Jump to content
powerabu

Fungsi Python

Recommended Posts

salam

Aku nak belajar python utk mengisi masa lapang aku yg bykni.

Aku nak tanya beberapa soalan mengenai python.

Harap adelah yg terer2 kat sini boleh jawabkan persoalanku.

1. apa maksud sebenar dynamic object-oriented programming language

2.ape maksud high-level languages

3. bahase ape lagi yg sejenis dgn python dan klau boleh buatlah perbandingan

4. dia boleh menghasilkan program yg macam mane. Programe .exe bleh tak?

5. bleh tak aku blajar c ,c++ atau c#lepas aku biase gune python. atau aku kene mule dari bawah balik.

6.ape faedahnye aku blajar python ni. aku nak blajar python ni pun pasal aku tengok byk web yg kate dia senang digunakan.

7. korang rase2 bagus tak aku blajar python ni pasal aku ni takde asas dlm programer.

klau boleh janganlah bagi link ajer. aku nakkan skali pendapat korang terutame skali no.5,6 dan 7

terima kasih. B)

Edited by powerabu

1. pada aku, maksud die language OOP yang tak perlu compile ke machine code, ko tulis kod, save, run terus..

2. senang cerita, makin high language tu, makin serupa dengan ayat2 manusia biasa..

basic computer language : 11000101010101100000

machine code : put reg, pop, push

high-level : c/c++, java, python, etc..

3. javascript, perl, ruby, pape je la :lol: refer to answer 1..

4. biasa die file biasa yang ko buleh buka dengan notepad (.py). ada function nak buat jadi exe..

5. biasa belajar satu language da ok (paham konsep), language lain2 tu biasanya syntax je lain..

6. try dulu :lol: aku pakai py untuk task2 yang kecil2 je, yang coding 1 2 jam da siap..

kalau system yang complex, aku pon tak berani pakai :lol:

7. bagus jugak la, sebab ko tak perlu nak compile ke ape ke.. just taip je, save, run.. tapi kena download la dulu python :)

tima kash unexistance kerna jwb soalan aku tadik. aku harap adelah pendapat lain lagi.

Lagi satu aku nak tanya Ade tak program editor utk python ni yg bleh buat GUI mcm box,form dan ape2jelah. kite buat design dia lepastu coding kat tempat yg kite design mcm kat box tadi sperti Visual Basic. Dah puas aku cari tapi tak jumpe. :)

setau aku takde (kalau commercial nyer product aku taktau la)..

kena buat coding UI..

for beginner, aku rasa lagi best kalau ko belajar macam mana nak read dari command prompt (basic UI)..

Yg ni bukan Editor jugak ker. aku jumpe kat sourceforge.net. Stani's Python Editor.

klau betullah macamane aku nak install die pasal file die .rpm. Aku gune Windows XP. file utk download die cume ade satu ajer. tapi dia ckp utk smua platfom windows, linux, mac dll.

rpm for linux.. aku RASA maksud die untuk sume platform tu, source code die :lol: kalau in python, ko compile je le pakai python ko, insyaAllah buleh..

ops, 0.8.2 ada exe files..

p/s: ill try it later :lol:

yang exe tu, g cni, tengok kat 0.8.2, situ ada exe, rpm etc..

nak compile, biasa dia ada bagi readme, so... baca la kot :lol:

ek.. aku usha screenshot die.. aku rasa die bukan macam vb la... takat editor biasa je ni..

Edited by unexistance

mcm game, aplikasi komputer.

ko blajar python ni kat mane ha??? ade yg BM tutorial punye tak?

aku tengok kat internet byk dlm BI jer. kat Malaysia memang tak populer ka ha???

yg byk mcm C dgn Visual Basic. B)

bm nyer xde la bang :lol: aku pon men bi je, kalo rasa2 xphm, bkk kamus huhu..

xpun try example die kekeke..

anyway, kat malaysia yang tercinta ni, popular VB je (c tu mungkin la)..

walaupun da keluar .net ke ape ke, demand nk vb gak :P

Hmmm... belaja Phyton ye... pada aku le, belajar tak salah tapi kena ada objective dia. Kat Msia nie memang aku langsung tak penah tengok buku yang ditulis dalam BM pasal language nie. Apa2 pun, harap ko belajar dengan tekun dan maybe akan menjadi pakar rujukan python untuk lain2 member pada masa depan. Bila ko dah mula expert dengan language nie, ko dokumentasikan dalam BM (tutorial, artikel, etc.)supaya tak hilang ilmu tu. Semoga berjaya...

aku sekarang dalam proses menghasilkan buku tutorial python. Aku ubah ngan translate dari buku bahse inggeris lagipun nanti senang skit aku nak paham ngan buat rujukan. lepastu aku nak edarkan kat smua org.

aku dah baca bermacam-macam artikel dan e-book mengenai python. Python ni memang dah terbukti lagi bagus dari bahasa lain dan aku berani cakaplah python lah yg paling bagus untuk dipelajari daripada bahasa yg sama dgn kategorinya. Yang penting, Python paling mudah untuk dipelajari dan dapat membangunkan sesuatu aplikasi komputer yg kompleks dalam masa yg singkat. Sampaikan Nasa (angkasa tu...), Google, Youtube, org buat game, pembangunan web pun pakai teknologi Python.

