Jump to content
daun828

Universiti Vs Kolej Universiti

Recommended Posts

a'kum...

saya selalu dengar orang kata ang kolej uni. tidak setanding IPTA dan sebab itu

ketika mengisi borang upu kebanyakan pelajar akan meminggirkan kolej uni..

tetapi disebabkan result matrik/stpm yang teruk kebanyakan pelajar akan dilelong

dan kebanyakannya akan ke kolej uni..

TETAPI ada pula orang yang memberitahu saya bahawa kolej uni.mementingkan

kemahiran praktikal berbanding IPTA yg tahu teori shj. Oleh itu graduan dari kolej uni.

lebih laku daripada IPTA...

Jadi sesiapa yg belajar di kolej uni/IPTA diharap berkongsi pengalaman anda teruatama

dari segi pembelajaran bagi memudahkan lepasan matrik mengisi borg UPU .(kalu ade

tips isi borg UPU lagi best).

universiti ngan kolej universiti sama jer...KUIM tpt awek aku keje nak naik taraf jadik U penuh dah jadik Universiti Sains Islam Malaysia (USIM)...kalo x silap seme kolej universiti dlm process dinaik taraf jadik U dah...huhu

setakat pengalaman...

kolej ke, IPTA ke, IPTS ke....yang penting adalah nawaitu kita iaitu nak belajar.... memang penting juga pemilihan tempat yang mana bagus atau lebih bagus....tapi kalau blajar tempat bagus pun, diri sendiri tak bagus....tak jadi juga...

so....tepuk dada tanya selera....hanya anda sendiri yang lebih bijak untuk menilaikan

hmm, kalau ikut ape najmi_hacks kate, aku rasa buleh kate macam ni la..

- IPTA = orang nak sambung belajar sampai PhD (teori banyak)

- KU = orang yang nak keje (praktikal banyak)

tapi sebenar nye, pada aku la kan, orang tu sendiri yang tentukan mana yang baik

kalo dibubuh ke U /Kolej mana pon, kalau da memang nak belajar, buleh berjaya la..

p/s: aku dulu isi UPU, bundle ikut U/kolej (satu tempat pilih 2 3 berturut2..),

logiknye kalau U tu tolak 1st choice ko, buleh die bubuh kat 2nd/3rd choice (U yang sama)

Good Luck anyway :lol:

yeke.. aku KU gak.. tp bleh gak amik Phd tempat aku..

aku igtkan dulu yg membezakan KU dgn U ialah bilangan student.

KU tmpt kecik, jadi bil student sket..

yang lain same jer.. blajar pun bnda yg same..

yeke.. aku KU gak.. tp bleh gak amik Phd tempat aku..

aku igtkan dulu yg membezakan KU dgn U ialah bilangan student.

KU tmpt kecik, jadi bil student sket..

yang lain same jer.. blajar pun bnda yg same..

betul tu. x silap aku KU yuran dier lg mahal kan? (tp x semahal swasta).

betul tu. x silap aku KU yuran dier lg mahal kan? (tp x semahal swasta).

tu aku xtau plak.. aku rase ikut course..

course aku dulu compare dengan U pun lebih kurang jer..

U lagi mahal sbb yuran hostel diorg lg mhal dr KU aku.

bagi aku la.. xkisahla beljar kt U ke KU ke.. jnji kalau ko

berusaha kuat, mesti bleh berjaya.

pengalaman aku ms bljr dulu, bilangan student dalam satu batch xramai

so, lecturer bleh bg tumpuan lebih.

senang jumpa lecturer untuk tnya soklan..

kawan2 aku kt U cerita diorg susah nk jumpa lecturer..

so, aku rase ade kelebihan masa aku ddk kt KU ms tu..

ni yang aku tahu beza antara Universiti dengan Kolej Universiti IPTA,

nama Kolej Universiti diberi kerana belum memenuhi beberapa kriteria untuk diberi nama

Universiti sepenuhnya, antaranya bilangan pelajar, bilangan kursus dan lain-lain..

ni yang aku tahu beza antara Universiti dengan Kolej Universiti IPTA,

nama Kolej Universiti diberi kerana belum memenuhi beberapa kriteria untuk diberi nama

Universiti sepenuhnya, antaranya bilangan pelajar, bilangan kursus dan lain-lain..

yup..betul..

jumlah pelajar, xder kampus induk lagi,biasanya student bersepah serata negeri mcm KUKUM... :D

pada ako...

ikut subjek yang korang amik jugak,ada sesetengah subjek yang banyak menggunakan teori berbanding praktikal dan sebaliknya. Tapi teori ke praktikal ke tu tak penting sgt yang penting ialah keupayaan kita nak tambah ilmu daripada apa yang telah diberi oleh pensyarah2 :D maknanya ada effort sendiri untuk tambah ilmu... ilmu yang diperlukan oleh pelajar untuk laku dalam market kerja sekarang..

inilah masalah utama pelajar U/KU (tak semua) yang hanya terima apa yang pensyarah bagi dan takat tu je la yang dia tau tak nak tambah2 lagi.. ni based on beberapa topik yang dibincangkan dalam ni yang asik merungut kenapa takde kerja,kenapa tak dapat kerja..

