Jump to content
LucentAmar

Nak Recover Old And Dead Hhd.

Recommended Posts

Akum,

Kawe minta jasabaik kengkawan sumer untuk bitaulah kawe yag tengak sesak giler ni.

Ini berkaitan dengan kes mahkamah, kompeni kawe suruh recover giler2 jugak 2-3 PATA IDE Hard Disk lama yang sudah lama rosak. :)

Ianya tak ada backup, PC Big Boss punyer. Banyak data2 penting dalam tu.

Kawe dah cuba macam2 PC dan. Banyak PC kat opis kawe, sumaer tak mau detect HDD tu.

Keadaannya baik, tiada pin yang rosak ataupun salah jumper.

Kalo boleh bitaulah mana2 tompek atau kedai mana2 yang boleh dapatkan data semula dari hard disk2 tu.

Kawe ader dengo kat Damansara, mana tak tau la. Bayarannya pun ratus2 jer. 3-4 ratus gak la.

Harapkan bantuan. Tima Kassey... :(

Khas untuk warga putera. Hullamak, selepas beberapa jam berhempas pulas, kawe tak ada pilihan lain, melainkan buka jer beberapa hard disk. tak kiralah SCSI ker, SATA ker, PATA ker...sama jer. Hehehe...

Alhamdulillah, hari ni kawe belaja pelajaran baru bagaimana nak recover hard disk yang sudah lama rosak.

Hehe...tak payah pakai software tool pun. Tak payah hantar kedai. Mengarut belaker ni. Bukak jer hard disk tu. Tak payah ingat metos2 dasat sangat. Sumer kita kene tipu belaker selama ni. Kene vacum ker..emender le. Hehe, kencin sumer tu. Keje dia macam kita tuka CDROM kat CD drive jer.

Hati2 sikik, kenelah ada sedikit pengetahuan elektronik yer. Sensitiviti komponen tu. Kene jagalah.

Caranya:

1. Sediakan Allan-Key, bunga 6 punyer. Tengok skru dia la dulu. Kawe hentam guna Victorinox jer, huhu.

- Alang-alang dah rosak, kita kene slamber jer..

- ada pelbagai cara mengendalikannya.

a. Tukar logical board, ini kene hard disk model yang sama. Ini jika board yang rosak.

b. Tukar mechanical reader dia. Sini kene hati2 sikik sbb ada magnet yang kuat nak mampus.

- Hati2 takut calar disk jer. Disk dia tebal sikik dari CDROM jer.

c. Pindahkan cakera ke Hard Disk yang boleh dibaca.

- Ini kerana biasanya masalah latch mechanical parts tu tak berapa bagus bila bergetar.

- 6 hdd yang kawe bukak, semuanya masalah latch ni. Memang dah agak dah.

2. Untuk tukar logical board dia, pastikan model yang sama sbb sambungannya kene sama.

3. Cara paling mudah, cari satu hard disk yang baik, kalo boleh baru punyer la.

- Bukak HDD lama, ambil disk dia jer.

- Bukak HDD baru, ambil disk dia jer, simpan. Hati2. Jangan calar pulak.

- Masukkan disk lama tu ke dalam casing HDD yang baru.

Kes ni, tak perlu model yang sama la. Tapi sebagai langkah berjaga2, biarlah BRANG yang sama.

- Takut formatnya tak sama. Ini kawe teka jer.

Fuh, betapa mudahnya recover HDD ni. Kawe 8 tahun, rosak jer...terus mengharapkan backup jer. Hari ni, kawe bukak sendiri. Yelah, alang2 dah rosak. Lantak dialah kan. Rupanya semudah ABC. Please share with others puteranian. :lol:

Huhu, bravo bravo...

kalau nak tukar board ke disk ke, kena guna model sama kan?

tapi kurang faham sket pasal ayat ni...

Kes ni, tak perlu model yang sama la. Tapi sebagai langkah berjaga2, biarlah BRANG yang sama.

