Jump to content
Q17

Nak Beli Rumah

Recommended Posts

Assalamualaikum & salam sejahtera

Aku harap tak salah buka topic cam ni kat sini...

Aku sebenarnya nak beli sebuah rumah "second hand". Aku tengok kat surat hak milik sementara tu ada tulis pajakan selama 99 tahun. Apakah maknanya..?

Adakah selepas 99 tahun rumah tu baru jadi hak milik aku (kekal) ataupun selepas 99 tahun akan jadi bukan hak milik aku. Dan status rumah tu dalam tempoh 99 tahun tu.

TQ

tu nama dia leased-hold. dalam bahasa lain, pegangan tak bebas. hokhokohkohkohkoh.

cukup tempoh 99 tahun, kerajaan akan ambil balik tanah tu.

tu nama dia leased-hold. dalam bahasa lain, pegangan tak bebas. hokhokohkohkohkoh.

cukup tempoh 99 tahun, kerajaan akan ambil balik tanah tu.

brape harga umah tu.. kalo under 20k or 30k boleh aa beli.. nanti bile pajakan tu dah abis.. ko suruh a cucu2 ngko buat rayuan agar umah tu tak kene amik dek pemerintah time tu.. :lol:

nanti bile pajakan tu dah abis.. ko suruh a cucu2 ngko buat rayuan agar umah tu tak kene amik dek pemerintah time tu.. :lol:

beragak sket ler statement ngko tuh. maksud leased-hold bukannyer kerajaan amek buta camtuh jeks. tapi ader pampasan. pasai tuh ler orang yang beli rumah atas tanah leased-hold, derang bikin rumah kaw kaw punya.

beragak sket ler statement ngko tuh. maksud leased-hold bukannyer kerajaan amek buta camtuh jeks. tapi ader pampasan. pasai tuh ler orang yang beli rumah atas tanah leased-hold, derang bikin rumah kaw kaw punya.

huh ? camtu ekk.. ahaha.. :lol:

Ok...Aku bercadang nak beli rumah di Bandar Seberang Jaya, Pulau Pinang dengan harga RM100,00.00 (Rumah teres 2 tingkat). Rumah tu akan tamat tempoh pajakan pada tahun 2081. Rumah tu telah diubahsuai oleh pemilik asal dengan menambah 1 bilik mandi di tingkat atas dan menambah luas dapur hingga ke longkang belakang.

Aku memang suka rumah tu sebab memang dekat dengan semua kemudahan, sekolah rendah berada dihadapan rumah (senang la anak aku nak ke sekolah), pasar tak sampai 3km, supermarket Makro,Billion,Carrefour, The Store, Megamall Pacific tak sampai 5km, Sekolah Menengah cuma 5km, Bank-bank & pejabat kerajaan, TNB,KWSP tak sampai 4 km, Jambatan P.Pinang tak sampai 5km, tempat kerja aku dan isteri aku tak sampai 5km, Restoran, gerai makan semuanya ada disekitar dan kesimpulannya tempat tu memanglah stategik.

Sekarang umur aku 30tahun. Sekiranya aku beli rumah tu maknanya aku boleh tinggal kat rumah tu sehingga 2081, umur aku masa tu 105tahun (he..he..he..panjangnya umur aku). Maknanya aku ada masa selama 75 tahun lagi untuk aku dan anak2 aku tinggal di situ. Betul ke?

Satu lagi persoalan aku, apakah yang boleh berlaku dalam tempoh 75 tahun tu? Adakah pihak tertentu boleh buat apa pada rumah aku? Contoh roboh, pindah dll.

Aku tengok harga pasaran untuk rumah yang baru dibina di kawasan tu dalam sekitar RM200,00.00 hingga 240,00.00. (Rumah teres 2 tingkat)

Cam na kawan2..? Patutkah aku beli rumah tu? :blink:

sila rujuk pada pejabat tanah berdekatan pasai yang aku paham leased-hold nih, pegangan sementara, pasai kemungkinan tempat tuh akan dimajukan semula lepaih tempoh tuh. aku rase better ngko refer kat pejabat tanah. aper status tanah tuh nanti. dan tang mana leh beri keuntungan kat ngko

Bercakap pasai pegangan atau tanah pajakkan ni aku ada gak pengalaman dalam hal ni. Sebelum beli rujuk dulu pada geran yang mempunyai syarat syarat lengkap .. bukan geran pada muka hadapan sahaja.