pelik tul aku..kat Malaysia ni langsung tak terkenal.

ni yg aku sedih ni...takda kawan nak berbincang masalah Python. Tapi aku tetap nak blajar jugak walaupun terpaksa belajar sambil tengok kamus dengan kerap.

nnti aku akan hebahkan bahawasanya Python ni lah bahasa paling canggih dan mudah dipelajari.

sebenar nyer, memang tak banyak tutorial language apa2 pun yang dalam BM..

aku terasa nak menolong :D ok jugak majukan python kat malaysia nih kekeke..

aku sekarang dalam proses menghasilkan buku tutorial python. Aku ubah ngan translate dari buku bahse inggeris lagipun nanti senang skit aku nak paham ngan buat rujukan. lepastu aku nak edarkan kat smua org.

aku dah baca bermacam-macam artikel dan e-book mengenai python. Python ni memang dah terbukti lagi bagus dari bahasa lain dan aku berani cakaplah python lah yg paling bagus untuk dipelajari daripada bahasa yg sama dgn kategorinya. Yang penting, Python paling mudah untuk dipelajari dan dapat membangunkan sesuatu aplikasi komputer yg kompleks dalam masa yg singkat. Sampaikan Nasa (angkasa tu...), Google, Youtube, org buat game, pembangunan web pun pakai teknologi Python.

Aku sokong usaha murni ko tu... lepas nie ko cuba bagi kat kitorang tutorial yang ko buat tu... aku pun ada gak minat nak belajar bahasa lain nie... pandai banyak bahasa akan beri kelebihan kan... Apa kata en. powerabu bagi sikit dia punya basic tutorial link... mana le tau kan, budak2 lain berminat lepas tengok dia punya syntak bahasa. :P

tutorial ni bukannya aku punya 100%.

aku cuma terjemahkan jer...dan ubah skit2.

Aku nak perkenalkan kat smua org tentang bestnya belajar python. Memang aku nak popularkan bahasa ni di Malaysia. Aku langsung tak jumpa link website yg mengajar Python di Malaysia cuma di Indon adalah jugak skit2. Banyak syarikat yg besar2 gunakan Python macam GOOGLE dan NASA. Sebab apa??? pasal Python ni walaupun bahasanya sangat mudah dipelajari, tetapi ia mampu membangunkan aplikasi yg sangat kompleks dan banyak menjimatkan masa dan tenaga seterusnya dapat meningkatkan produktiviti syarikat mereka. Tidak seperti sesetengah bahasa yg lain. Walaupun ada yg mudah (tetapi tetap tidak semudah Python)tetapi bahasa itu tidak dapat membangunkan aplikasi yg begitu kompleks seperti apa yg dapat Python lakukan. Macam2 benda kita dapat buat dengn Python...buat game pun boleh Aku tengok memang ada game yg canggih gunakan Python

Aku dah surf2 kat ternet ramai programer yg berpindah ke python terutamanya dari programmer yg biasa dengan Perl, Java, Visual Basic dan beberapa lagi aku tak ingatlah. Pasal Python ni memang mudah dan menyeronokkan. Walaupun hakikatnya di luar negara..Python tetap kurang popular berbanding bahasa lain.

Lagi satu, Python ni bahasa jenis multiplatfom, maksudnya pelbgai OS boleh gunakannya. malahan handphone untuk S60 pun boleh. Jadi kita hanya belajar satu bahasa sahaja utk buat program bg OS yg berlainan. Jadi kita dapat buat contohnya satu program calculator yg boleh digunakan di pelbagai OS dengan hanya melakukan sedikit perubahan.

sorylah..bunyi mcm menghasut karangan aku tadi

bersambung.......

Tutorial aku nanti mungkin ayatnya pelik skit. Tapi masih boleh difahami.

aku tak tau sempat siap ke tak..pasal ku dah nak sekolah balik ni...tahun depan periksa yg mencabar. klau siap pun mungkin lambat skit kot. Awal tahun depan ker.......

aku tak tau sempat siap ke tak..pasal ku dah nak sekolah balik ni...tahun depan periksa yg mencabar. klau siap pun mungkin lambat skit kot. Awal tahun depan ker.......

Takpe, slow-slow.

Sampaikan Nasa (angkasa tu...), Google, Youtube, org buat game, pembangunan web pun pakai teknologi Python.

ni laa benda yg paling biasa saya dengar bila orang nak promote bahasa pengaturcaraan diaorang ;)..

kalau nak dipilih antara semua dynamically typed pl, saya nak belajar Perl la rasanya.. Sekarang ni saya tak pernah belajar lagi mana2 bahasa jenis ni. Tapi tengah study mengenai Parrot, VM khusus untuk dynamically typed language cam Perl, Phython, dan lain2.

imho, python memang lagi senang dari java/c/c++.. and its as powerful as java..

tapi setakat ni, package2 die lum banyak macam java lagi la,

so ada peluang programmer malaysia memajukan sesuatu dalam python (convert java program ke python or something)