:):D

aku pnah blaja di universiti n aku skrg tgh blaja kt kolej universiti...

yg aku nmpk mmg bnyk perbezaan antara u n ku ni..ada beberapa benda yg bagi aku sangat berbeza...

i)keluasan kampus

kalu kat universiti kampusnye luas nk mampus..nk g klas jauh...aku xleh lupa masa kat u dulu.aku ada kelas ganti..bila dh sampi klas tu..lect xdtg2..cal lect..rpenye dh tuka kelas...kena g fact lain.punya lah jauh nk g..ada lah dekat 1 km..

kalu kt ku..semua dekat..bilik lect dekat..nk g klas dekat..kafe, lab library pn dekat je..ye lah cmpus kecik je...

ii)lecturer

kalu kt u lect mmg berpengalaman n otai2...dh ada pangkat doc n profesor lg..dorg ni kalu mengajar..payah sikit nk paham..cz dorg aggp bnda tu sng sgt..ye lah..dia dh profesor..pe lah sgt subjek2 tuk degree tu..lg 1 ssh gk nk jupa dorg ni..cz bz ngn research n consultant...dh lh bilik jauh nk g..pastu ssh nk jupa lak tu..

kalu kt ku lect smua baru n muda2..semngt dorg mmg tggi.cz muda lg..pengalaman?insyaallah ok..average lect ku skrg dh 2-3 thn dorg nye pengalaman..so..ok lah..not bad dorg mengajar...

iii)akademik..

kalu kat u mmg aku akui mmg belajar teori yg lebih..praktikal ada..tp..kurg lah..2 sem 2 adalah amik satu subjek lab...

kat ku lain, tiap2 sem ada lab..1mggu 3-5jam masuk lab..kat ci2 lh korg leh apply pe yg korg dh blaja..so..akn lebih phm..

iv)kemudahan infrastruktur

xleh nk dinafikan lah..kemudahan sukan,perpustakaan,internet dll di u lebih baik dr ku..biasalah..ku baru je nk membangun.universiti dh lama.insyaallah menjelang 2010 smua ku2 akn setanding kemudahannya dengan u yg lain...

so..kesimpulan yg leh aku wat..ku mmg best..xnyesal aku masuk ku..dulu terpk gk tul ke keputusan aku pindah dari u g ku..alhamdulillah keputusan aku tul...aku xnyesal masuk ku..malah menyeronokkan..

kepada bdk2 matrix,kalu isi borg upu tu..xyah serabut sgt..yg pentg course pe yg korg nk..kalu elect engin cthny..korg pilih lapan2 pilihan 2 elect engin smuanya..xkisah lah u ke ku..

tips:kalu mohon ku sng ckit dpt..

smoga berjaya :D

aman85 ..apsal ko pindah ? ko kena kick ke ? ekekekeke...gurau jerr..nak kata sambung master nickname ko baru 85 (aku assume nick 85 so ko lahir thn 85 la ) ke ko wat dip dkt u (uitm@utm) then sambung degree dkt KU..tul x ?

bagi aku..sama ajer ku dgn u..cuma u nie projek dia lagi gempak la kot...takat buat projek cikai2 lect xterima..tak de akademik value kata dier...entah apa2 ajer...huhuhu...

then lagi satu presepsi masyarakat la....kalau sebut blajar dekat ku balik kampung org kurang pandang berbanding u...walaupun hakikatnya sama susah ajer dgn dkt u..kalau tak sama macam mana LAN,IEEE,BEM,ACCA.....suma2 tu nak iktiraf..tul x ??

tengok la graduate u ngan graduate ku,mana lagi senang dapat kerja..aku nampak ku yang lagi senang...kecian budak u betul ngangur jer...

interferens,

aku bkn kena kick lah..n aku bkn amik dip kat U n pastu masuk KU..mmg aku kuar dr u untk memastikan aku akn bersoft skill bila abis blaja nanti..krenye tanggung risiko lah..aku dgr2 je KU bnyk praktikal dr teori..so,aku try lah..aku xnk menyesal dikemudian hari..yg 85 kat nickname aku tu tempat lahir aku...(teka lah aku lahir kat ne?)...hehehe

interferens,

aku bkn kena kick lah..n aku bkn amik dip kat U n pastu masuk KU..mmg aku kuar dr u untk memastikan aku akn bersoft skill bila abis blaja nanti..krenye tanggung risiko lah..aku dgr2 je KU bnyk praktikal dr teori..so,aku try lah..aku xnk menyesal dikemudian hari..yg 85 kat nickname aku tu tempat lahir aku...(teka lah aku lahir kat ne?)...hehehe

huhuhu sememangnya aku tahu apa sebab tindakan ko tu...tak payah la jelaskan ko bukan ke kick..semua orang tahu ko tak kene kick la.. :)

huhuhu sememangnya aku tahu apa sebab tindakan ko tu...tak payah la jelaskan ko bukan ke kick..semua orang tahu ko tak kene kick la.. :)

tatau nak komen ape...huhuhu

interferens,

sori bro...tapi tindakan ko tu mmg berani la..aku solute abis arr...

kolej universiti x siap

ko kne bayo yuran yang tinggi utk support tmpat tinggal...

dah tu x besh pla tu...

rumah tah pe ke benade tah...

jgn pilih kolej universiti

aku dak KU gak..so far ok je

biasanya kalo uni satu kelas tu ramai giler student..kalo kat tmpt aku..kuliah x sampai 50 orang..dalam satu lab session

x sampai 25 orang.kiranya ratio student - lec tu rendah. kat ku x banyak sangat otai2..tp selalunya kalo otai2 yg ajar..aku tmbah pening.susah nak pahamm..facilities ok.

yg x bestnye...cafe makanan x sedap..kat odtel takde wireless,ssh nak dapat bus nak kuar.kehadiran strict giler..silap2 kena bg surat cinta.assigment/project banyak gilerr.sebb carry mark die 70%. tp exam x tensen sangat.

itu je..sekian dan trimas

aku dah blaja kat dua2 tmpt nih..U & KU,KU mmg abis duit banyak..coz dia jadi KU pun sebab tempat kecik..org x ramai pulak tuh..U blaja payah sikit..tapi yg penting blaja mane2 pun ok..dah name pun blaja mmg lah ade susah senang..