Kalau negeri lain pajakannya agak berbeza dengan pajakan negeri kedah .. rujuk peguan untuk maklumat lanjut. Lagi satu di ingatkan untuk membaca sehingga habis syarat syarat yang dimasukkan kedalam geran tersebut ( aku baca pun naik pening .. aku suruh lowyer terangkan balik isi kandungan),,, jangan baca muka depan jasa sebab muka depan memang dia tulis 99 tahun .. tapi ada lagi syarat syarat lain. Baca dengan teliti. Dulu masa aku nak beli rumah pun pening juga .. kena rujuk peguam .. nasib baik aku kenai ramai peguam ... boleh aku tanya cam tu saja.

Selalunya dinyatakan bahawa pajakan 99 tahun adalah daripada pihak pertama dengan pihak kedua .. tetapi pembeli rumah pertama tak sedaq mereka adalah pihak ketiga dah. Contohnya rumah aku dekat Taman PKNK ... pajakan 99 tahun tetapi itu adalah perjanjian antara Kerajaan Negeri Kedah Dengan Perbadanan Kemajuan Negeri Kedah. Jadi PKNK sebenarnya yang memegang pajakan 99 tahun bermula dari perjanjian di tandatangani. Di dalam syarat tersebut juga dimasukkan bahawa sekiranya berlaku sub-lease pegangan kepada sub lease ( pihak pembeli rumah ) hanya berkuat kuasa selama 60 tahuan sahaja berkuat kuasa dari perjanjian di tandatangani oleh kerajaan negeri dan PKNK ..BUKAN DENGAN PEMBELI. Maksudnya semua pembeli di taman aku ni cuma memegang pajakan selama 60 tahun sahaja.

Apa yang menimbulkan masalahnya apabila pembeli rumah pertama dari pemaju (pihak ketiga pemegang sub-lease ) hendak menjualkan kepada pembeli baru atau pihak ke empat sub-lease tersebut akan bersambung sahaja dari perjanjian sedia ada. Masalahnya pihak bank yang susah sikit nak bagi loan kalau pegangan rumah tersebut sudah hampir atau tinggal separuh.

Contohnya RHB bank akan tolak 30 tahun dari baki pegangan sub lease tersebut.

Contohnya :-

Kerajaan Negeri Kedah & PKNK = 99 tahun katakan 1980 +99 = 2079

PKNK dengan Pembeli Pertama = 60 tahun 1980 + 60 = 2040

Pinjaman Bank dikira 2040 - 30 tahun = 2010

Maksudnya loan hanya boleh dibuat 2010 - 2006 = 4 tahun

Letih la bang kalau buat loan rm100,000.00 4 tahun saja .. jenuh bayaq.

Kalau Maybank, EON bank, tolak 20 tahun dari baki pajakan.

Kalau OUB dengan Alliance Bank tolak terus kalau lease apatah lagi kalau tanah simpanan Melayu.

Kesimpulannya harga rumah tersebut akan jatuh di pasaran kalau rumah lease hold sebab susah nak dapat loan. Aku dulu nak beli dekat taman Muhibbah ( lease tinggai 33 tahun - Kerajaan Negeri Dengan Syed apa tah lupa dah ) RM115,000.00 merata usung geran pi mai pi mai masuk pasai bank susah nak dapat loan. Dan rumah yang aku nak beli tapi tak jadi beli tersebut telah pun dijual pada harga RM89,000.00 dan di bayar secara tunai. kalau nak kira la .. nak juai rumah ni berapa pun tak pa kalau pembeli tu sanggup .. tapi kalau bank payah nak bagi loan masalah la sikit .. jarang sangat orang beli cash.

Ni aku beli rumah Seratus ribu lebih teres dua tingkat .. masuk loan maybank 3 hari saja approve walaupun simpanan melayu.