Edited by abixpert

wow....bagus...dah jimat kos...

sbb ada satu company kt tgkt 3 loyat wat recovery nih ribu2 la jugak

TAPI

aku nk tnye ko buat tukar plate tu dkt mana??

sbb setau aku.......kne carik environment dust-free

sbb kalo ada benda asing masuk.....mencelah lak ats plate tu.....

maka mudah rosak spt kes bad sector etc etc....

tapi mmg menarik.....aku ada 2-3 hdisk rosak bleh cuba....

malangnye x same model pula

Chow.

Abixpert:

Kawe pun tak abih ngaji lagi pasal ni. Cuma trial and error saja sementara tunggu sesiapa bleh cadangkan kompeni yang boleh wat recovery. Rupanya tindakan nekad kawe menjadi kelmarin. Berpeluh jugak la.

Selama ni memang takut nak bukak. Takut sungguh macam doktor baru belajar nak bedah pesakit pulak.

Masalah kawe ni, kebetulan satu tu ada brand yang sama. Kawe swap board jer. Kedua2nya terus boleh baca. Ini yang paling mudah. Jangan harap lelama sangat disk ni working. Cukup kita dapat copy data dia ke disk lain pun, dah cukup dah.

Pasal soalan tu, kalo kita assume kata LOGICAL BOARD dia dah rosak, Mechanical dia pun ada masalah, boleh kita swap disk jer. Cuma macam bata cakap la. Environment dust-free tu tak menjadi hal sangat. Kawe test pindahkan SEAGATE 40Gb ke casing SEAGATE 80Gb.

Tak sangka rupanya plate yang 80GB boleh baca yang 40Gb. Kawe tak hairanlah sbb SEAGATE, brand dia sama. Mungkin design reader dia sama. Ini kawe tok leh komen. Mungkin ada yang expert dalam bahagian ni untuk explain lebih baik.

Bata:

Bagus, cuba jangan tak cuba. Ini bukannya senang kita nak cuba. Nanti dapat ilmu lain pulak. Kebetulan ada teman kawe (cha ya nun alip), dia keje HP. Fuh, mamat ni memang hebat tapi selekeh. Dia yang bagi idea untuk mender2 ni. Kebetulan kawe punyer server HP pernah buat hal dulu, jadi selalu kontek dia la. Memang pasal server dia pun hebat.

Cuma pastikan ada tool yang mencukupi.

1. Skru driver yang betul. Tweezer.

- Jangan buat macam kawe, VICTORINOX tu memang ikhtiar betul buat kerje.

- Kebetulan boss kawe naik court minggu ni. Tu yang memaksa kawe berpikir sesuatu tu.

- Bukannya nak tunjuk pandai. Kalo nak tunjuk2 ni, kawe pun tak berani.

2. Semasa buka skru dia tu, skru yang kat luar tu tak banyak masalah sangat.

- Cuma skru kat plate dia tu, kene hati2. Sbb magnet dia kuat sungguh. Kuat betul.

- Nozzle plate dia baca atas-bawah. Jadi ada 2 la.

- Semasa nak pindahkan DISC tu, gunakan tweezer untuk sengkangkan reader plate ni.

- Jangan bimbang, plate reader ni juga ada pencuci DISC sekali.

- Kalo boleh, elakkan tersentuh DISC ni. Mudah terlekat FINGERPRINT kita.

- Kawe tak tau la kot2 boleh dicuci guna cecair pencuci CDROM. Ini kene tanya orang lain la.

- DISC ni kalo lekat cap jari kita (sikit2 tu..OK la), memang susah utk DISC tu dibaca.

3. Jangan anggap merepair ni mudah. Kawe pun ada 2 disk lagi tak leh baca dari kesemua disk yang dibuka.

- Maklumlah, kita bukannya expert merepair HDD ni.

4. Pasal dust-free tu, kawe bukak dalam bilik yang ada air-cond jer. Tu pun pasang 26C.

- Kawe tak tahan sejuk. Tapi OK jer.

