Jump to content
izwan

Photography

Recommended Posts

Arghhh, tingginya bahasa korang!!!

Provox, gambar asal ini lebih cantik sebagai ambilan fashion. Tona kulit dan warna yang lebih asli. Pada gambar yang di'retouch' itu, hotspot semakin besar dan hilang perincian akibat 'retouch'.

Apa pun, setelah melihat gambar asal ini, jelas lah sudah bahawa awak hanya perlu jauhkan sedikit hazy tu, 'increase' tahap cahayanya, letakkan diffuser panel dan gunakan sedikit fill-in minimum dari arah kamera awak untuk 'cross-diffusion'. Hasilnya, tiada lagi cahaya keras dan tona cahaya pada kulit akan lebih 'warm'.

Tapi secara peribadi, untuk ambilan fashion saya akan gunakan strobe dan diffuser panel sebesar boleh, bersama flashgun ... untuk studio. Kalau di luar, reflector sebesar boleh (kalau larat, heret strobe sekali), dan penapis...(penapis teh???hihihihi).

Tapi sebagaimana awak nyatakan, ini hasil kerja yang sudah lama. Namun begitu, CANTIK. Cubalah gaya editorial pulak. Mesti ketagih. haha.

Cik Bedah

Temerloh.

ha..tak pernah lagik fashion outdoor nih.. penah try skit skit aja :) thankz for ur coment.. time shot.. yang terpapar kat lcd cam OK ja.. tapie bila masuk pc.. lain lak yang terpapar.. bab bab lighting n fahaman fashion nih.. mmg lemah.. minat ke arah journalism actualy.. masih lagik belajar.. apapon.. terima kasih.. ehem.. sudi sudi la post hasil cik bedah kat sini :) kalo terangkan dengan perkataan.. susah skit nak faham term term.. tapie bila dah ada gambar contoh.. baru melekat skit dalam minda.. :) tu pon kalo sudi berkongsi dengan bebudak cam saya nih..

thankz

Arghhh, tingginya bahasa korang!!!

dorang skolah tinggi..bahasa pon tinggi .. kita yang skolah 2 tingkat nih.. bahasa kampung ajalah :P

dorang skolah tinggi..bahasa pon tinggi .. kita yang skolah 2 tingkat nih.. bahasa kampung ajalah :P

Aalahai jangan lah macam tu. Saya inipun ikut ikutan jua. Itu yang orang sebut, itu jugalah yang saya sebut. Tak ada didikan rasmi dalam hal fotografi ini. Belajar belajar sendiri aja. Masa mula dapat SLR dulu dulu, penutup parit pun saya ambil gambarnya.

Mengenai hasil sendiri tu...hmmm tergolek golek keseganan ni! Hihihihi. Ye lah, komen hak orang memang pandai. :P Padan muka kan ?

Insya Allah ada rezeki nanti saya kongsi di sini. Buat masa ini biarlah kawan-kawan disini aja yang post kan.

Sedikit mengenai 'white balance' berkaitan dengan gambar fashion Provox itu.

Untuk ambilan yang modelnya memakai pakaian warna putih sebegini memang sedikit meliatkan 'white balance' apatah lagi kalau fabriknya dari jenis memantul cahaya. Untuk ambilan sebegini, saya sanggup turun ke ISO bawah dari 100 (64 contohnya) dan buka aperture luas serta flashgun sebagai fill-in ('bounce' hadapan, ketinggian 45 darjah) dan guna fokal luas.

Ataupun paling mudah ialah gabungan hazylight(masih lagi mimpi nak ada ini) atau softbox dan strobe yang tajam pada ISO100.

Cik Bedah

Temerloh

Aalahai jangan lah macam tu. Saya inipun ikut ikutan jua. Itu yang orang sebut, itu jugalah yang saya sebut. Tak ada didikan rasmi dalam hal fotografi ini. Belajar belajar sendiri aja. Masa mula dapat SLR dulu dulu, penutup parit pun saya ambil gambarnya.

Mengenai hasil sendiri tu...hmmm tergolek golek keseganan ni! Hihihihi. Ye lah, komen hak orang memang pandai. :P Padan muka kan ?

Insya Allah ada rezeki nanti saya kongsi di sini. Buat masa ini biarlah kawan-kawan disini aja yang post kan.

Sedikit mengenai 'white balance' berkaitan dengan gambar fashion Provox itu.