Tapi baru baru ni aku teringin nak beli sebijik lagi rumah belakang rumah aku kat Taman PKNK ni walaupun dia nak juai murah la jugak jenuh usung geran la tapi bank tolak ... Payah payah sangat tak jadi la beli .. aku pun bukan ada duit sangat .. heheh eksen ja lebih ... FYI hang boleh cuba BSN sebab rasanya BSN tak begitu alert sangat dengan lease hold ni ...Minggu lepas aku call dia kata ok tapi aku tak pi pun jumpa dia. heheheh Tak jadi la nak beli sebab Bukhari ( Tan Sri Moktar ) mungkin akan amik rumah aku dengan rumah belakang aku ni. Apa yang dia nak buat tatau la ... la ni kawasan rumah aku dah sesak sebab Bukhari bagi GIANT sewa .... sampaikan depan rumah aku pun dah ada Trafic Light.

Apa yang aku cakap adalah pengalaman aku sendiri dan bukannya berdasarkan Teori.

Lagi satu sebelim nak beli pi buat carian dekat pejabat tanah .. kot kot ada kavet ... kalau ada kavet hati hati .. kalau idak ayaq mata la. Kot kot bank kavet ka atau orang lain kavet ka .. pi la .. kat loq staq buat carian RM30.00 saja.

P/c tau ka apa maksud kavet .. kalau tak tau buleh refer pada lawyer, bank atau pejabat tanah ... kalau tanya aku pun boleh tapi aku tau sikit sikit la.

Edited by ace

Untuk makluman semua la .. kavet dan tanah simpanan melayu cerita lain lain .. kalau cerita tanah simpanan melayu hampa dah tau kan .. haaa ni nak cerita pasai kavet saja eerrkk sebelum nak cerita pasai kavet aku nak buat PENGAKUAN dulu bahawa aku BUKAN MAHIR untuk bercerita dan menghuraikan maksud kavet sebagai profesional.... boleh la cerita sikit sikit sebagai panduan sahaja dan bukan muktamat.

Kavet membawa maksud menjaga kepentingan bakal pembeli. Contohnya kalau hang beli rumah aku kan .. so macam biasa kita kira la berapa harganya ... katakan RM100,000.00 dan aku bersetuju. So macam biasa hang kena bayaq deposit sebanyak 10% dari harga rumah tersebut. Untuk berurusan tentang pembelian dan pindah milik rumah ni bukan macam kereta .. rumah susah sikit dan melibatkan banyak pihak dan MASA.

Jadi bila aku dah terima deposit rumah tersebut ( kalau boleh biaq lawyer yang menjadi saksi dan menandatangani surat terima deposit) .. hang akan melantik lawyer untuk menguruskan penukaran nama dan mencari bank (sekiranya perlu) yang nak bagi hang loan. Benda ni amik masa panjang .. ada yang tiga bulan .. ada yang 6 bulan dan ada yang lebih dari setahun ... Jadi untuk menjaga kepentingan bakal pembeli .. hang berhak untuk pi pejabat tanah untuk buat kavet.

Biasanya borang borang permohonan tersebut akan di isi oleh (kerani) peguam .. dan untuk summit kepada pejabat tanah hang kena jumpa pengarah pejabat tanah ( atau orang yang berkuasa la .. selalunya pengarah atau timbalan pengarah ) untuk buat permohonan kavet tersebut. Dalam borang tu biasanya (kerani) lawyer dah isi la apa yang patut dia isi. So macam kes aku dulu pengarah tanya aku dulu tau ka maksud kavet .. so aku jawap la apa yang patut (jawpan aku macam biasa JAGA KEPENTINGAN AKU SEBAGAI PEMBAYAR DEPOSIT DAN BAKAL PEMBELI).. dan dia pun tau la aku memang paham .. so dia tanya aku la buat apa nak kavet .. bila aku jawap untuk mengelak dari urusan lain di buat ke atas hartanah tersebut dan BERALASAN baru permohonan aku untuk kavet diluluskan DAN DITANDATANGANI OLEH PENGARAH TERSEBUT DI DEPAN AKU.

