Jump to content
oneghost

(wts)hang Nak Install Winxp

Recommended Posts

assalamualaikum kawan2,aku ader masalah skit ni..aku baru jer buat 2nd rig utk umah aku..memang power lah spec dia.amd athlon 643 000,1gb ram,80gb hdd,foxconn winfast mobo.tapi bila aku nak install winxp,dia hang kat nak select partition untuk install winxp..apsal yer?

Edited by oneghost

Then kau leh abaikan. Sebab Kalau pakai RAID card, jgn lupa install driver yg disket tu. Kalu tak jadi cam tu laa.

So, aku tak pasti masalah kau. Apa kata kau ambik gambar partition kau then letak kat sini. Maybe ada forumer lain yg boleh perasan masalah kau.

Kalau kau tak boleh ambik gambar, masa select partition tu, ada berapa option? C=70GB++ and D=8MB++ or camne? Kau dah try berapa CD XP? Maybe CD XP kau rosak ke?

Dulu aku pernah ada experience lebih kurang cam kau, cuma dia hang masa tengah install XP. Rupanya ram yg tak stabil. Setiap kali renstall, dia akan hang kat tempat yg berbeza. Memula aku ingat CD calar. Lepas tukar ram, ok.

ni tak sempat nak copy fail windows lagi dia dah stuck....macam ni.aku buat dua partion.c:ntfs dan d:fat32. aku dah try tukar dvdwriter,tukar ram tapi still jadi lagi macam tu..hdd pun aku dah tukar tapi tak boleh gak...apsal yer?

ni tak sempat nak copy fail windows lagi dia dah stuck....macam ni.aku buat dua partion.c:ntfs dan d:fat32. aku dah try tukar dvdwriter,tukar ram tapi still jadi lagi macam tu..hdd pun aku dah tukar tapi tak boleh gak...apsal yer?

Ghost, aku penah kena mcm 2 jgk..kalo da tukar hd, ram @ cd ko aku cadangkan ko check processor plak.Ade kemungkinan kaki processor ko ade yg patah atau bengkok..PC aku kaki processor dia patah satu.bole jalan cam biase tp kadang2 'hang' le.Harap membantu.komen kawan2 :)

Edited by Scary_Crow

Ghost, aku penah kena mcm 2 jgk..kalo da tukar hd, ram @ cd ko aku cadangkan ko check processor plak.Ade kemungkinan kaki processor ko ade yg patah atau bengkok..PC aku kaki processor dia patah satu.bole jalan cam biase tp kadang2 'hang' le.Harap membantu.komen kawan2 :)

oh yer ker?

alamak,harap2 takder paper lah yang berlaku kat kaki processor aku tuu....thanks for your info.

try install windows lain dulu.

win2000 ker windows 98se ker.

kalau boleh install win98,

winxp ada masalah dengan hardware compatibilty.

hardware compatibility macamana tu?

agp card pakai pci/agp/built-in...

ada lain2 kad tak kat pc/mobo tu...network kad/tv card/sound card apa2 kad la..

kalau ada...cuba buang smua kad2 tu..biar ada hdd/cdrom/graphic kad jer...

n kalau hang lagi..cuba tukar graphic card...

aku pernah kena..graphic kad kong... display still keluar.. tp maybe dh tak stable... selalu hang masa nak setup...kadang2 masa tgh format...nak mula format...kadang2 masa tgh mula proses install... buang graphic card... tukar lain... terus ok... tp masa tu aku ada graphic card spare..bleh la buat...

agp card pakai pci/agp/built-in...

ada lain2 kad tak kat pc/mobo tu...network kad/tv card/sound card apa2 kad la..

kalau ada...cuba buang smua kad2 tu..biar ada hdd/cdrom/graphic kad jer...

n kalau hang lagi..cuba tukar graphic card...

aku pernah kena..graphic kad kong... display still keluar.. tp maybe dh tak stable... selalu hang masa nak setup...kadang2 masa tgh format...nak mula format...kadang2 masa tgh mula proses install... buang graphic card... tukar lain... terus ok... tp masa tu aku ada graphic card spare..bleh la buat...

adusss,yer ker?aku takder spare kad graphic lah .sebab yang ni PCIE.....thanks for your opinion..ngko jadi macam ni jugak ke pasal rosak kad graphic tu?

Rasa aku bukan graphic card prob sebab dia cuma sangkut masa nak select partiton. aku rasa partition conflik je.