5. Selepas HDD yang direpair tu boleh diDETECT dan diBACA, backuplah data.

- Jangan tunggu lagi sbb kita tak tau berapa lama dia boleh idup lagi.

Kawe raser, paling mudah, cuba bukak mana2 HDD lama. Baru bleh belajar. Ini HDD kira kene jadi TIKUS PUTIH la.

Time kasih kerana berkongsi ilmu nih .. huhuhu .. harap2 leh cube kat 2 hdd lama yang dah rosak ni .. tq tq

baguih ler ko nyer info.....

ok gak klu try nie......

tp aku nak nanyer ckit LucentAmar, klu hard disk tu

dah bunyi cengkerik leh ker repair blk haaaa....

kau nah jumper ker hardisk cam nie....

bila panas dia baru bunyi...

bearing dia kerrrrrrrrrrrrrrr..

atau sesaper yg penah xprience cam nie...

maxtor 30 GB....

Akum,

Kawe minta jasabaik kengkawan sumer untuk bitaulah kawe yag tengak sesak giler ni.

Ini berkaitan dengan kes mahkamah, kompeni kawe suruh recover giler2 jugak 2-3 PATA IDE Hard Disk lama yang sudah lama rosak. :)

Ianya tak ada backup, PC Big Boss punyer. Banyak data2 penting dalam tu.

Kawe dah cuba macam2 PC dan. Banyak PC kat opis kawe, sumaer tak mau detect HDD tu.

Keadaannya baik, tiada pin yang rosak ataupun salah jumper.

Kalo boleh bitaulah mana2 tompek atau kedai mana2 yang boleh dapatkan data semula dari hard disk2 tu.

Kawe ader dengo kat Damansara, mana tak tau la. Bayarannya pun ratus2 jer. 3-4 ratus gak la.

Harapkan bantuan. Tima Kassey... :(

Assalamualaikum

Malangnya saya tak perasan posting masalah awak ni lebih awal.

Tapi, jika masih mencari khidmat mendapatkan kembali data, apa kata awak cuba tanya forensik di NISER, Seri Kembangan, Selangor. Tak mahal pun. Bawah RM100 untuk khidmat yang macam awak perlukan. Malah mungkin lebih rendah bergantung kepada tahap masalah yang dihadapi dan juga masa buruh. Keselamatan data dan pemacu awak juga dijamin. Terdapat juga khidmat lanjutan dan percuma yang lain kalau awak berminat.

Awak dialu alukan untuk telefon dulu untuk tanya mengenai kos dan maklumat lanjut :) . Lagipun mungkin maklumat saya tidak tepat.

03-89926888.

Ingin saya berkongsi sedikit tips untuk kita yang nak menangani sendiri dalaman pemacu kita.

Amalkan memakai static diffuser (ring, wrap atau sarung tangan) semasa menangani dalaman pemacu kerana cakera yang terdedah amatlah sensitif, malah kepada nafas kita sekalipun. Pastikan persekitaran ruang operasi kita menangani pemacu itu bebas dari unsur unsur statik, wap, haba terus dan l-emp. Ditakuti data akan menjadi lebih 'corrupt' hanya disebabkan cara kita menangani pemacu itu.

Itu saja. :)

Bedah

Temerloh

p/s: Kalau pemacu dah berbunyi macam cengkerik malam tu rasanya 'contact cape' nya sudah tak kemas.

Edited by abedahmatusin

p/s: Kalau pemacu dah berbunyi macam cengkerik malam tu rasanya 'contact cape' nya sudah tak kemas.

abisss klu mcm tu mmg dah x de solution ker...

kira kong lah tuuuu hekk...

abisss klu mcm tu mmg dah x de solution ker...

kira kong lah tuuuu hekk...

Ada. Buka dan kemaskan aje lah :P Ikut cara cara yang LucentAmar tulis di atas tu.

Tak silap saya, kalau awak buka dan periksa contact cape tu, akan ada ruang antara pemegangnya dan contact cape itu sendiri; longgar. Longgar ini kadang kadang disebabkan haba yang menyebabkan pengembangan pada struktur contact cape itu. Selalunya pemacu yang sudah lama atau pemacu yang tidak menguruskan dengan baik "thermal calibration" nya akan mudah mendapat kesan cengkerik malam ni.