Untuk ambilan yang modelnya memakai pakaian warna putih sebegini memang sedikit meliatkan 'white balance' apatah lagi kalau fabriknya dari jenis memantul cahaya. Untuk ambilan sebegini, saya sanggup turun ke ISO bawah dari 100 (64 contohnya) dan buka aperture luas serta flashgun sebagai fill-in ('bounce' hadapan, ketinggian 45 darjah) dan guna fokal luas.

Ataupun paling mudah ialah gabungan hazylight(masih lagi mimpi nak ada ini) atau softbox dan strobe yang tajam pada ISO100.

Cik Bedah

Temerloh

wawah.. kedekut benar beliau.. adakah ilmu saudari akan meluak? ehehe.. kongsi la mana yang patut.. baju putih..plain.. mmg takda apa yang menarik.. shape pon takda.. background pon plain..so gambar saya tue leh dikatakan takda apa apa :) kalo nak jadikan suasana camtue nampak menarik.. mmg susah :)

potrait.. saja aku korek korek folder lama.. :P erk.. kalo nak komen... silakan ehei

angan angan aku nak wat cam ala ala sketch, guna pensil tue.. tak la menjadi sangat.. kalo tumpu dalam setengah jam.. boleh kot.. sesapa nak belajar wat camnih.. sila la tengok kat tutorial (multimedia > grafik ) ada diterangkan cara buat nih guna photoshop..

Self potrait .... monolog

waaa..memerhati masa depan yang gelap gelita :P

well human subject again ... aku kureng ler minat sangat ambik gambar perempuan yg lawo - lawo kat luar sane ..

well human subject again ... aku kureng ler minat sangat ambik gambar perempuan yg lawo - lawo kat luar sane ..

aku pon minat subjek camnih ...tak banyak sangat koleksi.. subjek lain.. kalo dah ditugaskan..nak wat camna.. kena la wat dosa kejap :D .. niat nak belajar.. takpe la kot

Demi sesuap nasi

well diawal pagi lagi aku merayau - rayau mencari subjek untuk abadikan didalam kepala hotak aku nih ... dan abang botak ini muncul .. :blush:

bro.. berminat dengan pic kat atas tue.. cita skit.. lens apa tue.. shot format apa..then editing skit.. next sem nak kena wat journalism.. mode pic tue best

lens apa tue..

Lens : nikkor 80-200mm f2.8 ( subject jauh sangat )

shot format apa..

format : Raw

then editing skit..

Teknik lebih kurang :

1.highlight/shadow ( opacity controlled )

2.Saturation for foreground & background ( opacity controlled )

3.Gausian blur ( lighten blending mode ) + ( opacity controlled )

4. Un sharpen mask ( opacity controlled )

5. level ( yg berbeza diserata image tesebut )

owh.. lens panjang hehe.. naik cuak gak kala nak tembak subjek dekat dekat kan.. kang apa lak dorang cakap..paling paling pon kena interview..

mmg selalu dengan format raw? aku kalo raw.. slow la skit jadinya.. maklumla camera tua..

bab editing tue.. aku tak bapa faham.. masih nak belajar.. kalo sudi. nanti leh tak aku send pic.. n bro tolong editkan.. nanti dari hasil edit tue.. leh diterangkan secara lebih detail.. mmg berminat sangat nak belajar edit nih..

Just edit teks sahaja dan sedikit border...

Komen please!

Just edit teks sahaja dan sedikit border...

Komen please!

lawa ... tapi rasanya.. aku rasa cam nak terbalik pon ada.. agaknya "bumi tak rata" kot... macam sedikit senget :)

Ha'ah la, aku baru perasan yg gambar tu senget... mungkin sebab

terumbang pasai dok dalam kayak! Ahaksss!

Ni pulak...

Tak edit!

I'm tired ..

well .... kali nih aku shoot betul - betul kat depan dia ... setelah menunggu hampir 15 minit menunggu Apek tua nih lalu depan aku ..

annamir.. cun la.. dapat close up lagik rerama tue mesti lagik best.. hamlaw punya efect best.. ajar weh ;) tapie bagie aku gelap sangat lak.. tak dapat nak contact dengan mata dia.. isk.. texture muka best tue.. dia tak sound ke shot depan? aku kalo shot depan.. sure kena interview macam2.. dalam pasaraya dulu.. siap dorang datang reramai , suruh aku delet gambar.. kalo tak..dorang tak lepas.. adui.. takot betol dorang dengan kamera..