Dalam jangka masa panjang untuk urusan pembelian tersebut macam macam boleh jadi. So sebagai bakal pembeli baru ... hang berhak untuk kavet untuk mengistiharkan dan memaklumkan kepada pejabat tanah bahawa hang adalah bakal pembeli ( dengan bukti pembelian samada surat perjanjian terima deposit atau jual beli yang peguam sediakan) dan orang lain tidak boleh lagi membuat urusan penukaran nama atau tukar hak milik dan apa apa urusan selagi hang tak tarik balik kavet tersebut. So kalau aku cuba nak tipu .. aku dah kebas duit hang 10% .. pas tu hang pi kavet .. pas tu aku cuba pulak pi juai dekat orang lain .. bila orang tu pi check kat pejabat tanah tengok ada kavet payah la dia nak beli sebab dia tahu bahawa tanah tersebut masih ada perjanjian atau urusan yang masih tergantung. So hang punya deposit (mungkin) selamat la. Kalau aku cuba nak tipu hang .. hang boleh biaq kavet tu .. biaq sapa pun tak boleh beli ... atau erti kata lain .. kavet menjaga kepentingan bakal pembeli dari di putar belit oleh penjual (atau conman) dan menjamin bahawa tiada lagi urusan boleh di buat ke atas tanah tersebut selagi kavet tidak lagi di tarik balik oleh pengkavet.

Kavet yang besaq atau power sekali adalah hartanah yang di kavet oleh kerajaan yang mungkin ada plan atau rancangan terhadap hartanah tersebut ... Pihak bank juga boleh mengkavet tanah tersebut sekiranya pihak peminjam wang gagal untuk menjelaskan hutang mereka kepada pihak bank.

Kavet juga boleh di buka atau di tarik balik dngan perintah mahkamah tapi masa yang di ambil sangat panjang dan menelan kos yang cukup tinggi serta melibatkan banyak pihak. Jadi berhati hati ketika berurusan untuk membeli hartanah.

Itu saja yang aku boleh cerita setakat ini ..

Isk .. panjang pulak aku tulis ni sampai naik meluat hampa nak baca .. tapi tak pa la .. mungkin satu hari berguna untuk hampa semua. Maaf la kalau aku tulis panjang sangat .. cuma aku harap apa yang aku tulis akan difahami sebanyak mungkin daripada menerima jawapan yang tergantung.

Satu lagi persoalan aku, apakah yang boleh berlaku dalam tempoh 75 tahun tu? Adakah pihak tertentu boleh buat apa pada rumah aku? Contoh roboh, pindah dll.

Aku tengok harga pasaran untuk rumah yang baru dibina di kawasan tu dalam sekitar RM200,00.00 hingga 240,00.00. (Rumah teres 2 tingkat)

Cam na kawan2..? Patutkah aku beli rumah tu? :blink:

Soalan no 1

Pihak tertentu selalunya pihak kerajaan ataupun pihak pihak lain memang boleh amik kawasan rumah tersebut pada bila bila masa sahaja tetapi mestilah digunakan untuk KEGUNAAN RAKYAT dan bukannya untuk tujuan komesil.. contonya sekolah, stesyen bas, masyid dan sebagainya.

Kalau ikut kata hang tu harga murah cam tu jangan lepaskan peluang .. beli .. jangan tak beli tetapi selalunya yang murah ni pasti la ada sebab yang tak berapa sedap .. siasat dulu apa masalahnya .. mungkin ada masalah oc tak ada .. banjir .. tapi bukan semua cam tu .. kadang kala orang yang sesak dan nak duit cepat selalu offer harga rendah. Cuba la ringan ringan mulut tanya jiran jiran kat sini best ke dok situ ... kot kot la ada masalah. Kadang kadang pasai rumah tu lease hold tu yang buat susah nak juai sampai kena offer harga rendah untuk tarik pembeli.

terima kasih ace atas penerangan anda..kena pin thread ni..aku baca kau punya ayat pun aku hampir pening..belum baca surat perjanjian yg bahasanya macam bahasa purba...he..hee..

eerrkkk ... sorry la kalau bahasa aku putaq sikit .. tapi bahasa dalam geran tanah lagi pening oooooooooo

Lagi satu aku nak sentuh bab tamat tempoh pajakan. Sekiranya pajakan tersebut telah hampir tamat tempoh .. pemegang pajakan boleh memperbaharui pajakan mereka dengan pihak berkenaan atau pemilik asal. Bergantung kepada keadaan .. pemilik asal hartanah tersebut berhak untuk meneruskan atau menamatkan tempoh pajakan. Sekiranya perjanjian tersebut tamat .. maka hartanah tersebut akan di kembalikan kepada pemilik asai dan pemegang pajakan harus keluar dari hartanah tersebut.

