ade jumpe jwpn yg berkaitan tapi tak memenuhi rangkaian jawapan saya (saye tak paham!!)

Minta jasa baik members kat Putera.Com ni memberi bantuan, harap tak nyusahkan korang, tapi kalo nyusahkan abaikan je soklan aku nih

P/S : Mungkin ade gaye bahase aku tentang pemilihan ayat/perkataan untuk menerangkan masalah aku atau nama alat/program/kedudukan sesuatu devices tu slh/kurang tepat, maafkan aku.Aku cuba menerangkan sefaham yg mungkin bg korang sbb aku jahil sket tntg name/kedudukan devices nih

klo ko nak dual boot dr dua hdisk. sng je.mula ko install xp dl (aku rasa ko dah install kn). kemudian ko install slackware dalam 2nd hdisk. sblm ko install pastikn dia unpartition. ko blh buat kat computer management>disk management dlm XP. ko delete je partiton 2nd hdisk tu. masa install slckware tu ko pastikan bootloader dia(grub atau lilo) install kat hdisk dia sendiri bg tak replace bootloader windows(ntldr). nanti susah.bila ko nak boot dr mana2 OS ko blh buat dr BIOS.OS yg ko nak boot bergantung kt mana OS hdisk tu.

**aku rasa slackware terlalu advance utk beginner.slackware selalunye utk penggodam (geeks).tapi klo ko pandai programming tak kisah la.suggestion aku fedora,mandriva atau ubuntu(ubuntu blh dpt free kt web dia(free shipping)

Aku dah install Slackware tu dkt 2nd hard disk aku dgn cara cabut primary hard disk aku (win xp tadi) dan letak 2nd hard disk aku kat situ dan install Slackware (takde partition dlm hard disk tu). So bootloader dia automatically lah ye akan ade dlm hard disk yg same jugak kan?? ye ke?? pastu aku masukkan balik Primary Hard Disk aku (xp) kat sata1 nye slot, dan 2nd hard disk (linux) kat sata2 nye slot..pastu arahan selanjutnye...? :D

**aku rasa slackware terlalu advance utk beginner.slackware selalunye utk penggodam (geeks).tapi klo ko pandai programming tak kisah la.suggestion aku fedora,mandriva atau ubuntu(ubuntu blh dpt free kt web dia(free shipping)

Aku dh penah install Slackware & XP sblm ni dlm satu hard disk dan alhamdulillah berjaya, tapi utk dua hard disk ni yg ade masalah sket. psl ubuntu tu aku dh apply dan dpt dah, siap dia bg sticker lagi kan?best2 :P

ko boot ikut BIOS.ko tekan DEL(ini bios aku la).kemudian ko susun sequence dia.mana yg ko nak boot tu la yg first.

Aku dah install Slackware tu dkt 2nd hard disk aku dgn cara cabut primary hard disk aku (win xp tadi) dan letak 2nd hard disk aku kat situ dan install Slackware (takde partition dlm hard disk tu). So bootloader dia automatically lah ye akan ade dlm hard disk yg same jugak kan?? ye ke?? pastu aku masukkan balik Primary Hard Disk aku (xp) kat sata1 nye slot, dan 2nd hard disk (linux) kat sata2 nye slot..pastu arahan selanjutnye...? :D

Aku dh penah install Slackware & XP sblm ni dlm satu hard disk dan alhamdulillah berjaya, tapi utk dua hard disk ni yg ade masalah sket. psl ubuntu tu aku dh apply dan dpt dah, siap dia bg sticker lagi kan?best2 :P

try cari dlm bios setup ttg "options boot to 2 os"

enable kan setting tuu..

mungkin boleh bantu koo..

guna vmware workstation la lg mudah...

takyah pening kepala..

harddisk pun selamat...

"

tak silap aku..

klu harddisk biasa yg slalu guna utk windows... tak sesuai sgt untuk os lain mcm linux..

kemungkinan percent harddisk nk rosak meningkat...

" betullkan aku jika silap..

tul tu..ko pakai vmware player..sebab leh run linux dlm desktop winxp..atau ko pakai acronis disk director dan disitu de bahagian install acronis os selector... :)..

ok..vmware ni sesuai untuk 1 hard disk ke 2 hard disk mcm saye nk masuk satu hard disk linux satu lagi hard disk windows, pastu nak pasang dua2 kat pc

Maaf sbb tak familiar sgt ngan method di atas, akan cuba. terima kasih sgt2 kwn2

VMware sesuai untuk 1 atau 2 hd. bilangan hd tak kisah

yang kisahnya ialah jumlah RAM. kalau PC ada RAM 1GB ke atas baguslah.

Boleh jalan dengan lancar.

Tak guna VMware pun tak per. Cuma install XP dalam HD 1

Install Linux ubuntu dalam HD2

Masa boot ubuntu akan buat satu menu untuk OS selection.

ok.

Dah buat sebagaimana yg encik OngBok suruh, tapi mase boot Ubuntu tak buat menu untuk OS selection

OS selection macam grub,lilo dan sbgainya hanya berfungsi bila ada 2 OS dalam satu harddisk shaja,sebab selepas bios tentukan harddisk mana yg nak boot dulu kemuadian baru lilo atau grub akan appear untuk OS selection.Kalau cam kes nko ni..ko install 2 OS dalam 2 harddisk berlainan dan grub,atau lilo tak berfungsi dalam keadaan tu..caranya semasa boot ko kene masuk bios dan set tentukan harddisk mana yg ko nak boot dulu samada xp or linux ko tu..dan begitulah caranya setiap kali ko nak boot pada setiap OS yang berlainan... :lol:

eh..ader ker tutorial step2 by step cam ner nak buat yer benda nie....siap ngan gambar ker tutorial dia..senang skek..aper yang otai2 bincang benda nie sayer x paham la..nak gak raser bakai linux dan xp sekali...

OS selection macam grub,lilo dan sbgainya hanya berfungsi bila ada 2 OS dalam satu harddisk shaja,sebab selepas bios tentukan harddisk mana yg nak boot dulu kemuadian baru lilo atau grub akan appear untuk OS selection.Kalau cam kes nko ni..ko install 2 OS dalam 2 harddisk berlainan dan grub,atau lilo tak berfungsi dalam keadaan tu..caranya semasa boot ko kene masuk bios dan set tentukan harddisk mana yg ko nak boot dulu samada xp or linux ko tu..dan begitulah caranya setiap kali ko nak boot pada setiap OS yang berlainan... :lol:

Oh kire mcm tu la penyelesaian nye ek, kalo nak dual boot pakai 2 harddisk, kene set kat bios la setiap kali nak pilih OS mane yg kite nak. Terima kasih Encik zzool