Jump to content
eiha

Camne Nak Masukkn Current Date Dlm Form Kat Ms Access?

Recommended Posts

camne eh nak masukkan current date kat dlam form yg gune ms access? kna masukkn coding ke? sesape yg terror access tlg..... :ph34r:

Edited by eiha

hmmm... text1.text = Date

huhu.. xbrape pahamla... blh terangkan... xpenah gune msaccess b4 ni... pe pon masey.... :lol:

huhu.. xbrape pahamla... blh terangkan... xpenah gune msaccess b4 ni... pe pon masey.... :lol:

awak tengok lah code yang saya hantar pangkalan data tu..kat awak...

field yang nak jadi tempat date tu,kena set field type dia sebgai "date/time'.Pastu kat form dia, masuk edit view, dan kat field tu terus type | =date() | jgn le masukkan yang '|' tu pulak.

pastu grenti buleh.

btul2.. saye sokong awk zsuperxtreme... :lol:

awak tengok lah code yang saya hantar pangkalan data tu..kat awak...

mekasih.. saye dah tgk db yg awk kasi ari tu... tp xtau la plak mcm mana nak tgk code dier... hehhe...

field yang nak jadi tempat date tu,kena set field type dia sebgai "date/time'.Pastu kat form dia, masuk edit view, dan kat field tu terus type | =date() | jgn le masukkan yang '|' tu pulak.

pastu grenti buleh.

ok2.. mekasih.. dah boleh dah masukkan tarikh tu... :D

masey kpd semua yg bg respon... :rolleyes:

tumpng tanye lg..

erm.. tp kan blh tak kalau kite nak buat satu check box, then, bile kite click check box tu, automatik kat field sebelah tu masuk tarikh hari tu... blh ke nak wat camtu? camne eh?

kalau blh nak tau jugak macam mana nak gunakan expression builder tu....

Edited by eiha

pergi kat checkbox tu,(masa ni kat edit view le) right click pergi kat properties check box dan pilih bahagian "on click/true" dan masuk ke code view dia. jadi bile dah masuk kat code view untuk check box tu dan ada code yag tulis pasal CHECK_BOX_ON_CLICK lebih kurang camtu.. pastu masukkan code ni kat bawah tu(sebelum end sub) "nama_field_yang_nak_keluar_date_tu =date" pastu end sub, yang tanda dialog tu takyah le masuk.

Insyallah menjadi..

kalau nak bagi lagi meyakinkan, sebelum code tu buat le,

if check_box=1 then

field_yang_keluar_date_tu = date

end if

harap mencuba.

Sebagai student, cuba le cari sumber dari internet dulu, melambak2, saya pun student gak dulu.code2 ni semua hasil dari search..

erm... bukan saya tak cube cari.. mmg tu la yg saya buat setiap hari.. search for more tutorial.. tp xjumpe yg sesuai... mayb saya kena biasakan diri utk manipulate bahn2 yg ada tu...

terima kasih byk2 cikgureza... dah dapat buat macam yg cikgureza beritahu tu.. tp ada masalah sikit, sbb ada byk field yg ada nama yg sama dan saya xtau macam mana nak bg nama lain kat field2 yg lain tu sebab dlm table, semua field tu under tajuk yg sama. so, ble saye click satu je checkbox tu, semua field under tarikh terima tu akan ada date... macam mana eh?

ni table yg saya buat.. macam mana nak bg name field yg berbeza klau mcm dalam table yg saya buat tu..? blh ke?

ni plak cth form....

hurm.. kalau tersalah istilah, maaflah sbb saya pon xtau mcm mana nak berithu secara detail.. harap semua dapat faham apa yg saya cuba nak sampaikan ni... harap ada yang masih sudi membantu....

Pergi kat form pastu kat form dgn subform sekali (design view) yang eiha buat (image no# 2)

1. Klik kanan kat checkbox tu --> build event --> code builder

(dia akan masuk antaramuka visual basic)

2. Buat code mcm di bawah

'*******************************

Option Compare Database

Private Sub januari_Click()

tarikh_terima.Value = Format(Now, "dd-mm-yyyy")

End Sub

'********************************

4. Save

Saya dah cuba siap testing, semua ok, dia akan masukkan date dalam tarikh terima (tarikh masa di klik) iaitu sebelah checkbox tu.

kalau nak ubah bila klik januari hanya akan jadi januari just ubah

tarikh_terima.value = Format(Now, "dd") & "-January-" & Format(Now, "yyyy")

Benda nie fleksible, just main main ok dengan code tu

terima kasih zsuperxtreme sbb sudi nak tlg.... saya dah cube buat macam yg saudara beritahu... tp tu utk tentukan format date tu kan... :) mekasih...

tp sekarang masalahnye adalah, walaupon saye hanye click satu check box, semua field yg kat sebelah dia akan display tarikh...

jadi macam pic kat bawah ni..... -->

hurm... blh ke nak rename setiap field under tarikh terima tu... macam mana ek... :ph34r:

Edited by eiha

kalu gitu, kena guna if le kot..

try ni (maybe kena modyfied sikit vba dia, sebab vba saya dah berkarat, dah berzaman tak guna.)

kita andaikan checkbox tu bagi nama dia "tickbox",pastu tempat yang nak keluar tarikh tu "tarikh_terima".

jadi :

Private sub tickbox_onclick;

if tickbox_onclick = true then

tarikh_terima=date

end if

end sub

kalau buat untuk february, kena set lah nama "tarikh_terima" sebagai "tarikh_terima_feb" ke, hapa ke, asalkan aad convention name yang sama.

Tapi kena chechk balik, samaada date tu bertukar tak keesokan harinya,kalau ye, kena set lah kat default value pulak.Tapi jgn risau, kalau esoknya date tu tak bertukar (date yg dah rekod),maknanya ok le tu..

kalau tukar,kena buat :

tarikh_terima.default_value=date

terima kasih cikgureza... tp kan.. masalhnye skrg bkn utk bulan januari or februari...

masalah dia adalah apabila di bulan yg sama...

erm... ok saya bg cth untuk bln januari shj... kalau tgk kat gamba tu, ade byk lagi checkbox under bulan januari,utk kod yg berbeza..... ok, ikut cth dlm gamba tu, saya juz click checkbox bg kod 01101, utk buln januari... tp hasilnya, bg semua kod, ade display tarikh terima bg bulan januari even checkbox utk kod tersebut tak di click....

hurm... faham x? :unsure:

saye nak kna ubah blk db @ table yg saya dah buat tu ke? hurm...

Saya dah test, tapi saya punya tarikh_terima tak tukar semua, just satu je. Hairan. Eiha ada ubah apa apa setting ke dekat subform tu?

Eiha cuba tengok hasil yang saya buat.

Kalau eiha nak disable check dan tarikh terima jadi kosong eiha guna kod mcm nie

'*******************************

Option Compare Database

Private Sub januari_Click()

if januari.Value=-1 then

tarikh_terima.Value = Format(Now, "dd-mm-yyyy")

else

tarikh_terima.Value = ""

end if

End Sub

'********************************

Edited by zsuperxtreme

wah... pelik jugak.. seigt saye, xde plak saye ubah setting ape2 kat subform tu... hurm... macam mana eh...