Secara realistiknya ... hampa agak la kan .. kalau hartanah tersebut adalah hartanah milik orang persorangan .. mampukah dia nak bayaq pampasan kepada semua orang selepas tamat tempoh pajakan .. aku rasa sukar sangat kan ... lagi pun dia sorang nak melawan semua orang dalam satu taman ( kawasan ) beratus ratus buah rumah, lepas itu campur tangan pihak kerajaan sendiri yang semestinya nak jaga peti undi .. tak tau la .... sendiri pikiq la kemungkinannya.

Lagi satu pulak kalau hartanah tersebut sememangnya hartanah milik kerajaan sendiri .. eeemmm kalau Yang Berhormat nak kalah lepas ni boleh la dok rumah minum ayaq kopi membiarkan penduduk sesebuah kawasan dok panggei TV3 ka atau Encik Karam Singh Walia amik gambaq kononnya di usir dari rumah yang dibeli hasil titik peluh sendiri oleh pihak kerajaan. Sekali lagi mengundi, alamatnya bekas yang berhormat boleh terus duduk kedai kopi sembang bab politik sebab kalah pilihanraya .. hehehehehehe .. ni aku agak saja la.

Bukan apa .. apa yang aku cakap adalah agak reality la ... kalau orang buat rumah setinggan buruk yang sengget di atas tanah haram dan duduk bertahun tahun pun susah nak halau inikan pulak rumah batu berlantaikan tile dan berpintu makadoor mahai mahai punya.

Soalan no 1

Pihak tertentu selalunya pihak kerajaan ataupun pihak pihak lain memang boleh amik kawasan rumah tersebut pada bila bila masa sahaja tetapi mestilah digunakan untuk KEGUNAAN RAKYAT dan bukannya untuk tujuan komesil.. contonya sekolah, stesyen bas, masyid dan sebagainya.

Kalau ikut kata hang tu harga murah cam tu jangan lepaskan peluang .. beli .. jangan tak beli tetapi selalunya yang murah ni pasti la ada sebab yang tak berapa sedap .. siasat dulu apa masalahnya .. mungkin ada masalah oc tak ada .. banjir .. tapi bukan semua cam tu .. kadang kala orang yang sesak dan nak duit cepat selalu offer harga rendah. Cuba la ringan ringan mulut tanya jiran jiran kat sini best ke dok situ ... kot kot la ada masalah. Kadang kadang pasai rumah tu lease hold tu yang buat susah nak juai sampai kena offer harga rendah untuk tarik pembeli.

Setelah aku pi tengok & tinjau keadaaan rumah tu, memanglah agak teruk dan banyak yang perlu diperbaiki tetapi masih boleh diduduki (sbb ada penyewa sekarang). Anggaran kos untuk baiki bumbung, siling, lantai, bilik, tangga & pagar lebih kurang RM20,000.00 (aku dah try tanya tukang rumah).

Bagi aku kos harga + kos baiki masih boleh aku tampung tapi kalau aku nak beli rumah baru sekitar kawasan tu memanglah aku tak mampu ;)

Kerosakan rumah second hand tu perkara biasa la .. maklum la dah 20 tahun dah .. tapi untuk pengetahuan hang la kaan .. ada perbezaan rumah lama dengan rumah sekarang ni (standard size) .. rumah lama pempunyai kawasan dan laman rumah yang lebih besaq ... contohnya macam rumah aku baru beli tu rumah second hand gak di bina tahun 1988 teres dua tingkat laman depan panjangnya kalau tak silap aku 30 kaki .. laman belakang yang ni aku ukoq ada 25 kaki .. Kalau rumah baru la ni berapa kaki saja laman kat belakang .. selalunya ada 8 kaki sahaja .. kalau nak tambah belakang pun kecik saja ... kalau cam rumah aku siap boleh buat satu lagi bilik dan satu dapur lagi ... tapi hehehe duit tak dak nak renovate hehehehe ...

Tapi semua jenis kerosakan tu biasanya masalah yang boleh settle .. tapi cuba tengok kot kot ada masalah yang tak boleh atau payah nak settle .. macam OC tak ada .. geran sangkut .. kavet ... banjir atau mungkin berhantu hehehehehehehe

Tapi kalau hang nak beli rumah .. aku sokong sangat .. sebb aku dulu pun teringin sangat nak beli rumah ... tapi haang tau la kan .. aku bukan kaya .. tapi kena gak paksa diri untuk buat harta beda bekai tua nanti. Bila dah beli rumah la ni kena la ambil langkah berjimat cermat dan cut budget ... hat mana kurang perlu pun cuba cuba buang pelan pelan .. contohnya ..poya poya ka, mengorat aweq ka, pi siam ka .. ops silap cakap ... hehehehe Rumah makin lama makin mahai oooiiii ...