Kau try delete all partition (except partition yg paling kecik tu dlm 8MB) then create new partiton tapi jangan pecahkan dia. Biar sebijik besar. kalau dah boleh install windows, then tak perlu install benda lain, terus install software macam Acronis Disk Manager. Guna tools tu check corrupt partition. Pehtu dia ada satu function (dah lupa namanya) utk delete/recover lost partition. Tapi lepas kau buat nie, kemungkinan windows kau corrupt. takpe, lepas tu buat clean install balik, pehtu boleh laa kau pecahkan partition kepada 2.

kalau still takleh, kau ambik HDD tu, pasang kat PC lain, then lepas masuk windows explorer, kau delete partition HDD kau tu and low level format balik (bukan quick format). Dah sudah, baru pasang balik kat PC kau.

adakah masa ko buat partition tu boleh..pastu bila ko klik enter dia hang??pastu bila ko restart balik dan cuba nak delete partition yg ko dah create tu dia kluar error "the partition you select cannot be deleted" dan system terus hang balik? kalau terdapat simptom2 begini berkemungkinan besar mobo yg jadi punca masalahnya.maybe bad cap... :)

assalamualaikum kawan2,aku ader masalah skit ni..aku baru jer buat 2nd rig utk umah aku..memang power lah spec dia.amd athlon 643 000,1gb ram,80gb hdd,foxconn winfast mobo.tapi bila aku nak install winxp,dia hang kat nak select partition untuk install winxp..apsal yer?

ok aku nak tau.,.......sebelum ni boleh format x?........lagi satu ko punya 80GB tu SATA atau IDE biasa?............kalo SATA cuba guna mode IDE jgn guna RAID.............kalo pakai IDE HDD gunakan sebagai HDD Primary M@STER jgn sesekali jadi Slave atau berkongsi kabel ngan HDD atau optical lain..............

ok aku nak tau.,.......sebelum ni boleh format x?........lagi satu ko punya 80GB tu SATA atau IDE biasa?............kalo SATA cuba guna mode IDE jgn guna RAID.............kalo pakai IDE HDD gunakan sebagai HDD Primary M@STER jgn sesekali jadi Slave atau berkongsi kabel ngan HDD atau optical lain..............

Satu cadangan yang baik dari M@STER. TECH. Cuba Check dulu dan try.Lagi satu cadangan beli satu HD dan buat spare dan bila jadi hal2 yang berkaitan kita boleh buat `try and error' degan HD yang lain pulak. Tak la kita buang masa sangat.Untuk kes ini jika kita ada satu HD yang lain dan install XP, tiba2 Os XP tu... ok je... boleh la... dibuat kesimpulan bahawa HD yang mula2 kita install dulu rosak. Tak semestinya yang baru tu 100% ok.Sekadar pandangan je...dari ana yang tak berapa arif sangat bab2 PC nih.

Satu cadangan yang baik dari M@STER. TECH. Cuba Check dulu dan try.Lagi satu cadangan beli satu HD dan buat spare dan bila jadi hal2 yang berkaitan kita boleh buat `try and error' degan HD yang lain pulak. Tak la kita buang masa sangat.Untuk kes ini jika kita ada satu HD yang lain dan install XP, tiba2 Os XP tu... ok je... boleh la... dibuat kesimpulan bahawa HD yang mula2 kita install dulu rosak. Tak semestinya yang baru tu 100% ok.Sekadar pandangan je...dari ana yang tak berapa arif sangat bab2 PC nih.

sebelum terlupa..............GUNAKAN KABEL IDE 80PIN UTK HDD 80GB KEATAS.......kalo optical drive lantaklah 40pin atau 80 pin.................

sebelum terlupa..............GUNAKAN KABEL IDE 80PIN UTK HDD 80GB KEATAS.......kalo optical drive lantaklah 40pin atau 80 pin.................

macammana cable 80 pin tu?tak paham lah...

try baca sini...

power supply nko support ker utk sistem nko ni.

pasti kan power supply nko support.

tq..

pastu masa pasang cable JGN PASANG DALAM KEADAAN MENEGANG 90 darjah .............ini akan menyebabkan signal LOSS.............masa hantar data...............

Edited by [email protected]

okay kawan2.pc aku dah leh install winxp.solution dia ,aku cabut processor tu.jampi2 skit pastu masukkan balik....alhamdulllah boleh install winxp tanpa masalah...thanks kawan2..

Edited by oneghost

Topik perbincangan ini ditutup kerana perbincangan telah tamat atau persoalan telah diselesaikan. Harap maklum.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...