Tapi kalau lepas diperiksa dan lain punca yang dijumpa, jangan marah ye :P hihihi

Bedah

Temerloh

ada x sesaper leh lampirkan HD nyer gambar rajah ceraian...

sebab klu nak bukak mesti ada info sesikit....

x de lah tercengang nanti.... heheheh...

aku nie x tau sgt....

kira nak cuba berani mati ler nir... huahuahua...

Anatomy of Hard Disk

http://www.hardwaresecrets.com/article/177

kalau tak faham english, tengok gambar pun boleh, click pada gambar untuk enlarge

jangan miss page 5

* anatomy floppy drive, cdrom pun ada dalam www.hardwaresecrets.com

Anatomy of Hard Disk

http://www.computerworld.com/printthis/200...4,64716,00.html

Hohoho- very invasive procedure.

Mesti tinggi risiko die walaupun dah ambik safety precautions.

Xsangka korang boleh suggest laparotomy of hardisk.

Ade sape2 x tau Pathophysiology of Hardisk anomalies?-harharhar :lol:

Thanks for the info dan links,

Rupe2nyer ade jgk hospital utk Hardisk kt Malaysia nih.-harharhar :lol:

Boleh try kt Hardisk2 yg dah kong nih, wat practice-hehehe

thanks.. very informative ... huhu

errmm aku pon ada masalah gak skang ni...

korang tau x ape problemnye bila hdd dipasang, tapi takde power @ disk tu xberpusing/bergerak? mgkinkah power failure? tp power supply sumer ok. hdd ni je xfunction. apa solutionnye ek? kalo xde solution, aku wat je mcm lucentAmar wat, tukar logic board.. :lol:

basenyer kalo HDD xdetect lam bios disebabkan oleh board dia problem..tapi kalo HDD detect tapi xleh read,disebabkan silinder @ bhgian dalam dia...korang leh gak try goncang sket HDD,kalo ada bunyi ktik2 tuh mmg dalam dia la problem..kalo board tuh le la try tukar biard len ngan model yg sama..tp kalo dalam yg problem xtau le nk wat camner..degr citer kalo nk recover data dia,kn gi kat kilang dia..

thanks for the info, Dragon!

Emm balik keje ni aku nak tukau dulu board dia. kalo still xleh gak, hdd baru to come.. hehehe~ sape ada 120mb ide hdd agkat tgn! (upss.. kene g thread garaje sale) huhuhu~ :P

aku ader hd seagate 20 & 6.4gig...yg 20 gig tu xdetect langsung(xder bunyi langsung).yg 6.4gig tu leh detect,tp xleh baca.(disc dlm tu bunyi bising giler)

aku nak tukar tukar board 6.4gig tu kat hd 20 gig tu boleh ker?design board dh sama.cuma ic2 atas tu lain skit la (of coz la sbb capacity pun lain).

boleh ker?ada saper2 pernah buat x?ader efek paper x?

kata la ade shot circuit(btul ke aku eja tu),dia juz efek kat logic board tu je ker atau efek kat disc dlm tu skali?

thanks

Sallam untuk semua,

Ini saya nak tanya pula how to recover balik folder or file yg hilang di dalam My Document folder?

Tanpa Amaran or Message semua lagu di dalam My music folder aku lesap begitu sahaja [my music folder empty].

Begitu juga dengan My picture folder semua content dia lesap entah kemana.

Saya tak pasti apa puncanya, tapi selepas selesai saya create dvd folder dengan Cyberlink Power Producer dan try masuk ke My document. Saya dapati hanya tinggal 3 - 4 folder yg ada itu pun kosong.

Saya dah coba a few restore point yg ada tapi malangnya saya tak dapat balik file/folder yg lesap tu.

Ada apa apa cadangan tak how to recover back folder/file yg lesap tu?

Thank you.