Lagi satu la kan kalau dok kawasan yang mahai mahai atau semi mewah .. kawasan rumah tersebut akan lebih terjaga. Biasa la kan kalau rumah elok elok ..orang pun jaga elok elok ... ada pokok cantik cantik .. kawasan laman pun bersih saja .. sebab kebanyakkan rumah mahai mahai ni tuan rumah yang duduk .. kalau rumah murah tu selalu di sewa .. hang tau la kan macam mana orang jaga harta sendiri dengan rumah sewa .. tengok cam rumah hang nak beli tu orang sewa cam mana .. rosak sana rosak sini .. nama pun sewa .. kalau rumah sendiri mungkin cat tu 5 tahun sekali .. rumput selalu potong pendek.

Edited by ace

Heh ada hantu....Jangan la.... :o Masalah lain aku dah check semuanya ok. Pasal kavet tu aku tak pasti.. :huh:

Rumah yang aku nak beli tu jenis lama, lantai tingkat atas tu kayu bukan simen seperti rumah baru. Halaman hadapan ke pintu pagar agak luas, cuma jalan belakang rumah (selepas pagar) sempit lebih kurang 5kaki tak muat kereta nak lalu. Pemilik asal rumah tu pulak dah renovate sampai ke longkang so keluar2 terus ke jalan. Tingkat atas pada asalnya tak ada bilik mandi, so pemilik tu dah tambah satu lagi bilik mandi.

pandai pandai la survey kat bank, cari mana bank yang kasi 100% loan, selalunya 90% loan dari bank, 10% deposit ke atas pembeli, kalau pandai, keluarkan duit kwsp account ke 2, boleh bayar untuk 10% tu,

p/s tu tak termasuk legal fee dan dll..

Mr. Ace hang ni terror la...so aku nak tambah soalan lagi boleh tak :D

Bilakah tarikh rumah tu jadi hak milik aku? Adakah pada tarikh aku sign aggrement dan bayar deposit ataupun apabila pihak bank dah bayar duit pada pemilik tu?

Aku ada masalah nak jawab soalan penyewa tu sbb dia tanya aku bila dia start nak bayar sewa rumah tu kepada aku.

Aku pon ader gak bercadang nak beli umah nie...hehehe..agak kalu umah baru nie bleh dapat ker 100% loan...cth umah dalam Rm 170K

Refer Bank Rakyat sebab aku dengaq Bank Rakyat boleh bagi loan sehingga 110% selama maksimum 40 tahun ... tapi ada gerento ... info ni aku tak pasti sebab aku dapat dari sumber lain bukan dari pihak bank rakyat sendiri.

Kebiasanya kalau nak markup loan kena dapatkan persetujuan penjual (dan lawyer) sama ada bersetuju untuk ubah harga pada sales and purchase agreement ... kalau dia setuju boleh la sebab pihak bank selalunya akan memberi loan sehingga 90% dari harga yang tertera dalam agreement penjualan rumah tersebut. Walau bagaimana pun sekiranya harga rumah tersebut agak melampau atau tinggi ..pihak bank akan suruh hang cari surveyer untuk dapatkan harga pasaran sekarang. Lazimnya la .. jarang sangat penjual nak bersetuju untuk buat markup harga sebab penjual akan dikenakan cukai CKHT (cukai keuntungan harta tanah) . Itu pun kalau tanah tersebut dimiliki kurang 7 tahun. (karang nak hurai kes CKHT ni panjang lebaq la pulak .. naik menyampah pulak hampa nak baca.

Berkenaan Wang KWSP .. memang boleh dikeluarkan pada akaun dua .. prosesnya amik masa lebih kurang dua minggu dari tarikh serahan dan borang yang lengkap. Wang yang dikeluarkan akan terus dimasukkan kedalam account bank yang hang pilih sendiri (selalunya akaun simpanan). Mola mola bila hang dah bersetuju untuk beli rumah tersebut dan bayar deposit 10% maka dengan pantasnya hang kena pi bank buat loan. Sekiranya loan diluluskan .. mintak agar pihak bank buat salinan sah terhadap dokumen dokumen yang perlu (selalunya pegawai bank tau la apa yang perlu) dan dengan pantasnya pi summit kat pejabat KWSP yang berdekatan. Pastikan dokumen lengkap.

