Jump to content
Sign in to follow this  
petrofsky

Masalah Negara ...

Recommended Posts

Welow suma,

Ako ade masalah beso ni (tiru gaya cakap C-Fu) ... Aku ni baru jer berjinak-jinak dengan video editing nih ... baru je beli FireWire card smalam ... cuba nak capture member aku punya footage drpd Samsung DVCam ... capture pakai Pinnacle Studio v.9, tp tak sampai halfway, PC aku hang ... dengan jayanya ... dah try restart, godek settings lam Pinnacle, try capture lagi ... hang lagi ... aku pon dah naik pening dah sebab dah 5 - 6 kali buat pon dok hang ajer ... adakah itu bermaksud PC aku tak layak nak di buat capturing??? FYI, aku guna P4 2.4GHz ngan 1GB RAM, HDD 120GB (tp create partition 50GB untuk raw video files) ... ade per per cadangan lain tak supaya aku bleh capture kat PC tanpa hang??? sad.gifunsure.gif

selalunya kalo nak transfer dr camcorder ke pc via firewire, aku pakai adobe premier...

Wokeh ... thanks ... tp katakan la aku dah install Adobe Premier n guna utk capture, tp pc aku still hang jugak, adakah itu bermaksud FW Card atau hardware aku bermasalah???

Hemmm ... aku dah try cabut FW Card tu, pasang kat slot lain, tp sama jugak la ... hang ... aku rasa FW Card tu tak elok la ... tp takpa la, nasib baik kat opis aku ade eMac, aku sekang nih capture kat opis jer la, bawak balik file kat rumah buat editing plaks ...

Walaupun HDD ko besor 120GB dan 50Gb yg ko buat untuk video tak memadai.Antara sebab-sebab nya.

1.

Ko tak boleh letak capture punya fail dalam HD yang sama,maksud aku ko kena beli satu HD lain,dimana ianya khas untuk capture shaja.

2.

Ko capure tu dalam format AVI kan besar tu space yang nak dipakai.

Sebaik nya ko kena letak dalam dua hard disk yang berasingan.Jgn letakkan dalam satu hard disk walaupun ko dah buat partition.Tapi satu Hard Disk tu semua sistem ada dalam tu kan? Application pon ada dalam tu,games pon ada dll pon adakan.?Jadi ia memberatkan sistem ko dan membuatkan PC kita hang.

segala jenis application kan default dalam C.. lain la kalo ko set letak dalam pertition lain. selama aku buat kerja2 capture, edit & burn, x pernah lak sistem aku hang disebabkan benda2 gitu... kalo sistem jadik berat tu memang biasa la.. letak kat HDD lain pun, berat gak sistem... semua tu depands dengan jenis HDD & ke'power'an pc yg kita pakai... kalo selalu buat defragment, sis ok jer... yg penting maintainance pc system tu... x semestinya kreta je yg perlu maintainance.. pc pun perlu gak

Sebab utama masalah anda mungkin saya tak tahu. Kalau nak ikut Pc Spec dah cun enough. Cuma saya nak tanya pakai os apa. Kalau pakai Win98, Me memang ada problem selalu crash...sebab win98, ME tak capable nak handle file yang besar terutama file DV (avi.) Ini disebabkan selalunya win98, ME menggunakan sistem file FAT32 yang hanya boleh handle file maksimun 4 gig so kalau lebih dari itu kemungkinan besar file akan displit kan ke beberapa fail yang berasingan. Sbagai contoh 1 Jam format DV (avi.) lebih kurang 13gig file akan menjadi 4 fail beraingan, 3 fail untuk 4 gig dan satu fail untuk 1 gig. Oleh sebab itu semasa splitting fail inilah kemungkinan PC anda crash.

Pengalaman saya adalah gunakan WinXP untuk tujuan editing / capture kerana lebih stabil. Sebab WINXP support sistem fail NTFS yang mana boleh handle 1 fail yang lebih dari 4 gig. Jadi 13 gig avi akan terhasil hanya satu fail. So gunakan XP dan formatkan Harddisk anda dari Format Fat 32 ke NTFS. InsyaAllah settle