Bab nak jadi hak milik pulak ... walaupun hang dah bayar deposir sebanyak 10% .. rumah tersebut masih lagi dimiliki oleh pemilik asal .. rumah tersebut akan menjadi milik pembeli baru (pada dasarnya) apabila penjual telah menerima wang penuh dari pembeli (atau pihak bank). Selalunya .. perjanjian jual beli rumah ni akan mengambil masa selama 3+1 bulan untuk proses. Dalam jangka masa tersebut pembeli dan penjual akan di anggap masa bertenang. Apabila sudah sampai 4 bulan dan pembeli gagal untuk memenuhi urusan pembayaran .. pihak pembeli boleh memohon untuk di lanjutkan masa tempoh perjanjian tersebut dengan persetujuan penjual. Tetapi pihak pembeli perlu untuk membayar Interest atau kadar faedah lebih kurang 8% per year dan dikira setiap hari. Pihak penjual boleh menolak permohonan tersebut dan pihak pembeli akan kehilangan wang deposit tersebut.

Sepekara lagi adalah syarat PERLU MENDAPATKAN KELULUSAN EXCO untuk urusan jualan tanah ... maka pihak pembeli dan penjual perlu bersabar sehingga kerajaan negeri bersidang dan meluluskan penjualan hartanah tersebut. Kes ni biasanya akan mengambil masa selama setahun lebih. Selalunya peguam memaklumkan perkara ini terlebih dahulu sebelum pembayaran deposit dibuat. dan berbincang tentang kelewatan dan panjang masa yang di ambil dan mendapatkan persutujuan ke dua dua pihak. Walaupun deposit telah dibayar dan kelulusan exco belum di perolehi dan masa telah melebihi 4 bulan maka rumah tersebut masih lagi di punyai oleh pihak penjual. Maknanya pihak penjual masih lagi berhak untuk menginap, mengutip hasil dan sebagainya terhadap hartanah tersebut. Selalunya Rumah Kos Rendah ada syarat syarat ini.

Sekiranya hang pasti bahawa pihak bank sudah menjelaskan wang sepenuhnya kepada pihak penjual .. barulah rumah tersebut akan di anggap pada dasarnya milik pemilik baru. Boleh la hang nak pi kutip sewa ka atau pi renovate ka. Nama pemilik baru dalam geran tersebut hanya akan timbul lebih kurang dua bulan lagi. Macam mana nak tau loan hang dah realese ... bank akan mula start suruh hang bayaq installment. Tang ni yang letih ...

Ha .. lagi satu sebelum aku lupa ... pastikan hang kena berhati hati dalam kes ni. Kes ni boleh membawa padah kalau hang bertolak ansur. Pastikan bahawa penjual memberi jaminan untuk mengosongkan rumah tersebut selepas bayaran penuh di buat. Sekiranya ada penyewa ... pastikan penyewa tersebut sign perjanjian baru. Seboleh bolehnya biar rumah tersebut kosong. Silap hari bulan sewa dia tak bayaq .. hang pulak kena bayaq kat penyewa tersebut pampasan. Rujuk peguam untuk maklumat lanjut sebab bab ni komplek sangat aku nak hurai. Ni pun letih taip ni .. dah pat batang gudang garam aku habis.

Edited by ace

Terima kasih Mr. Ace kerana banyak membantu :)

Setelah berfikir panjang, aku pun setuju untuk beli rumah tu..aku try la mintak kurang lagi harga tu tapi si pemilik tu tak setuju.. :( Katanya harga tu dah murah sbb dia jual direct kat aku..tak melalui broker, lagipun dia terdesak sbb terpaksa beli satu lagi rumah kat tempat lain yang keluarga dia tak mampu bayar, katanya nak jual kat orang lain sayang..so dia yang akan beli.

Aku dah pun sign aggrement dan sekarang dalam proses tunggu pihak penilaian buat penilaian kat rumah tu.

p/s : Aku ada satu file MS Excel untuk pengiraan bayaran harga rumah, tapi aku tak tau nak upload cam na.